ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 04.09.10
JAN-2011

Frumusetea unica a Marii Rosii

Desi suntem fanii vacantelor in Turcia, ne-am hotarat sa scapam de frigul din Bucuresti si am cumparat un last minute [asa l-au numit ei, pentru ca pretul a fost destul de mare] pentru Sunrise Holidays din Hurghada. Cum in Egipt am mai fost doar o singura data, vara, am fost incantati de temperatura placuta din timpul asa zisei lor ierni.

Hotelul pare destul de vechi dar acest lucru este compesat prin amabilitatea gazdelor si prin curatenie.

Camerele sunt normale, paturile cu saltele cam vechi si deci cam incomode dar cred ca nimeni nu vine ca sa stea in camera. Curatenia foarte buna iar pentru cate 2$ nu mai stiau ce aranjamente si surprize placute sa ne faca in camera.

Despre masa numai lucruri bune atat ca prezentare cat si ca diversitate si calitate mai ales ca la intoarcere am auzit foarte multi turisti plangandu-se de calitatea si prospetimea mancarurilor primite.

Plaja foarte frumoasa cu o insula artificiala care inchide un mic golfulet cu o apa linistita si cristalina numai buna pentru inotat si mai ales pentru snorkeling printre miile [nu exagerez] de pestisori incredibil de frumos colorati din care cauza nici macar odata nu am stat la piscina hotelului [cam simpla si micuta totusi].

In rest, baruri destul de multe cu bauturi locale uneori placute, alteori destul de spalate dar cu o mica atentie de 1-2$ se rezolva totul.

Ca excursii optionale am facut de aceasta data o scufundare cu submarinul unde 45 de minute au trecut intr-o clipa datorita frumusetii traseului pe unde se merge. Este de asemenea inedita o plimbare seara prin Hurghada pe la sutele de magazinase unde se vand cam aceleasi produse si pe care fiecare incearca sa le vanda ca fiind cele mai bune din oras.

In ansamblu, un hotel placut si linistit dar mai ales o mare incredibil de frumoasa pentru care ne-am intoarce mereu.

Trimis de DIXIE in 10.01.11 15:15:09
Validat / Publicat: 10.01.11 16:34:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Palm Beach Hurghada

VIZUALIZĂRI: 5078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DIXIE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 golfuletul cu insula artificiala

vera77
[14.01.11 19:33:47]

sunt curioasa daca se poate face plaja si mai ales baie acum, in ianuarie

[16.01.11 16:09:54]

Plaja cam de la la ora 10 la16[depinde si de cat de tare bate vantul], sunt 21-24^C, iar marea destul de placuta, cam 20^C.

viviv
[29.01.11 13:57:32]

as dori sa te intreb care este atmosfera politica acolo? avand in vedere ce se intampla acum in Egipt, ati intampinat probleme la aeroport? sau nu sunt afectate statiunile de la Marea Rosie?

[29.01.11 16:38:24]

Noi am fost la inceputul lunii si nu era nici o problema, acum nu am mai merge, pana nu se linistesc este riscant.

camelutza
[11.08.11 17:55:55]

buna! miine ar trebui sa achit un sejur de 7 zile la acest hotel. am mai citit si alte review-uri si inca nu sint sigura ce sa fac. vad ca tu ai fost multumita. ce detalii imi mai poti da? astept un raspuns. merci!

[11.08.11 19:33:24]

buna! chiar nu stiu ce sa-ti spun. are si parti proaste (cam vechi, camere mici, gradina si piscina mica, spectacole seara slabute, locuri de joaca pt. copii cam deloc) dar si parti bune (mancarea destul de proaspata si gustoasa, gazdele amabile, pozitie buna in oras pt. plimbari seara, plaja destul de mare si frumoasa) acum depinde si de pret dar cred ca am alege un hotel mai nou.

camelutza
[11.08.11 20:03:13]

imi cer scuze pentru intirziere! si merci pentru raspuns. dar tot cam nelamurita sunt. am gasit oferta de 1048 pentru dubla cu all si toate taxele platite. pretul ar fi bunuicel, dar... daca nu e in regula, barem sa mai astept. plecarea e pe 3.09. pentru 20.08 si 27.08 nu mai sint locuri. s-a vindut tot. deci parerea ta ar fi sa mai caut

continx
[06.10.11 22:23:22]

Salut,

Cum este apa dincolo de laguna? Este adanca? Are recif frumos? In stanga hotelului este o mica plaja cu recif care pare interesant (am vazut pe google earth). Ai fost acolo?

Intreb pentru ca sunt pasionat de scufundari.

Multumesc

[09.10.11 16:01:23]

Salut, dincolo de laguna apa este foarte adanca, cred ca are peste 7M si cred ca din aceasta cauza nici coralii nu sunt foarte multi dar sunt o gramada de pestisori de toate felurile. In stanga e o plaja privata unde nu am fost.

camelutza, continx, DIXIE, vera77, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂSunrise Holidays Resort: