ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

[Spre] China - pas cu pas (episodul 1)

introducerea la acest "mini-serial" o gasiti postata aici: click aici - nota webmaster

Plecarea și peripețiile din aeroport

În disperarea mea de a profita la maxim de zilele de concediu şi pentru că zborul spre Istanbul era după amiază, decid să mă duc la serviciu şi să plec mai devreme direct la aeroport. Cu Renate (soția mea pentru cei ce nu știu) urma să mă întânesc acolo. Era cât pe ce să pierdem avionul, pentru că, din cauza unui accident pe DN1, traficul a fost blocat. În cele din urmă m-au preluat ai mei şi, ocolind pe la Buftea, am ajuns la aeroport.

La checkin nu vroiau să ne îmbarce, pe motiv că nu aveam viza UAE. Tipa de la Emirates uitase să ne listeze confirmarea (este electronică, nu pe paşaport) dar ne-a dat o hârtie pe care erau trecute fix 2 rânduri cu numele noastre şi cuvântul "approved", asigurându-ne că nu vom avea probleme. Ei, poftim probleme, încă din Românica. Ce puteam face? După câteva telefoane tăioase la Emirates şi scandal la biroul de checkin de se uita lumea la noi ca la urs, ne-au lăsat până la urmă să trecem, fără nicio explicație. Foarte ciudat dar important era că ieșisem din țară. Direcţia Istanbul, vedem cum o dregem şi acolo. Ajunşi pe Atatürk, trebuia să ne checkuim repede, nu aveam între avioane prea mult timp. Știam însă mersul lucrurilor pentru că eram la a treia cursă Istanbul - Dubai și nu mai era nevoie să bâjbâim prin aeroport. La ghişeu constatăm că am pierdut şi amărâta aia de zdreanţă cu două rânduri pe care scria ceva de vizele noastre. În urma noastră toată lumea stătea aliniată cu vizele în mână. Am pus-o... oare îi convingem pe turcaleţi să trecem mai departe... ? Norocul nostru, e o tipă înţelegătoare care ne ascultă problema, caută în sistem (nu ca la noi), află la un telefon că avem şi viză de China şi, după ce îi arătăm pașapoartele primim cărţile de îmbarcare. Am reuşit! În Emirate ştiu ce am de făcut.

Aeroportul din Istanbul e destul de mare, o încrengătură de porți. Un nod ce leagă Europa de Orientul Mijlociu și cel Îndepărtat. Cum la checkin ne-am descurcat rapid, am avut suficient timp să dăm o raită prin magazinele duty free. Tone de rahat, baclavale și alte cele turcești. Cu o lună în urmă tocmai ne întorseserăm din Istanbul, după 4 zile de porceală culinară, iar pofta era încă la un nivel ridicat. Negustorii din aeroport ofereau o grămadă de mostre așa că am încercat din toate, nu am iertat nimic dar nici n-am cumpărat ceva. Ce rost avea, acasă eram plini cu souveniruri din Turcia. În plus, bugetul pentru China nu trebuia să fie afectat tocmai la Istanbul.

Zborul de 4 ore a trecut repede. Ca de fiecare dată, Emirates ne-a încântat. Au ceva ce nu întâlnim pe alte avioane. În primul rând, fiecare e cu televizorul lui, nimeni nu depinde de alții. Au implementat un sistem care permite utilizatorului să selecteze dintr-o mare varietate de programe (filme, sport, muzică etc.) în mod independent față de oricare alt pasager. Te uiți la film, îți vine să te duci la budă, nu-i problemă, pui pauză și nu pierzi nimic. La capitolul mâncare e deranj total. Au cea mai bună mâncare pe care am avut-o pe avion. Iar dacă te înscrii pe situl lor și îți declari preferințele, vei fi răsfățat întocmai. Însoțitorii de bord sunt impecabili, superprofi și din toate colțurile lumii. La orice cursă personalul de zbor vorbește în jur de 10 limbi diferite detaliate la decolare în timpul instrucțiunilor. Am întâlnit și din România.

Suntem în Dubai, pe aeroport, e trecut de miezul nopţii. Mergem la Imigrations, ne relistează ce a uitat tanti de la biroul lor din Bucureşti (pentru încă o taxă în plus - hmmm, plătim neprofesionalismul unui angajat român), fuga la scanarea retinei şi iată-ne trecuţi cu succes de graniţă. Ieşim din terminalul 3, nou construit exclusiv pentru zborurile Emirates, foarte futurist. Afară e o căldură năucitoare, dar ne aşteptam la asta, nu este prima dată când ajungem aici. O droaie de taxiuri ne aşteaptă. Toate sunt mari, balene pe roţi. Predomină modelul Toyota Camry. Alegem şi noi unul, direcţia hotel, că suntem obosiţi. Hotelul e trăznet. Radisson Blu Deira Creek, 5*, primul hotel cu atâtea stele din Dubai, la momentul deschiderii, în 1975. Adică e de vârsta mea. Avem o cameră imensă, cu o oglindă mare pe un perete, care dă senzaţia de mărire. Plus balcon, cu măsuţă şi scaune. Cine să stea acolo... ? Dincolo de uşă e urgie, sunt peste 40 de grade. La culcare că mâine începem aventura.

Albumul complet de fotografii îl găsiți dând click aici

Urmează episodul 2 - Soare și zgârie nori în Dubai.

Trimis de badge® in 21.11.10 02:01:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: 2004 - Hong Kong, Macao, Shenzen

VIZUALIZĂRI: 2727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Emirates Boeing 777-300

[21.11.10 07:26:32]

@badger foarte probabil de acum inainte impresiile scrise de tine vor primi si un fond sonor, ca si in cazul de fata, insa daca nu doresti acest lucru sau vrei sa schimbi melodia propusa, poti sa faci acest lucru printr-un simplu ecou!

ceasornicarul
[21.11.10 11:01:12]

SUPER!!! O foarte reusita descriere, astept episodul 2.

ceasornicarul
[21.11.10 11:17:42]

Ti-am vazut si pozele, foarte frumoase. Oare noi daca am fi avut zacamintele lor de petrol eram la fel de departe?

creivean
[21.11.10 13:05:29]

Super interesante toate review-urile tale. După mine, intrarea ta în comunitatea AmFostAcolo, reprezintă un câştig, drept pentru care-ţi mulţumesc şi te aştept cu următoarele review-uri.

biancuta
[21.11.10 18:33:39]

Interesante impresii! Cum eu nu cred ca voi ajunge acolo, astept continuarea din Dubai!

corinne
[21.11.10 19:19:51]

Frumos ai povestit, dar ce legatura au impresiile tale cu China? Nu trebuiau cumva postate la Dubai? (chiar daca este episodul 1... spre o excursie in China)

Imi place stilul tau, astept urmatoarele impresii!

dananecula
[21.11.10 19:28:25]

@badge®

Votul cu numarul 10, impresii pe masura si nota 10 cu felicitari pentru frumoasele-ti fotografii.

Asa cum colegul nostru @creivean a apreciat intrarea ta in comunitatea AFA ca un castig pentru noi toti si eu ii dau perfecta dreptate si sunt in asentimentul lui.

Nu pot decat sa-ti urez: La cat mai multe review-uri inainte marca @badge®!

Felicitari si numai bine!

Se pare ca tu si @liviadavidescu veti fi cei mai tari membri anul asta pe impresii din China !

Asteptam cu nerabdare, capitolele urmatoare din frumoasele-ti calatorii !

liviadavidescu
[21.11.10 21:38:17]

@badge®,

Abia astept China si cand colo, iata... Dubai-ul. Esti un maestru al suspansului... daca nici in urmatorul episod nu apare China, si vad ca asa va fi, cred ca ar trebui mutat la o sectiune separata aceste review-uri legate de EAU. Te asigur ca le voi citi cu aceeasi placere...

Nu-i... bai, Du... bai-ul e o locatie pe care imi doresc tare mult sa o vad.

Apropo, cum se ia viza pentru Emirate? Asta nu am prea inteles...

badge®AUTOR REVIEW
[21.11.10 22:35:58]

Ce să vă spun, cel puțin pentru noi, drumul în China a trecut prin Dubai, așa că nu aveam cum să tai firul cronologic al evenimentelor.

Mâine ne vom muta bineînțeles în secțiunea Orientul Mijlociu pentru 3 zile "fierbinți" printre zgârie norii și dunele din Emiratele Arabe Unite, urmând ca abia joi să ajungem în China... iar pe final o tură prin Hong Kong.

Adevărul că toate sunt țări care au multe de oferit și un articol interminabil ajunge la un moment dat să plictisească, din acest motiv m-am gândit să fragmentez toată povestea pe zile.

@biancuta - nu mai spune asta, niciodată nu știi ce îți rezervă soarta

@liviadavidescu - de fiecare dată când am trecut prin Dubai am zburat cu Emirates și ei s-au ocupat de obținerea vizei. Deși nu este zbor direct de pe Otopeni, Emirates are un birou de emitere bilete în București. Compania a garantat pentru noi ca sponsor (așa am înțeles, că îți trebuie un sponsor). Din păcate, datorită evenimentelor neplăcute detaliate mai sus mi-au cam zdruncinat încrederea așa că voi fi mult mai atent data viitoare.

@webmaster13 - mulțumesc pentru fonduri, sunt perfecte iar ideea este nemaipomenită

Mă bucură feedback-ul pozitiv primit din partea voastră și nu pot decât să vă urez cât mai multe călătorii și povestiri

[22.11.10 10:13:07]

Acest prim episod al vacantei tale este mai potrivit (si mai util) in sectiunea dedicata impresiilor de calatorie din Dubai, astfel ca l-am mutat in prezenta sectiune.

Recomand ca fiecare episod sa fie postat in sectiunea geografica la care se refera; legaturile intre diversele episoade se vor asigura prin linkuri postate la inceputul si/sau sfarsitul review-ului, astfel incat cine doreste poate parcurge foarte usor intreaga poveste a unei asemenea vacante mai complexe

badge®AUTOR REVIEW
[22.11.10 10:20:48]

Admin, mulţumesc frumos de ajutor.

Poţi face acum link către următorul episod, l-am postat deja.

[22.11.10 14:47:27]

Linkul catre urmatorul episod (precum si o trimitere "inapoi", din al doilea catre primul) au fost rezolvate, vad, intre timp de catre unul dintre colegi

badge®, biancuta, ceasornicarul, corinne, dananecula, liviadavidescu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai:

• pagină generată în 0.066858053207397 sec