ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2011
    STATUS: CHIBIȚ
    JAN-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Cazare decenta, personal (proprietara?) neprietenoasa

Mi-a placut cabana; pe o scara de la 1 la 10 ia de la noi nota 8. Insa doamna care ne-a primit s-a comportat rece.

Trimis de killroywashere* in 23.01.11 23:54:38
    Validat / Publicat: 24.01.11 08:20:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB]. A mai fost în/la: Parang, Mogosa, Baisoara, Cavnic, Retezat, Borsa... etc

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killroywashere*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -5 PMA (din 5 voturi)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[24.01.11 00:11:57]

Pentru a putea fi selectat să participe la concursul nostru, acest articol ar avea nevoie de mai multe detalii. Dacă doreşti să editezi, acum ar fi momentul. Dacă nu, poţi ulterior să scrii un ecou... sau nu.

Noi îţi mulţumim oricum pentru avertizare şi îţi dorim bun venit printre noi.

[24.01.11 10:13:21]

Cabana?? Din ce stiu eu, nu este chiar o cabana...

[24.01.11 15:49:11]

Mutat, la rugamintea autorului, la rubrica "Pensiunea Casa Noastra ARIESENI" (nou-creata pe site)

[24.01.11 17:53:46]

Este vorba de cea din Sinaia sau din Arieseni? Ca inteleg ca exista in fiecare loc o pensiune cu numele asta. Daca e vorba de Arieseni va pot povesti eu cate ceva intr-un ecou pentru ca amfostacolo.

[24.01.11 18:17:35]

@piti

Avem deja o rubrica pentru Casa noastra -Arieseni deci pana una alta cand ai timp esti invitatul nostru sa ne povestesti despre "cabana"

[24.01.11 18:22:12]

@admin spune ca pensiunea e mutata la cea din Arieseni, inseamna ca despre cea din Arieseni e vorba in review? Nu de cea din Sinaia, nu?

[24.01.11 18:26:03]

Va fi mutata in curand mai spre vest, catre Arieseni.

[24.01.11 18:57:48]

E vorba despre Pensiunea Casa Noastra din Arieseni - sunt dator cu scuze, anuntaseam mutarea, dar nu o facusem efectiv.

Am mutat acum review-ul la rubrica potrivita

[24.01.11 19:01:55]

Multumesc Cornel. Am sa scriu un ecou mai lung cand ajung de la serviciu pentru ca impresiile sunt mai vechi: 2006.

[25.01.11 13:04:43]

Pensiunea Casa Noastra, situata in Arieseni, a fost locul in care am poposit si noi in septembrie 2006 pentru 3 nopti. Cum urci din comuna Garda pe DN 75 este pe partea stanga la cca 50 m de sosea, se desprinde un drum care intai trece peste un pod solid si iaca ati ajuns.

Curtea mare, inierbata, are o parcare pentru autoturisme larga. Loc de joaca pentru copiii, o pereche de caini din rasa Saint-Bernard care la ora aceea aveau 4 pui dragalasi faceau deliciul vizitatorilor. Doua terase mari in curte permit sa mananci afara vara cand e cald (una parca era acoperita si cealalta nu). Exista si un gratar pentru doritori.

Situat la poala unui deal, la marginea padurii de conifere, este o constructie cu influenta rustica, mult lemn la vedere. Pe mai multe etaje, cu putine camere pe nivel (in jur de 10 - 12) are un living jos si cu functie de restaurant.

Camera in care am stat noi are balcon, baie cu dus, TV, cu mobilier de lemn masiv, inchis la culoare, cam greoi dupa gusturile mele, dar in ton cu intreaga pensiune. Ferestrele de termopan asigura o buna etanseizare, necesara chiar si in luna septembrie cand am fost acolo, noprile fiind foarte reci. Tocmai de aceea proprietarii au pornit centrala termica noaptea, chestie care asigura confortul termic necesar. In concluzie gazdele nu erau puse pe economii.

Atunci cand imi aminteam in trecut de acest loc imi propuneam sa va povestesc impresiile de aici, dar de fiecare data imi revenea comportamenyul gazdelor, lucru scris de @killroywashere in " impresiile " lui in randul 2. Si atunci mi-am spus ca daca in 5 ani comportamentul proprietarilor nu s-a schimbat, atunci merita sa va povestesc si eu.

Concret. Daca coborai la masa si doreai sa mananci ceva parca pe om il strangeau pantofii, il chinuia o durere groaznica de masele si-i mai trageai si una peste cap, asa o fata aborda. Ciorba, supa, ti-o trantea in fata. Daca cereai informatii din zona scoteai cuvintele cu forcepsul. Cand lucrezi cu oamenii intr-un asa un domeniu un zambet pe fata (chiar si o grimasa sau un zambet protocolar) e obligatoriu. E afacerea ta pe care trebuie sa o dezvolti, nu pun eu coada la cireasa dar un client multumit aduce alti clienti pensiunii, asta ar trebui sa o stie orice privat. Sau poate ca omul nu vrea sa preospere...

Acum sa va povestesc ce puteti vedea in zona. Foarte aproape si pe care le-am vizitat si noi sunt: Ghetarul de la Scarisoara, Groapa Ruginoasa, Cascada Varciorog, Cheile Ordancusei, Poarta lui Ioanele. Ceva mai departe sunt Pestera Coiba Mare si Mica, Cetatile Ponorului si toata zona Padis. Cu autoturismul se poate ajunge usor si la Pestera Ursilor, Pestera Meziad sau Rosia Montana.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
    [25.01.11 18:08:40]

@piti, as dori sa iti faci timp pentru a descrie obiectivele vizitate! Merita toata atentia...

[18.04.11 08:30:20]

Multumesc Piti pentru descriere. Nu vreau sa ma pronunt dinainte, dar si mie mi s-a parut cam rece doamna cu care am vorbit la tel, cred proprietara. Am sa va povestesc dupa Pasti. Si pe mine m-a cam repezit la telefon.

Dar nu am ce sa fac. Timp de 2 saptamani am asteptat raspuns de la niste hoteluri si pensiuni... si numai nu l-am primit. Initial am cautat in Ungaria. Am gasit doar intr-un loc, unde mi se pare foarte scump si nu e ceva...

M-am reorientat spre Arieseni, unde nimeni nu a vrut sa ma cazeze doar o noapte. Ce sa fac daca eu lucrez si sambata? N-avem dreptul sa mergem si noi undeva de Pasti? Si acele pensiuni la care am cerut cazare, nu toate sunt ocupate... dar asteapta... Am dreptate? Unul de la o pensiune mi-a raspuns sincer ca are locuri, dar sejurul e de vinerea si ca... mai asteapta! Doamne da sa i se ocupe toata pensiunea. Eram dispusa sa platesc chiar mai mult cazarea pe o noapte, dar...

La alte pensiuni am cerut cazare pe 2 nopti, am zis ca facem cumva un sacrificiu si plecam sambata dupa-masa. De la Pensiunea Casa Noastra am primit raspuns. Cunosc pensiunea, intr-un an ne-am cautat cazare de rev, dar nu mai erau locuri. Atunci am vazut si acei caini saint-bernard. Nu stii sunt agresivi? Mi-a cam fost frica de ei. Cazarea e de 160 lei camera pe noapte cu mic dejun. Azi trebuie sa platesc avans, contravaloarea pretului pe o noapte. Cum e micul dejun?

Sper sa nu prea am contact cu proprietarii, n-o sa stam prea mult la pensiune, plus ca luni dimineata pornim spre Ungaria, vreau sa ajung si pana acolo, nu la Aqua Palace, ca ne-am plictisit deja, vreau sa-l duc pe copil la Zoo Debrecen.

Sunt foarte pornita pe toti proprietarii de pensiuni si hoteluri. Anul acesta nu am stiu exact unde sa mergem. Am trimis mailuri la mai multe pensiuni si hoteluri, chiar si la Bicaz, Lacu Rosu. Nimeni nu mi-a raspuns. Si am tot asteptat, imi placeau mult locatiile. Puteau macar sa-mi spuna ca nu au locuri sau nu se complica cu cazari de o noapte, doua. Poate am dreptate, poate nu.

Cei din Ungaria au fost foarte prompti si foarte amabili! De ce?

Lasa ca ei castiga de 10 ori mai mult.

Chiar am sa ma duc sa vad ce grad de ocupare vor avea acele pensiuni de pe Valea Ariesului, la care am cerut raspuns.

Scuzati-mi "iesirile"astea, dar zilele acestea am crezut ca "fac cu nervii". Sunt foarte suparata! Am dreptate? Nu cred ca toate pensiunile si hoteluri sunt ocupate.

Speram sa fie ok si sa vin cu impresii frumoase!!!

Cascada Varciorog e departe de pensiune? Pe harta am vazut ca e undeva in zona pensiunii? Daca e vreme rea putem merge si cu masina? E de teren, ma pot baga pe orice drum. As mai urca pana la Casa de Piatra, dar... eu stiu? Restul atractiilor le-am vazut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    krondia*
    [18.04.11 09:26:47]

Alina, eu am renunţat de mult timp să contactez pensiunile/hotelurile de la noi prin e-mail. Am impresia că în cele mai multe ori acesta este afişat doar de formă, proprietarii neştiind în multe cazuri să folosească internetul. Cea mai sigură este solicitarea/rezervarea telefonică.

[18.04.11 09:40:13]

Alina, eu am renunţat de mult timp să contactez pensiunile/hotelurile de la noi prin e-mail. [... ] Cea mai sigură este solicitarea/rezervarea telefonică.

As recomanda totusi sa incercati SI pe MAIL; in cazul unei eventuale neintelegeri / dispute (de genul "ati spus ca... ", "eu nu am spus ca... "), comunicarea prin suport durabil (emailul este inclus aici) este opozabila partii adverse... (se poate concretiza, la o adica, intr-o dovada legala).

[18.04.11 09:49:47]

Am incercat si telefonic, mi se pare mai ok sa povestesc direct cu proprietarul, dar unii nu raspundeau. Ex Pensiunea Teo din Lacu Rosu, am sunat si de 10 ori cred. Acolo chiar imi placea si mi se facuse dor de Cheile Bicazului.

Iar de la Pens. Casa Noastra mi-a spus ca totul se face prin mail.

[25.04.11 23:06:02]

M-am intors acasa de la Pensiunea Casa Noastra. Proprietarii s-au comportat foarte frumos cu noi si au fost foarte amabili! Ne-am simtit foarte bine!

Asta e parerea mea. Au povestit chiar foarte mult cu noi si cu ceilalti turisti, le-au dat si ne-au dat sfaturi pe unde sa mergem si ce sa mai vizitam, cu mare placere, cred, mai ales ca am vazut ca si ei sunt iubitori de drumetii.

Poate intre timp s-au schimbat sau poate au citit pe aici

Acuma ce sa zic? Ma asteptam sa fim tratati cum ati descris voi, dar nu a fost asa. Fiecare are pretentiile lui, asteptarile si parerile lui.

Am sa revin cu poze si review.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    [26.04.11 22:08:26]

A si uitasem, pe la pensiunile unde cica era ocupat... cam batea vantul, asteptau... dupa cum spuneam... cu parcarea goala, unele nici nu erau deschise. Nu erau asa multi turisti dupa cum ma asteptam, dar mi-a placut sa vad ca majoritatea erau straini. E un lucru bun, zic eu.

Alina Morar, magdalena, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Noastră [Izlaz]: