ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2011
2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Ne-a stricat sejurul

Am vrut sa avem un sejur frumos dupa o saptamana de munca fiind si prima zi de vacanta a copiilor. Am plecat spre Moeciu cu gandul sa ne simtim bine. Pensiunea Ionela am gasit-o pe [internet] si la recomandarea unor prieteni care au fost acolo pe timp de vara. Odata ce am ajuns acolo gazda ne-a intampinat vesela in poarta, fiind foarte bucuroasa ca am ajuns la timp si ca suntem oaspetii ei. Am fost impreuna cu o alta familie tot din bucuresti cu un copil. Am rezervat intial 2 nopti, nu am reusit sa stam decat 1 singura. Dupa ce ne-a fost prezentata pensiunea folosindu-se termeni elogiosi la adresa gazdei care a tinut sa ne spuna la fiecare pas cat a costat fiecare lucru investit acolo si cat suflet au pus rugandu-ne din start sa incercam sa avem grija cu lucrurile din pensiune.

Primul lucru a fost sa ne descaltam la intrare punandu-ne la dispozitie papuci de casa in caz ca nu avem si am fost condusi in camerele rezervate. Toate bune si frumoase pana cand, dupa ce ne-am despachetat bagajele si ne-am instalat am vrut sa pregatim ceva sa mancam pt ca se facuse seara si eram foarte obositi si inghetati. Am cerut gazdei un vas adecvat pt a pregati o pastrama la tigaie si mamaliguta. Inainte de asta am vrut sa bem o tuica fiarta sa ne incalzim... de aici a inceput calvarul.

Gazda a stat mereu pe langa noi "in coasta noastra" atragandu-ne atentia de fiecare data sa nu ii stricam lucrurile ei scumpe din bucatarie si ustensilele care le foloseam avand grija sa ne aminteasca cat au costat toate. Un lucru care ne-a stricat buna dispozitie a fost ca ni sa atras atentia IMPERIOS sa nu fumam in pensiune (in living). Nu a fost prima data cand plecam din Bucuresti sa ne relaxam la pensiunile din Bran, am facut greseala sa schimbam pensiunea unde mergeam de obicei, incercand si altceva. Deci sa nu fumam in pensiune, sa nu gatim (ca ii stricam bucataria, facem abur gazda spunandu-ne ca ei au facut bucataria doar pt a pregati un sandvis, cafea, ceai) Ne-a recomandat sa ne facem pastrama afara la gratar (afara fiind noapte si un frig de crapau pietrele). La rugamintile noastre insistente am discutat cu sotul gazdei care a fost mai ingaduitor si ne-a permis sa fumam in Living spunandu-ne ca nu este nici-o problema daca suntem fumatori. A doua zi dimineata urma sa mai vina o pereche de tineri din Bucuresti (tot din grupul nostruu) sa isi petreaca weekendul alaturi de noi. Ne-am trezit dimineata cu gandul sa bem o cafea, sa facem micul dejun si sa ne pregatim sa mergem pe partie la zapada. Nu s-a intamplat asa deoarece cafeaua a fost bauta afara in frig pt ca atunci cand ne-am trezit de dimineata si am mers in bucatarie SURPRIZA! gazda ne luase toate farfuriile, furculite, cutite etc. si era deja jos cu ochii pe noi sa ne spuna ca trebuie sa iesim afara sa bem cafeaua si sa fumam in ciuda intelegeri cu sotul ei din seara precedenta.

Fiindca nu ne trezisem decat 2 pers. din tot grupul ne-am urcat in masina si am plecat sa cautam o noua pensiune in Bran dis de dimineata. Am avut noroc si am gasit una superba, Vila Benga din Bran-Predelut, f. frumoasa si ospitaliera unde ne-au oferit toate condiitile sa ne simtim bine.

Cand ne-a vazut ca ne facem bagajele ne-a spus fara nici-o jena ca ei nu ii pare rau ca plecam pt ca asa isi pastreaza clienti fideli care urmau sa vina si care ii respectau regulile, reguli de care nu pomenise nimic la discutia telefonica care am avuto cand am rezervat camerele.

FERITI-VA DE PENSIUNEA IONELA DACA VA DORITI ALTCEVA, VA LUATI O MARE PLASA.

Trimis de Babamumu in 02.02.11 18:54:08
Validat / Publicat: 03.02.11 00:00:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: Bran Moeciu Constanta, Cazanele dunarii etc.

VIZUALIZĂRI: 3294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Babamumu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sforicel
[03.02.11 09:43:47]

Te rog frumos sa-mi spui daca pensiunea este pe drumul spre Pestera si vis-a-vis este o pensiune noua si hotelul Acvila.

Multumesc mult.

lucsim
[30.06.11 21:54:14]

@Babamumu

Foarte frumos review-ul. Si noi am patit ceva asemanator la o pensiune din Sapanta: "pe afara-i vopsit gardul si-nauntru-i leopardul". Una vorbim la telefon si alta gasim acolo. Dar despre asta vom scrie si noi in curand un review.

Toate cele bune.

[02.07.11 10:23:09]

@abujor, te rog sa nu mai faci astfel de comentarii, nu sunt tolerate pe acest site.

Ecourile tale au fost sterse.

daria40
[02.07.11 18:17:51]

La cata " publicitate'' i s-a facut in ultimile zile, aici, acestei pensiuni, m-am cam saturat de ea... Imi pare ca ceva nu este in regula... Sa fie si implicarea proprietarilor, sau ma insel??

[02.07.11 18:27:46]

@abujor, ai fost avertizat sa termini cu aceste ecouri.

Ai primit cartonas galben, ai doua zile de pauza, ca sa te linistesti.

pufulete8
[19.07.13 16:59:41]

Dl. Babamumu s-a suparat ca n-a fost lasat sa fumeze in pensiune, daca mergea cu trenu se supara si pe CFR. Daca ar fi stat un sejur si nu 2 zile la un moment dat trebuia sa manance la carciuma si va dati seama ce s-ar fi suparat pe aia. De fapt dl. (...) voia sa fumeze in living unde luau masa si alti turisti cu copii printre care si un bebe de 2-3 luni. Daca (...) voia sa fumeze normal ca Ionela a devenit un virus in calea fericirii lui si totul in jurul lui avea o problema, un neajuns, nimic nu-l multumea. Ganditi-va cine cunoaste pensiunea cum ar fi aratat livingul dupa o pastrama de berbecut. (...) Pensiunea Ionela primeste turisti care vin pt. liniste, curatenie si AER CURAT DE MUNTE...

[19.07.13 19:10:00]

@pufulete8: pentru porțiunile editate din mesajul de mai sus, intolerabile pe amfostacolo.ro, ai primit un avertisment. Pe viitor te rugăm să încerci să combați fără să jignești.

abujor, anadragusin, daria40, lucsim, pufulete8
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ionela [Moieciu de Jos]: