ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2011
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 20.05.10
MAR-2011
single

Merita incercat pentru odihna si relaxare la SPA

Daca scriem fiecare cate o impresie pe an se poate vedea eventual evolutia hotelului in timp.

Am stat 3 zile (la inceput de martie) la hotel Bradul, care face parte din complexul Ana Hotels, fiind la un simpozion (de aceea nu pot spune preturi la cazare). Mi-a fost mai greu sa-l descopar initial, deoarece este asezat cumva in spatele hotelului Sport si mai sus, printre brazi. Inconvenientul este ca sunt foarte multe trepte de urcat pana la receptie ]i nu au o panta pe care sa cari bagajul. Asa ca am considerat acest lucru un mare minus! Cred ca acest hotel trebuia sa se numeasca Sport pentru ca faci miscare sa ajungi la el! In rest, hotelul e linistit, cu camere nu foarte mari, dar curate. Baia e de 3 stele, cu casca de dus, foen, prosoape foarte bune. Vederea din balcon este fie spre poiana, printre brazi, fie spre munte spre brazi. Eu am avut camera la etajul 2.

Micul dejun se serveste in restaurantul de la hotel Sport. Cu acest hotel exista o legatura printr-un tunel cu scari din receptia hotelului Bradul. Interesant si convenabil pentru cei care nu vor sa iasa pe afara.

Tot in hotelul Sport este si centrul SPA, accesibil si pentru clientii de la celelalte hoteluri ale complexului. Noi am fost un grup mare cazat in toate cele 3 hoteluri ale complexului si am avut acces gratuit la SPA. Nu stiu daca acest lucru s-a datorat grupului sau asa este mereu. Oricum, cei care au fost cazati in Sport aveau in camera si halat de baie si papuci, iar noi nu.

Accesul la SPA gratuit consta in piscina, jacuzzi, fitness, relaxare, sauna. Separat se platesc masajele, in functie de care doresti, de la 75 lei in sus. De la intrare primesti un halat si un prosop, iar papuci poti sa iei contra-cost (tipul papucilor de hotel), daca nu ai tu. Ti se da o cheie si esti condus la vestiar. Personalul foarte amabil, doamna care m-a primit mi-a facut un mic tur sa-mi arate ce are la SPA.

Piscina e mare si adanca, cu apa calduta, cu priveliste spre afara. Foarte buna daca vrei sa faci miscare in apa.

Jacuzzi este o cada asezata intr-un colt in sala cu piscina, cu apa calda, in care incap 3 persoane odata. Cam micut!

Langa piscina este o zona de relaxare, in care poti sa stai pe un fel de pat si sa zaci pur si simplu cat vrei. De la piscina se poate merge la fitness, dar cand am fost eu era inchis, se deschidea mai tarziu.

Sauna n-am putut sa fac deoarece se deschide doar dupa ora 16 (eu m-am dus dimineata pe la 10-11). Au si sauna umeda, cu un perete geam sa poti privi afara – bun pentru cei care sufera de claustrofobie, au si sauna uscata si un loc unde este apa fierbinte si vezi cerul – asa mi s-a spus, dar tot dupamasa! Nu inteleg, hotelul era plin dar ei nu dadeau drumul la aceste facilitati decat dupa amiaza „pentru ca nu sunt clienti”! E drept ca eram la un simpozion, dar ar fi fost destui amatori la orice ora.

Eu am platit si un masaj de relaxare de 30 minute. A venit un maseur si m-a intrebat daca am ceva probleme de sanatate si apoi a lucrat fiecare muschi in parte. Destul de bine, dar putin cam brutal. Oricum mi-a facut bine.

Mesele au fost toate stil bufet si mancare destul de variata si buna. Asa cum am mai spus, mesele se servesc in restaurantul de la hotel Sport.

Mie mi-a placut hotelul, cu rezerva ca trebuie sa faca ceva ca sa poti urca cu bagajele pana la receptie. In Poiana era frumos, soare cu dinti (inceput de martie), dar brandusele inflorisera si dadeau o nota de culoare peisajului.

Trimis de delia58 in 04.04.11 16:34:11
Validat / Publicat: 04.04.11 17:40:13

VIZUALIZĂRI: 2620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acolo undeva printre brazi se zareste hotelul si mai jos pancarta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.20 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂBradul Hotel: