ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 17.01.11
JAN-2011

La limita bunului simt!

Buna ziua dragi vizitatori!

Am dori sa va impartasim cateva impresii despre locul in care am fost saptamana trecuta!

Dupa cateva cautari pe internet, am decis sa mergem la Straja. O alegere buna am crezut initial, dar s-a dovedit a fi cel mai neplacut mini-concediu pe care l-am avut pana acum.

Pensiunea Edelweiss, loc recomandat si de amicii pe care i-am intrebat daca stiu ceva in zona, nu este chiar asa de draguta si cu servicii bune.

Restaurantul este plin de fum de tigara, nu au loc separat pentru nefumatori, mancarea este servita in portii foarte mici si nu prea seamana cu mancarea traditionala pe care ar trebui sa o gasim in astfel de locuri. In ceea ce priveste camerele, ele sunt mai putin decat acceptabile. Stiu ca ne-am dus la o pensiune, dar nici chiar asa. Bai murdare, lenjerii neschimbate si mirosuri de tot felul...

Din pacate nu pot recomanda aceasta pensiune si altora.

Trimis de Maria P in 17.01.11 15:31:41
Validat / Publicat: 19.01.11 13:43:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD]. A mai fost în/la: Predeal, Hotel Rozmarin

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maria P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.01.11 16:09:43]

Din pacate, desi spuneti ca sunteti din localitati diferite, ati scris de pe acelasi calculator cu Cristi P, cam aceleasi idei, deci este mai mult decat clar o legatura stransa intre Dv. Iar asta nu se accepta pe acest site (2 ori mai multe seturi de impresii de la o aceesi familie, pentru una si aceeasi unitate, in aceeasi perioada).

Fiind insa un articol scris mai detaliat si cu notare mult mai echilibrata, probabil acesta va fi totusi publicat pe site. Dar as fi si mai fericit daca unul dintre voi ar pune macar o poza de acolo.

Multumesc,

[17.01.11 16:26:19]

E vorba despre absolut ACEEASI persoana care a publicat si reveiw-ul anterior, una "alunecoasa" si cu apucaturi care nu pot inspira incredere - in loc sa accepte dialogul propus (in celalalt review), a preferat sa-si creeze un al doilea cont, furnizand date nereale asupra identitatii si a locatiei.

Nu-mi inspira deloc incredere asemenea stratageme; astept totusi sa vad eventualul set de poze - e o conditie necesara pentru a analiza pe mai departe oportunitatea publicarii acestui review.

Maria PAUTOR REVIEW
[17.01.11 17:09:06]

Chiar nu inteleg de ce este nevoie sa fac asta. Parca eram liberi in exprimare si puteam scrie ce impresii avem despre locurile in care am fost.

Chiar asa a fost, cum am scris. Site-ul dvs. nu publica decat lucrurile bune?

Va multumesc frumos, asta este, daca considerati ca cele scrise de mine nu sunt adevarate si irelevante pentru ca alti cititori sa-si faca o parere despre locatia respectiva... atunci va rog sa nu o faceti publica.

[17.01.11 17:14:51]

Doamna,

puteti scrie orice pe site atata vreme cat nu incercati sa "umblati cu cioara vopsita".

Orice incercare de a prezenta lucruri sau date nereale, oricat de mica, arunca o umbra de indoiala asupra intregului set de recomandari, motiv pentru care astfel de reviews-uri nu sunt acceptate pe acest site - NU CONTEAZA ca-s "de rau" (ca a dvs) sau "de bine" - precum cea postata, la aceeasi pensiune, de catre userul Alex.M (click aici).

[19.01.11 13:42:44]

Review-ul este publicat pe site, insa - datorita comportamentului echivoc al autoarei - fara note (in stare "suspendat")

Recomand retinere in intrepretarea lui; in mod evident avem nevoie de mai multe amanunte si de un eventual set de poze pentru a ne putea face o opinie clara.

Sanda Morosan
[19.01.11 20:24:19]

Drept la replica cabana edelweiss

Este jenant sa va folositi de forumuri pentru a denigra anumite locatii (banuim ca nu o faceti gratuit)

De ce???

-cabana Edelweiss nu dispune de nici o forma de sejur care sa coste 900lei (2 pers/3zile)

-portiile de mancare sunt in conformitate cu gramajele afisate in meniu.

-curatenia si schimbatul lenjeriei se face in permanenta!!!

Dorim sa specificam ca, cabana Edelweiss este de acord si chiar tine cont de criticile aduse in mod REAL, si incearca sa remedieze minusurile semnalate!!!

Ceea ce s-a facut insa cu acest comentariu are o singura denumire "CONCURENTA NELOIALA"

Cu respect Cabana Edelweiss

Alina Morar
[19.01.11 21:06:14]

Mie chiar mi se pare foarte frumoasa pensiunea.

Lonegunmen
[14.02.11 17:55:42]

Am fost de curand la aceasta cabana. Nu pot spune decat ca nu voi mai calca niciodata in aceasta unitate. In primul rand in camera a fost frig. Apoi parchetul era atat de prost imbinat incat puteai sa bagi degetele printre el, la propriu. Mi-a amintit de vechile hoteluri comuniste in care nu s-a investit nimic dupa ani 90. La baie nu puteai agata un prosop pentru ca dispozitivul de prindere era stricat, fiind un obiect chinezesc probabil de unica folosinta. Dupa ce faceai dus apa care se scurgea din cabina inchisa "ermetic" baltea ore in sir pentru ca nu avea cum sa se scurga. Legat de restaurant: scump, in raport cu cele de langa aceasta "oaza" de liniste, iar mancare cu un gust indoielnic. Poate cel mai interesant a fost interpretarea Edelweiss pentru "Ham & Eggs" (2 felii de sunca ieftina de Praga + 2 ochiuri).

Per total: am fost, dar nu mai am ce cauta a doua oara. Impresia mea a fost de investitie minima profit maxim.

P. S. : Mirosul inconfundabil de clapari transpirati de la intrarea in restaurant iti dau o dispozitie de "bine".

[14.02.11 18:37:01]

M-am intors de curand de la Straja unde am fost cazat la aceasta "linistita si frumoasa" cabana Edelweiss... noi i-am spus EdenVis mai in gluma mai in serios

Sa incepem cu restaurantul:

- fum cat cuprinde (aerisirea se face normal prin deschiderea geamului chiar daca afara sunt -30 C)

- mirosul de clapari "imbietor" de la locul de depozitare care se afla la intrarea in restaurant.

- angajatele ospatari care au avut un singur raspuns pentru intrebarile noastre legate de mancarea servita: "Nu stiu... stati sa intreb pe sefu"

- preturile exagerate la gama "diversificata" de bautura servita (bere ursus si peroni la "doza", 2-3 sortimente de vin, apa si cam atat... ma rog 2-3 sticle de spirtoase ieftine aruncate prin bar pe ici pe colo)

Camera:

- parchetul care era desprins pe la toate imbinarile

- patul cu o saltea (cred ca o noua tehnologie) care scartzaia la fiecare miscare cat de sublima. Mai pe scurt m-am intors cu niste dureri de spate... cred ca am nevoie de o saptamana de recuperare.

- foarte frig

- lenjeria si tot ce tine de consumabile se schimba doar la terminarea sejurului pentru urmatorii clienti

- izolatia fonica de "ultima generatie"... auzeai chiar si b[eep] celui cazat 2-3 camere mai incolo... ca sa ma exprim mai pe romaneste

Altele:

- "Bunavointa" proprietarului de a ne lasa sa servim in restaurant din vinul propriu mult superior poshircilor pe care le avea el in frigider. Motivatia: "Are 3 angajate pe care trebuie sa le plateasca din banii pe care noi ii dam pe bautura"... chipurile

Raspunsul nostru: am mers la o pensiune vecina unde am lasat in jur de 200 de RON pe seara si cam 70 RON la micul dejun si unde ne-au lasat sa consumam din vinul propriu si personal. Am concluzionat noi ca in felul acesta domnul patron Morosan o sa aiba din ce sa isi plateasca angajatele pana la sfarsitul anului.

P. S. : Dragi proprietari de pensiuni din Straja si din alte locuri cu peisaje minunate ale tarii... invatati sa faceti turism... nu va uitati numai dupa profitul imediat... Bulgarii au invatzat asta si sunt cu 20 de ani inaintea noastra... Bansko ruleaza!!!

[14.02.11 19:15:31]

Preferam să te exprimi mai pe englezeşte. Uneori, exprimarea prea neaoşă poate avea urmări neplăcute pe site-ul nostru...

Deocamdată doar o "atenţionare" verbală.

modem
[14.02.11 22:24:50]

Tocmai ne-am intors, eu si familia mea, dintr-o vacanta de vis petrecuta la cabana Edelweiss. Doream sa scriu undeva despre acest loc pentru a-l recomanda celor care sunt in cautare nu doar de liniste si de aer curat, dar si de confort in virf de munte. Am facut insa imprudenta sa citesc mai intai ceea ce au scris si altii despre acest loc si am avut surpriza de a gasi impresiile de mai sus, care nu au nicio legatura cu realitatea locului, reprezentand doar o descarcare nervoasa a unor tursiti nemultumiti din motive personale. Cred ca asemenea izbucniri nervoase, pur subiective, nu intereseaza pe nimeni si mai cred ca acest site, care contine multe informatii utile oferite de cei de buna credinta, nu ar trebui folosit pentru a denigra, ci pentru a informa.

Asadar:

- In cabana Edelweiss este cald, iar daca cineva vrea sa fie mai cald in camera in care sta, poate discuta, politicos, cu gazdele si se poate gasi o solutie.

- In cabana Edelweiss este o curatenie exemplara, peretii sunt de un alb impecabil iar mirosul dominant din holul de la intrare este de detergent, acesta fiind spalat in permanenta.

- In cabana Edelweiss nu am auzit niciun zgomot, prin pereti, de la vecini; in schimb, am auzit discutiile euforice ale unor turisti care recapitulau, pe holul cabanei, inainte de a intra in camera, inventarul proviziilor bahice de care dispuneau, dar acest incident are doar o legatura cu omul care nu totdeauna sfinteste locul in care se afla si in niciun caz nu tine de calitatea cabanei in care m-am aflat.

- In cabana Edelweiss exista o regula scrisa la intarea in restaurant: este permis doar consumul alcoolului provenind de la barul cabanei. Oricine o poate citi si oricine poate pleca daca aceasta regula nu ii convine. Dar, odata intrat, cred ca este cel putin nepoliticos sa nu o respecti si sa iti umpli paharul din recipientii de plastic pe care ii tii ascunsi sub masa. Bineinteles insa ca asa ceva nu ar face decit cei care nu au obisnuinta calatoriilor si, implicit, a acelui cod, nescris, de conduita a oaspetilor care ii face pe acestia sa isi respecte gazdele si sa se conformeze regulilor locului, chiar daca nu sunt de acord cu ele, sau, daca nu le convin, sa plece pur si simplu, fara resentimente si fara suparari puerile.

- Patul este foarte confortabil, pernele la fel, parchetul nu scartaie, asternuturile sunt curate.

- Nu am dorit sa ni se schimbe lenjeria, dar am o observatie scurta legat de asta: m-am intors de la Lisabona acum o luna. Am stat acolo intr-un hotel de 4 stele. Nu se schimba lenjeria zilnic, erau doar bine intinse pe pat aceleasi cearsafuri in fiecare zi, iar la baie exista un text scris prin care eram rugati sa nu lasam prosoapele pe jos pentru a fi spalate decat daca era neaparata nevoie, pentru a contribui in acest fel la protejarea mediului. Plateam 90 de euro pe noapte, camera single. E drept ca aici suntem in Romania...

- Mancare servita in restaurant este gustoasa, proaspata, bine gatita, bine servita. Altfel nu stiu cum ar fi spravietuit copilul meu de trei ani care a savurat ciorbele pregatite acolo timp de o saptamana. Preturile sunt rezonabile iar gustul: impecabil.

- Fumul din restaurant este o problema de care proprietarii sunt constienti; am discutat si noi cu ei despre asta si ni s-a spus ca in curand vor separa spatiul pentru fumatori. Sunt insa prea multe plusuri la aceasta cabana – plusuri pe care nu le-am gasit in alte locatii – astfel incat eu si familia mea vom merge din nou acolo in aceasta vara.

In concluzie, nostalgicii dupa hotelurile comuniste vor fi dezamagiti de cabana Edelweiss, dar turistii civilizati si cu bun gust, cei care vor sa scape de aglomerarile irationale de cladiri haotic adunate prin alte regiuni montane, cei care vor, repet, confort in virf de munte, cred ca nu pot gasi o locatie mai buna decat Edelweiss.

Nu stiu daca am reusit sa risipesc anatema aruncata de altii asupra cabanei, dar sper ca cei care cauta informatii corecte pe acest site sa reuseasca, cel putin, sa faca o medie intre parerile prezentate aici ca sa se apropie de adevar si ca sa aleaga bine destinatia ideala pentru vacanta lor.

P. S. Bulgaria? ... No comment...

[14.02.11 23:15:00]

Nu stiu daca am reusit sa risipesc anatema aruncata de altii asupra cabanei,

Cu siguranţă nu. Dacă vrei să ajuţi, pui matale mânuţa şi scrii un articol distinct, astfel putându-le acorda şi note. Note ce vor conta la calcularea mediei. Dar şi opinia îţi va fi mult mai vizibilă ca articol distinct, decât ca ecou aici. Şi dacă pui şi 2-3 poze...

Lonegunmen
[14.02.11 23:36:16]

D-le modem desi nu doream o polemica cu cineva despre un subiect oricum neimportant ca si cabana Edelweiss ma vad nevoit sa va raspund la cateva din intepaturile d-vostra. Eu mi-am postat propria experienta intr-o locatie in care era deja dezbatuta aceasta problema. Nu am cautat reviewuri pozitive pentru a le denigra asa cum d-vostra nu aveti de ce sa imi raspundeti mie. E o parere personala si ca atare ea este subiectiva, la fel ca si a d-vostra. Permiteti-mi astfel sa fiu in dezacord cu perceptia d-vostra legata de felul in care patronul acestei cabane isi permite sa isi desfasoare activitatea ca agent economic.

Probabil d-vostra nu ati nimerit in camera 204 despre care am mentionat experienta mea asa ca aveti incredere cand va marturisesc despre conditiile mele de cazare.

Fara resentimente am plecat si m-am cazat in alta parte. Mi se pare normal sa imi impartasesc experienta pentru ca astfel si altii sa aiba o imagine mai buna a ceea ce se petrece acolo.

Cu siguranta voi analiza mai atent eventualele locatii din Romania care nu apar pe tripadvisor.com si voi cantari mai bine alegerea destinatiei.

Legat de Bulgaria... am avut numai experiente placute. Din nou o polemica inutila.

edelweissuser
[15.02.11 09:54:29]

Am fost in un sejur prelungit si utilizatorul Modem (patronul dupa cum scrie) se pare ca are aceeasi gandire si de a face turism ca si cea de a scrie cititorilor: ii prostesc eu ca deh... sunt mai destept. Ei bine, dragi patroni e posibil ca modul in care prostiti clientii sa nu functioneze si cu cititorii de forumuri.

Dau cateva exemple reale ca sa nu citim din cartile in care se face turism (de unde sigur ati luat textul de mai devreme pentru ca nimic real nu este acolo) ci din ceea ce se intampla in realitate:

-platou rece (de 2 lei care in bucuresti nu e peste 15 RON - cateva salamuri taiate si puse pe un platou): 40 RON

-tochitoura: 25 RON (incercati pensiunile din vecinatatea imediata, fratii jderi, mara, montana (la baza partiei) toate au preturile la jumatate

-bere ursus 0.33 - 6 RON

-restaurant foarte urat si plin de fum. Nu stiu cum spuneti ca a mancat acolo copilul atatea zile, un copil cu masca de gaze la gura nu prea ar mai avea pe unde sa inghita.

-camerele miroseau a mucegai de credeai ca e fabrica de penicilina acolo

-ne-am intors raciti morti de acolo pentru ca doar dimineata se dadea drumul la putina caldura sa para ca totul e ok.

Vreu sa va spun ca noi am confundat cu alta pensiune Edelweiss care este in Poiana Brasov (si pentru care am tot respectul) si aveam impresia ca e ceva de capul pensiuneei acesteia. Ei bine dragilor, e in o maghernita, undeva jos si imi pare rau ca nu am poze reale sa vedeti in ce hal arata.

Dragi potentiali vizitatori, singurul motiv pentru care ati putea sa mergeti in un asemnea loc este fie ca nu aveti standarde inalte si vreti sa aruncati niste bani... fie ca sunteti angajati de-ai sanepidului si jobul va conduce pasii pe acolo

[15.02.11 11:48:44]

Se pare ca domnul modem (patronul) percepe altfel caldura si frigul.

Cum poti sa spui ca in camere este cald cand caloriferul se incalzeste doar 10% in partea de sus si doar putin seara inainte de culcare si dimineatza la trezire???

Cat despre asternuturi si prosoape eu zis sa nu le mai spalati niciodata... poate asa o sa salvam Planeta

Cum poti sa zici ca ai camerele bine izolate fonic cand daca te impingi putin mai tare in perte ajungi in camera vecina??

Intr-adevar are dreptate cand zice ca se spala la intrare dar mirosul de clapari folositi care umplu intrarea in restaurant pe la ora 16-17 nu poate fi indepartat nici cu cea mai tare esenta de parfum...

Cat despre inventarul bahic despre care vorbesti mi se pare normal sa consumi ceva de calitate adus de acasa.

Am fost in zeci de pensiuni in romania si nu am dat peste aceasta restrictie inutila.

Tot vorbiti despre respectarea gazdei si ca oaspetii trebuie sa se conformeze cu regulile casei de parca noi clientii am fi venit acolo pe gratis ca niste sclavi.

Eu cred ca respectul mai mare ar trebui sa fie din partea proprietarilor pentru clienti pentru ca pana la urma de pe urma lor isi rotunjesc veniturile. Si sincer nu am observat acest aspect in cabana EdenVis (a se citi Edelweiss).

Eu nu vreau sa denigrez in niciun fel acest loc... imi expun doar experienta traita acolo... Iar ca sa stie toata lumea Review-urile sunt si negative... deci dragi patroni de pensiuni anonime din creierii muntilor cu pretentii de hotel de 5 stele acceptati si critica negativa pentru ca este constructiva.

Multumesc mult!

modem
[15.02.11 13:25:42]

Inainte de a citi replicile de mai sus, stiam ca sunt profesor la Universtatea din Craiova, bugetar si deloc proprietar de cabane de niciun fel. Dar poate ca intre timp nici copilul meu de trei ani, nici slujba mea nu mai sunt reale si am intrat intr-o zona crepusculara in care eu nu mai sunt eu, in care locuiesc in creierul muntilor si sunt proprietara de pensiune. Aproape tentanta aceasta identitate, dar, din pacate, imposibila.

As dori sa mai fac o singura si ultima precizare: am intervenit pe acest site doar pentru ca am considerat necesar sa imi exprim punctul de vedere pentru a pondera o impresie pe care eu personal am considerat-o excesiva. Atat si nimic mai mult.

Vacante cat mai placute, oriunde veti alege sa le petreceti.

[15.02.11 15:41:06]

@MaDauCuPlaca: de retinut ca pe acest site sunt acceptate doar pareri si aprecieri turistice - si nu unele care judeca (la modul ofensator) alti utilizatori, precum cele din ecoul de mai sus (sters) -- oricat de contrare vi-ar fi parerile.

Avertisment

[15.02.11 16:08:21]

Macar pot sa comentez despre faptul cum intelege seful bucatar de la cabana sa prepare tochitura ardeleneasca: un fel de carne de porc prajita in tigaie in ulei... si imi permit sa las un link aici spre o reteta de tochitura:

mirelab
[15.02.11 16:24:44]

Urmaresc de dimineata acest thread deoarece Straja este o stratiune de suflet pentru mine.

@MaDauCuPlaca, inteleg ca te dai cu placa , nu ar fi muuult mai util pentru noi si mai placut pentru tine sa ne scrii un review personal despre conditiile de ski/snowboard din Straja anului 2011, costuri, skipass-uri?!?! Am mers 3 ani la rand in Straja si imi este dor de ea, imi este dor tocmai de acea zona unde ai fost cazat (un pic mai la vale, la Fratii Jderi), asa ca tare mi-ar prinde bine sa citesc macar despre peisajele de vis de pe drumul prin padure spre Platoul Soarelui, despre zapada proapat cazuta care cocoseaza brazii, despre libertatea care o simti cand aluneci pe partie, despre o cana de vin fiert...

Sper sa nu iei in nume de rau interventia mea, dar cred ca este suficient despre Edelweiss, cine are urechi s-auda a auzit, nu? Si, stii cum se zice... si o vb de rau tot reclama este

Asa ca...da-te cu placa in continuare si data viitoare ocoleste Edelweiss!

[15.02.11 18:09:02]

@mirelab cred ca ar trebui sa urmaresti alt thread pentru impresii despre statiunea straja...

Nu stiu daca ai inteles despre ceea ce se vorbeste aici... am vrut doar sa informez turistii despre conditiile dintr-o anumite pensiune pentru a nu avea surprize neplacute... Fiecare este liber apoi sa aleaga ceea ce doreste

Pe scurt... straja ar fi minunata daca s-ar investi totusi ceva acolo pentru modernizarea instalatiilor si reamenajarea partiilor... asta daca iti doresti sa schiezi in Straja... Pentru plimbari prin padure este minutata asa rustica cum este

mirelab
[15.02.11 18:17:00]

ce as mai putea adauga? se pare ca nu am inteles despre ce se vb aici

merg sa ma dau cu placa pe alt thread

Sebastian David*
[05.01.12 12:07:00]

Buna ziua,

Am fost la Cabana Edelweiss in 2 concedii de iarna (2009 si 2010) cu sejur de 7 nopti.

Am fost intotdeauna multumiti de serviciile oferite referitor la raportul calitate/ pret.

Intra-adevar fumul din restaurant este o problema care tine de patroni.

Intra-adevar mirosul bocancilor din hol iar este o problema, dar asta cred ca yine de fiecare detinator de picioare care ii lasa acolo (decat in camera fiecaruia) si nu de patron.

Mi se pare normal sa nu te lase cu bidonul de vin in restaurant sau de ce ar trebui sa o faca daca altcineva accepta acest lucru.

Acum mai depinde de ce vine omul la munte: sa schieze, sa se plimbe sau sa stea in restaurant cu bidonul de acasa sau in camera la TV.

In februarie 2010 noi i-am rugat chiar sa de-a caldura mai incet ca ne sufocam de cald in camera, dar au fost si 2 cazuri in care nu am avut apa calda vreo 3 -4 ore.

Fiecare cu parerea lui, cu placerile si neplacerile lui.

Cabana este amplasat intr-o zona linistita, aproape de teleski si cabanierii te ajuta in orice problema, acum depinde de fiecare ce problema are.

Noi revenim acum in 2012 tot sejur de 7 zile cu tot cu copilul de 7 luni si speram sa fie la fel ca in ceilalti, daca nu se poate chiar mai bine.

Spor la toate si partii bune.

Sebastian David

[05.01.12 12:16:12]

@Sebastian David, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos).

Alina Morar, edelweissuser, Lonegunmen, MaDauCuPlaca, Maria P, modem, Sanda Morosan, Sebastian David*
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Edelweiss :