ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2011
MAR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vezuviu si Pompei - o legatura indestructibila in timp

A fost o data... asa incepe orice poveste si tot asa poate incepe povestea vulcanului si a orasului de la poalele sale. Veziuviul si Pompeiul spun povestea unei tragedii intamplata cu multe secole in urma, poveste care si astazi este la fel de incitanta si care te indeamna sa mergi "sa vezi cu ochi tai "locurile, si pe protagonistii ei.

Veziuviul si Pompeiul vor ramane mereu doua nume strans legate, intre ele si in timp, si care probabil ca nu ar fi cunoscut largul interes de care se bucura astazi daca ar fi luate separat. Eruptiile vulcanului ar fi ramas simple date iar orasul ar fi evoluat sau disparut, nu putem sti.

Astazi, Veziuviul este adormit si silueta lui nu are nimic infricosator; infricosator este craterul sau pe deasupra caruia treci cu avionul, iar adevarata lui forta o simti cind te plimbi pe strazile vechiului oras. Chiar si drumul spre Pompei de la Napoli este pe anumite portiuni taiat in lava.

Infloritor, intinzandu-se pe o suprafata de 70 ha. si cu peste 10.000 de locuitori la momentul eruptiei, Pompeiul antic este acum unul dintre cele mai bine conservate orase si asta din cauza cenusii vulcanice cu care a fost acoperit, (situl arheologic avand 44ha.) Spre deosebire de el, Herculanum oras de dimensiuni mult mai mici, a fost acoperit cu zgura vulcanica si excavatiile au inaintat anevoios.

Intrarea in Pompei am facut-o prin Porta Marina, desi orasul are mai multe porti. De aici am cumparat biletele (11e/pers.), ghidul audio (6,5e) si harta (am lasat un act de identitate). Te poti alatura unui grup cu ghid, in schimbul sumei de 10e, si poti opta pt. unul din cele 3 trasee cu durata diferita, 2h, 4h, sau 6h.

O vizita completa si nu in pas alergator dureaza 4-5h cel putin! Fiind de asa mare dimensiune, chiar daca in anumite puncte este mai aglomerat, sentimentul incredibil al unei intoarceri in timp pune imediat stapanire pe tine. Poate nu va vine sa credeti, dar ajunsi acolo veti vedea ca nu exagerez de loc.

ESTI intr-un ORAS ANTIC! Cuvintele sunt uneori putine pentru a descrie tot noianul de senzatii pe care le ai. Nici fotografiile nu sunt de foarte mare ajutor, doar simturile te ajuta sa cunosti aceasta lume pustie si vie in aceelasi timp. Culoarea cerului, structura zidurilor, insiruirea caselor, intreaga organizare a orasului, serpuirea strazilor, rosul si portocaliul din frescele interioare, curtile, coloanele din for, gradinile interioare, statuile si decoratiunile de pe pereti... totul pare ireal si te simtiti anacronic TU. Si totul se petrece in umbra Veziuviului...

Mergeti, daca aveti ocazia, sa vedeti dar mai ales sa simtiti un oras antic!

p. s. la poarta se vand suveniruri din lava

Trimis de mecut in 16.03.11 18:12:46
    Validat / Publicat: 16.03.11 19:15:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 Vicolo dei Fuggiaschi,spre Orto dei Fuggiaschi, unde sunt expuse, trupurile pietrificate.

webmaster20* [16.03.11 19:51:59] »

Retras notele acordate la "cazare" si "bucatarie si masa", acestea acordandu-se doar in cazul unui review despre o unitate de cazare.

ancamariagadea* [16.03.11 20:14:31] »

Interesant review-ul tau, @mecut, cu atat mai mult pentru mine, care la sfarsit de saptamana ma voi indrepta intr-acolo Sa stii ca am scos la imprimanta unul dintre ecourile tale la review-ul trecut, cel cu recomandarea pentru petrecerea unei zile pe strazile din Napoli.

Cateva intrebari am, legate de Pompei:

1. Cu ce ati ajuns din Napoli, la Pompei? De unde se ia mijlocul de transport si cat costa? Cat ati facut pana acolo?

2. Care dintre cele 3 tururi (2h, 4h sau 6 h) crezi ca merita cel mai mult?

3. Ai idee cat costa urcatul pe craterul vulcanului si cum se face? (eu nu sunt interesata, dar sora mea tine mortis)

4. La Pompei poti recomanda un loc cu pizza feliata sau pizzerie unde se poate manca bine si ieftin?

Multumesc pentru rabdare si amabilitate.

Dragoș_MD [16.03.11 21:58:05] »

Parcă lipseşte ceva din poveste...

Nu ştiu, eu când amfostacolo parcă mă simţeam contemporan cu oraşul, vedeam locuitorii trecând printre noi, turiştii, văzându-şi de treabă şi de treburi, în for, la taverne, prin case ori în... "red light district"...

@anca - eu am mers acolo cu autocarul, din Roma, cumpărând o excursie Napoli-Pompeii-Sorento de la o agenţie de turism oarecare. Nu mai ştiu cât costa, oricum, preţul ar fi în lire, monedă "abolită" de ani buni... sigur acum se găsesc multe variante.

mecut [16.03.11 22:21:38] »

@ancamariagadea

1) -trenul pe linia Circumvesuviana, pleaca din gara Gariballdi, iar situl are propria statie-Pompei-Villa dei Misteri, aproape de Porta Marina. Nu stiu cat costa si nici cat dureaza. Noi am aranjat prin agentie transferul aeroport- hotel, si pe urma am stabilit cu soferul care ne-a asteptat, restul excursiilor. Existe la Napoli (si nu numai) acest sistem de angajare a unui sofer cu masina pt. vizitarea inprejurimilor, care este nitel mai scunp decat daca inchiriezi o masina, dar este infinit mai comod.

2) -noi in 2h am vazut o treime. Ce sa spun? Categoric merita sa-l vezi tot! 3.5h pas alergator ar putea fi o solutie.

3) -nu am fost, dar am citit ca din statia Ercolano a trenului Circumvezuviana, pleaca autobuze spre Cota 1000, de unde mergi 30min pe jos pana la crater, obligatoriu cu ghid. Trebuie sa iei in calcul ca mergi in extrasezon iar pretul si orarul pot avea modificari.

4) -este un mic restaurant cu terasa (asemanator cu terasele de la mare) in fata Porti Marina dar nu am intrat.

5) -pt. Napoli ai si varianta autobuzelor "hop-on, hop-off", cu trei trasee diferite, si durata de 1.5 ore.

ancamariagadea* [17.03.11 18:19:31] »

Multumesc, mecut, pentru ajutor!

mecut [17.03.11 20:15:05] »

@ ancamariagadea

Oricand, cu placere.

Drum bun, vacanta placuta si profita la maxim de zilele petrecute acolo!

roth [18.03.11 16:53:10] »

Frumoase poze, m-au impresionat mult P1, P17 si p18 ma tot uit si ma intreb oare au putut realiza ce se intampla?

Am avut o intentie de vizitare (bilet cumparat dar nefolosit---e la arhiva) am ratat-o dar in viitor sper sa ajung si pe acolo.

mecut, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Pompei şi/sau Vezuviu: