ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII

Cel mai bun raport pret/calitate pe care l-am gasit

Vroiam sa mergem undeva la munte. In Bucovina era cam departe, pe valea Prahovei mai fusesem recent, asa ca am stabilit sa fie zona Bran.

Dupa mai multe cautari, am inceput sa sun la mai multe pensiuni, pentru ca vroiam sa fie relativ aproape de centru si la un pret mic. Destul de greu.

Pana la urma m-am stabilit pentru Casa Enescu. De ce? Raportul pret/calitate.

La primul apel telefonic nu mi-a raspuns nimeni, asa ca ma incercat pe un alt numar de unde am primit cateva informatii. Dupa amiaza m-a sunat proprietarul de pe numarul unde nu a raspuns nimeni, cerandu-si scuze.

Distanta pana in centru de aproximativ 2 km si pretul de 70 lei/noapte/camera m-au convins sa fac rezervarea, fiind nevoit sa platesc 30% in avans.

Dupa un drum foarte frumos pe care nu-l mai parcursesem de mult, Bucuresti-Titu-un drum judetean pentru ca la Tartasesti nu am facut dreapta la sensul giratoriu-Targoviste (pauza la Curtea Domneasca si Gradina zoologica) -Campulung Muscel, am ajuns dupa amiaza in Bran si am inceput sa cautam pensiunea.

Din centru, acolo unde este intersectia cu indicator catre partie, mergi catre Zanoaga cam 1,5 km si vezi pe stanga pensiunea.

Prima impresie: proasta. Curtea care tinea loc si de parcare este destul de mica, cam pentru 5 masini inghesuite.

Zona verde din curte se limiteaza la doua mese si scaune din lemn cu umbrele. In partea opusa se afla un fel de terasa acoperita, cu o masa lunga si gratar.

Mesele din curte erau pline de farfurii si pahare ale unor ‘turisti’ care stateau la umbra la masa de la gratar. De ce am scris ‘turisti’? pentru ca EI stateau in maieu langa ELE si se frecau cu mana pe burtile lor mari, cu lanturi aurii la gat de nus' cate carate asa cum am pus eu la catel la curte, dar nu auriu, iar manelele ‘tipau’ de mama focului.

Asa ca, prima impresie a fost cumplita. Ma gandeam ca 5 zile de stat acolo vor fi groaznice.

Deja imi spuneam ca dupa ce vad camera plec sa caut in alta parte, chiar daca pierd banii preplatiti.

Pensiunea arata frumos pe dinafara si ulterior am constatat ca si inauntru este frumos.

Gazda ne-a condus sa vedem camera, cea mai mare din pensiune.

Nu ne-am dus nici un bagaj in camera cu gandul de a pleca de acolo si cauta altceva, ceea ce am si facut.

Am colindat vreo 2 ore prin mai multe pensiuni, ba prea centrale si prea scumpe, ba mai marginase si mai ieftine, dar la fiecare gaseam cate un cusur.

La un moment dat imi aduc aminte ce mi-a spus gazda cand urcam scarile catre camera: cei de afara (EI si ELE) vor pleca si vom fi singuri in pensiune cel putin 3 zile. Dupa ce mi-am adus aminte m-am bucurat, ne-am oprit sa mancam ceva si ne-am intors la pensiune.

Pensiunea are la parter bucataria stil american, sala de mese cu o masa mai mare si una mai mica, televizor si sistem audio, WC si o alta camera ca un separeu.

La primul etaj sunt 5 camere iar la etajul 2 sunt doua camere.

Cum arata unele camere de la primul etaj veti vedea in cateva fotografii. Camera noastra, nr. 7, este cea mai mare si singura cu terasa, cu o canapea extensibila si un pat dublu de mijloc si baie. De fapt, era singura camera mobilata pentru mai mult de doua persoane, altfel putandu-se pune un pat pliant intr-o alta camera, unde spatiul era mai mic.

Prima impresie a camerei a fost dezolanta, pentru ca atunci cand ti se pune pata pe ceva, le vezi pe toate negre, asa ca primele comentarii le-am facut despre niste usi de circa 70 cm in spatele carora se gaseau depozitate lucruri ale proprietarilor. Oricum, acele lacase nu erau pentru uzul turistilor.

Baia curata, cu cele necesare pentru consum, dar cam stramta la cabina de dus si vasul de toaleta. Era cam greu sa stai in picioare si sa nu dai cu capul de tavan, pentru ca tavanul era cam jos in acele locuri.

Terasa nu este prea mare, dar suficienta cat sa incapa o masuta si doua scaune, unde sa stai seara pe racoare la un pahar de vin.

In rest, o toaleta cu doua scaune, noptiere, dulap de haine, lenjerie curata iar dupa dulapuri mai trebuia nitel aspirat.

Holul de la ambele etaje este mobilat cu fotolii si canapea din piele si televizor.

Bucataria destul de bine dotata dar insuficent daca te nimeresti in acelasi timp cu altcineva sa pregatesti masa si destul de stramta.

Ultimile doua zile le-am petrecut impreuna cu doua familii din Braila, parca, doi tineri casatoriti si fiecare cu parintii, oameni de treaba, cu bun simt si simpatici.

Problema majora se pune atunci cand cei care au pregatit masa inaintea ta au lasat vasele nespalate. Daca pauza este mai mare, ai norocul sa spele gazda vasele, daca nu, atunci le speli tu.

Oricum, treci si peste acest aspect mai putin placut, pentru ca stii de la inceput ca nu vii la hotel cu restaurant, ci la o pensiune cu self catering.

Era sa uit: pensiunea are internet wireless, free of charge, are 3 stele si nu are pagina proprie de internet, dar o puteti gasi [pe GOOGLE - referirile la site-uri comerciale de profil turistic fiind interzisă! nota WM0]

Pretul initial, scris si pe site, a fost de 70 lei/noapte la care se adauga 10 lei/noapte pentru lenjerie la patul suplimentar, respectiv la canapea. Ulterior, pretul a fost doar de 70 lei/noapte, probabil redus datorita celor 4 nopti de cazare.

Pensiunea ofera si posibilitatea de a opta pentru una sau toate mesele, contra cost, dar meniul nu mi s-a parut a fi unul de exceptie sau cu mancaruri traditionale, asa ca ne-am autogospodarit.

Dimineata preparam din frigider, iar la pranz sau seara mancam in oras.

Pentru ca eram in zona montana si imi era pofta de pastrav, am cumparat pastrav proaspat de la o pastravarie aflata la iesirea din Bran spre Moeciu, pe partea dreapta, in curba. Nu mai stiu cat a fost pretul, dar nu mai mult decat in supermarket si contra a 1 leu per bucata l-am primit fara cap si eviscerat. Pentru ca am dorit ca pestele sa fie mai mare, cele 6 bucati au cantarit cam 2 kg.

Seara l-am pus pe gratar si a fost foarte bun cu usturoi si mamaliga.

O atentionare: pentru gratar trebuie sa va cumparati singuri cele necesare, adica lemne sau carbuni, cu toate ca de la fiecare mai ramane cate ceva.

Pensiunea este gospodarita de parintii proprietarului, un tip cam la 40 de ani, priceputi in ale turismului si discreti.

Locul de joaca pentru copii este format dintr-un tobogan (destul de abrupt pentru copii mici), o casuta la inaltime si un balansoar.

Ca minusuri punctez locul de joaca cam mic, lipsa spatiului verde pentru joaca al copiilor, curtea destul de mica, bucataria si sala de mese cam mici atunci cand pensiunea este cel putin jumatate plina, mai ales daca afara este vreme rea.

Ca plusuri, punctez nedeformarea imaginilor din pozele afisate pe net, fapt intalnit destul de frecvent in reclame si pretul care face alegerea.

Cantarind plusurile si minusurile, alegerea mi se pare foarte buna pe timpul verii (motivele vremii nefavorabile le-am scris mai sus) sau prin inchirierea totala a pensiunii.

V-am spus ca am mai vazut cateva pensiuni, cam 10 la numar, cu preturi de la 70 lei la 150 pe noapte, cu pat suplimentar inclus, din care cateva apartamente sau camere foarte frumos mobilate, amplasate central, dar la preturi similare nu am avut ce alege, iar pentru bani mai multi, inca nu se poate. Si central, in buricul targului kitchos numit Bran nu-mi place.

Noi am mers pana la poala partiei, am vizitat castelul Bran, Cetatea Rasnov proaspat redeschisa dupa reabilitare si intrare gratuita (in prima luna de la redeschidere), Biserica Neagra din Brasov, Cheile si pestera Dambovicioarei, Cheile Gradistei si am mancat intr-o seara la Podu Turcului din Moeciu unde ne-a placut, dar puteti alege multe alte plimbari.

Concluzia: pensiunea merita din plin pentru raportul pret/calitate, este curata si destul de bine amplasata, in care as reveni daca nu gasesc ceva similar calitativ la acelasi pret (ceea ce este destul de greu).

Sper ca cele scrise si descrise de mine sa va ajute in vacantele voastre.

Trimis de cosminp in 27.12.10 15:07:45

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 canapeaua extensibila si dulapul de haine-in dreapta usii cum intri in camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

alinutzza140*
    [28.12.10 11:16:24]

Foarte dragut locul si chiar este un raport calitate-pret super. 70 ron camera mi se pare un pret foarte bun.

valimi
    [28.12.10 14:02:02]

Se pare ca Bran-ul este preferatul LOR, al celor cu ghiul si lant cu nevoie de multi decibeli pe ritmuri de Revelion la Protv. Si noi am fost nevoiti sa suportam de-astea tot intr-o vacanta la Bran.

alinutzza140*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Enescu: