ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2011
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit

O vacanta esuata

Nu este prima oara cand am fost la Mamaia, insa este prima oara cand m-am intors profund dezamagit. Am avut bilete luate prin agentie, cu bonuri valorice incluse.

Cand am ajuns ni s-a spus ca nu au camerele pregatite si sa mai asteptam 1 ora. In timp ce asteptam am observat ca veneau alti turisti si acestia erau cazati... cand am fost sa cer explicatii mi s-a spus ca respectivii erau fara bilet, veniti sa inchirieze camere direct... de unde rezulta ca aveau prioritate pentru a le lua banii si pentru a nu-i pierde de clienti. Noi cum aveam bilete prin agentie, deja platite, am asteptat... si am ajuns sa stam 2 ore jumate pana am primit o camera.

Hotelul Flora este destul de jegos, camerele nu au balcoane, iar parcarea este foarte mica. Am trecut peste baia care nu stralucea, insa nu am putut accepta mocheta jegoasa si plina de nisip. Nu sunt pretentios, asa incat accept multe... am pus eu baterii la telecomanda TV-ului (ca nu avea), in rest camera a fost ok.

Masa am avut-o in regim de bonuri valorice, putand alege intre "impinge tava" intr-un restaurant mare, unde coada devenea kilometrica chiar inainte de a se deschide usile restaurantului sau intr-un restaurant mai mic langa piscina unde erau cam 12 mese (in conditiile in care hotelul are cam 200 de camere). Drept urmare, in primele 2 zile am stat cu randul cu prietenii cu care eram venit la mare, la coada la restaurant pentru a prinde o masa. Cand prindeam masa, ne sunam si veneau si ceilalti din camere. In restul zilelor am mancat pe la terase iar bonurile ramase le-am folosit pentru a lua bauturi racoritoare in camera (ne-au ramas de am luat si acasa sucuri). Consider o mare bataie de joc acest sistem de masa... si nu il mai recomand nimanui.

Lenjeria nu s-a schimbat deloc... dupa 3 zile am atras atentia femeilor de servici ca nu au fost schimbate prosoapele in camera si mi-au reprosat ca trebuia sa le las pe cuier la intrare daca vroiam sa fie schimbate.

Piscina era goala... am uitat sa precizez.

Cum am evaluat:

A. Servicii generale - Sub orice critica datorita atitudinii receptionerelor si ale femeilor de servici.

B. Bucatarie si conditiile de servit masa - Sub orice critica pentru ca nu am avut ce face cu bonurile de masa, nu aveam CUM sa le folosesc.

C. Conditiile de cazare - Foarte nemultumit de jegul general...

D. Plaja si marea - Satisfacator. Plaja din Mamaia este buna, marea ca de obicei murdara.

E. Distractie si relaxare - Sub orice critica pentru ca este inexistenta in cadrul hotelului.

Trimis de blue_wings in 12.01.11 14:32:19
Validat / Publicat: 12.01.11 15:54:00

VIZUALIZĂRI: 2831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blue_wings); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

geosler
    [12.01.11 16:25:18]

Cu 3000 lei puteai alege o vacanta de 7 zile in Bulgaria, Grecia sau Turcia, la unele hoteluri si cu all inclusive sau ultra all, ca sa nu mai punem in discutie si faptul ca la Mamaia daca vrei un sezlong si o umbrela la plaja in 7 zile platesti destul de mult.

Se pare ca la noi unii hotelieri nu vad decat profit imediat de pe urma turistilor si practica preturi mari, iar conditiile de cazare, distractie lasa de dorit. Asta nu-i deranjeaza deloc pentru ca stiu ca multi romani nu pot, sau nu au curajul sa plece si in afara si din acest motiv in sezon mai ales, la Mamaia de obicei e plin de turisti dat fiind si faptul ca in Mamaia se ajunge mult mai usor decat in celelalte statiuni de pe litoral, unde trebuie sa ai rabdare sa parcurgi drumul de cele mai multe ori blocat, asa cum se intampla si pe Valea Prahovei.

[12.01.11 21:07:32]

Sincere "condoleante"! Ai folosit adjectivul "jegos" de trei ori, asta spune totul despre "pierderea" pe care ai suferit-o...

Lucrurile descrise de dumneavoastra ar fi putut fi privite si dintr-o alta perspectiva, sa le luam pe rand:

- cei cu bilete luate prin agentie sunt considerati clienti "privilegiati" care deja au fost jecmaniti din momentul in care au efectuat viramentul bancar cu nonsalanta, economia de piata salbatica obligandu-i pe bunii "samariteni" de la receptia hotelului Flora, sa profite de orice oportunitate ivita, chiar si in prezenta dvs. ;

- mocheta din camera de zi in care ati fost cazat atat de ospitalier, a necesitat eforturi destul de mari pentru a arata asa, nisipul a fost carat cu truda de personalul calificat al hotelului, pentru a obisnui mai usor talpile goale ale turistilor cu plaja de la malul marii;

- n-ati precizat daca la terminarea sejurului ati luat inapoi bateriile din telecomanda, ar fi meritat;

- optica celor care pregateau si serveau masa a fost una destul de sanatoasa, nu se vine la mare la ingrasat, ati fost condus cu abilitate spre a opta pentru achizitionarea de lichide din abundenta, dupa cum bine se stie, lichidele ajuta la pastrarea unui tonus ridicat. Impresia postata cu privire la modul cum stateati la coada, aduce cumva cu sacosa cu sticle goale de lapte lasata la rand din perioada ante'89 (O tempora, o mores!);

- lenjeria si prosoapele la doua stele nu au decat o singura utilitate: de a nu fi folosite decat in stari de semiconstienta autoindusa sau de vanturat insectele din camera;

O concluzie optimista: sa ma bucur de H. Flora asa cum a fost... , la anu' poate va fi mai rau...

Cu stima,

Z...

santana*
    [13.01.11 08:19:05]

Zapacitule, sa stii ca in sindicatul nostru inscrierea de noi membri s-a sistat temporar. Insa, pentru tine, facem o mica derogare neprevazuta in regulament, asa ca te invitam sa-ti faci doua poze tip buletin, sa-ti completezi cererea tip cu majuscule si pasta albastra... Iar ca sa fie primirea completa, valideaza-ti si casuta pentru primirea de mesaje private. Amin!

[13.01.11 10:12:54]

@santana - și după ce fac toate aceste formalități (apropo, pozele să fie color? realizate din față și din profil?), unde depun actele? "Cotizația" în sindicat e mare? Asigură cheltuielile cu "cazarea" și "uniforma"? , port 48 la cămașa cu mâneci care se leagă la spate...

Căsuța de e-mail cred că e validată.

Cu stimă,

Z...

Alex_Macedo
    [13.01.11 10:31:36]

@santana si @zapacitu, aţi băgat "coloratură", nene!!

... nici o sansa sa ma plictisesc cu voi in concediu, daca ar fi sa fie!... cam de asta e nevoie pe aici, ceva zambete fratilor ca de sfada cred, s-a cam saturat lumea!!

Amin... sa fie!!

TORA INGRID
    [13.01.11 10:35:26]

Pe litoralul romanesc esueaza slapi, delfini, pungi de gunoi si costume de baie desirate, o doamna blonda ff intreprinzatoare si chiar si unele vase maritime, asa ca de ce n-ar esua si vacantele? Avand in vedere cantitatea de sare potabila care se repede spre tarm si numarul de romani doritori sa-si rateze vacantele dar sa-si impresioneze colegii de birou mai putin norocosi, crez ca o sa mai citim despre concedii lipsite de confort, bucurie si satisfactiune... La Flora am stat si eu acu vreo 15 ani, cand eram tot un fel de sindicalista cu buget minuscul, citind ce scrii cred ca portiunea aia de plaja cu tot cu hotel a alunecat intr-o falie de timp si a incremenit asa. Singura chestie memorabila din acea antichitate de concediu e ca am pus prosoapele si alte lenjerii care in general nu se arata, la uscat, de unde briza marii le-a suflat mintenas.

In sirul de inventii pur romanesti (autostrada fara asfalt si km, batranetea fara pensie si tineretea fara viitor) vacantele fara distractie si relaxare asteapta omologarea la OSIM.

@zapacitule, vezi ca te curteaza ambele sexe, activeaza mesajele alea personale ca sa vezi amorul concret...

santana*
    [13.01.11 10:51:38]

Zăpăciţilor, acu că vorbi marea şefă de la Cosa Nostra, eu răman la statutul de simplu membru cu efectele restânse. Staţi să zic şi ceva de turism că mă zgornesc webmasterii pe forum: cât era berea la Hotel Flora?

@ Alex_Macedo, te primim bre şi pe matale.

[13.01.11 15:17:52]

Săru'mâna D-na Tora, 'nțeles să trăiți!

Subtilă împerecherea doamnei blonde cu vasul maritim...

Eșuarea amândurora, printre atâtea alte enumerări, trece neobservată la o primă lectură.

Ca să păstrez linia trasată de santana, cred că berea la H. Flora are preț special, promoțional, astfel încât să bei cât mai multă și cu efecte strict de exprimare hidraulică în minim 30 de minute de la consumare.

Flaviu
    [13.01.11 15:59:05]

Mie mi-a plăcut hotelul... mi-a plăcut că n-am fost cazat acolo.

Santana, despre care sindicat vorbeşti? Ăla cu Sucursala în Catania şi Filială în Ţăndărei?

De ce nu ne-ai spus până acum faptul că Tora, pardon, doamna Tora (săru'mâna Şefa!) este ' il capo di famiglia'?

[26.06.11 14:17:17]

santana... berea la flora era 5 lei indiferent marca, in afara de heineken sau carlsberg care era 6,7 lei! apa min. sau plata 5 lei, parca avea aur in ea nu alta!

[26.06.11 14:35:09]

blue wings, problema cu, cazarea eu am rezolvat-o in fiecare an cu... 200 mii lei vechi bagati in buletin sau voucher! ajungeam la 8 si ceva dim. la hotel si la 9 jumate eram deja cazat! mai mult... mi se dadeau 3 chei ca sa imi aleg camera! erau camere mai mici cu gresie si complet renovate cu vederea partial la mare si altele mult mai mari si spatioase dar cu mocheta veche pe jos si baia din timpul lui... ceasca tot cu vederea partial adica din lateral spre mare pentru ca hotelul este amplasat perpendicular cu marea iar in capete au balcoane mari! pe cuvant! asa merg treburile la noi! si la turci e la fel sa stii! cu 10 euro bagati in pasaport imi iau ce camera vreau! la mamaia sunt cinci hoteluri care seamana si sunt amplasate perpendicular cu marea... Aurora e primul dinspre teatrul de vara sau satul de vacanta care au balcoane, Meridian e al doilea cu balcoane ca Flora, adica pe laterale si fara balcoane la camere, si fara aer conditionat (acum nu stiu, or fi pus), Doina tot asa fara balcoane la camere si fara AC, Flora cum am spus, iar ultimul este Victoria cu balcoane la camere ca si Aurora! Victoria este foarte aproape de zona Cazinou si am vazut ca a mai luat o stea! acum are 3! parca si Aurora a mai luat o stea, dar nu sunt sigur!

[26.06.11 14:48:07]

P. S. Flora are AC!

[26.06.11 15:23:32]

d-na tora ingrid! doamna aceea blonda ff intreprinzatoare nu este cumva, am ghicit cred, doamna gaina cu barbatul... cocos?

Alex_Macedo, bigu_2006_rapid, Flaviu, geosler, neimportant, santana*, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Hotel: