ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.09.08
OCT-2008

O experienta deosebita!

Mi se face dor de soare si de mare...

Cronologic:

- am optat pentru un sejur de 14 nopti prin agentia de turism Kartago (cele 14 nopti nu inseamna 14 zile, cum aflat apoi, pt ca in prima zi ne-am cazat in jur de ora 16.00, in conditiile in care dupa ora 17 se intuneca, iar in ultima zi/noapte am fost "culesi" autocarul care ne ducea la aeroport la ora 2 dimineata :)) )

- check-in-ul din Cluj - un haos, din cauza inghesuielii si a dezorganizarii celor de la agentia de turism (du-te sa cantaresti si etichetezi bagajul, mai stai o data la coada pt a primi voucherul si mai du-te inca o data sa predai efectiv bagajul, dupa care urmeaza check-in-ul propriu zis); zbor ok, cu compania Koral Blue

- pe aeroportul din Hurghada ne-a intampinat politia locala, mare amatoare de bacsisuri, de obicei nejustificate, si reprezentantii agentiei; totul a decurs fara incidente

- dupa o calatorie de cca 30 min cu autocarul (dotat cu aer conditionat si relativ ok), am ajuns la hotel, am fost primiti si repartizati in camere curate, spatioase; singura obiectie ar fi legata de vederea spre un gard viu - totusi nu am cerut o alta camera; colegii nostri au primit o camera cu vedere spre piscina fara sa solicite expres

- masa: variata, insa aproximativ acelasi meniu la micul dejun (salate cu specific local - mai degraba ciudate pentru noi; omleta cu adaosuri diverse - sunca, cascaval, ardei etc; ochiuri; platouri reci - branzeturi si mezeluri; legume proaspete; iaurturi cu sau fara fructe; unt si gem; clatite cu umpluturi la alegere - extraordinare; fructe - proaspete sau confiate - de asemenea f bune; orez cu lapte - varianta locala, extrem de parfumata si garnisita cu fructe confiate si rahat; o gama variata de produse de patiserie, croissante, pateuri etc, ceai, lapte, cafea, cacao, sucuri. La pranz - acelasi bufet cu salate ca la micul dejun, care ramanea la dispozitia noastra tot timpul zilei (a nu se intelege ca nu era "improspatat" :)), 2 feluri de supa/ciorba - ex. supe-crema, dar si variante de "ciorba", variante de mancare pe baza de pui, vita, peste, legume, paste gatite "live", fructe si dulciuri. Cina era deosebita! Mai intai pentru ca avea in fiecare zi alt specific (avand la dispozitie 14 zile, am observat ca se repeta saptamanal) - chinezesc, italian, local - arabesc, marinaresc, gril etc. Apoi pentru ca era un fel de "spectacol" in care un bucatar specializat in grill gatea "live", in fiecare seara, chelnerii erau imbracati conform specificului serii, ba chiar au cantat si au dansat printre mese (fara sa ceara bacsis)... Nu in cele din urma pentru ca seara aveau in oferta multe multe dulciuri, conform temei de la masa de seara plus fructele de rigoare - proaspete (smochine - gigantice, banane, portocale, gref, pepene verde si galben, mere, rodii) sau confiate (smochine, prune, caise)

- bauturile - mediocre (frappe - bun, vinurile si berea locala bune, de asemenea, cola - o imitatie nereusita)

- plaja - cam ingusta, totusi suficient de mare. Exista prostul obicei al colegilor rusi de a-si "rezerva" inca din zori sezlonguri pe plaja.. asa ca in cateva zile am intrat si noi in hora :( si ne lasam sacosa de plaja pe sezlonguri inainte de micul dejun. Dimineata stateam pe plaja, iar dupa-amiaza la piscina - superba (vezi pozele).

- apa - si oftez cand ma gandesc la asta - superba... Coralii sunt la cativa metri in apa, iar pestii sunt de toate culorile si marimile. Chiar daca nu te-ai gandit la asta, TREBUIE sa faci snorkelling... odata ce incerci, n-o sa mai vrei sa iesi din apa... chiar daca nu stii sa inoti.. iti taie rasuflarea :)) Pestii? colorati, mov, galbeni, portocalii, albastri - Butterfly fish, Clown fish (Nemo) - care chiar nu se indeparteaza de anemone, arici de mare si multi multi altii

- excursii - am optat pt Giftun Island (15 EUR) - care nu merita neaparat, in afara de Napoleon fish nu am vazut ceva ce n-am mai vazut in apele din fata hotelului; Cairo - 2 zile - merita cei 130 EUR, care include vizitarea piramidelor, sfinxul, muzeul de egiptologie, pranz in ambele zile, o cina si un pranz, cazare in Cairo la un hotel mediocru, piramida in trepte a lui Zoser, un atelier de papirus; Luxor (70 EUR) - merita - vizitarea Vaii Regilor, o croaziera de 20 min pe Nil, templul lui Hatshepsut, colosii lui Memnon, pranzul inclus.

In ansamblu, un concediu foarte reusit. Marea si reciful de corali fac toti banii !!!

Trimis de Mara in 02.02.09 22:01:55

VIZUALIZĂRI: 3395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P3x camera de hotel (parter)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂPrima Life Makadi Resort & Spa: