ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 02.03.11
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 luni

Prima iesire cu bebe..un succes!

Am fost la acest hotel anul trecut in iunie. Am mers cu avionul din Cluj si singurele neplaceri le-am intampinat la aeroportul din Cluj (si asta din cauza personalului slab pregatit si a managementului prost). O sa dau si cateva exemple: desi copilul avea 10 luni au facut check-in cu trei locuri in loc de doua in avion si s-a intarziat mai mult de jumatate de ora ca sa vada unde e problema, de ce nu ajung locurile in avion. Noi trecuseram deja in cealalta parte si a mers sotul inapoi ca sa se faca reftificarea biletelor. La intoarcere, tot pe acest aeroport ne-am gasit valiza ferfenita, am avut noroc ca materialul din interior a fost rezistent si nu s-a pierdut nimic. Si am asteptat aproape 3 ore ca sa ne recuperam bagajele, si asta nu pentru ca erau piedute ci pentru ca asa se practica. Mai erau si alti turisti in aeroport veniti cu o alta cursa care asteptau bagajele si lumea era foarte suparata.

Trecand peste, transferul pana la hotel s-a realizat in aproximativ o ora si ceva, iar la hotel am fost intampinati cu sampanie si tot felul de fructe uscate, un mix reusit. Avand in vedere ca majoritatea celor din autocarul nostru s-au cazat la acest hotel era normal sa dureze putin pana ne-am cazat. Altii au asteptat mai mult si erau foarte suparati (nu erau din Cluj si oboseala si supararea lor era justificata).

Noi am fost cazati intr-o camera sea view, cu pat matrimonial imens si era pregatita si canapeua pt micut cu lenjerie dar pentru noi nu a fost nevoie pentru ca micutul a dormit cu noi.

Camera mare, mobilata fara cusur si cu un design deosebit. Minibar umplut zilnic, la baie numai produse Dove si diverse kit-uri Cornelia (sapun solid, ac si ata, dischete demachiante, etc). Baia era compartimentata in 3: chiuveta, dusul impreuna cu cada si wc-ul separat. E adevarat ca dusul avea un perete comun cu camera si pe acest perete era un geam rotund dar era mat si nu se vedea din camera. Terasa mare cu uscator pentru costumele de baie. S-au gandit la tot.

Restaurantul principal era la etaj, in cazul nostru pe acelasi palier cu camera. Totul a fost la superlativ in ceea ce priveste conditiile si serviciile, iar chelnerii au fost foarte amabili. Serveau bauturile la masa si tot timpul gaseau resurse pentru un zambet. Munceau foarte foarte mult. Debarasau foarte repede mesele pentu a oferi confort si celorlalti turisti care urmau sa ia masa si intr-o zi, inainte de deschiderea restaurantului pentru masa de pranz, am 'asistat' la o sedinta: erau aliniati ca la armata pe 2 randuri si managerul le vorbea.

La restaurantele a'la'carte se facea rezervare telefonic incepand cu o anumita ora dar in zece minute se ocupau toate locurile. Noi am mers la cel turcesc, foarte frumos si mancarea excelenta. Aici ne-au oferit un recital doi tineri turci, iar chelnerul a dansat la final. Din pacate multe dintre facilitati nu le-am incercat pentru ca eram dependenti de programul copilului. Intre mesele principale se putea servi masa la terasa acoperita de langa piscina. Gaseai inclusiv fructe si inghetata. Si mai erau cartofi foarte mari, copti si umpluti cu diverse... branza, sunca... pe care ii gaseai numai aici. Iar pentru copii mici, in interiorul miniclubului gaseai cuptor cu microunde (pentru cei care doreau sa incalzeasca mancarea la borcanele) si incalzitor electric pt sticlutele cu lapte. Desi am mers cu borcanelele la noi, eu m-am intors cu ele acasa pt ca bebica a mancat foarte bine mancarea de acolo.

Pentru copii era un miniclub imens (jos pentru bebei si sus pentru mariceii care nu mai erau dependenti de scutece si mamici) inconjurat de topogane cu apa. Erau masinute electrice, carusel si un trenulet care inconjura intregul perimetru destinat copiilor. Tot aici erau si piscinele pentru copii care aveau deasupra lor o copertina pentru protectie solara.

Piscinele pentru adulti erau foarte frumoase, cu cascada care era luminata noaptea in diverse culori.

Cel mai mult timp l-am petrecut la plaja si la piscinele din interiorul hotelului.

Dimineata si dupa masa mergeam la plaja si intre 11 si 16 mergeam la cele din interior, 2 dintre ele avand jacuzzi si fiind incalzite la 28-29 de grade. Plaja foarte frumoasa, seara nivelau nisipul si il curatau. Mi-a placut in mod deosebit ca nu au fost umbrelute ci un sistem foarte cochet de copertina, si daca vroiai sa stai la soare puteai sa pui sezlongul acolo unde nu era copertina. Plaja era foarte lata. Si sub copertina erau traverse de lemn care separau 2 randuri de sezlonguri. Se putea transporta usor caruciorul. Intrarea in mare era ok si se putea face si de pe un ponton foarte mare (erau sezlonguri si un bar).

Seara mergeam la discoteca piticilor; se organizau tot felul de spectacole in amfiteatru, muzica live pe terasa de langa piscine unde servirea se facea la masa si iti aduceau inclusiv 'rontaieli'.

Pentru cumparaturi nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere ceva de la magazinele din interiorul hotelului. Noi am facut cumparaturile la intoarcere, din aeroport dar dupa ce am facut check-in-ul. Produsele erau de trei ori mai ieftine, dar magazinele care sunt in aeroport in dreptul caselor de bilete sunt scumpe.

Din punctul nostu de vedere a fost cea mai frumoasa vacanta de pana acum si ne gandim cu mult drag si la loc dar si la oamenii care ne-au servit acolo. Tot respectul pentru ei. Cu siguranta vom reveni la acest hotel si cand va fi copilul nostru putin mai mare ca sa ne bucuram si de facilitatile la care ne-a ramas gandul.

Trimis de oanat82 in 03.03.11 08:40:54
Validat / Publicat: 03.03.11 10:11:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanat82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Una dintre alei-de la plaja la piscina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

commandorsteel* [03.03.11 11:50:19] »

bine ai venit in comunitatea afa.

asteptam si poze, daca ai facut

oanat82 [03.03.11 12:17:44] »

Bine v-am gasit!

Da, avem si poze si le voi atasa cat de repede.

mirmicu [03.03.11 15:21:52] »

Buna Oana,

felicitari pentru review-ul foarte complet si util, zic eu.

oanat82 [03.03.11 15:52:42] »

Multumesc!

adryana [03.03.11 21:41:31] »

felicitari pt. curaj, cu un bebe asa mic cu avionul, dar pana la urma totul e bine cand se termina cu bine si a fost frumos acolo.

oanat82 [03.03.11 22:01:16] »

A fost foarte bine, bebe a dormit pe avion si e mai simplu sa mergi cu un bebe in vacanta pentru ca nu alergi dupa el . Noi am mers pregatiti cu trusa de prim ajutor dar nu a fost nevoie de ea. Si vremea in perioada aleasa a fost numai buna, in ultima zi am prins o caldura insuportabila si deja era riscul mare pentru bebe... diferenta mare de temperatura intre exteriorul si interiorul hotelului in care era normal sa functioneze Ac-ul. De aceea sfatuiesc parintii cu copii mici sa mearga pana in 15 iunie in Turcia.

sstan [05.03.11 23:29:25] »

buna,

Am ales sa mergem in vacanta in turcia - lara- cu fetita de 1 an si 4 luni in perioada 18.06-25.06.

Voiam sa stiu ce temperatura are apa marii in perioada aceasta.

multumesc

oanat82 [06.03.11 20:13:11] »

Nu as putea sa spun cu exactitate temperatura apei dar stiu ca nu ne-a creat disconfort deci cred ca era undeva in jur de 25 de grade.

Ce recomand este sa luati un bazin gonflabil (e usor de transportat... si nu trebuie sa fie foarte mare, puteti sa-l luati pe cel mai mic... acolo era peste 30 de euro unul care la noi il luam din magazin cu 30-40 de lei). Si il puteti lasa pe plaja si acolo sa fie locul de balaceala al micutei.

Noi am ales hotelul cu piscina interioara inclazita si numai acolo se balacea bebe. Pe plaja s-a jucat in nisip si a intrat in apa numai pana la pampers. Ne era si frica... avea numai 10 luni.

sstan [06.03.11 20:34:44] »

multumesc!

adryana, commandorsteel*, mirmicu, oanat82, sstan