ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2011
SEP-2010

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Flora - vechi, mizerie, mirosuri

Este a 3-a oara cand imi petrec concediul la acest hotel, si prin aceeasi agentie (2002,2005,2010)... o singura data am "prins" conditii cat-de cat... am stat la etajul 8 al hotelului, etaj renovat, gresie pe jos in camera, mobila noua... asta in 2005. Mi-a placut pozitia hotelului, zona centrala si de aceea am continuat sa merg acolo, dar asta e cam singurul motiv, pentru ca in rest nu am de ce sa il laud... hotel comunist, mare, greu de intretinut, mochetele in camera antice si mirositoare, camerele de baie vechi si prost intretinute si la fel de prost mirositoare (sotia a cumparat lumanari parfumate sa schime mirosul in camera) Am avut ghinionul sa ma duc la Flora in la sfarsit de sezon, cand urma sa intre hotelul in renovare (ma intreb ce o sa schimbe in bine) si doar 2 etaje erau functionale, pentru ca restul urmau sa fie golite pentru renovare... receptionera plictisita si iritata cand m-am cazat, camera urat mirositoare, mocheta plina de nisip, si mizerie (chiar si dupa ce a fost curatata camera), restaurantul Casa Flora era singurul care mai functiona, asa ca am luat toate mesele acolo, dar meniul era foarte-foarte slab, nu mai aveau aproape nimic in el nici mancare, nici bautura, asa ca avand bonuri de masa, atrebuit sa le consumam pe ceea ce mai aveau... peste, ciorbe, pui, sucuri, bere (vreo 2 sortimente)... Pe pagina web a hotelului spuneau ca au internet wireless, dar cand am intrebat la receptie, receptionere s-a uitat uimita la mine, de parca intrebasem daca gasesc marijuana la farmacie... Plusuri la acest hotel: pozitia, aerul contitionat, frigiderul care racea foarte bine, lifturile moderne, holul hotelului atractiv, personalul restaurantului amabil, si cam atat...

Minusuri: angajati plictisiti, camerele cu mirosuri grele si mochete antice pline de nisip, baile vechi si pline de mirosuri si improvizatii, lenjeria nu s-a schimbat de loc in 5 zile, terasa etajului la fel de insalubra si mobilier antic, mancarea care figureaza in meniu nu este fizic (calcan de ex), pisicile dansau la propriu pe fata de masa unde urma sa vina cineva sa manance, facilitati gratis hotel 0.

Este ultima oara cand am pasit in acest hotel, pentru 2011 am sa caut un alt hotel, Tomis de 3 stele, si am sa revin cu review si pentru acesta. Bafta!

Trimis de ireedeejay in 23.01.11 23:06:47
Validat / Publicat: 24.01.11 06:10:37

VIZUALIZĂRI: 2985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa Flora - Micul dejun
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

dorgo
    [24.01.11 07:28:44]

Oarea doamna ministru a Turismului citeste AFA? , citeste dansa despre perla litoralului romanesc, Mamaia? Si despre acest hotel cu o medie de satisfactie ce nu trece de 50%?

Nisipul insa de pe plaje e grozav, natura nu face greselile omului... Cred ca in cativa ani, plajele tarii noastre vor fi cele bulgaresti...

bigu_2006_rapid
    [26.06.11 14:09:56]

eu am stat la acest hotel in 2005,2007 si 2008! aceleasi lucruri le-am constatat si eu la acest hotel. daca ai citit comentariul meu (care atinge atat anul 2007 cat si 2008) eu am avut un soc cand am fost in iulie 2008! venisem de 7-8 zile din Turcia-Antalia-Alanya si pur si simplu am ramas socat de conditiile de acolo de la flora! Asta pentru ca am avut CU CE SA FAC comparatie! eu am fost la Flora si pe vremea lui ceausescu (aveam 2 hoteluri favorite in Mamaia... Flora si Doina) dar crede-ma ca era mai bine atunci! imi amintesc ca am fost la Flora in 1989 si imediat dupa revolutie in 1990 si s-a vazut inca de atunci o mare schimbare! ca doar se schimbase si oranduirea, nu? o schimbare in rau! din rau in mai rau cu fiecare an care a trecut de atunci! si apropo de perioada in care ai fost... la Casa Flora, de cate ori am fost eu, mancarea si bautura era cu cel putin 30 la suta mai scumpa ca in rest. mare! la piscina cat era intrarea? la mine parca era 200 sute de mii vechi! in 2008 aveam gratuit o zi la piscina pe sejur, trb sa anunti la receptie ziua, dar nu am profitat (ghilimele) de aceasta... oportunitate! si a mai fost o chestie... mor daca nu o povestesc! in 2008 la cazare sunt anuntat de chestia cu piscina si... ca anul acela avem inclus si cate o sticla de vin de persoana pe zi! mi-am zis atunci... uite frate incep sa se miste si astia ai nostri! trb sa spun ca eu aveam bilet de 7 zile/6 nopti cu pensiune completa! adica eu si nevasta-mea aveam 7 mil. jumate bani pt mancare sau bautura pe care puteam sa ii cheltuim in restaurantul mare, la casa Flora sau la rest. cu profil pescaresc! (care erau dupa cum am spus, ultimile 2, cu cel putin 30 la suta mai mult ca in primul, care era cel mai frecventat de turisti). dupa ce am fost bagati in portie (masa de seara, cu toate ca m-am cazat pe la 9-10 dimineata) si mi-au dat un cartonas cu numele etc. am fost indrumat sa ma duc sa-mi iau... vinul! ma duc eu acolo, era o camaruta in spatele liniei de autoservire din rest. mare, ii arat omului de acolo cartonasul, pe care scria detaliile sejurului nostru. ala imi da... 3 sticle de vin a cate 2 kile pentru mine si alte 3 pentru nevasta-mea! mauit la sticle si vad ca nu erau sigilate, nu aveau eticheta nimic din care sa rezulte provenienta vinului, mai mult de atat sticlele aveau dopuri de culori diferite care proveneau de la sticle de apa minerala sucuri etc. ! il intreb pe... tovarasul ala ce e cu asta si de ce la altii le da cate 6 cutii de bere skol de pers. si noua ne da vin, daca era vin, varsat! raspunsul omului a fost ca berea skol la cutie era pentru cei care aveau sejur numai cu... atentie... mic dejun!!! deci eu am dat 22 de milioane pe sejur cu pensiune completa, aia cu mic-dejun 15-16 milioane, lor le da cate 6 doze de skol/pers. si mie imi da... 12 litri de vin varsat care mirosea a... trandafiri! ce crezi ca am facut? am luat vinul, nu numai eu, mai erau multi care au primit acest... vin, si cum venise vremea cinei am mers pe terasa rest. mare si dupa ce am mancat (un tip care era langa noi chiar a gustat din vinul ala... brrrrr, nu stiu daca a supravietuit) am luat vinul ala (6 sticle a 2 litri) si... m-am spalat cu el pe picioare! pe cuvantul meu! am facut asta pentru ca tot se plimba printre noi tipul ala care ne-a dat... vinul! ne-a dat vinul ala de parca cine stie ce mare noroc a dat peste noi sa consumam... bautura aia ca vin nu mai pot sa spun ca era! mai bine puneau o eticheta pe care sa scrie... bautura alcoolica cu aroma de vin! am vazut asa ceva prin anumite piete la pretul de... 2 ron sticla de 2 litri. atat am avut de spus.

jenellu
    [17.08.11 15:13:06]

a fost renovat. acum hotelul este ok.

ireedeejayAUTOR REVIEW
    [17.08.11 15:20:17]

super review, n-am ce zice... o se imbulzeasca lumea acum...

bigu_2006_rapid, dorgo, jenellu
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Hotel: