ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2011
DIN: piatra neamt
ÎNSCRIS: 20.01.11
JUL-2010

O oaza de liniste in mijlocul Deltei

Am fost pentru prima data in Delta, nu stiam cum e, decat din auzite. Voiam initial sa stam doar o noapte, noi neavand nicio legatura cu pescuitul, doar cu rezultatul acestui sport :))

E un loc minunat, am ajuns acolo rupti de foame, gazdele ne-au asteptat cu papica gata, vorbisem la telefon de pe drum. Portia a fost uriasa, am mancat pe saturate si a si ramas... de fapt puteti vedea si in poze ce platou imend pt doar 2 persoane. O masa a costat 25 lei!

Pensiunea are vreo 5 camere cred. A noastra era f spatioasa, cu pat matrimonial.

Am fost si in plimbare cu barca... aici putini dezamagiti de pret: 250 lei cam 5 ore. Cand am ajuns la locul de unde trebuia sa plecam cu barca, erau o gramada de oameni gata sa ne faca acelasi serviciu la jumatate de pret... asta e... vom sti data viitoare. Trebuie mentionat ca gazdele nu ne-au ogligat sa mergem cu ei, noi am insistat pt ca nu stiam care e treaba.

Camera a fost f frumoasa, la etaj, curatenie luna. De pe geam vedeam Delta la cativa zeci de metri. Cu tantarii nu am avut de-a face, erau plase la geamuri. Apa calda tot timpul, toate dotarile noi si functionabile, prosoape schimbate zilnic.

Gazdele ne intrebau tot timpul ce vrem sa papam, la ce ora, isi faceau programul in functie de noi, desi nu eram singurii cazati. Mancarea foarte bune si indestulatoare.

Se poate lua masa si in foisorul din curte, au si o barca veche dar functionabila cu care te poti plimba putin pe bratul Deltei (gratis!)

In concluzie... totul foarte frumos, cu siguranta vom mai reveni!

Trimis de ionela_toma in 26.01.11 23:02:32
Validat / Publicat: 27.01.11 06:21:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 5821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionela_toma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe balconul din fata camerei

TORA INGRID
[27.01.11 09:29:05]

@ionela_toma, delta e minunata, sigur veti reveni a sa-i descoperiti intreaga frumusete. Pentru uzul cititorilor acestui review, te rog sa spui mai multe despre -

- localizarea exacta a pensiunii, repectiv pe care brat, pe langa localitatea X, la distanta de Ykm de Tulcea sau alt oras care poate filuat de reper.

- cum ati ajuns acolo - cu masina, ptr ca era drum de acces, cu vaporul rapid de la Tulcea cu salupa etc. ?

- cât de departe de pensiune era acel loc de unde ati plecat cu salupa sa va plimbati?

- te poti caza cu pensiune completa?

- se deduce ca o camera costa 200lei/zi, acesta e pretul sau sunt si alte tarife la camere functie de marimea lor sau de nr de zile cat stai acolo, au MD inclus.

In general, cu cat mai multe detalii, cu atat mai bine. Ma bucur ca v-a placut Delta Dunarii, eu sunt pur si simplu indragostita de ea.

dorgo
[27.01.11 12:20:26]

@ Ingrid

Am luat si eu de pe internet o adresa de la Murighiol... parca era pensiunea "La Viorel" si am dat telefon, se poate ajunge acolo cu masina pe drumul

Tulcea-Malcoci-Nufaru-Victoria-Bestepe-Mahmudia-Murighiol, mergi pe sosea paralel cu bratului Sfantu Ghreorghe

santana*
[27.01.11 13:03:03]

Sfatul meu este să evitaţi Murighiol, în condiţiile în care e undeva la marginea deltei. Este destinat exclusiv pescarilor, iar majoritatea pensiunilor (chiar şi hotelul) au un soi sinistru de a face turism. Îţi fac oferte tentante, iar dacă pui botu' te vei trezi că o bere la ei la pensiune costă multe parale şi accesul la un magazin e destul de dificil cu autoturismul, iar dacă pensiunea respectivă e situată undeva unde accesul se face cu şalupa, vă veţi trezi, folosind-o, că trebuie să plătiţi nişte preţuri astronomice, absolut nejustificate. Colega noastră a plătit 250 de lei pentru 5 ore... Adică 50 şi ceva de euro. Păi o maşină convenţională la o firmă de Rent a Car nu sare de 35 de euro pe zi. Vroiam să vă zic de fapt că în Delta Dunării (de fapt nu generalizez, dar o să vedeţi că am dreptate) se practică turismul gen "pânza de păianjen", în care, dacă eşti prins, nu mai ai scăpare.

ionela_tomaAUTOR REVIEW
[27.01.11 15:27:36]

Revin cu precizari, asa cum am fost rugata:

- Noi am venit cu masina dinspre Tulcea spre Murighiol, e o sosea foarte buna, am inteles ca in primavara lui 2010 au dat-o in folosinta. Am mers cam 40 km.

- Pensiunea e in centrul Murighiolului. pe bratul Sf Gheorghe

- Tarifele sunt calculate in functie de cate zile stai. Noi am dat 100 Ron pe noiapte, am stat 2 nopti. Am mai vb cu cei care erau cazati tot aici si au spus ca au plati 80 lei/noapte pt 4 nopti.

- Masa e separat: MD - 10 lei / 2 pers; D - 25 lei/2 pers; C - 25 lei /2 pers-probabil ca si aici se poate negocia.

- ca sa ne plimbam cu salupa, am mers cu masina aprox 2 km, pana la locul de unde plecau barcile.

- cafeaua a fost din partea casei (e drept ca numai eu am baut)

- mai precizez ca baiatul care avea barca era doar un prieten al proprietarilor, ne-a oferit serviciile, nu ne-a obligat, cum am mai spus, a fost alegerea noastra. Oricum nu imi pare rau, ne-a dus prin multe locuri, am vazut pelicani la o distanta de vreo 30 m, deci f aproape...

sper ca am putut fi de folos!

dorgo, ionela_toma, santana*, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Delta lui Andrei':