ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2021
JUL-2021
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Turcia, o surpriza foarte placuta

Am experimentat pentru prima data vacanta all inclusive in Turcia si a fost o surpriza extrem de placuta. Un hotel generos, cu multa verdeata, armonios organizata, dand dovada de mult simt estetic si inclinatie pentru frumos si echilibru. O incantare pentru mintea obosita si stresata a unor turisti. Mentionez ca linistea este un element dominant al complexului, o tihna binevenita (daca nu se iau in considerare spectacolele nocturne oferite de hotelurile vecine care din pacate erau auzite cam de toti turistii). Am fost plecati in luna iulie si a fost cald si umed. Cand se iesea din zona cu umbra/AC totul frigea si sufoca (aviz amatorilor).

Mentionez ca in momentul de fata eu nu am ce reprosa acestui resort. Am fost incantati de servicii, promptitutine, ospitalitate si generozitate, totul neconditionat (comparativ cu Egiptul, de ex).

Singura mentiune importanta este zborul. Din pacate am experimentat 7 ore foarte neplacute la intoarcere, cand am fost plimbati de agentie ([... ]) pe la un magazin de suveniruri, mall of Antalya (2 ore) si cascada din Antalya - pentru ca avionul de plecare a avut probleme tehnice (evaziv comunicate) si nu se stia exact daca mai plecam in ziua respectiva / daca se reuseste o cazare ad hoc.

Intr-un final am 'reusit' sa asteptam multe ore un avion ' care sa nu fie defect' sa ne duca acasa. Ore pierdute aiurea, condimentate neinspirat cu o lipsa de comunicare si sinceritate. Aici este un mare minus pe care il acord agentiei, pe care o voi evita si careia nu-i acord credibilitate. Este frustrant si obositor sa astepti, mai ales cand au fost familii cu copilasi.

despre SERVICII

Mentin afirmatia legata de promptitudine, curatenie, mesele bogate, cu mai putina carne dar foarte multe legume, pizza (delicioasa), paste, supe, numeroase branzeturi, fructe locale si infiorator de gustoasele dulciuri. Dupa fiecare desert simteam oarece placere vinovata dar daca vrei, poti inota fara griji si 2% din aportul caloric primeste clementa :) restul, dupa noroc :))

Am fost o singura seara la restaurantul italian (rezervare contracost 15 €/persoana) -mancare delicioasa... Si un vin bun, rosu (pe care l-am cumparat de cateva ori acasa, chiar de la Mega????). Deloc scump si cu un gust foarte placut, probabil si din cauza atmosferei locale.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Fara repros. Curatenie, un pat exceptional de bun, zilnic se schimbau prosoapele si se completa pachetul de la baie (sapun, sapun lichid, sampon, aveau chiar si un pachet pentru zile rosii❣️ Cu tampon, absorbant si prezervativ). Mini-bar gratuit si completat zilnic. Multe posturi tv dar nu a fost cazul.

AC facea noptile placute desi, dupa terminarea ' spectacolelor' oferite de hotelurile vecine preferam sa las usa deschisa. Se auzeau greierii si vedeam luciul marii.

Mentionez ca am avut o camera (f spatioasa) in cladirea centrala, cu vedere la mare.

Complexul este destul de mare si va recomand sa aveti grija cand va ocupati se cazare fiindca uneori se poate merge mai mult pana la restaurant/receptie si sa nu fie obositor, mai ales pe caldura sufocanta a lunilor de vara.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dupa cum am mentionat mai sus, nu am ce reprosa. Am inteles ca turistii cunoscatori ai serviciilor all-inclusive made in Turkey au remarcat o paucitate a ofertei comparativ cu perioada ante-pandemiei.

Personal mi s-a parut mai mult decat suficient si foarte gustos. Si fara incidente digestive (recomand ponderatie si luciditate in timpul manipularii farfuriei prin fata mancarurilor si dulciurilor, mai ales????) Am baut gin tonic, bere Efes si multa cafeluta-f buna.

Din nou, personal foarte amabil, atent si multa curatenie.

exista un restaurant central, la et 4 unde serveam micul dejun, unul langa piscina si cateva a la carte-cu taxa 15€/pers si rezervare.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Eee, o sectiune faina. Pentru cineva care merge pentru inot, cu drag va recomand zona aceasta. Plaja fina si generoasa, cu sezlonguri confortabile, cu zona generoasa de umbra-oferita de un sistem fain, din metal si un fel de copertine ce imitau frunzele, continuu oe ~1/2 din plaja. Deci nu trebuie sa va faceti griji pentru umbrela. Totul este gratuit, de cele mai multe ori, locurile ne-am ocupat aceleasi locuri.

Exista un mic bar de unde puteti servi alune/chipsuri, diverse tipuri de cafeluta, bere si cateva bauturi alcoolice. Din nou, foarte curat.

Toalete pe plaja, extrem de curate, dusuri si permanent personal care se ocupa de adunarea resturilor.

Constant salvamari si paznici.

Nu exista comercianti pe plaja.

Apa... de vis. Foarte curata, destul de sarata, tihnita in prima pare a zilei, fara valuri. dimineata pe la 6 inotam in liniste, o senzatie extraordinara de echilibru, iubire si respect pentru clipa respectiva. Si de ce nu, pentru simplul fapt de a fi prezent. ????

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Eu sunt mai molcoma. Distractia insemna sa te dai pe tobogane (gratuit), lectii de yoga, aerobic, aqua gym, volei, sa faci parasailing (f fain, foarte!), ski-jet, banana (ultimele trei contra cost, f aproape de plaja hotelului).

Mai trecea cateo camila cu masca :) - aviz amatorilor de drumetii exotice (contra cost, evident, parca am auzit de ~20€).

seara era cateun spectacol la restaurantul de langa piscine (multe si mari) si aveau un mic amfiteatru-unde am asistat la un spectacol de magie (rememorare si traireea unor senzatii din copilarie). Si cam atat. Au un ponton frumos unde poti face plaja si poti servi ceva.

Puteti incerca serviciile locale de Spa (nu am experimentat la ei).

localitatea Belek este f aproape de hotel-noi am mers cu un taxi luat de la intrarea in hotel-5€ cursa. Curat oraselul, multe magazine cu si mai multa marfa (turcisme/fake-uri). Antalya-oras frumos si curat, cel putin in zona veche.

Multi turisti rusi (f linistiti, in general familii tinere cu 2-3 copii, unii si cu bunici), foarte multi romani, neasteptat de linistiti, cu bun simt, multi ardeleni????. Au fost cateva exceptii-grupuri de conationali care strigau intre ei, strigau la pustii lor din apa, aveau un instinct de turma si de socializare zgomotoasa, facand o nota discordanta evidenta. In rest, tihna, tihna, mai ales dupa-amiaza cand puteai sa dormi linistit pe plaja, de ex.

Concluzia: o locatie foarte placuta si linistita, oricand m-as intoarce acolo dar as fi foarte atenta la agentie si zboruri.

Va recomand sa aveti asigurare medicala (am inteles ca servicile medicale sunt foarte scumpe) si sa luati in considerare clauzele legate de zbor (anulare/ intarzieri nepermis de lungi).

sa fiti prudenti cu excursiile la fabrica de piele-blanuri sau bijuterii (preturi mari). sa negociati, sa va interesati de cateva ori referitor la excursiile organizate (distanta, caldura). Si cam atat.

din nou, o locatie faina, cu multa liniste. l, chiar daca pana am ajuns acasa am stat 7 ore aiurea, de parca m-as fi intors din Thai????

vacante faine va doresc, cu multa sanatate si comportament civilizat.

Trimis de AudreyJ in 25.07.21 11:35:27
Validat / Publicat: 25.07.21 12:45:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AudreyJ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Detaliu cromatic aproape psihedelic???? interior hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 162.00 EUR pe cameră

[25.07.21 12:45:30]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =104134&hid=622.

[25.07.21 12:48:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[25.07.21 12:49:10]

@AudreyJ: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

AudreyJPHONEAUTOR REVIEW
    [25.07.21 13:25:13]

@webmasterX: ok. N-am stiut. Oricum asta este parerea mea si ar trebui sa stie si abonatii. Sunt impartiala si obiectiva. In momentul in care platesti un serviciu ai drepturi. merci

calincheitaPHONE
    [25.07.21 23:00:54]

" Nu există comercianți pe plajă " e o constatare interesantă. Nici noi pe unde am fost în Antalya nu am văzut comercianți pe plajă.

[26.07.21 08:50:23]

@AudreyJ: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

marian_buc
    [02.06.22 10:08:24]

@AudreyJ: Buna ziua, am si eu doua intrebari daca se poate:

1 daca hotelul are parcare? , deoarece urmeaza sa merg cu masina,

2 daca se servesc bauturile imbuteliate? (apa, bere, sucuri) deoarece am auzit ca nu ar fi inbuteliate.

In speranta unui raspuns cat mai rapid, va multumesc anticipat

AudreyJPHONEAUTOR REVIEW
    [02.06.22 23:25:06]

@marian_buc: buna seara. Am incercat sa-mi amintesc.

aveau o parcare dsr nu stiu daca era si pentru turisti. Desi am inteles ca erau cateva familii care au venit cu masina

despre bauturi... in general serveau la pahar. Nu am baut decat cafea, apa si seara 1 pahar de vin.

Eventual triniteti un mail hotelului. Sunt destul de prompti

vacanta placuta si sanatate

AudreyJ, calincheita, marian_buc, Yoda