ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Roma - capitala lumii

Antonello Venditi e Franco De Gregori

Intradevar Roma este capitala lumii din orice punct de vedere o privesti. Mi-a placut foarte mult cu toate ca am stat doar 4 zile.

Calatoria am facut-o cu avionul cu o companie low-cost. A fost ok, intr-o ora jumatate am fost la Roma.

Rezervarea la hotel am facut-o pe booking in luna ianuarie. Am stat la Sunrise hotel, un hotel de 4 stele. Am avut inclus micul dejun bufet suedez. Mancarea era ok si destul de multa. In camera nu am stat foarte mult, dar se facea curatenie si personalul hotelului este foarte amabil.

De exemplu nu reuseam din tara telefonic sa facem rezervare la Galeria Borghese si am apelat prin mail la ajutorul celor de la receptie. La nici o jumatate de ora am primit pe mail confirmarea rezervarii.

In prima zi am vizitat muzeele Vaticanului si Basilica San Pietro. Pentru muzee am cumparat biletele on-line si nu am stat deloc la coada. Intradevar au costat cu 4 euro mai mult de persoana, dar am evitat coada. La intrarea in San Pietro am stat la o coada unde erau aproximativ 1500 de oameni, dar a durat doar o jumatate de ora.

Sunt multe de spus despre muzee, dar va spun doar atat Capela Sixtina este extraordinara, iar Basilica San Pietro este impresionanta.

Zilele urmatoare am vizitat Galeria Borghese. Sculpturile lui Bernini te lasa fara cuvinte. Am vazut piata Popolo, piazza di Spagna cu celebrele scari spaniole, Fontana di trevi, unde am mancat cea mai buna inghetata, columna lui Traian, Colosseumul, dealul Palatin si forumul roman, piata Campodiglio, monumetul lui Viitorio Emanuele, Castelo Sant Angelo, piata Navona, Panteonul si multe biserici care impresioneaza prin marime, picturi si sculpturile din interior - Santa Maria Maggiore, Trinita del Monti din piazza di Spagna, Santa Maria del Trastevere, San Giovanni in Laterano, Santa Cecilia in Trastevere, biserica del Gesu, biserica Santa Maria sopra Minerva, Santa Maria del Popolo, Dan Pietro in Vincoli, in total vreo 20 din cele peste 900 ale Romei.

Am cumparat cu 25 de euro Roma Pass, card cu care am avut transport in comun gratuit timp de trei zile si primele doua obiective vizitate. Am folosit cardul pentru intrarile cele mai scumpe de la galeria Borghese si Colosemul cu dealul palatin si forumul roman.

Am mancat destul de ieftin si consistent in cartierul Trastevere, unde sunt foarte multe restaurante. Lassagna si pastele sunt foarte bune, in schimb de pizza am fost un pic dezamagit. De asemenea am mancat bine in gara Termini sus la etaj, iar in supermarketul de la iesirea principala sunt sandwichuri la preturi mai bune, aproximativ 2 euro.

Cu siguranta ma voi intoarce la Roma!!!

Trimis de motzul in 30.03.11 17:12:21
    Validat / Publicat: 30.03.11 18:55:41
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motzul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 bocca de la verita (gura adevarului), legenda spune ca mincinosii care-si introduc mana aici raman fara ea; se afla la biserica Santa Maria in Cosmedin

webmaster20*
    [30.03.11 19:19:22]

@motzul, ca recomandare generala, este mai bine sa nu se amestece in cadrul aceluiasi review recomandarile de "cazare" cu cele de "calatorie". Este de preferat sa se scrie un articol distinct despre unitatea de cazare respectiva la care se pot acorda si notele pentru "servicii", "cazare" si "bucatarie si masa". Aceste note ar trebui retrase in cazul de fata, insa vor fi pastrate, ca exceptie, pentru ca pot fi utile celor interesati de o cazare la Roma. Te mai asteptam si cu alte impresii din vacanta si, daca ai timp, chiar cu un review dedicat hotelului Sunrise.

[30.03.11 23:38:57]

Splendide aceste poze, sper ca melodia postata sa se asorteze cu acestea!

TraianS
    [31.03.11 16:52:16]

Cred ca e prima poza din Capela Sixtina care o vad pe site.

Felicitari.

P13 unde e facuta?

Cheile in mana - inseamna ca probabil e Sf. Petru. Imi pare ca vad si blazonul Vaticanului in spate. E din Bazilica Sf. Petru?

Dragoș_MD
    [31.03.11 17:40:26]

Păcat că nu ai pus şi descrierea pozelor. Eu cam ştiu care pe unde e "luată", dar alţii, care nu au fost pe-acolo? ...

Cristian_h*
    [31.03.11 20:03:25]

@TraiasS, da statuia din poza 13 il reprezinta pe Sfantul Petru tinand in mana stanga cheile Raiului si se afla chiar in bazilica asa cum ai banuit. Pelerini care soseau aici obisnuiau sa mangaie si sa sarute picioarele statuii, rugandu-se pentru indurare si pentru a le fi deschise portile paradisului, acum bronzul pare slefuit cu greu se mai observa conturul degetelor!

motzulAUTOR REVIEW
    [01.04.11 00:05:42]

Ai dreptate si mai jos voi incerca sa spun cate ceva despre fiecare poza:

poza 1 - bocca de la verita (gura adevarului), legenda spune ca mincinosii care-si introduc mana aici raman fara ea; se afla la biserica Santa Maria in Cosmedin

poza 2 - Capela Sixtina

poza 3 - Colosseum

poza 4 - Fontana di Trevi

poza 5 - basilica San Pietro vazuta din Piata Vaticanului

poza 6 - scarile spaniole vazute de jos din piata di Spagna; in spate se vede biserica Trinita del Monti

poza 7 - forumul roman

poza 8 - sculptura Laocoon din muzeele Vaticanului

poza 9 - Panteonul

poza 10 - Columna lui Traian

poza 11 - scarile din interiorul muzeelor Vaticanului

poza 12 - statuia lui Viitorio Emanuele

poza 13 - intradevar este statuia Sfantului Petru aflata in Basiloca San Pietro; ii multumesc lui Cristian h.

[01.04.11 08:09:16]

Am adaugat textul pozelor conform indicatiilor autorului; totodata, s-a acordat si bonusul aferent. Multumim,

motzul, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: