ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2011
ÎNSCRIS: 28.01.11
JUN-2009

ARTICOL ARHIVAT

Nu ocoliti Pefkari!

Pefkari, un satelit al Potosului, aflat la mai putin de 1km de acesta, un loc minunat in simplitatea sa, toata asezarea nu parea sa fie formata decat din 5 hoteluri alaturate, amplasate pe aceeasi strada, strajuite de cealalta parte de terase, magazine si mare.

Hotelul nostru era la iesirea spre Potos, asa ca pe jos nu faceam mai mult de 20 min. pana in zona centrala. Camera era curata, marime medie, prevazuta cu o terasa spatioasa pe care luam dimineata micul dejun 6 persoane si vedeam din laterala marea. Nu lipsea chicineta care era bine dotata si cu vesela noua, frigiderul, tv, aerul conditionat. Baia era cam micuta cu o cadita de dus, dar aveam apa calda la orice ora. Curatenie se facea zilnic, lenjeria s-a schimbat de 2 ori pe perioada sederii. Hotelul avea binenteles o terasa f. frumoasa amplasata pe cealalta parte a strazii langa mare si plaja, asa ca era o placere sa iei masa acolo la orice ora a zilei. Aveau si o pizzerie, spre bucuria copiilor, separat de terasa si cat am stat acolo am gustat toate sortimentele de pizza, care de care mai buna, la un pret super. Si intrarea in hotel si terasa erau incadrate de o multime de flori si nelipsita vita de vie.

Cand o sa adaug si poze sper sa va faceti o imagine mai buna. Aveam si piscina dar marturisesc ca numai copii au trecut zilnic pe acolo, eu am inspectat-o in prima zi si de atunci nu am mai zarit-o fiind amplasata in spatele hotelului alaturi de un teren de tenis.

Dimineata puteai sa servesti micul dejun pe terasa hotelului la un pret convenabil, iar produsele erau proaspete, destul de diversificate, noi eram mari amatori de dulceturi si compoturi. Cam atat cu cazarea care dupa parerea mea, merita cei 60 de euro/zi.

Am fost in fiecare dimineata in alta locatie, dupa amiaza mai faceam cate o baie si acasa, in Pefkari, pt. ca plaja era la 2 pasi, doar traversam strada si nu aveam ce sa-i reprosam decat ca era... prea aproape. Pe plaja peste tot unde am fost, in Limenaria, Aliki, Thassos, Skala Potamias, Panagia regulile sunt aceleasi sezlonguri si umbrele gratuite daca comanzi ceva. Si nimeni nu te constrange sa faci asta in urmatorul minut in care te-ai instalat.

Am luat masa de obicei pe la terasele din jur, nu erau diferente mari de pret, dar cu fiecare zi care trecea mancam mai bine. Am ajuns si in Potos la binecunoscuta terasa Irene, de care auzisem intamplator, pe atunci nu stiam de AFA, si intradevar pt. prima data am fost impresionati de marimea portiilor si de numarul mare de romani pe mp. Seara cand am mai fost si cu greu am gasit o masa gratie chelnerului care ne-a servit anterior, nu mai am fost asa impresionata din cauza ca era prea aglomerat. Si am decis sa schimbam traseul. Decizie de moment, inspiratie, ideea este ca am ajuns intr-un loc minunat care a fost pt. noi, finalul perfect. Terasa era toata imbracata in vita de vie, fiecare masa parea un separeu datorita senzatiei de intimitate. Pt. cei care vroiau doar sa bea ceva avea canapele super comode strecurate printre mese. Nimic nu era ostentativ, parea rustic dar in acelasi timp de buna calitate, cu grija la fiecare detaliu. Marea era alaturi de noi, lumanari, muzica ambientala, totul era confortabil, iar servirea de nota 10. Mancarea era atat de variata si de bine preparata incat fiecare era inclinat sa guste si de la vecin, pt. ca nu mai aveam decat 2 seri sa experimentam.

Se pare ca eu am tras in fiecare seara lozul castigator, lasandu-ma pe mana chelnerului care mi-a adus meniul serii si am mancat cea mai frageda friptura de vitel din viata mea, iar pestele din seara urmatoare a fost bestial. Chelnerii erau atat de amabili si spirituali incat iti venea sa-i inviti sa ia loc la masa langa tine. Patronul se plimba de la o masa la alta ca sa te intrebe daca totul este in regula. La un moment dat am intrebat daca au inghetata cu menta si ca sa nu fie un refuz mi-au adus pe o farfurioara, zambind, frunze de menta. Locatia aceasta minunata se numeste, sper sa nu ma insel, Piatsa Michalis.

Ar mai fi multe de spus dar am sa amintesc doar de plaja Aliki care m-a impresionat prin culoarea apei, finetea nisipului, albul orbitor al rocilor de marmura si daca inchid ochii acolo ma imaginez. La prima terasa cum cobori pe plaja, (era a unui sarb), era o muzica super, am mancat cea mai buna si cea mai mare inghetata (nu pot sa uit ce ochi au facut copii cand mi-au adus-o) din viata mea. Cei drept a costat si 5 euro.

Apusurile pe plaja din Pefkari, de ele imi este dor. De Kavala pe care nu am apucat sa o vizitez, de ferry urmarit de pescarusi, de drumurile bine asfaltate care urmau tarmul, de aerul inmiresmat, de casele albe rasarind din livezile de maslini, chiar si de aricii de mare, care m-au ocolit din fericire. Ma opresc aici pt. ca lista ar fi prea lunga si pt. ca vacanta se apropie si poate cineva are incredere in recomandarea mea, nu ocoliti Pefkari!

Trimis de teona in 14.04.11 23:18:04
Validat / Publicat: 15.04.11 07:45:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 18233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Si iata-ne intorsi in Kavala, care arata minunat in zare.

[15.04.11 07:44:08]

@Teona review-ul tau e foarte bun, dar te rog pe viitor sa separi impresiile despre cazare, de cele generale, in doua sau mai multe review-uri separate.

[15.04.11 09:42:02]

Multumesc! Sper sa placa si celorlalti, este posibil sa-mi fi scapat unele detalii care pt. altii pot fi importante. Cand am timp voi adauga si poze pt a fi relevanta. Pot sa primesc si eu un fond muzical adecvat?

webmasterJr
[15.04.11 10:14:22]

Sper sa placa melodia, daca nu, schimbam!

[15.04.11 22:52:44]

Multumesc, imi place melodia, se potriveste momentului. Am selectat cateva fotografii sper sa le aminteasca celor ce au fost pe acolo de minunata insula iar celor care nu au fost, sa le trezeasca interesul.

laura81
[16.04.11 10:27:40]

am fost si eu in Thassos, superbbbbbbbbb plaja din Aliki ce sa mai spun parca erai intr o piscina de un alb turcuoaz, am fost la hotel Kamari beach e foarte bun atata tot ca aveau doar mic dejun in schimb plaja apa de la hotel excelente, hotelul in stil grecesc cu alb si albastru superb

Evitati hitel Alexandra beach degeaba e hotelul de 5 stele sau 4, plaja e oribila cu pietre de ni poti calca pe jos si bolovani in apa inca de la intrare, pur si simplu nu am putut intra in apa

in rest Aliki, paradise beac, golden beach superbe CC

[16.04.11 11:18:05]

Odata cu completarea pozelor, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo si s-a alaturat astfel celorlalte ghiduri cu recomandari de calatorie din Grecia - click aici

[16.04.11 21:55:45]

Ma asteptam ca pozele de la plaja Aliki sa nu se incadreze la rubrica mentionata, cu toate ca pomenisem de ea in review dar dupa ce le-am revazut nu m-am putut abtine sa nu le postez. Ma bucur ca au fost validate.

Cris
[16.04.11 22:39:25]

dupa ce le-am revazut nu m-am putut abtine sa nu le postez

@teona eu ma bucur ca le-ai postat, pentru ca sunt superbe si pentru mine, care am fost acolo, este o placere sa revad acele locuri minunate.

[17.04.11 00:11:15]

@pacurarcris Fiecare dintre noi are amintirile lui/ei referitoare la aceste imagini, dar sunt convinsa ca toti cei care au fost pe acolo nu au decat amintiri placute. E bine sa le scoatem la lumina cat mai des.

[22.04.11 15:11:29]

draga teona, prin ce agentie ai fost la hotelul thassos, vreau sa merg si eu in vara asta si nu-l gasesc la nimeni? ! .

Dragoș_MD
[22.04.11 15:52:11]

Pssst! Thassos este o INSULĂ! nu un hotel...

[24.04.11 17:30:55]

Nu am fost prin agentie. Avans 100 euro restul la final. Mai multe amanunte cand revin in Bucuresti. Hotelul are acelasi nume ca si insula imi pare rau ca s-au creat confuzii.

[28.04.11 10:01:27]

Doresc si eu mai multe amanunte. daca se poate

webmaster20*
[28.04.11 10:14:08]

@MITA, nu este recomandat sa iti lasi la vedere numarul de telefon. Acesta a fost editat insa poti solicita/primi informatiile dorite prin intermediul mesageriei private.

[28.04.11 10:48:57]

Nu stiu cum sa procedez, dar apelez la tine tot prin aceste ecouri. Vreau sa te inreb daca ai vizitat si hot. PEFKARI BEACH SI AKTI PEFKARI care sunt tot pe acolo si inca nu m-am hotarat la care sa ma duc. Hot. TASSOS are demipens. si nu vreau decat cu mic dej.

[28.04.11 13:53:05]

@mita: Sa inteleg ca ai descoperit site-ul cu H. Thassos-Pefkari, sunt imagini si din interior de unde eu nu am poze.

Noi cand am fost nu ne-am luat decat cazare. Se servea in fiecare dimineata micul dejun, care era destul de variat si am remarcat ca produsele erau mereu proaspete. Asta pt. ca l-am servit si noi de trei ori si nu costa atunci decat 10 euro /3 persoane.

Poate ca demipensiunea este o "gaselnita" de ultima ora, dar verificati daca se poate doar cu mic dejun pt. ca merita. Pe noi odata pt. ca luam pizza de la ei ne-au lasat la terasa lor, cu berea noastra de acasa.

Hotelurile de care ma intrebi sunt in imediata apropiere, pe aceeasi strada si dintre ele recomand AKTI, arata bine pe dinafara, am luat odata masa acolo, are o terasa draguta.

Bafta in viitoarea alegere!

[28.04.11 17:50:05]

MULTUMESC FRUMOS.

anemarie29
[19.01.18 08:41:34]

buna, stiti ceva de hotelul Papagiorgiou din Limenaria, langa plaja Metalia si Pefkari?? cum este plaja si marea in aceasta zona? exista vreo statie de autobz in zona hotelului? multumesc.

[19.01.18 09:58:59]

@anemarie29: Eu nu am mai fost prin zona de cativa ani. Cel mai bine adresezi aceasta intrebarea referitoare la hotel in rubrica speciala "Ce-mi recomandati" de pe sait.

Plaja nu este foarte intinsa in zona Pefkari, iar in apa mai sunt si ceva pietre, deci nu este ca la Mamaia. Poti sa iti iei papuci speciali ca sa stai linistita. Apa nu este adanca la mal, deci este buna pentru cei care au copii mici.

Din ce stiu eu nu trece nici-un mijloc de transport prin localitate, cred ca doar la drumul principal este posibil sa existe. Este legata de Potos, care este foarte aproape, ajungi rapid pe jos.

anemarie29
[19.01.18 11:01:58]

@teona: in ce perioada ati fost in Thassos, as dori sa stiu cum este vremea dupa 19 septembrie... ?

[21.01.18 12:09:58]

@anemarie29: Eu am fost la final de iunie si o data la inceputul lui iulie, cand a fost foarte cald. Apa a fost ok la orice plaja ne-am oprit. Nu stiu cum este in a doua parte a lui septembrie, dar nu cred ca ar fi probleme daca este o toamna calduroasa. Normal ca ai un grad de siguranta mai mare la inceputul lunii septembrie. Poti sa intrebi si acest lucru in rubrica de care ti-am zis pt ca vad intrebarea ta mult mai multi.

anemarie29, MITA, teona, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂThassos Hotel [Pefkari]: