ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2010
ÎNSCRIS: 28.11.10
MAY-2010

Sub orice critică

Pensiunea ''Amara"

Desi a trecut ceva timp de cand am trait aceasta experienta neplacuta, inca imi aduc aminte bine acel 1 mai. Nici noi nu mergem intr-o vacanta pana nu strangem un pachet de informatii despre locul unde vrem sa ajungem, dar de data asta fiind pe ultima suta de metrii am gasit aceasta pensiune care inca era libera si fara sa stam prea mult pe ganduri am zis gata mergem.

Am facut rezervarea telefonic, ne-am inteles la un pret de 100 de ron pe camera, am trimis o parte din bani iar proprietaru ne-a zis in felul urmator la telefon ''sa ma anuntati pana veniti daca vreti si mancare sa stiu daca ma pregatesc sau nu''

Totul bine si frumos am ajuns acolo cu 3 masini cu remorca dupa noi cu Atv si cu un porbagaj cu mancare. Au aparut proprietarii ne-au analizat bine si ne-au spus din start ca acolo nu avem ce cauta cu mancare ca ei nu isi pun la dispozitie bucataria si ca nu ne pot da pensiunea la pretul ala daca noi avem mancare (aripioare si mititei nu sarmale si ciorbe deci teoretic aveam nevoie de un gratar in curte nu de lighianele nespalate si bucataria jegoasa a doamnei Mara). Dupa aceasta discutie au intrat in curte si noi am ramas in poarta. Eu am intrebat ce facem ramanem aici sau plecam in alta parte? Am negociat cu ei si le-am mai dat inca 60 de lei de camera pe 2 zile ca sa nu ne mai bage pe gat ''ciorbita de legume si binecunoscutul pastrav cu mamaliguta''.

De aici a inceput cosmarul. '' Nu aveti voie sa intrati incaltati in pensiune, nu aveti voie sa duceti mancare sau apa in pensiune, daca vreti sa mancati mancati in foisor, nu aveti voie sa ascultati muzica si daca tot ati venit si sunteti tineri lasati bagajele aici si mergeti la Duruitoare si nu veniti pana se intuneca'' Acestea au fost cuvintele doamnei 'Amara' pe langa alte jigniri si injuraturi si certuri intre aceasta si sotul ei. Printre altele am fost rugati sa facem dusurile mai scurte ca am consumat deja cam multa apa si nu ii renteaza la banii astia, bani cu care nu isi ia nici o paine.

Toata vacanta au stat cu ochii pe noi ce mancam ce bem si s-au laudat cum au ridicat ei pensiunea si cat e de lucru la o pensiune si nu pot lasa toti taranii acolo.

Pentru ca toate sa fie la locul lor cand am plecat doamna 'Amara' ne-a urat un "plecati dracu o data ca mie imi vine femeia la curateni'

Va spun sincer ca nu ma mai duc in viata mea la acea pensiune sa imi stric concediul si sa vin acasa mai obosit decat am plecat.

Trimis de adrian_oq in 28.11.10 12:42:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DURĂU. A mai fost în/la: Multe

VIZUALIZĂRI: 2230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian_oq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

santana*
[28.11.10 13:08:09]

Intrebarea mea suna in felul urmator: de ce nu ati plecat de acolo? Mai bine pierdeati avansul - sau o parte din el - apoi sunt destule sicane pe care cred ca le puteati face in compensatie proprietarilor, ultima din ele fiind cea de care se tem cel mai mult: factura! Toti dau din coada cand li se solicita acest act, dar exista si amenintarea cu OPC-ul sau cine trebuie sa se ingrijeasca de aspectele astea.

PS O sicana este chiar asta, ca v-ati luat inima in dinti si ati scris pe AFA.

[28.11.10 13:34:20]

Ramai socat in momentul in care pe banii tai esti tratat ca un nimic si esti privit tot timpul de sus si considerat un taran. Noi trebuia sa zicem mercic ca ne-au primit in pensiunea lor, nu ei ca poate din banii aia primiti de la noi isi luau o paine din care sa traiasca. Ne-am gandit sa le cerem factura, unu din cuplurile cu care am fost are firma si o baga la protocol dar am renuntat la idee ca sa nu mai apara alt scandal

webmaster20*
[28.11.10 13:53:42]

@adrian_oq, bine ai venit in comunitatea AFA si multumim pentru impresii. Ne pare rau pentru dezamagirea de care ati avut parte, dar te rugam ca pe viitor sa ai mai multa grija la limbaj. Acum am editat eu putin ecoul de mai sus.

[28.11.10 14:00:28]

nu mi se pare ceva exagerat r***t nu am zis c***t

alinutzza140*
[29.11.10 11:15:32]

Este oribil cand pe banii tai trebuie sa induri umilinte de genul aceste. Ce sa-i faci daca asa stiu ei sa faca turism... Pacat de concediul vostru.

Alina Morar
[29.11.10 23:37:30]

Mie mi-a venit sa rad, nu altceva. Imi pare rau pentru ce ati patit.

anadragusin
[29.11.10 23:41:15]

Taaare negocierea, de la 100 lei per camera ati ajuns la 130. Pacat de concediul vostru acolo si multumim ca ne-ai spus si noua. Bine ai venit pe site!

[30.11.10 23:09:47]

Deaia am scris sa nu treceti si voi prin ce am trecut noi si asa poate o sa dispara din turismul romanesc acei oameni care o data ce au pus mana pe bani se gandesc la urmatura tura de turisti.

adrian_oq, Alina Morar, alinutzza140*, anadragusin
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mara: