ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2010
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 19.09.10

>Ninge pe carare cat vezi in zare!

Este adevarat ca anotimpul cand eu am venit pe lume este IARNA, dar consider ca nu are prea mare importanta cu faptul ca imi place cel mai mult din toate punctele de vedere. Este friguros … as putea sa spun ca e singurul dezavantaj, insa are rostul sau: fara el nu s-ar mai mentine zapada. Si daca in an nu am avea 4 anotimpuri poate pana la urma nu ar mai avea farmec, nu ne-ar mai emotiona nicio schimbare de acest gen. Cum e si vorba “fiecare closca cu puii ei” la fel si cu iarna are sarbatorile ei, primavera (Martisor, Ziua femeii, Ziua barbatului) vara si toamna. Trebuie sa ne fie frig si cald san u ne plictisim prea repede.

Prima ninsoare la Constanta, a inceput joi pe inserat si bucuroasa am vrut sa ies afara atat cat sa iau un bulgare in mana si sa simt aerul rece, macar de nu e munte sa mi-l imaginez, dar cum ninsoarea nu s-a asezat suficient am asteptat o noua zi.

Dimineata, drumurile erau deja greu de strabatut pentru ca le-a invelit zapada abundenta in cateva ore si cu greu am ajuns la Colegiu... bine-nteles ca m-am furisat in liceu intr-un ceas tarziu dar era deja imbratisat cu totul de frig si zapada asa ca nu mi-a ramas decat sa urez “Sarbatori fericite” profesorilor, sa le ofer cadourile lasate de Mos Craciun si-n acest an…nu ca mi-ar fi zis sa le transmit cat de cuminti sunt, ca nu sunt ci doar ca nu i-a uitat. Am plecat si am facut 40 de minute pana acasa … mult timp insa la fiecare semafor stateam aproximativ 5-10 minute pentru ca se forma un blocaj in circulatie non-stop datorita faptului ca lipseau utilajele de deszapezire si masinile ramaneau blocate, neputand sa fie un trafic fluid.

In apropierea casei am ramas cu masina pe un drum laturalnic soselei principale dar de data aceasta chiar nu am mai putut sa ies din “fantana” de zapada asa ca am mers in apropiere la o vulcanizare sa ma ajute sa pun lanturile si am trecut de acest obstacol. Bucuroasa ca am ajuns acasa, m-am echipat potrivit timpului si am iesit intr-un suflet afara sa ma bucur de zapada, sa profit de joaca cu catelul meu si “accesoriile”mele (alti doi catei).

In apropierea locuintei se afla si cartierul de vile unele construite altele care urmeaza finisate si sunt portiuni mari de teren ideale sa fie strabatute de labute si picioare, asa ca ne-am hotarat sa mergem sa realizam un om de zapada si distractie. In mintea mea zapada o pot asocia cu muntele mai mereu, dar ca sa nu uit ca sunt constanteanca, sa ma multumesc cu zapada din belsug pana la urma si sa profit atat cat se poate pentru ca odata in an ma pot bucura de minunatia fulgilor de nea. Nu aveam decat 10 minute de stat afara si deja nasul imi era rosu dar ce importanta avea…aveam alte activitati de facut asa ca nu am dat importanta.

Zadarnic am incercat sa fac un om de zapada dar nu mi-a iesit…am ramas doar cu un bulgare gigantic si cu pozele! Pana la Craciun sau Anul Nou poate o sa am ocazia sa fac unul frumos si mare din 3 bulgari nu unul ca de aceasta data.

Asa cum am inceput e frumos sa termin cu ideea sustinuta…paradisul alb reprezinta iarna si un loc aparte il ocupa in sulfetul meu acest anotimp cu totul deosebit … fata de celelalte mult mai schimbatoare ca si omul cu 2 fete, iarna in schimb are o caracteristica solemna: un anotimp friguros! Iubesc anotimpul iarna si sper ca sarbatorile ce urmeaza sa fie cu fulgi adormiti in fereastra mea si cu un Mos calduros si cu daruri multe si bogate de sentimente sufletesti.

Nu sunt poze foarte reusite comparativ cu cele adaugate impresiilor postate de ceilalti useri dar atat cat am impartasit din bucuriile mele sa compenseze

Trimis de lavylus in 20.12.10 17:36:29

VIZUALIZĂRI: 4012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 La plaja Modern ... inotand in zapada
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.12.10 17:54:36]

Review-ul ăsta poate-l dai drept compunere la limba română, cu titlul "Prima zi de iarnă", că de turistic, nu prea e turistic, chiar dacă te-ai dus cu maşina personală la şcoală.

Nu am înţeles însă ce ai vrut să spui cu asta:

... nu mi-a ramas decat sa urez “Sarbatori fericite” profesorilor, sa le ofer cadourile lasate de Mos Craciun si-n acest an…nu ca mi-ar fi zis sa le transmit cat de cuminti sunt, ca nu sunt ci doar ca nu i-a uitat.

Poate detaliezi.

Dar eu mă întrebam câţi dintre ei au venit cu maşina personală la şcoală... dacă au aşa ceva...

În fine, o nedumerire: de ce preferi prietenia căţeilor, celei a tinerilor de vârsta ta?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
pepsi70ro
[20.12.10 18:28:03]

@Costi

chiar dacă te-ai dus cu maşina personală la şcoală

Nicaieri nu pomeneste de masina personala, poate este a parintilor sau chiar a prietenului, nu a lasat de inteles ca are o masina personala pe care unii profesori poate nu si-o permit, asta era ideea nu?

Iar te-ai grabit sa judeci aparentele. eu sunt sigur ca nu a fost singura la plimbare... si aici nu ma refer la catei. Priveste cu atentie pozele.

In ceea ce priveste continutul iti dau dreptate, poate n-ar fi locul potrivit sa fie postat aici insa ar fi cazul sa avem putina retinere si sa dam dovada de incurajare pentru astfel de cazuri.

Este de preferat, sa avem un review de doua randuri scrise de utilizatori dintr-o grupa de varsta avansata, sau un astfel de review scris de o adolescenta careia ii place acest site si vrea sa ne povesteasca despre ceva. Haide sa o incurajam!

sandu.53
[20.12.10 18:39:17]

mie mi-a placut review-ul, se incadreaza in atmosfera de iarna din perioada asta! e drept nu e un review turistic, dar aduce totusi un aer mai tineresc pe site... asa ca o incurajez pe @lavylus cu primele puncte!

[20.12.10 18:45:06]

@'costi

1. Nu inteleg ce legatura are cu masina personala... nu am scris de masina mea.

2. Adica am mers la scoala mai degeaba dar totusi am fost sa le spun sarbatori fericite si sa le ofer din partea clasei o atentie, nu neaparat pe merit in sensul ca nu au fost poate pe deplin pe placul nostru

3. "de ce preferi prietenia căţeilor, celei a tinerilor de vârsta ta? "... nu inteleg fraza aceasta, scuze

4.si daca ar fi o compunere la limba romana cum spui frumos e ca am stiut s-o postez pentru a fi citita chiar daca e pe plac sau nu...nu am scris la rubrica iarna si am postat de vara

@sandu. 53

Multumesc frumos! Pai da practic eu acest aspect am vrut sa-l evidentiez si sa ofer un sfat: desi e timpul friguros daca vrei sa iesi din casa ai unde s-o faci... cam atat

ileanaxperta*
[20.12.10 18:48:43]

De multe ori prezenta unui caine este mult mai de bun augur decat a unui prieten... fals. Eu am catel, am si copii. Nu fac nici comparatii nici asemanari intre ei. Dar trebuie sa fiu sincera si sa recunosc faptul ca Dolica mea niciodata nu a iesit din vorba mea, ma asculta mereu, stiu ca ma iubeste neconditionat, ii vad privirea din ochisorii aia mari cu gene atat de lungi... Imi iubesc copiii mai mult decat ochii mei din cap, dar sunt pui de om si, ca oamenii, au sentimente felurite... nu dezvolt. Cainele nu are pentru stapanul lui decat iubirea si credinta... Va rog, scuze de off topic.

Si acum, mie imi place cum/ce scrie tanara aceasta si eu o incurajez pentru curajul ei de a infrunta marea lume de pe AFA. Bravo, da-i inainte!!! Scrie mereu cum simti ca asa te reprezinti in fata lumii!

(chiar daca si Costy are totusi dreptatea lui, dar stii ceva, stimate coleg? uneori mai dam incolo dreptatea, cand este vorba de frumusetea si tineretea unor randuri scrise dintr-o inima frumoasa si tanara, nu? !... : Si mai ales cand nu dauneaza nimanui, nicaieri

Rectific: sunt a doua care te voteaza... si vor fi si altii dupa, cu siguranta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
[20.12.10 18:53:24]

@'ileanaexperta

Nu pot spune decat frumos, foarte frumos tot ce ai scris si dau un vot din suflet! Da acelasi lucru pot spune si eu despre cainele meu... chiar daca nu-ti vorbeste el nu te tradeaza niciodata, macar ca asculta!

[20.12.10 19:01:31]

Daca latura turistica nu este descrisa si nu se incadreaza in descrierea mea, eu solicit sa binevoiti a-mi retrage 1000pma caci nu scriu pentru punctaj, DOAR de placere! Pentru cei care ma voteaza apreciez admiratia lor si le multumesc.

aida.alecu*
[20.12.10 19:03:04]

Draga dra, felicitari pt incercarea de a ne introduce in atmosfera sarbatorilor cu aceste foto pline de zapada; nu vreau sa par carcotasa, dar nu este nici pe departe un rw, sau cel putin eu l-as pune la o alta sectiune (gen de la lume adunate, fara continut turistic), oricum frumoasa incercare, te mai asteptam, dar cu detalii mai multe si cu un continut turistic.

pepsi Daca te rugam frumos ne spui tu cum e iarna la mare? Asteptam atatea de la un astfel de titlu! Cred ca ai multe de spus si ai fi un exemplu si pt lavy!

dorgo
[20.12.10 19:04:54]

@ lavylus

Si pe mine m-a adus barza tot iarna, dar, iarna nu-i ca vara, fiecare anotimp are avantajele si dezavantajele sale...

Iata-le:

Copilul nascut in anotimpul friguros

E, in general mai vioi si mai sanatos

Toamna, mami se umple de vitamine

Dar iarna e lunga si nu prea e lumina

Asadar copilul iernii poate deveni trist

Iar cel nascut in timpul verii, optimist

Dar nu-i bai! Fiecare-i un copil frumos

webmasterXY*
[20.12.10 19:10:15]

@lavylus, am îndeplinit rugămintea ta.

valimi
[20.12.10 19:10:53]

@lavyus, ai descris foarte frumos o zi care ti-a placut foarte mult si ai reusit sa imi transmiti si mie din buna dispozitie generata de o joaca in zapada, fie la mare, fie la munte sau in Baragan, Felicitari! (si puncte de la mine, se intelege). Nu trebuie sa te straduiesti sa le faci tuturor pe plac, scrie. Scrie pentru ca iti place, scrie pentru cine are placerea de a citi, scrie pentru ca asa vrei tu sau pentru ca este un mod frumos, decent si civilizat de a-ti exprima trairile si pentru ca ai gasit locul si prilejul cel mai bun pentru a o face. Pentru cine nu vrea sa citeasca ce ai scris exista foarte multe alte variante pe internet, dar si optiunea pusa la dispozitie de administratorii site-ului de a scrie ecouri. Vezi, toti isi au locul lor in care sa poata scrie ce simt.

[20.12.10 19:12:04]

@dorgo

Super frumos si ingenios ce ati scris. Chiar asa si e!

@webmaster

Multumesc frumos

[20.12.10 19:34:05]

@aida. alecu

pepsi70ro a descris deja la aceasta rubrica. Multumesc pentru incurajarea adusa "incercarii mele". Carcotas mai are intelesul si de vesnic nemultumit eu cred ca tu/d-voastra esti/sunteti multumita asa ca mi se pare o aberatie sa cataloghezi un om carcotas atata timp cat nu-l cunosti decat din 5 cuvinte postate. Poate o sa fac si-o postare speciala "De la lume adunate... numai ganduri bune" ar fi mai indicat!

@valimi

Un vot si pentru ce ai scris cu privire la textul meu si pentru sfatul prietenesc in atentia cititorilor.Normal ca scriu pentru ca imi place si-mi doresc ca-n timpul meu liber sa fac ceva sa-mi fie de folos,nu traiesc pentru mine si nu-mi iubesc numai persoana mea ... scriu dupa cum am mai zis ca-mi face placere si pentru ca asa simt eu sa impartasesc din bucuriile mele celorlalti doritori sa le cunoasca...colegialitate virtuala sa zic asa

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[20.12.10 19:48:37]

Se pare că am deranjat mai mult decât îmi era în intenţie.

Dar eu nu am făcut decât să constat că acestui review nu-i este locul aici, există o secţiune nou creată, Filozofari de suflet (mai putin turistice) (click aici), unde se încadrează de minune.

Şi iată-mă pus la zid de finul, pentru că am îndrăznit să critic "opera" naşei!

Scuze, pepsi70ro, citeşte fragmentul ăsta:

Eu nu cred că aici se referea la vreun autobuz şi nici măcar la un taxi, aşa că am dedus că era vorba de o maşină personală (nu neapărat în sensul propriu, se poate să fie şi a părinţilor, sau a prietenului, dar tot... personală rămâne).

Spui mai departe:

De grăbit să judece aparenţele, tu eşti cel care s-a grăbit, pentru că eu nu m-am referit la plimbare, ci la fraza asta:

... si am iesit intr-un suflet afara sa ma bucur de zapada, sa profit de joaca cu catelul meu si “accesoriile”mele (alti doi catei).

Dar chiar şi aşa, nu văd de ce a fost nevoie să-i sari în ajutor, că văd că se poate apăra şi singură.

@webmasterXY

Mă aşteptam să fii foarte prompt, aşa cum ai fost, dar credeam că vei muta review-ul unde-i e locul!

...

Oricum, comentariile unora mi-au lăsat un gust amar! Vezi doamne, să încurajăm tineretul! La ce?

Unde sunt review-urile lui Miss Butterfly?

Dar ea probabil învaţă acum pentru bac...

...

Un ultim cuvânt.

Celor dornici de încurajări, le recomand să încurajeze pe cei care merită cu adevărat şi pentru asta ar putea începe citind postul 368 de pe forum, de aici:

click aici

Lectură plăcută!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[20.12.10 20:02:29]

@'costi

Te-ai/v-ati exprimat intr-un mod neplacut si-ti spun de ce... interventia facuta de finul cum ii spui desi e al meu si pe site nu intreaba nimeni cati fini avem nu a fost rautacioasa dupa parerea mea, am citit-o si eu dupa ce postase deja el. Pai fraza ca nu am iesit din fantana de zapada era tocmai pentru ca a fost zapada mare si multa si ce era sa zic mi-au ramas picioarele in zapada? Trebuia sa aiba legatura frazele. Consider ca nu de la chestii de genul ar trebui sa te/ne suparam si in final da si tineretul trebuie incurajat, si eu am contribuit la pachete pentru sarbatori si inainte de sarbatori nu o spun sub forma de lauda ca nu exista... mai degraba legat de "tineretul trebuie incurajat". Pana la urma daca o descriere iti place o citesti ca daca era la rubrica respectiva ce avea in plus... era la locul ei atat. Nu am postat'o unde trebuie o s-o fac data viitoare. Nu esti pus la zid de nimeni ... opera nasei e a mea si cam atat.O seara buna

aida.alecu*
[20.12.10 20:21:03]

"mi se pare o aberatie sa cataloghezi un om carcotas atata timp cat nu-l cunosti decat din 5 cuvinte postate"? Nu cred ca ai inteles ca era vb totusi de pers mea" nu vreau sa par carcotasa" am zis eu, in sensul ca nu caut certa, nu sunt nemultumita, ci in sensul dorintei de a aduce in ceea ce scri mai mult de atat. Sper ca de data asta sa fiu bine inteleasa.

[20.12.10 20:23:57]

@aida. alecu

Am inteles de la inceput,am explicat si sensul cuvantului, desigur nu referitor la pers. d-voastra ci mai degraba in sensul larg. "Nu vreau sa par carcotasa"-... nu vreau sa par nemultumita, la asta' am facut referire.O seara buna

creivean
[20.12.10 20:33:43]

SB, pentru sufletul tău tânăr şi neliniştit. Fără alte comentarii...

[20.12.10 20:39:48]

http://www.youtube.com/watch? v=eJZLfqQdvBQ

As ruga un webmaster sa ataseze acest colind review-ul meu. Multumesc mult

pepsi70ro
[20.12.10 20:47:25]

Costi

Unde sunt review-urile lui Miss Butterfly?

Dar ea probabil învaţă acum pentru bac...

Multa rautate acum la sfarsit de an, adica toti adolescentii trebuie sa faca abstractie de acest site si sa invete "pentru bac", adica trebuie sa taiem craca tineretului, n-avem nevoie de ei aici pe site, sa-i trimitem la lectii. Mi se pare o atitudine radicala care nu aduce un plus site-ului.

In ceea ce priveste masina personala, continui sa-mi mentin punctul de vedere, cand vorbesti de un lucru personal se intelege ca este al tau propriu, nu al parintilor tai.

Pe de alta parte cu siguranta nu are nevoie de apararea mea, m-a deranjat atitudinea adoptata in ceea ce priveste descurajarea celor tineri care incearca sa scrie pe site, poate ar fi cazul sa uitam de normele didactice (intalnite si in cazul Miss Butterfly) si sa fim mai intelegatori.

Asa cum @Miss Butterfly ne-a parasit din cauza prea multor neincrederi si rautati, tot asa o poate face si @lavylus fara probleme. Si am ramane numai noi, dinozaurii batrani sa ne mancam unii pe altii, pana n-ar mai ramane nimic din noi si... site.

[20.12.10 20:59:45]

@pepsi70ro

Cred că nu ai înţeles bine, eu îi duc dorul lui Miss Butterfly, pentru că scrie bine (mult mai bine decât mulţi alţii, cu pretenţii mai mari).

Şi nu cred că s-a retras, a luat o pauză, tocmai pentru a face ceea ce este normal să facă la vârsta ei.

Dar nu crezi că discuţia este total off topic?

popescu.borsa*
[20.12.10 21:00:09]

Eu am fost astazi la o serbare de Moş Crăciun unde copiii şi învătătoarea au primit cadouri. Doamna învătătoare a spus pe final, tinând în braţe cadoul pe care-l primise: ,,Sperăm că la anul, Moşul o să fie mai bogat''.

La voi cum a fost Mosul?

[20.12.10 21:06:11]

@'Costi

Foarte bine! Bine ca scrie bine si cumva se fac comparatii la rubrica iarna la mare? Eu nu vad niciuna... scrie mai bine sa scrie in continuare, nu scrie pacat! Si daca iti ia 30 de minute postarea pe acest site, nu invata si cei pe care ii priveste bacul? Fii fara grija ca omul cu responsabilitati mai multe se implica si face fata... mai cunosc eu "stau de dimineata pana seara, da rezultatele sunt de 1 zi la 3 luni " si e cazul in opinia mea sa incheiem subiectul ca si asa nu stiu care a fost deranjul da ma rog.

@'popescu. borsa

Pai mie mosul mi-a platit revelionul si sper sa-mi mai aduca dulciuri... si referitor la invatatoare banuiesc ca se lega de atentia primita... trebuia sa-i spuneti: "sau nu ca nemultumitului i se ia darul! " Si era cu happy end

popescu.borsa*
[20.12.10 21:56:34]

Întâmplarea cu învăţătoarea se încadrează la categoria... gafe nefericite. Ea a vrut să spună de cadourile copiilor că au fost cam subţiri, dar a ieşit altfel. Şi-a dat imediat seama... ce putea să mai facă?

Unde faci Revelionul?

La anul o să fie Moşul mai bogat... şi pentru tine.

[20.12.10 21:59:46]

@'popescu. borsa

S-a gafat... nu in mod voit da a iesit! Ce nu trebuia, bine ca ati iertat-o se poate intampla oricui acum na... emotiile poate!

ninaa
[21.12.10 20:55:36]

Nu-mi amintiti de invatatoare si profesori ca eu am traume de la fii-mea cea mare. Niciodata nu erau multumiti de ce primeau si credeti-ma ca plecau acasa cu 2-3 copii sa-i ajute la carat cadourile. De vreo doi ani nu mai dau nimic pentru ca un inconstient a aruncat cu sticla de sampanie razant pe langa capul unei eleve pe motiv ca e prea putin si el nu poate fi cumparat asa ieftin! Slava Domnului ca da bacul anul asta si scapa!

Faza cu impotmolirea in zapada am trait-o si noi de doua ori vineri seara cand mergeam la ai mei in Dobrogea sa-l taiem pe Ghita. Noroc ca eram patru in masina si am pus umarul (si lopata) la greu.

Daca ar fi dupa mine ar trebui sa fie numai 3 anotimpuri: primavara, vara si toamna. Iarna as prefera sa ne sara si anul asta incepusem sa cred ca mi-a ascultat Dumnezeu rugile. Da' de unde? De-abia de acum isi arata coltii Baba Iarna spre bucuria copiilor!

[21.12.10 21:20:17]

@'ninaa

Adevarat! Parca fiecare anotimp incepe sa se transforme si nu la modul neaparat placut... in legatura cu profesori/invatatori sunt si exceptii normal dar majoritatea comenteaza de ce primesc. Daca iei un stilou si-o carte unora le place si li se pare ideal altora nu, mereu exista cate ceva de comentat. Aveam spre exemplu invatatoarea de la o clasa de step unde eu faceam practica si clasa e numai (si la modul serios) de copii de bani gata, comisari executori, inspectori, directori pe la garda financiara etc si intr-un an au strans daca va puteti inchipui 150 de lei de copil si i-au luat un ceas de aur, se intampla acum 3 ani... ce spuneti ca n-a fost multumita pe motiv ca ea poarta doar aur galben si nu in combinatie... initial am crezut ca nu e adevarat. Era adevarat ca profesoara de sport are fiica (ca o exceptie) in acea clasa si spunea saraca ca abia face fata... dar pana la urma consecintele li se datorau parintilor care au invatat-o asa si deja cunostea potentialul lor

[23.12.10 08:53:45]

mutat la "Filozofari de suflet (mai putin turistice) " - rubrica nepunctabila

aida.alecu*, Costi, dorgo, ileanaxperta*, lavylus, ninaa, popescu.borsa*, sandu.53, valimi
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):