ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2010
ÎNSCRIS: 09.06.10
NOV-2010
single

A urmat Casablanca

Din Oued Zem unde am locuit la prietenii mei pana in 24 noiembrie si unde m am obisnuit cu stilul lor de viata cotidiana, dar si cu micul oras, unde un strain este privit ca o ciudatenie, iata ma in autobuzul spre Casablanca.

Tot europeanul, dar si oricare cetatean al planetei cu putina instruire, ori care a vazut filmul cu Ingrid Bergman, viseaza cand aude pronuntandu se numele orasului de pe malul Oceanului Atlantic. Am doua obiective, doua puncte pe care vreau sa le ating Moscheea Hassan II si... bineinteles OCEANUL. Locuim in casa rudelor prietenei mele intr un cartier popular. Toate casele sunt construite pe suprafata destul de mica, pe verticala 2 sau 3 etaje. Bineinteles la ultimul etaj toata lumea are terasa.

Pentru ca am citit Coranul inainte de vizita si, cu ajutorul prietenilor am invatat Surele necesare pentru a participa la rugaciune, am intrat in marea moschee imbracata in hainele marocane cu capul acoperit regulamentar. Stiau doar ei ca sunt crestin. Am prins rugaciunea de la ora 13. Sala de ablutiune pentru femei, aflata la subsol este imansa cu vreo 20 de toalete si totat atea robinete pentru a te spala inclusiv pe picioare. Totul e in marmura si mozaic

Femeile urca la etaj se descalta la intrare. Sunt separate printr un grilaj dantelat de lemn de cedru de barbatii care sunt jos. Fiecare candelabru este intr o bolta placata cu mozaic superb. Totul este la superlativ.

Moscheea a fost construita de regele Hassan II. terminata in 1989. Au lucrat 8000 de artizani in marmura si stuc. Este construita pe locul unde regele exilat Mohamed V s a intors in Maroc, jumate pe uscat jumate pe ocean, pe 9 hectare. Este a doua moschee ca marime dupa cea de la Mecca, evidentCapacitatea ei poate primi pentru ruga 30000 de barbati si 5000 de femei. In total are 36 de fantani pentru ablutiune, iar in minaret se afla un far lasser care se vede de pe ocean de la 35 de kilometri.

Oceanul Atlantic are... apa sarata, am atins o, e la fel cu cea din marea noastra, dar senzatia de imensitate iti aduce pace in suflet.

Visul oricarui cetatean al planetei se naruie in fata gunoiului aflat pe strazile Casabalncai, chiar si in centrul civic unde amprenta protectoratului francez este prezenta in arhitectura.

Nu cautati Consulatul Onorific al Romaniei la Casablanca, mai ales vinerea. Suntem o cantitate neglijabila ca sa fim primiti chiar si pentru un simplu buna ziua.

Va imbratisea si va mai scriu despre Marakech (click aici) si Meknes altadata (click aici - adaugat ulterior de webmaster). Inca sunt in Maroc.

Trimis de dganea in 22.12.10 11:09:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 3515 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dganea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la 50 de metri de Oceanul atlantic

sandu.53 [22.12.10 11:32:18] »

o experienta inedita sa stai mai mult timp in Maroc! sper sa ne povestesti in ianuarie cum ai petrecut sarbatorile acolo.

Sarbatori fericite!

dorgo [22.12.10 13:24:20] »

@dganea... apropo de filmul "Casablanca", mai exista pe-acolo cumva si "Rick's cafe" a lui Rick, alias Humphrey Bogart?

mirelaviolet [22.12.10 13:43:53] »

Mi-as dori si eu sa spun ,,am fost acolo''!!!...

O experienta deosebita, demna de invidiat... Cu impresiile postate si mai ales cu fotografiile tale ne-ai purtat si pe noi in locuri deosebite

Sarbatori fericite, oriunde te afli!

ileanaxperta* [22.12.10 21:12:59] »

Excelente impresii, cu totul deosebite. Felicitari atat pentru aceste randuri cat si pentru ca sunteti acolo si acum... Imi inchipui senzatia care o are un european la Casablanca...

Sa nu mai scriu ca m-a cam indignat raportul de barbati/femei care pot intra in moschee: femeile de 6 ori mai putine decat barbatii (? !)...

Am auzit si eu ca orasul este sufocat practic de murdarie, dar nu numai Casablanca si mai toate orasele din Maroc. Totusi, mi-as dori si placea sa fiu si eu candva turista acolo. Cred ca as privi doar partea frumoasa a oraselor marocane, caci turistic au ce-si arata cu prisosinta, nu? !

Numai bine si sarbatori fericite cu ganduri bune! Astept continuarea...

dganea [23.12.10 14:23:33] »

Ileana mama femeii i se recomanda sa se roage mai mult acasa, acesta e motivul pentru care in moschei locul barbatilor este asa de mare. Mai multe amanunte daca vrei pe emailul meu doinita_mioarar@yahoo.com Intreaba si iti raspund

dganea [03.01.11 13:37:37] »

Marakech

Nu era planificata de gazdele mele o vizita aici. M-am tot gandit cum sa o fac posibila. Si cum o dorinta fierbinte nu ramane neauzita de Tatal ceresc, aflu ca prietena mea nu fusese la Marakech niciodata. [...]

textul a fost mutat ca review independent la rubrica Descopera Marrakes" - nota webmaster

dganea [03.01.11 13:45:19] »

pentru sandu 53

Multumesc de urari. Aici nu e sarbatoare de Craciun. ei cred in profetul IIsus dar profetul lor este MAHOMED. Au trecut in anul 1432 in data de7 dec si au aflat aceasta prim massmedia, seara. Pentru anul nou gtrgotian au avut la tv spectacol ca si la noi

Admin [03.01.11 15:38:35] »

Am mutat descrierea experientei Marrakes ca review distinct in cadrul rubricii dedicata acestei destinatii - click aici

webmaster70 [06.10.15 08:14:47] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Casablanca, CASABLANCA [DAR EL BEIDA]" (deja existentă pe sait)

dganea, dorgo, mirelaviolet, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Casablanca: