ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13,9 ani

O cazare buna, cu mici surprize...romanesti

La hotelul Aldi am ajuns pe inserat. Adresa este: B-dul Bucovina nr. 181b, jud. Suceava, fiind chiar pe soseaua europeana E85, la intrarea in statiunea Gura Humorului.

Hotelul arata bine pe dinafara; o cladire moderna, vopsita intr-un maro-ocru, cu parter, 2 etaje si mansarda.

In fata este o parcare suficient de mare, care era luminata seara cand am sosit noi. Am inteles ca este si monitorizata si cu paza permanenta. Asta am observat inca de la sosire.

Am intrat intr-un hol mare, care de fapt cuprinde tot parterul cu o receptie saracacioasa, compusa doar dintr-un birou asezat undeva in fundul holului, dar fara ca cineva sa fie acolo permanent. A venit o fatuca doar ca sa ne inmaneze cheile de la camere si atat. In rest, n-am mai vazut pe nimeni facandu-si de lucru pe acolo. Pe partea stanga era un fel de mobilier de biblioteca, ce gazduia un tv. , o trusa de prim ajutor si cam atat. Mi s-a parut cam aiurea, dar in fine, asta le este organizarea hotelului.

In dreapta erau 2 canapele din piele maro, dupa care restul parterului il ocupa restaurantul si un micut bar. Voi atasa poze.

Am primit pentru inceput o camera la etajul 1. OK! Mi-am zis eu, voi avea de urcat doar un etaj. Am intrat in camera si ne-a placut ce am vazut; curat, un pat de mijloc frumos aranjat, totul bine. Nu insist pe aceasta camera, intrucat nu am ramas in ea. Voi atasa doar poze pentru a va face o impresie si atat. Am vrut sa deschid geamul sa aerisesc, pentru ca asa procedez de fiecare data cand ajung intr-un loc; deschid larg fereastra. Ei bine, dar aici nu am reusit sa fac aceasta “manevra”. De ce? ! poate va intrebati…Si eu m-am intrebat atunci si fiica-mea la fel. Dar repede mi-am dat seama ca nu se putea datorita sinei sau galeriei de la jaluzelele verticale, care era mai groasa si nu permitea deschiderea ferestrelor din termopan. Si atunci mi-am zis: treaba romaneasca si cu asta basta. Chiar, cei care au montat sinele, nu au facut si proba de deschidere a ferestrelor? ! Am vazut ca unul dintre geamuri fusese si crapat, cred ca vreun fost turist a fortat deschiderea si a facut pocinogul…

Am coborat repede la receptie si am comunicat acest lucru si mi s-a repartizat o alta camera de data aceasta la mansarda. Am fost deci pedepsita…Deh, daca am avut pretentii sa-mi aerisesc camera!!! Acum ia Ileana bagajul si urca-l inca doua nivele. Ei bine, am ajuns si pe drum am vazut holul si scarile care mi-au lasat o impresie favorabila. Ce-i drept, hotelul arata curatel si cochetel. Si am vazut ca era decorat cu flori si cu gresie in ton de crem ca si culoarea de pe peretii renovati de curand, cred eu, pentru ca aratau a zugravit proaspat. In concluzie holul dintre etaje mi-a lasat o impresie pozitiva.

Am patruns in camera de la mansarda. Aceasta a fost destul de spatioasa, cu un pat matrimonial, pe care era un asternut curat si o pilota calduroasa. Apoi cate o noptiera de o parte si de alta, vis-à-vis un dulap, deci o garnitura completa de dormitor din lemn, apoi o mica masa pe care era pus un tv sport. Langa peretele de langa baie am vazut si un mini-frigider. Si cam atat.

Un alt lucru bun a fost si faptul ca aceasta camera a avut si un balcon pe care imediat l-am deschis pentru a intra aerul curat, exact ceea ce-mi lipsea de la prima camera.

Pe jos, erau doua mici carpete in rest pardoseala din parchet laminat curat.

Ne-au placut la amandoua cele doua oberlicht-uri de deasupra patului. Deci, cerul instelat deasupra noastra. Culmea, ca am avut noroc si de luna plina careia am reusit sa-i facem si o poza. Pana sa adormim, am privit la spectacolul stelelor care se vedeau asa de bine din acele mici ochiuri de fereastra…

Baia in schimb a fost mult mai mare decat cea de la camera de jos. Si aici am observat curatenie peste tot, baia avea dus cu o cadita, gresia si faianta tot in tonuri de maro, cred ca acesta este “trend”-ul acestui hotel. Baia a fost utilata cu tot necesarul, mai putin foen, ca, deh, totusi este un hotel de 3* “made in Romania”.

Toate bune si frumoase pana sa dam drumul la apa de la chiuveta. Nem presiune. Daca am vrut alta camera si ne-au dat-o pe asta de la mansarda. Prea sus pentru ca apa sa ajunga pana aici…Tocmai la mansarda… Ne-am chinuit ca vai de noi sa ne spalam pe dinti si pe fata…Iar la dus, valeeeeu, aceeasi problema. Chinul facerii unui dus ca vai de lume. Chiar am facut o poza cu degetul lui fii-mea tinand la maxim in sus robinetul de la chiuveta sa vedeti jetul “napraznic” de apa. Ne-am spalat noi cat de cat mai rau decat pisica dar asta a fost, ne-am adaptat conditiilor.

Intr-un final apoteotic de dus chinuit, ne-am bagat totusi in pilota aceea curata si pufoasa si privind prin micile ferestre la lumea cea albastra si nemarginita, pictata din loc in loc de luminite argintii, am adormit duse…cu gandul si speranta unei zile turistice viitoare cel putin la fel de interesante si frumoase ca si precedentele.

Dimineata a sosit repede si am coborat la restaurant. Aici mi-a placut cam totul, atat sala mare, lejera, cu mese rotunde asezate si ornate destul de elegant si frumos, fie pt. 4 sau 8 persoane. Mi-a placut atmosfera calma, cu o muzica lenta ce razbatea usor si lumina ce se reflecta din cateva candelabre. Impreuna cu perdelele si draperiile vaporoase de la ferestre, mi-au dat o stare placuta de luat masa intr-un mediu cald si relaxant.

Micul dejun a fost cu destule produse, divers, cu mezeluri de mai multe feluri, ca si 2 feluri de cascaval, carnaciori oltenesti foarte buni si gustosi, omleta, salata de rosii cu castraveti, masline, cafea si ceai dar si lapte. Doar painea a fost de un singur fel, alba dar proaspata. Am fost multumite de acest mic dejun luat la hotelul Aldi din Gura Humorului.

Ne-am interesat si am aflat ca acest hotel este compus din 32 camere duble si un apartament. Camerele cam toate din ce am inteles eu, au AC.

La parter am vazut ca era si un mic loc rezervat unei mese de biliard, deci destul de bine dotat hotelul. Mai este si internet prin wireless care a mers bine, probat de noi.

Toate puse una peste alta, hotelul este bun si-l recomand in caz ca aveti nevoie de o cazare acolo. Singurul minus dar mare a fost lipsa presiunii apei de la baie.

Am plecat mai departe sa vizitam alte si alte manastiri si locuri de vis din minunata noastra Bucovina.

Si v-am povestit aici despre hotelul Aldi, doar pentru ca, precum multi altii (sper) si eu amFostAcolo! Va multumesc pentru ca m-ati citit.

Cu mult drag, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

PS. Ei, dragii mei, si cu acest review inchei si eu acest an. Mi-am dorit foarte mult sa scriu in acest an 100 de impresii si iata ca intr-un final mai “vijelios” am reusit. Sper ca randurile mele sa va fi fost de folos, cel putin unei parti dintre membrii AFA si sunt foarte multumita.

Va multumesc din suflet tuturor celor care m-ati incurajat mereu, ati fost intotdeauna alaturi de mine si la greu si la bine si mi-ati apreciat impresiile.

Nu mai am sa va scriu acum decat,

In prag de an nou,

Inimi pline de iubire,

Ganduri bune si noroc

Sa gasiti in orice loc.

Multe calatorii de vis

Sa va simtiti ca-n paradis.

La multi ani fericiti,

La multi ani sa traiti!!!

(tot) Ileana :))

Trimis de ileanaxperta* in 30.12.10 22:13:42

VIZUALIZĂRI: 2657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cladirea hotelului Aldi de la intrarea in Gura Humorului
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[30.12.10 22:41:59]

La Mulţi Ani! PS... fără PMA...

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [30.12.10 22:44:26]

La multi ani! PS... cu PRIETENIE ...

[30.12.10 23:36:40]

Odata cu validarea fotografiilor, am adaugat si pagina web a hotelului (sper ca-i buna) si coordonatele GPS ale hotelului (in pagina principala a destinatiei).

La Multi Ani!!!

raoulp55
    [31.12.10 13:52:46]

Bravo @ileanaxperta... imi place cum lucrezi pe AFA...

Iti propun si tie sa cedezi premiul ce ti se cuvine, pentru cei necajiti din judetele afectate de viiturile din acest an...

Eu si @pepsi am cedat deja...

Iti doresc un an bun cu multa sanatate!

commandorsteel*
    [01.01.11 20:50:06]

frumos descris si la obiect.

un votulet si de la mine: D

commandorsteel*, ileanaxperta*, raoulp55
    Alte impresii din această RUBRICĂAldi Hotel: