ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Carnaval la Venetia

Vivaldi - "Andante"

Venetia este cel mai bine descrisa de versurile celebrului lord Byron: "... din valuri ea s–a ridicat, chemata din adinc de–o vraja").

Dar cel mai bine o descriu fotografiile, cred eu: Italia Venetia Februarie 2007

Atmosfera este venetiana: negustori, tarabe cu masti de carnaval, carti postale si multe alte suveniruri acre mai de care mai colorate, cladiri mincate de igrasie ca de o boala incurabila, aglomeratie, femei intind rufele la uscat pe fringhii ce tes o panza ciudata asupra canalelor cu apa verde ca ceaiul. Este orasul pe care il urasti sau pe care il iubesti pentru tot restul vietii.

Circulatia se poate face numai pe jos, printre stradutele inguste, sau pe canalele intortocheate, cu gondola sau barcile – taxiuri.

Casele sunt construite pe trunchiuri de lemn de tisa si stejar, usile se deschid exact deasupra apei care parca vrea sa inghita orasul pentru totdeauna. Dar Venetia refuza sa moara si ramane in continuare cel mai pretios oras al Europei.

Zarim barci care aprovizioneaza cu fructe si legume proaspete cei citiva vinzatori de linga Podul Rialto – priveliste ciudata daca ar fi zarita in alte colturi ale lumii, dar nu si la Venetia!

Strazile devin neincapatoare pentru scamatori, pictori, menestreli care isi etaleaza cu placere talentele - sa tot stai, sa privesti, si sa pierzi notiunea timpului!!!

In perioada Carnavalului poti etala orice costum de epoca in Venetia. Daca nu ai asa ceva, poti inchiria un costum de Columbina sau Casanova. Cum preturile sunt destul de piperate, poti sa-ti pictezi fata la unul dintre artistii de pe strada si sa intri imediat in atmosfera carnavalului. Oricum, ceilalti turisti te vor admira pentru curaj si indrazneala, si fara sa vrei vei ajunge o vedeta! Nu mica ne-a fost uimirea cand cei care purtau printre cele mai frumoase masti de la carnaval vorbeau romaneste! Noi ne-am multumit doar sa facem fotografii... dupa cum veti vedea...

Datind din 1094, carnavalul de la Venetia este printre cele mai vechi din lume.

Ce ar fi bine sa nu ratati in Venetia:

-Piata San Marco - cea mai vestita piata din Italia, dupa Piata San Pietro din Roma, si plina de porumbei, asa cum o stiam din fotografii;

Din loc in loc, masti si costume de carnaval, absolut superbe. Incercam sa ajungem linga fiecare, sa le admiram si, bineinteles, sa facem fotografii. Cu o reverenta discreta, Casanova te invita alaturi de el pentru o fotografie pe care, cu siguranta, o vei arata tuturor prietenilor! De fapt, in Venetia este aproape imposibil sa faci fotografii nereusite.

In jurul Pietei San Marco gasim Palatul Dogilor, vechiul turn cu ceas, libraria Sansoviana si Basilica San Marco. Materialele folosite la ridicarea edificiilor sint marmura, piatra, caramida si, bineinteles, lemnul;

-Palatul Dogilor - dateaza din anul 814, cind a fost ridicat primul turn al castelului peste care a fost construit actualul Palat al Dogilor, intre secolele XIV – XVI; impresioneaza prin fatada dantelata, de o delicatete impresionanta;

-celula lui Casanova - a fost inchis in Palatul Dogilor si a evadat pe acoperisul uneia dintre aripile palatului in anul 1775;

-Puntea Suspinelor - locul prin ale carui ferestre condamnatii vedeau pentru ultima data lumina soarelui iar rudele acestora ii mai puteau vedea prin micile ochiuri de sticla. Si Casanova a trecut pe aici iar larma facuta de domnitele ce il priveau era insuportabila;

-Basilica San Marco – decorata in exterior cu patru mari cai de bronz iar in interior cu patru altare, toate functionale, la care se poate sluji simultan. Nu aveti voie cu nici un fel de bagaje inauntru, asa ca vizitam bazilica pe rind, unul dintre noi raminind cu ele afara;

-Turnul cu Ceas - are simbolul Venetiei, leul inaripat si un ceas imens cu cele 12 semne zodiacale; trebuie facuta rezervare on-line cu citeva zile bune inainte de data la care ai fi intentionat sa–l vizitezi – noi nu am stiut si nu l-am putu vizita;

-Basilica Santa Maria dei Frari – cu monumentul funerar al sculptorului Antonia Canova;

-Basilica San Giovani Evangelista;

-Basilica San Paolo Apostolo;

-Podul Rialto – superb, plin de magazine unde puteti gasi bijuterii, dar si pravalii unde gasiti zeci de feluri de paste, cu diferite forme si culori;

-Canal Grande - "bulevardul de apa" al Venetiei.

Noi optam pentru o plimbare pe Canal Grande cu vaporetto pentru ca o plimbare cu gondola (dureaza 45 de minute) este de aproximativ 60 euro/persoana (in 2007) ; clienti sint foarte multi, chiar si la acest pret, pentru ca totul este foarte romantic. Numai ca romantismul nostru s-a cam spulberat cand am auzit cat costa, asa ca am renuntat...

Plimbarea cu vaporetto de–a lungul celor patru kilometri in forma de S pe Grand Canale este de 1 euro/persoana (in 2007

Dupa ce revenim cu picioarele pe pamant (si la propriu si la figurat, dupa plimbarea cu vaporetto), luam o portie de pizza si apoi continuam cu cite un cornet de gelatto (recomandam mai ales inghetata "specialitate venetiana").

In Piata San Marco mastile sint si mai stralucitoare: unele sunt creatii moderne, altele dantelate, crinoline, bijuterii stralucitoare, peruci albe, de jur imprejur zambete discrete, priviri sagalnice si cuvinte abia soptite in spatele gratioaselor evantaie – totul ca in vremea de glorie a nobilimii.

Venetia poate fi pentru unii trista si teatrala, pentru altii exagerata si indiferenta, sau chiar obositoare si incitanta. Nu va ramane decat sa mergeti la Carnaval si sa descoperiti singuri ceea ce reprezinta Venetia pentru fiecare dintre voi.

Calatorii placute!

Trimis de cristinadumitru* in 30.01.09 00:32:46

VIZUALIZĂRI: 6914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinadumitru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 Carnavalul de la Venetia

Cristian_h*
    [26.11.09 23:05:06]

ce altceva decat Vivaldi poate egala farmecul acestor poze si impresii)

webmasterXY*
    [27.11.09 10:19:24]

Atasat melodia propusa de Cristian.

danoradea
    [29.11.09 11:35:42]

Multumesc pentru review, intentionez sa merg si eu in februarie la carnaval, si parerile tale m-au ajutat sa-mi conturez o parere despre Venetia si ce voi gasi acolo

Cristian_h*, danoradea
    Alte impresii din această RUBRICĂCarnavalul de la Veneția: