ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2011
ÎNSCRIS: 20.05.10
MAR-2011
single

Prea multa mobila strica

Am ajuns la acest hotel fara sa stiu ca urma sa fiu cazata aici, asa ca nu am citit nimic inainte. Am participat in weekend la un simpozion organizat la H. Orizont, dar unii dintre noi am fost cazati la Comfort Suites Predeal. Nu cunosteam hotelul si prima data am trecut pe langa el, deoarece are firma foarte sus asezata.

Am citit acum impresiile scrise anterior si consider ca s-a schimbat mult fata de 2009 si nu chiar in bine.

Am fost cazata la etajul 1. Camera nu e foarte mare, sau pare mica din cauza aglomerarii cu mobilier inutil. Am numarat in camera: 1 pat dublu imens cu perdelute (probabil se doreste baldachin), 1 dulap cu 3 usi din care una e incuiata (iar in celelalte 2 spatii pe o parte ai rafturi si acolo unde sunt umerasele sunt 2 halate de baie care ocupa tot spatiul si pentru care esti atentionat printr-un afis pe usa interioara sa nu le iei cu tine!), 2 canapele/fotoliu fara spatar (din care una pusa in fata patului de abia ai loc sa treci intre pat si frigider), 4 mese de diverse inaltimi si dimensiuni, 1 taburet (prea mic pentru masa la care e asezat), 2 scaune, un suport pentru bagaje, masa cu TV si frigider, un suport de pus haina destul de mic (scurta mea ¾ ajungea pe jos si un alt suport sau cuier nu era). Tot acest mobilier ar fi avut loc intr-o camera cel putin dubla ca suprafata! Conceput din fier forjat si sticla, cu tapiterie din matase rosie grea, era si prea mult si prea greu de manevrat, asa ca inevitabil trebuia sa te lovesti de ceva cand umblai in camera. Ca sa nu mai spun ca nimic (nici patul, nici scaunele) nu avea spatar captusit sau plin, doar niste bare din fier forjat, frumos lucrate dar incomode, deoarece nu te puteai sprijini pe ele. In pat a trebuit sa pun 2 perne mari ca sa pot sta rezemata cu spatele.

M-a deranjat lipsa unui cuier in care sa-ti poti agata haina cand vii de afara si dulapul imposibil in care o haina mai lunga nu are loc. Spatiul pentru umerase nu e pana jos, deoarece mai e un raft cu seiful. Ma gandesc ca a fost conceput pentru schiori care au jachete scurte!

Lenjeria de pat e foarte fina si de foarte buna calitate!

Nu am gasit insa in camera (asa cum era normal la 5*) o sticla cu apa pe masa din partea hotelului. Minibarul are de toate (cu preturi pe masura), insa face zgomot destul de mare si a fost nevoie sa-l scot din priza noaptea ca sa pot dormi (si alti colegi au facut la fel).

Baia, in schimb, merita 5*! Coltul cu chiuveta e flancat de doua oglinzi mari si este dotat cu absolut tot ce ai nevoie (inclusiv kit de spalat pe dinti si kit de ras). In coltul opus este o cada spatioasa, iar dusul (desi fixat in perete cam sus) e bine orientat. Exista cantar, foen, iar in dulapul din camera gasesti halate si papuci. Ce lipseste in baie totusi: un suport pentru prosoape folosite.

Camera are o terasa/balcon mare cu o masa si 2 fotolii – evident din fier forjat!

Curatenia insa cam lasa de dorit: apa la WC nu era trasa (era o hartie), desi avea eticheta cu „dezinfectat”, iar in cada (cu aceeasi hartie „dezinfectat”), cand am pus apa, au plutit cateva fire de par lung (ca sa nu mai spun ca m-a distrat acel covoras din cada care a inceput sa pluteasca pe masura ce crestea apa), asa ca am renuntat si am facut doar dus.

In hotel, datorita faptului ca restaurantul nu are usi (doar arcade), iar scara hotelului urca prin mijlocul holului (camerele fiind dispuse spre exterior in jurul liftului si al scarii), se creeaza un spatiu imens de la parter pana la ultimul etaj si peste tot miroase a mancare! Au o pasiune pentru clatite, asa ca in fiecare zi mirosea a clatite si prajeala pe holuri si seara chiar si in camera!

Liftul e dragut, cu pereti de sticla, dar are o sonerie de tip bing-bang care se aude in camere. Scara e tot din sticla, cu treptele ceva mai fumurii, dar senzatia cand cobori nu e prea placuta.

Micul dejun este insa mult prea sarac pentru 5*: 1 fel de cascaval, 2-3 de muschi/sunca, peste, patiserie variata (inclusiv clatite rulate dar cu coca groasa), un singur fel de iaurt, cereale cu lapte, orez cu lapte si urme de dulceata, iar linia calda are doar omleta, oua fierte si crenvursti si paine deja prajita. In prima zi au avut si dulceata. Personalul e foarte amabil si dragut.

Am inteles ca au si centru SPA dar nu mi-a permis timpul sa vad cum e.

Nu prea stiu cum sa clasific acest hotel: camera de 3-4*, baia de 5*, restaurantul de 3*, peisajul de 5*. Preturile afisate la receptie mi s-au parut foarte mari: 150 Euro/single si 200 Euro/dubla.

Oricum, ar trebui sa mai reduca din mobilierul din camere si sa caute alt designer de interior.

Trimis de delia58 in 08.03.11 11:04:49
Validat / Publicat: 08.03.11 14:27:36

VIZUALIZĂRI: 2338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inrarea la hotel Comfort Suites Predeal
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPredeal Comfort Suites Hotel: