ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009

Port Vell, Barcelona - chemarea Mediteranei

juan manuel serrat - mediterraneo

Cand bus-ul turistic al Barcelonei coboara de pe inaltimile Montjuic-ului, in castile primite la urcare rasuna acordurile minunate ale meloriei "Mediterraneo" a lui Joan Manuel Serrat, cel mai cunoscut cantaret catalan.

Pe aceasta melodie se face trecerea de la verdele platanilor de pe colina, la albastrul marii atat de blande in ziua aceea de august. Portul te intampina cu sutele de catarge ale iahturilor albe ca niste scoici in bataia soarelui, pe masura ce autobus-ul coboara te simti din ce in ce mai mic in fata vaselor imense de croaziera, ce seamana mai mult cu niste orase plutitoare decat cu niste vapoare.

Port Vell este reverenta pe care orasul o face de zeci de secole catre batrana sa suzerana, Marea Mediterana. Asa ca merita sa ma dau jos din bus in dreptul statuii lui Columb pentru a il vedea mai de aproape.

Nu departe de statie este un chei unde acosteaza micile vaporase de agrement, numite Las Golondrinas (randunicile), care fac inconjurul portului. O calatorie cu acesta costa in 2009 6,5 euro, platiti pentru raid de 20 de minute printre vapoarele acostate in port (era pe acolo si o epava albaneza care distona crunt cu imensele vase de croaziera din vecinatate).

Tot aici, expus pe o peluza cu iarba rasarita printre iahturi si vapoare se poate admira unul din primele submarine ale secolului XIX, construit in intregime din lemn.

Un pod mobil leaga faleza de unul dintre cele mai celebre mall-uri din oras, Maremagnum, unul dintre centrele fitelor din Barcelona (in fond un fel de Mall Vitan upgradat cu o super-priveliste). Alaturi se afla L'Aquarium, unul dintre cele mai importante acvarii din Europa. Pe mine nu m-a dat pe spate, iar pretul biletului de intrare este prohibitiv de-a dreptul: 17 euro.

De pe faleza, unde am putut intalni oameni din toate colturile lumii, nu aveau cum sa lipseasca palmierii, prieteni statornici ai marii. Doua sirene au incercat in zadar sa ma imbie cu farmecele lor sculpate in bronz, iar poetul Joan Salvat-Pappaseit, imortalizat in acelasi metal, priveste trist si melancolic marea pe care a cantat-o in stihurile sale.

Mergand paralel cu maretul bulevard Isabel II, se poate zari in departare silueta rosiatica a Muzeului de Istorie a Catalunyei, cladire patrulatera cu aer de cartier general al armatei.

Pe mal se afla si un targ de obiecte vechi, de la discuri si benzi de magnetofon pana la monede franchiste. Am vrut sa imi cumpar niste monezi vechi de pe vremea sinistrului Francisco Franco, dar am renuntat din ratiuni practice si am ajuns 50 de metri mai incolo, la o terasa unde am esuat in fata unui pahar de bere si a unui bocadillo (8 euro in total), servite culmea, de un american care facea glume cu clientii in stil stand up comedy. Cu unii ii iesea, cu altii mai putin...

Dar peste toate ramane in memorie panorama sutelor de catarge ale iahturilor acostate in portul vechi, majoritatea fiind o prelungire a potentei financiare a bogatasilor din Barcelona si imprejurimi. Sunt sigur insa ca si afaceristii americani, rusi sau vest-europeni au vase de agrement acostate in Port Vell.

Bogatia iahturilor contrasteaza izbitor cu saracia imigrantilor africani care, pentru un banut un plus, vand ochelari de soare si haine "de firma" pe cate o panza care se strange in doua secunde intr-un sac incapator, atunci cand Guardia Urbana e periculos de aproape.

Partea putreda a orasului este prezenta, hotii, mai toti imigranti din Africa, America de Sud sau Europa de Est, sunt la posturi, mereu gata sa "dea gauri" prin buzunarele turistilor neatenti si naivi.

Dar prevederea romanului invatat cu subtilizari de acest gen, sunt convins ca va va tine departe de neplaceri, iar Port Vell, una dintre atractiile principale ale Barcelonei, vi se va revela in toata splendoarea sa.

Trimis de sandu.53 in 21.11.10 18:54:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Valencia, Alicante, Andorra etc.

VIZUALIZĂRI: 2982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine cu podul mobil din Port Vell, Barcelona
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[21.11.10 19:05:09]

Am atasat la review Joan Manuel Serrat - Mediterraneo. Excelenta melodie. Sper sa placa (se poate schimba). Auditie placuta.

ileanaxperta*
[21.11.10 19:16:53]

Cum sa nu te felicit cu primul vot la citirea acestor randuri!!!

Mi-ai amintit de ziua cand amfostacolo si eu o vizitatoare in Barcelona. Cazata fiind in Santa Suzana, am luat trenul din acea statiune frumoasa si pret de o zi lumina am haladuit mai cu buss-ul dar mai mult pe jos prin frumoasa si unica Barcelona. Am ajuns, normal si in port, am vazut si pozat El Colon, am intrat si la acvariu care ne-a placut si atatea si atatea locuri de vis din Barcelona. Am ramas cu un singur pas: nu am ajuns la plaja si ce mi-as fi dorit sa vad cum arata... Poate o data viitoare... un motiv (in plus) de a reveni la Barcelona.

Felicitari pt. impresiile tale care ma incanta ca intotdeauna. Astept pozele. Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
georgiana
[21.11.10 21:28:52]

''Doua sirene au incercat in zadar sa ma imbie cu farmecele lor sculpate in bronz''

... deci, n-ai picat in ispita ?

Superbe sunt si pozele, felicitari! Dar mai ales melodia.

liviadavidescu
[21.11.10 22:09:11]

@sandu. 53,

cand am citit review-ul tau despre Port Vell am simtit vantul adiind peste valurile Mediteranei si am vazut, cu ochii mintii minunatul port al Barcelonei... atat de realista e descrierea...

Regret si acum ca nu am cumparat nimic din piata de antichitati...

Felicitari pentru review si mi pare rau ca nu pot veni cu SB... doar 400 de puncte pt Port Vell?? e mare pacat...

@ileanaexperta, nici eu nu am fost la plaja in primul sejur, dar in al doilea nu am mai ratat Barcelonetta... e o plaja cu foarte, foarte mult farmec...

E plaja mea preferata din Europa... merita fiecare secunda de balacit acolo...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Alina Morar
[21.11.10 22:53:54]

Cu siguranta nu voi rata nici acest loc cand ma voi duce la Barcelona. Le-am promis nasilor ca la anul... dar eu stiu?

biancuta
[22.11.10 00:20:54]

Deci te-ai tinut de promisiune si ai venit cu Port Vell! Sper sa reusesc si eu sa ajung in Barcelona! Pentru aceste impresii, ai aprecierea mea! Un vot cu SB!

[22.11.10 09:24:27]

Mutat la rubrica "Descopera Barcelona" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

celeste
[22.11.10 11:18:27]

Un loc de care imi aduc aminte cu placere, de aici a inceput periplul nostru prin Barcelona dupa ce am parcat masina in spatele Muzeului de Istorie (P12).

anadragusin
[22.11.10 11:31:06]

Superbe pozele, ca si review-ul de altfel. Puncte si de la mine.

popescu.borsa*
[22.11.10 16:46:19]

Sandule! cum ai reusit? În poza P21 ai surprins iahtul meu. Pentru asta ai un vot de la mine.

sandu.53AUTOR REVIEW
[22.11.10 18:35:15]

@popescu. borsa ce noroc pe membrii AFA! cu iahtul tau din P21 vom face o gramada de croaziere, binenteles cu tine pe post de capitan si ne vei plimba si pe noi prin minunatele locuri pe unde ai fost (eu unul prefer Cuba si Brazilia) ! iti multumesc anticipat, iti spun de pe acum, nu sunt prea pretentios!

popescu.borsa*
[22.11.10 18:59:09]

Stati, stati, ... nu va inghesuiti! Am vrut sa spun ,,iahtul nepotului, nepotului meu''.

sandu.53AUTOR REVIEW
[23.11.10 13:43:35]

multumesc tuturor celor care au citit si apreciat acest review! celor care nu au ajuns inca in Barcelona si isi doresc acest lucru le doresc sa li se implineasca acest vis! categoric nu veti regreta!

[03.08.12 19:31:57]

Mutat la rubrica "Locuri 'must see' in Barcelona" (nou-creata pe site)

Alina Morar, anadragusin, biancuta, celeste, georgiana, ileanaxperta*, liviadavidescu, popescu.borsa*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: