ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 15.02.11
    AUG-2010

Suntem Multumiti! O sa mai mergem acolo

Hotel Pescarus este un hotel cu conditii de cazare foarte bune pentru 2*, are aer conditionat-la camerele fara balcon, cablu tv, minibar functionabile, este foarte curat, nu se fura nimic (am lasat bani, carduri, telefoane, aparate foto in camera la vedere). Au si parcare, insa nu cunosc detalii referitor la aceasta. Este aproape si de Aqua Magic si de Satul de vacanta! Se face curatenie zilnic, iar prosoapele si lenjeria se schimba la cerere (cand vrei, vorbesti cu femeia de serviciu sa le schimbe). Cei de la receptie sunt foarte de treaba, la fel si femeile de serviciu, hotelul este curat, mai greu este in camerele cu balcon unde stau mai mult de 3 persoane, am vazut ca stateau cu usa deschisa la camera (vreo 3-4 camere pe tot etajul-probabil pt ca nu aveau aer conditionat). Este foarte aproape de plaja, iar lucurile sunt in siguranta. Chiar si cand se face curatenie, nu dispare nici macar o sticla de apa goala din camera decat cu acordul celor care stau in camera respectiva. Totul este curat, mobilier modern, nu este invechit sau rupt si nu miroase urat in camera, plasa de tantari la geamuri, functionabil, iar daca ceva nu functioneaza corespunzator se poate anunta la receptie si se remediaza. Cazarile se fac, in general, la 12:00 ziua, iar decazarile, in mod normal, tot dupa 12:00 ziua, insa noi am avut tren pe la 15:30 si ne-au lasat sa mai stam in camera pana pe la 14:00. Deci, au fost draguti... La minibarul (la parter) hotelului se pot servi diverse bauturi racoritoare la preturi putin mai marisoare decat normal, ca doar e in hotel, nu? Noi nu am servit de acolo nimic, insa am vazut pe alti;))

Am mancat la terasa Bella Italia, o terasa cu mancare gatita foarte curat si cand iti aduce o portie, iti pune frate, sa te saturi... Mancare foarte buna, cum spuneam... Cea mai buna pizza si cele mai bune tortellini pe care le-am mancat in viata mea: X si nu iti umfla nota de plata chiar daca platesti cu cardul pentru masa pe care ti-l da la receptia hotelului (daca ai cazare cu masa inclusa. Trebuie sa ceri bonul dupa fiecare masa, ca se intampla sa mai uite foarte rar sa ti-l aduca). Totul e proaspat, chiar si limonadele, fresh-ul de portocale... preturile sunt destul de bune avand in vedere ca e totusi Mamaia... se poate manca si la restaurant Parc (desi nu v-as recomanda cu draga inima), dar noua ne-a recomandat cineva terasa. Se poate comanda absolut orice din meniu, la orice ora, nu cum am mai auzit ca se mananca doar la 7:30 micul dejun si la 19:00 cina... aici mananci cat vrei, ce vrei, cand vrei, bei ce vrei si cat vrei si la preturi rezonabile, e numai bine pt buzunarul romanului... iar bucataria are geamuri mari, astfel incat sa poti vedea ce/cum se gateste... baile de la terasa sunt foarte curate de asemenea, mesele, fetele de masa, vasele, tacamurile, paharele... iar chelnerii/chelneritele sunt foarte foarte de treaba. Servirea e impecabila, totul e foarte bine pus la punct si cu mult bun-simt.

Anul acesta ne vom duce tot la Pescarus, pt ca nu ne riscam sa mergem in alta parte si sa ne blestemam vacanta. Sincer, am avut prieteni care au stat la un hotel de 3 stele si nu au avut nici pe departe conditiile noastre de la Pescarus (nu aveau aer conditionat, nu le mergea tv-ul decat pe cateva programe, nu le erau schimbate lenjeria sau prosoapele etc).

Deci anul acesta, repetam istoria... Vi-l recomand cu incredere, pentru o vacanta minunata din toate puctele de vedere (mai ales financiar), pt distractie, relaxare sau liniste, chiar si pentru familii cu copii e un hotel de nota 10 (din punctul nostru de vedere).

Trimis de Daly in 15.02.11 22:55:49
    Validat / Publicat: 16.02.11 05:42:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 7542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [16.02.11 06:28:42]

Cat a costat sejurul?

Visan125
    [16.02.11 16:10:51]

Daca este intr-adevar asa, atunci nu pot decat sa ma bucur ca exista si in Romania alternative la litoralul bulgaresc. Daca lucrurile stau asa (nu-mi pot reprima oarece banuieli) si daca nici noapte nu ar fi petreceri in camere atunci parca imi da inima ghes sa revad Mamaia pe care am vizitat-o zeci de ani de-a randul.

[16.02.11 16:42:09]

@pepsi70ro Nu stiu cat a costat sejurul pentru ca a fost un cadou din partea socrului meu. A luat bilete de la serviciu de la el printr-o agentie de turism, prin sindicat nu stiu. Dar iti pot spune ca ne-au dat in jur de 600 lei sau poate chiar mai mult din banii platiti pt cazare ca sa ne platim masa, i-au pus pe un card. Destul de rezonabil zic eu, si nu te gandi la un pret monnstru, in jur de vreo 1200-1400 a costat cazarea, din cate am auzit eu, cu cina+pranz incluse sau toate 3 nu mai retin exact, imi pare rau. Dar sa stii ca nu suntem familie de bogatasi deci sa nu te gandesti la preturi monstru in niciun caz.

[16.02.11 16:49:58]

@SAVIN512. Este liniste noaptea, mai putin cand sunt nunti la restaurantul Parc, sau la restaurantele hotelurilor invecinate. Am prins si noi intr-o sambata, insa nu se auzea extraordinar de tare incat sa nu poti dormi. plus de asta, noi ne plimbam prin satul de vacanta pana pe la 00:00 si pe plaja pana pe la 1-2 noaptea, dar daca vrei sa adormi de pe la 23 s-ar putea sa nu ai parte de o liniste ca acasa. Vreau sa iti spun ca nu se auzeau tipete, nu se dadeau chefuri in hotel noaptea , dar de la vreun club sau vreo terasa se mai auzea muzica- nu foarte tare si nu in fiecare noapte-.

Acum eu zic cum am prins noi si ce impresii ne-a lasat, daca Doamne fereste nimeriti cu niste vecini petrecareti... imi pare rau... dar in general sa stii ca era liniste si bine.

Banuielile tale pe care nu ti le poti reprima probabil ca se refera la o posibila relatie de prietenie/rudenie cu cineva de la hotel? Te asigur ca nu cunoastem pe absolut nimeni care sa aiba vreo legatura cu hotelul! Am ales hotelul din pura intamplare, slava Domnului ca am nimerit intr-un loc bun!

Visan125
    [16.02.11 21:13:44]

@Daly Multumesc pentru completari. Am trecut obiectivul pe lista de prioritati! Tot asa si noi, pe unde mergem scotocim totul pana dupa miezul noptii.

[16.02.11 21:36:33]

Cu placere,e faina si plaja prin zona aia, noi am luat mamaia dintr-un capat in altul pana am ajuns aproape de navodari... la 3 km parca noaptea... poate ne intalnim pe acolo, ii mai fain cand sunt mai multi)

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [18.02.11 06:25:29]

Hotelul nu il stiu insa stiu terasa. Nu am stat si nici nu cred ca o sa stau in Mamaia (prefer statiunile sudice, unde este mai liniste) dar de cate ori am trecut prin zona nu m-am putut abtine sa nu fac o tura pe la Bella Italia. Suntem mancatori impatimiti de pizza si am mancat in nenumarate locuri acest produs culinar dar decizia a fost unanima (la noi in familie): aici am mancat, si nu odata, cea mai buna pizza. Iar despre servire, aceleasi cuvinte de lauda.

[18.02.11 23:10:27]

Am uitat sa mentionez ca nu este uscator de par la baie, iar camerele care au aer conditionat nu au cadita la dus. in fine, e ok, pt ca e curat si nu cred ca este neaparata nevoie de aceste 2 lucruri. apa calda e non-stop, insa la camerele fara balcon nu ai unde sa iti usuci costum de baie sau ce mai vrei sa iti speli. Decat daca improvizezi cumva sa legi o sarma de un capat si de altul al geamului... asta e singurul dezavantaj zic eu. Desi anul acesta o sa imi iau 3 costume de baie sa fiu sigura ca pana se usuca unul, mai am de rezerva)

si abea astept sa mananc ditamai pizza la Bella Italia. : P

turboinginer
    [06.07.11 14:23:41]

buna ziua,

Chiar pare foarte interesanta propunerea Dvs... Sa speram ca la fel va fi si anul acesta hotelul pentru ca dorim sa ne rezervam un sejur in August. Cum este plaja din dreptul hotelului si cat de departe de plaja este hotelul? Bella Italia este aproape de hotel?

Multumesc. Cu stima, Gaby

[15.07.11 14:32:30]

Buna Gaby

am uitat sa zic ca hotelul a fost renovat in anul 2006.

Plaja din dreptul hotelului a fost lina, curata, lata, insa noi mergeam mai in fata cu cativa metri, nu intram in apa de acolo, ne duceam la sezlonguri, dar am vazut ca anul acesta sunt foarte multe alge... este aproape hotelul de plaja, treci strada, la vreo 40 m cu aproximatie (nu prea ma pricep la masurari cu ochiul liber) este foarte aproape si de radio vacanta. Bella Italia, la fel, pe plaja, la maxim 100 m sau poate mai putin. Dar mancarea si servirea de la Bella Italia nu se regasesc nicaieri. Acum, sper sa nu aveti asteptari de 4* la hotelul Pescarus. Si va doresc sa aveti parte de vreme frumoasa si o vacanta placuta. Si noi tot in august vrem sa venim, deci, sa speram ca pana atunci se mai curata si marea de alge! Distractie placuta!

balcosty
    [11.12.15 21:26:48]

Buna ziua! Ne bucuram ca va placut la Pescarus, am dori sa stim daca ati mai fost si daca a fost la fel de frumos (am vazut ca ati postat cam de multicel...) Noi am fost la Parc, aproape de Pescarus, a fost foarte bine, am dori sa mai diversificam insa . Am vrea sa stim, daca se poate, cateva detalii: daca in camera este mocheta sau gresie (pentru noi conteaza), de asemenea, daca pe hol este mocheta si daca avea micul dejun asigurat, din cate ne aducem aminte, parca Pescarus nu avea restaurant propriu, dar s-ar putea sa gresim, si cum era micul dejun. Multumim!

balcosty, Daly, turboinginer, urjanclaudiu, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂPescăruș Hotel: