ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2010
ÎNSCRIS: 28.12.10
JUN-2009

Splendorile Istanbulului

Salut

Revin in Istanbul cel putin o data pe an si de fiecare data parca este altfel mai frumos mai interesant.

Am fost in vacanta in Turcia in Kusadasi era imposibil sa nu vizitam instambulul asa ca la plecare am facut o mica escala de 3 nopti in Instambul.

Nu mai aduc comentarii despre hotel. Va spun ca hotelurile sunt pe toate gusturile si la toate preturile. Oricum majoritatea hotelurilor accesibile sunt de tranzit; mici dar cochete si curate. Noi am ales hotelul pe loc cu toate ca nu prea este cam indicat din cauza pretului. La usa hotelului cum se spune sunt mai multe preturi este buna putina tocmeala.

Pentru cei care nu au fost ii sfatuiesc sa caute un hotel cu parcare in zona grand bazar 15 min de mers pe jos spre majoritatea obiectivelor:(moscheii-palate-gradinii-etc).

Grand bazarul am citit undeva intr-o descriere aici ca ar fi inchis Luni COMPLET GRESIT. Este inchis Duminica. Aveti mare grija. Am patito intr- un an am gasit bazarul inchis si a trebuit sa mai prelungim cu o zi vacanta. CE RAU A FOST!!! Bazarul Egiptean sau Spice Bazaar este mai mic, aproape de Eminonu, si e plin de mirodenii, munti de rahat si este deschis zilnic.

Mancarea este perfecta am mancat peste tot cel mai frumos a fost la un restauran cu specific pescaresc sub pod (nu stiu exact cum se numeste oricum este singurul din zona ma refer la pod) cu vedere la nivelul marii extraordinar sau kebab de peste servit direct din doua barci. Nu mai spun de midii picante cu orez care le cumperi de oriunde cam 4-5 midii la o lira turceasca sunt extraordinare.

Der vizitat nu stiu ce sa zic in plus decat va doresc sa nu ratati nimic, vizitati cat mai mult pe jos. absolut tot este splendit.

La plecare am avut cateva momente interesante. Era sa o iau cu masina in sens invers pe pod cu toate ca mai fusesem de cateva ori. Noroc ca turcii sunt foarte de treaba si te ajuta imediat. Niste baieti cu o masina de gunoi au oprit circulatia pana am dat noi inapoi cateva sute de metrii SA INTRAM PE DRUMUL CEL BUN. EDIRNE

Despre autostrazi numai de bine pana intri la prietenii nostrii BULGARII parca este o ceatya totala cand am fost lucrau la singurul lor drum european. Am ocolit de am inebunit.

Trimis de hanibalbogdan in 28.12.10 09:21:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hanibalbogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
[28.12.10 09:25:20]

Informatii utile in ce priveste bazarul, amanunte pe care cu greu le gasesti in alta parte, merci.

hanibalbogdanAUTOR REVIEW
[28.12.10 09:46:31]

Programul corect este de Luni pana Sambata 18:30 Duminica Malele Bazar e inchis.

Marele Bazar e o atractie turistica nu te duci acolo doar sa faci cumparaturi. E mai ieftin sa cumperi de pe stradutele adiacente. Daca te hotaraste sa cumperii ceva pretul corect este cam cu 40% mai mic decat cel cerut de comerciat. Te intelegi cu turcii majoritatea rup cateva cuvinte in romana. Sa nu te pacalesti sa cumperi ceasuri majoritatea sunt de JUCARIE dACA INTELEGI CE VREAU SA ZIC.

Hainele sunt cam aceleiasi din magazinele noastre dar mai gasesti si ceva interesant.

Singura atractie o consider magazinele de bijuterii, aur sau magazinele cu chilipiluri, ornamente specifice turcesti, magazinele de pielarie, condimente.

Trebuie rezervata cel putin jumatate de zi sa te plimbi prin el. Nu ai nimic de pirdut.

Altceva nu stiu ce sa zic. Sunt atatea de spus.

Daca mai ai nevoie de ceva inf cu placere

ileanaxperta*
[28.12.10 10:52:55]

Aceeasi senzatie am avut-o si eu si sunt convinsa ca o voi avea de cate ori voi ajunge in Istanbul. Este orasul care exercita mereu asupra mea, cel putin un "vino incoa" diferit mult de alte mari si frumoase orase europene. Poate pentru ca aici este ingemanarea perfecta a doua lumi diferite, lumi care se inteleg si se intrepartrund de minune si coexista fara probleme, zic eu. Ca sa nu mai pomenesc de varietatea ca si de unicitatea atator obiective turistice pe care le intalnesti la fiecare colt de strada din Istanbul. Da, imi place orasul acesta si imi va face placere intotdeauna o revedere cu el! Numai bine si un an nou fericit, cu sanatate si bucurii, cu fericire si impliniri si cu multe calatorii!!!

sebibo
[26.09.11 18:00:56]

Voi calatori in Istanbul pe la sfarsitul lunii octombrie. As avea nevoie de cateva sfaturi... care sunt cele mai importante obiective de vizitat, de unde sa faci cumparaturi sigur si ieftin, unde mananci bine (si ce...). tinand cont de locul in care voi sta (Sultanahmet) si timpul disponibil (4 zile). Daca stiti vreun ghid serios vorbitor de romana nu ezitati sa'l recomandati. Multumesc.

hanibalbogdan, ileanaxperta*, sebibo, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: