ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

E Mos Nicolae!

E Mos Nicolae!

Astazi, au inceput marile serbari ale natiunii noastre

Cu bomboane in galosi, cu nuiele inflorate in ferestre

Apoi, Craciunul, cea mai mare sarbatoare la romani

Ce vine cu veselie multa, cu sarmale, cozonaci si vin

Cu colinde vechi, coborate de prin pod de la batrani

Ce, an de an, ne-ajuta sa trecem de furtunile ce vin

Eu? Opresc pentru o clipa al vietii navalnic iures

Si ridic, plina cu cel mai ales jinars, acum, carafa

In cinstea webilor si a tuturor userilor de pe AFA

”Sarbatori fericite” si “La multi ani” din Tg. Mures!

Calin

Trimis de dorgo in 06.12.10 19:17:49

VIZUALIZĂRI: 1716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Centrul din Tg.Mures,in preajma sarbatorilor de iarna
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[06.12.10 19:26:46]

Fara numar, fara numar!

dannek
[06.12.10 19:32:03]

Unde este Tg Muresul in aceste 10 fraze!

Sau PMA si celelalte voturi conteaza!

Vb lui Santana fara numarr!

Ai coborit stacheta jos de tot domnule Dorgo sau Calin, pacat aveai potential!

Deja primul fan de pe plaiuri ialomitene si-a facut datoria

Flaviu
[06.12.10 19:49:51]

@Dorgo

Primită fie-a ta urare,

Jinars să curgă în pahare,

Da' nu-ţi colind acum ca mierla,

Că mă mai văd o dat' la Gherla.

Salutări de la Cluuj,

Flaviu

hlli
[06.12.10 19:53:27]

Si tie, ginduri bune cu sanatate si bucurii!!!

Iar pe @dannek l-as intreba ce a vazut rau intr-o urare de bine? !!!

In nici un caz, eu nu am vazut dorinta de a acumula puncte!!!

Sigur @dorgo ne-a transmis doar un gind bun.

[06.12.10 20:01:20]

review-ul nu prea are ce sa caute la Descopera Tg Mures, unde a fost plasat initial asa ca l-am mutat la Filozofari Turistice (nu ca aici s-ar incadra foarte bine, dar daca oamenii nu inteleg ca avem si un forum, asta e),

[06.12.10 20:17:12]

@web... as dori ca review-ul sa fie nepunctabil... @ dannek, intentia mea a fost si este in continuare de a adresa o urare frumoasa de sfintele sarbatori tuturor membrilor AFA+webilor, insotita de cateva imagini ale orasului mau in prag de sarbatori...

cu stima

Dorgo

[06.12.10 20:23:20]

@ web 77, stii ca sunt un "novice" de-abia am 4 luni si ceva de activitate, pe site asa ca nici nu stiu daca pe forum se pot posta fotografiile cu Tg. Muresul in seara de Mos Nicolae?

dannek
[06.12.10 20:31:46]

@hlli & dorgo

Nu am nimic impotriva urarilor dar cred ca locul lor este pe forum, dar upssss!!! acolo nu se acorda voturi.

Ca sa credem ca este o urare inocenta si in spatele ei nu se ascunde vreun interes (lipsit de noblete) roaga frumos un WM sa il mute pe forum.

Mai am o nelamurile chiar si novice fiind in ale siteului parca Domnule Calin ai cerut oficial sa fi retras din concurs reactivarea a fost neoficiala.

[06.12.10 20:58:48]

@Flaviu

Cum e viaţa-n puşcărie?

Meşter Flaviu, îţi spun ţie...

Mă întreb? - aşa sa fie! ?

Ţi-o fi bine, hai raspunde! ,

Nu te mai lega de puncte.

Mie-mi vine sa zic iară:

Mamă... ce m-am matolit aseară!

După-o luni urâta, tristă,

Nici acum nu-mi place hora,

Că m-a "puşcărit" iar Tora.

A crezut că-s nespălat,

Intru-n vile dezbrăcat!

O fi zis ca-s la furat! ?

Io i-am admirat merţanu'

Pleata blondă, ghiulu-n deşt'

Teromopanu' din fereşti.

Ce-o mai vrea acum cu mine

Sunt cuminte! Este bine?

O fi galben (sau albastru?)

Cartonaşul din ecou,

Iar m-am îmbătat: Din nou!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
webmaster20*
[06.12.10 21:22:54]

Retras punctele standard.

Cristian_h*
[06.12.10 21:52:16]

Fratilor nici chiar asa, am inceput sa suflam si in iaurt, deja devenim putin isterici! Eu chiar am interpretat randurile de mai sus drept o simpla urare si o placere de a ne impartasii si noua o parte din bucuria pe care ne-o ofera aceasta sarbatoare!

Multumesc @dorgo!

Ce ar fi sa uitam cu totii macar acum de puncte, clasamente si pur si simplu sa ne bucuram de inceputul celei mai frumoase sarbatori!

Poate ar fi bine sa postam toti aici poze cu luminile care impodobesc orasul fiecaruia!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[06.12.10 21:57:11]

Ai dreptate Cristian_h, cand zici despre urari, dar sa stii ca eu sunt de la tara. Lumina la mine in localitate a devenit un lux. Noroc cu leptopu si conexiunea de la "rosii" ca mai pot sa stau si eu pe langa voi. Dorgo a scris din suflet versurile de mai sus. Nu cred in varianta cu punctele, sincer.

[07.12.10 08:14:53]

@ dannek... nu-ti fa probleme nu-ti iau locul... si cand l-am depasit pe @Costi, deci cand am trecut de pe locul 12 pe 11, i-am cerut voie in privat si acesta, un adevarat domn, un adevarat jucator fair-play, mi-a zis ca pot s-o fac linistit... de reactivat m-a reactivat @cornel, deci intreaba-l pe el de ce a facut-o, ceea ce e adevarat, la cerera mea... statea pe tuse cu 50 de review-uri in cap si mi-am zis ca e pacat sa nu lepostez... regulamentul spune ca te poti retrage doar in primerle 2 luni, ori eu aveam mai mult decat atat, plus ca am promis tutror userilor ca voi scrie 135 de review-uri in 5 luni... si iata ca se apropie termenul limita de 5 luni pe 18 decembrie... voi mai scrie 1-2 review-uri si gata!... am sa ma ocup de vin, sarmale si fripturi... de sarbatori cu alte cuvinte... NU am sa te depasesc in nici un caz... voi ramane pe locul meu, in banca mea... de situatii de acest gen m-am mai ciocnit, sunt obisnuit, site-ul e excelent, unii useri sunt insa tare invidioasii... fair play-ul lipseste...

In rest, sarbatori fericite si numai bine!

bessondm
[07.12.10 08:35:59]

Mie, sincer, mi se ca acest concurs a denaturat bunele intentii cu care a pornit la drum acest site. A crescut cantitatea de review-uri, in detrimentul calitatii, iar oamenii se acuza reciproc de intentii ilicite, mai mult sau mai putin adevarate. Si se vede lipsa fair-play-ului, chiar si numai din ecouri. Cred ca la finalul anului, pentru concurs ar trebui acordate doar niste premii simbolice, de genul: cel mai bun rw despre Cluj-Napoca, cel mai bun rw despre Tunisia, cel mai fain rw despre un restaurant din statiunile montane, cel mai literar rw etc. etc.

Multumesc, Dorgo, pentru urari, toate cele bune si voua, targ-muresenilor!

ninaa
[07.12.10 10:18:52]

@dorgo multumim de urari si in noaptea de Craciun o sa ne gandim si la tine. Din pacate sarbatorile nu mai sunt ce au fost odata... Eu, incepand cu Mos Nicolae, pun in fiecare seara colinde in casa pt ca la mine, in Dobrogea flacaii se strang incepand cu aceasta data si fac repetitii pt seara de Ajun.

In privinta punctelor, rog userii afectati sa nu-si mai faca atatea griji ca rw sunt offtopic, offsectiune, etc... S-a anuntat deja ca se va crea o sectiune cu Filozofari Non-turistice unde nu se vor aloca puncte. De-abia astept si rog Admin s-o faca urgent, pana la sfarsitul anului daca se poate dar sa se stearga si punctele de la ecouri. Am observat ca la un rw de genul asta nu s-au acordat decat vreo 400 pct dar la ecourile injurioase ploua cu 3000 pct. Vi se pare normal? Mie nu!

[07.12.10 20:35:15]

Imi face placere sa inaugurez, prin mutarea acestui review, noua rubrica "Filozofari de suflet - mai putin turistice" - rubrica unde nu se pot acumula puncte, dar unde sunt convins ca se vor aduna texte deosebite scrise din suflet, pentru membrii acestei comunitati, scrise fara intentia de a aduna puncte, ci pentru a aduce multumire sufleteasca cititorului.

Ca si Cristian_h, sunt de parere ca o buna parte din reactiile de mai sus sunt exagerate - pur si simplu il confundati pe autorul acestui text cu... altii - veti realiza asta in timp, va garantez.

@Calin (dorgo): gestul si initiativa ta de mai sus m-au impresionat. In locul PMA retrase, te rog primeste multumesc-ul nostru - al meu si al unei parti dintre utilizatorii de aci. Acea parte care conteaza, sunt convins, pentru tine.

[08.12.10 06:06:22]

@ Admin, este bine venita noua rubrica, multumesc!... si eu am fost surprins ca sa vad suspicionata o "urare de bine sincera", adresata tuturor de pe acest site, tocmai in preajma sfintelor sarbatori, eu insa nu prea cunosc sentimentul numit "suparare" sau daca exista, el dureaza foarte putin. Urarea a fost adresata chiar si celui ce-a criticat-o. In preajma sarbatorilor ar trebui sa lasam micile rautati deoparte... valabil si pentru mine, sa devenim mai buni si sa scriem lucruri frumoase... Felicitari Admin pt noua idee, site-ul se autoperfectioneaza din mers... si nu cred ca se va abuza de aceasta noua rubrica, cred ca ideea de baza, TURISMUL, se pastreaza...

[16.12.10 18:23:29]

@ dannek

Se apropie data de 18, data in care am promis ca nu mai scriu review-uri in acest an ci ma ocup de pregatirea sarbatorilor de sfarsit de an...

Cat despre ultimul mesaj privat ce mi l-ati trimis in momentul in care "din greseala" v-am depasit in clasament... domnule @dannek... orice avocat diin tara asta mi-ar primi "print-ul" cu spusele DV calomnioase aduse mie si profesiei pe care o practic de foarte multi ani iar a ma scoate vinovat ca "prin ceea ce scriu si spun pe acest site sunt vinovat de haosul din tara asta si ca va e mila ca stau doar intr-un salariu jalnic de bugetar"... sunt cuvinte care cred ca n-au ce cauta in vocabularul unui aparator al ordinii publice ca DV, in care eu am mare incredere... vorbele cred ca le-ati scapat la manie si va veti linisti cand va veti "recupera", in curand, locul in clasament...

In rest

Numai bine!

[24.12.10 15:46:20]

Precum din Venetia si pana in Chipai, Marco Polo

A ajuns, dupa mai multe peripetii, in cativa ani

Tot asa si Mosu a ajuns la familia “AmFostAcolo”

Din Finlanda-n fruntea unui lung convoi de sanii

Cel mai frumos cadou de la Mosu l-a primit Cornel

Cel care, c-un computer si multa stiinta de carte

A reusit sa ne poarte prin intreaga lumea, departe

In tinuturi de basm, zugravite de-al nostru penel

In locuri de vis, marginite doar de-o linie albastra

Cadoul primit a fost intreaga pretuire a noastra!

Dar el nu e singur, cu-o mana de prieteni inimosi

Cuprinsi si ei de-al calatoriilor de netratat microb

A reusit sa adune in jurul lui o multime de curiosi

Dornici sa vada si ei, ce minunat e-al nostru glob

De aceea, eu cred c-acuma, la cumpana dintre ani

E cazul sa le transmitem tuturor acelora ce anima

Aceasta lume virtuala-n care ne plimbam fara bani

Un gand de binete si un “La multi ani”, din inima!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[27.12.10 15:22:16]

@Dragii mei,

Va mai atasez cateva fotografii facute azi la pranz in Tg. Mures, in cartierul meu. A nins! Azi noapte si dimineata a nins mult, mult, totul e alb in jurul blocului meu. Cand lucram la Botosani pe santier, in frig, noroi si cu cizme pana-n gat, acasa, la bloc, aveam un poster pe perete, poster cu palmieri ce mangaiau cu frunzele lor lungi spuma unui val adus de-un alizeu nevazut pe o plaja cu nisip alb si fin. Toata aceasta secventa se intampla pe fundalul unui cer de azur. Era atat de frumos acel poster (obtinut cu greu), incat nu mai era nevoie pe plaja cea alba, nici de Pamela Anderson in bikini, nici de miss Venezuela imbracata in topless!

In ultimii ani, am avut privilegiul de a alege... ca blocul meu sa fie asa cum vreau eu, adica situat intr-un cartier vechi, cu mult vegetatie si cu cate un pin sau brad aproape in fata fiecarei ferestre, cu bancute la intrarea. L-am ales dintre altele 6. Posterul din Botosani mai exista si azi dar sta plin de praf pe undeva prin pivnita, nu mai am nevoie de vise si "imitatii de natura" ci doar de realitati si postere naturale...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

anadragusin, bessondm, dannek, dorgo, Flaviu, hlli, ninaa, santana*
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):