ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2013
ÎNSCRIS: 24.07.13
JUL-2013

Hotel Thassos, Pefkari

Buna ziua,

Va scriu pentru a da celor curiosi (asa cum am fost si eu), mai multe informatii legate de acest hotel.

In primul rand, hotelul este situat in sudul insulei Thassos la aproximativ 45km de feribot, intr-o zona superba si linistita, numita Pefkari. Apropierea de plaja (20m), cat si vederea la mare fac ca hotelul sa fie intradevar splendid si accesibil familiilor cu copii mici, care trebuie sa ajunga in camera in mai putin de 2 minute pentru o urgenta.

In al doilea rand, in ceea ce priveste dotarile din hotel, camerele foarte mari (noi am avut camera de trei persoane in care existau doua paturi de doua persoane), balconul spatios, aerul condititonat mergea foarte bine, internetul la fel. Cat despre curatenie, aveam la fiecare 2 zile prosoape si asternuturi curate.

Un dezavantaj ar fi micul dejun, sarac, datorita faptului ca in fiecare zi erau aceleasi produse (branza, cascaval, parizer, rosii, lapte, cereale, dulceata si cafea), insa acest aspect poate fi trecut cu vederea, seara, deoarece daca mancam la taverna hotelului, primeam 10% reducere.

Taverna foarte frumoasa, pe plaja, mancarea excelenta, portiile foarte mari, pizza foarte buna, bar cu salate la discretie, chelnerii foarte amabili, iar desertul era din partea casei in fiecare seara. Aveti grija, toate portiile contin garnitura.

Avand in vedere personalul, acesta a fost foarte amabil, ne-a ajutat ori de cate ori am avut intrebari, ba chiar au insistat ca restul de bani pentru sejur sa-i platim la sfarsit, pentru a vede daca ne place hotelul sau nu.

Ca o concluzie, acest hotel de doar doua stele isi merita toti banii si il recomand cu toata caldura.

Trimis de stefania.epure in 20.08.13 12:25:42
Validat / Publicat: 20.08.13 16:18:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta

VIZUALIZĂRI: 3856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefania.epure); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.13 16:17:52]

@stefania. epure: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat la rubrica "Thassos Hotel [Pefkari]" (deja existentă pe sait).

lupul negru
[24.08.13 20:56:01]

stefania,

eu cu familia am fost cazati in acest hotel in perioada 04-11.08 2013 avand bilet achitat in tara. costul biletului 3120 ron trei persoane cu demipensiune. Si eu confirm cele scrise de tine in legatura cu camera, micul dejun si curatenia. Dar exista intotdeauna si un ,,dar ,,. Am avut incluse in bilet mic dejun si cina. La sosire am vorbit cu receptionera sa renuntam la cina si sa servim pranzul cu plata diferentei. Amabilitate peste cap, s-a aprobat imediat fara plata suplimentara si aici incepe problema. Prima zi am servit pranzul normal dar de a doua zi nu s-a mai intamplat motivand ca bucatareasa vine la munca la ora 14.00 si uite asa am servit numai micul dejun din care asa cum spuneai nu te poti ingrasa. Am servit pranzul la terasa Kapahi excelenta servire si mancare. Tot ca un punct defavorabil pentru hotel Thassos este plaja care este asezata sub tarm si soarele ajunge pe la ora 10.00 pana atunci fiind umbra.

Am mai fost acum doi ani in aceasta zona la Kapahi unde plaja si terasa sunt excelente dar camerele si micul dejun te dezamagesc. Ce am observat anul acesta este ca romanii reprezinta cam 60-70% din turisti si zona a fost foarte aglomerata. O alta problema a fost programul tv dar am compesat-o cu laptop_ul prin internet.

Frumusetea insulei si limpezimea apei justifica orice sacrificiu.

mikulis
[22.05.14 19:09:33]

@stefania. epure: Buna urmeaza sa plecam in iunie la acest hotel. Cat despre masa si cazare am tot citit, ma intereseaza detali mai exacte asupra plajei, daca gasesti si locuri pe acea plaja unde sa fie nisip si la intrarea in apa nu numai pietricele, pietre, bolovani pt ca am un baietel de 6 ani, iar eu am avut ambele glezne rupte. Te rog, daca iti mai aduci aminte, trimite-mi un raspuns cat poti de repede.

Multumesc.

stefania.epureAUTOR REVIEW
[22.05.14 23:17:48]

@mikulis: Buna. In apropierea hotelului, nu vrei gasi o plaja cu nisip fin si intrare lina in mare.

Ai facut o alegere buna asupra hotelului, insa daca doreai ca plaja sa fie "ca la mamaia" trebuia sa alegi Golden Beach.

Insula are doar 90km si pentru a nu te plictisi, te sfatuiesc sa mergi in fiecare zi pe alta plaja.

Pefkari este o zona foarte frumoasa, ramasa inca in suflet, obisnuiam sa vin de pe o alta plaja si sa prin apusul facand o ultima baie aici. Apa este mai mult pentru cei experimentati, care vor sa inoate foate mult (parerea mea), nu este potrivit pentru un copil de 6 ani. trebuie sa fie supravegheat in permanenta.

O alta plaja foarte frumoasa in care te poti duce cu cel mic si in care apa este foarte lina, iar peisajul superb este Aliki.

Marble beach este foarte cunoscuta, am mers ca toti turistii sa o vedem, insa drumul pana la ea (in care iti rupi efectiv masina) face ca totul sa nu merite. este o plaja frumoasa, "de marmura", intrarea in apa nu este lina, pe jos sunt numai pietricele, singura diferenta dintre aceasta si altele este ca exista muzica si preturi de doua ori mai mari.

Paradise beach este exact ceea ce cauti, nisip fin si intrare in apa fffff lina, insa ca toate celelalte, si aceasta are un mic neajuns si anume insectele, care sunt foarte multe, iar dupa parerea mea (tanara de 21 de ani), cam plictisitoare. Buna pentru relaxare si un pui de somn.

Un alt sfat, foarte sincer este sa iti iei o lada frigorifica (am vazut ca se practica pe plaja), deoarece preturile sunt destul de piperate. App de asta, la hotel ai un mic frigider in care incap doar cateva sucuri si cateva beri.

Va doresc o vacanta placuta, sper ca am fost destul de detaliata. Astept si alte intrebari. Seara buna!

mikulis
[23.05.14 19:12:39]

@stefania.epure: Buna, multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Cat despre inot nu este nicio problema, stiu sa inot, fac si snorkeling, gleznele le-am rupt acum 4 ani insa mai am mici probleme la cea stanga. Oricum am echipament profi pt snorkeling, manusi, tricou, labe, incaltari speciale antiderapante din neopren, etc.

Pt mine nu e chiar asa mare problema, sincer chiar ma avantajeaza zona, dar pt cel mic e mai dificil. Oricum avem masina si noi obisnuim sa mergem si pe alte plaje, am mai fost si pe brate si tot asa, am facut turul de onoare, era pacat sa nu vezi si alte locuri.

alice1
[22.07.14 22:07:08]

@lupul negru: In august ajungem la Hotel Kapahi, la Thassos nu am mai gasit loc. Prietenii nostril vor sta la Hotel Thassos. Spune-mi te rog daca poti intra la piscina hotelului Thassos nefiind cazat aici dar servind ceva de la bar. Copiii cu siguranta vor dori sa se balaceasca cu totii si in piscina. Multumesc anticipat.

stefania.epureAUTOR REVIEW
[23.07.14 10:19:53]

@alice1: Buna! Tin sa iti spun ca noi nu am fost nici macar o zi la piscina, deoarece plajele erau atat de frumoase, incat nu se merita. Am vizitat-o doar 10 min., iar din cate tin minte, parca era un pret la intrare, pentru cei care nu erau din hotel (sper sa nu gresesc), dar cu siguranta puteti intra acolo.

PS: In cazul in care nu aveti incaltari speciale de intrat in apa, va sfatuiesc sa cumparati de la Decathlon sau undeva mai ieftin, deoarece acolo erau destul de piperate preturile la asa ceva.

Vacanta placuta!

alice1
[24.07.14 20:49:40]

@stefania. epure: Multumesc pentru raspuns.

alice1, lupul negru, mikulis, stefania.epure
Alte impresii din această RUBRICĂThassos Hotel [Pefkari]: