ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009
single

O plimbare prin Montjuic - Barcelona

O dupa-amiaza mohorata de noiembrie, stau in casa si navighez pe site-ul AFA, privind imagini relaxante cu orase indepartate, plaje insorite si mari calde.

Incerc, macar prin puterea mintii daca altfel nu se poate, sa ma reintorc in timp in 2009, vara, Barcelona, o zi calduroasa ca majoritatea zilelor de august, eu in bus-ul turistic intesat de japonezi si americani. "Linea roja" (sau "vermell" in catalana) ma duce pana in varful colinei Montjuic (inseamna "Muntele evreiesc" in limba catalana).

Cobor din bus in apropiere de Estadi Olimpic, stadionul care a gazduit Olimpiada de Vara din 1992, a carei festivitate de deschidere a uimit intreaga lume.

Intrarea este libera, iar gazonul stadionului de 55.000 de locuri ma imbie sa intru si sa il admir pentru un sfert de ceas. Fac si niscaiva poze si ma indrept apoi spre Palau Sant Jordi, arena unde Dream Team -ul baschetului american, cu Michael Jordan, Larry Bird si compania au facut instructie cu echipele din celelalte tari, in cadrul competitiei olimpice.

Spatiul din fata stadionului este extrem de intins, plin fiind de un fel de "copacei cu ramuri de sarma" extrem de neconventionali, iar spatele lor troneaza semet Turnul lui Calatrava, un megalit ce mi-a adus aminte de capodopera lui Calatrava din Valencia: Orasul Artelor si Stiintei (despre care am si scris intr-un review anterior). Daca treceti de "padurea de argint" veti putea vedea o "agora" avand in mijloc un havuz circular inconjurat de peluze cu iarba.

Am dedus ca acest spatiu este dedicat spiritului Uniunii Europene deoarece pe unul dintre peretii care imprejmuieste piata sta scris Articolul 1 din Tratatul Uniunii Europene, bineinteles in dulcele grai catalan.

M-am intors un pic si am intrat in Muzeul Olimpic (4 euro intrarea). Aici fanii sportului si nu numai pot admira diverse trofee si medalii castigate de-a lungul timpului de sportivi celebri (tabla de sah pe care a jucat marele maestru rus Garri Kasparov, Balonul de Aur acordat fotbalistului bulgar Hristo Stoicikov, masina campionului mondial la raliuri, spaniolul Carlos Sainz etc.)

Tota aici exista si o pista virtuala de atletism, unde te poti intrece (virtual) cu marele sprinter american Carl Lewis (nu am incercat pentru ca eram sigur ca nu am nici o sansa).

Am mai facut cateva poze pe la muzeu si am iesit din nou la sosea. Cum coboram agale inspre statuia lui Cristofor Columb, in partea stanga ceva mi-a atras atentia, era un bazin de inot urias cu o platforma de sarituri la un capat.

Aici au avut loc competitiile de natatie, sportivii executand sarituri spectaculoase sau intrecandu-se la probele de inot pe un fond vizual superb: intreaga Barcelona.

Imaginele sunt mai presus de cuvinte, simt ca ma ia deja cu ameteala si incep sa cobor colina Montjuicului.

Trec pe langa Teleferic (nu l-am folosit, am preferat mersul pe jos) si ajung dupa vreo 45 de minute de mers domol mai aproape de nivelul marii, adica la o aruncatura de bat de miezul distractiei si paradisul hotilor, La Rambla.

Simt ca se lasa seara, asa ca ma retrag linistit la o terasa in portul vechi al Barcelonei (Port Vell), cu o bere Estrella Damm cu guler de spuma de exact doua degete, stiti dumneavoastra... (asta ca sa il citez pe Florin Piersic).

E iar 2010, noiembrie, seara, fara sare si piper. Ma trezesc din amintirea preafrumoasa (si tocmai de aceea, dureroasa totodata) si promit sa gasesc ragaz pe viitor sa va povestesc si despre plimbarile prin Port Vell.

Trimis de sandu.53 in 20.11.10 17:02:22

VIZUALIZĂRI: 3631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine cu Stadionul Olimpic Lluis Companys Din Barcelona
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.11.10 17:03:49]

rog webmaster retragerea pc. standard cf. regulamentului fiind al saselea review scris pentru luna august 2009! Multumesc!

[20.11.10 17:15:54]

rog webmaster retragerea pc. standard cf. regulamentului

Am retras PMA standard, conform regulamentului. Dupa ce am citit review-ul sunt insa convins ca voturile cititorilor vor compensa aceasta pierdere.

valimi
[20.11.10 17:19:24]

Cu mare strangere de inima si parere de rau am condus azi pe cineva la aeroport, pleca in Spania, undeva intre Girona si Barcelon. Nu imi pare prea rau ca a plecat, dar imi vine sa plang de necaz ca inca nu mi-a venit si mie randul sa merg acolo.

Noroc cu tine ca ma mai duci din cand in dand cu review-uirle tele minunate.

romanitzaa
[20.11.10 18:10:11]

Acest review mi-a reamintit de concediul meu din 2007 petrecut la Barcelona. De departe acest oras m-a cucerit si ramane destinatia mea preferata.

Toata zona olimpica e superba, cu verdeata si multe flori.

Din teleferic ai o panorama foarte frumoasa; la fel si din telecabina.

popescu.borsa*
[20.11.10 19:09:50]

Pun si eu umarul la recuperarea punctelor retrase. Am fost la Barcelona in urma cu 8 ani. Nici macar nu aveam o camera foto digitala. Pentru remember, ar trebui sa rascolesc un mare morman de fotografii pe hartie. Prefer sa ma uit la poze pe AFA.

valentina
[20.11.10 20:52:50]

@sandu. 53, nu inteleg care este legatura intre cele scrise de tine mai sus si titlul ales. BCN Montjuic este un hotel de 3 * in Barcelona situat in zona Plaza Espanya. Am stat acolo anul acesta in vara. Cred ca ai confundat zona Montjuic cu hotelul amintit.

[20.11.10 21:42:37]

@valentina ai dreptate cand am scris review-ul nu am vazut ca ai scris despre un hotel cu acest nume, si am apucat sa-l atasez deja, asa ca review-ul trebuie mutat eventual la Descopera Barcelona! Iti multumesc pentru sesizare!

corinne
[20.11.10 22:47:37]

O zi in Barcelona am petrecut-o si eu citind impresiile tale.

Stiti ce nu inteleg eu? Cum poate exista un muzeu olimpic cu trofeele marilor sportivi? Inseamna ca ei si-au donat premiile si trofeele in acest scop? Frumos gest!

Felicitari pentru poze, sunt fascinante! ( un vot si de la mine! )

biancuta
[21.11.10 00:31:46]

Mi-a placut atat de mult incat imi pare rau ca s-a terminat! Scotoceste inca putin prin dureroasele dar frumoasele amintiri si mai poveste-ne! In noaptea tarzie de noiembrie, o apreciere de 2400 puncte!

[21.11.10 08:04:22]

review-ul a fost mutat la rubrica cu recomandari generale de calatorie din Barcelona, "Descopera Barcelona"

celeste
[21.11.10 08:44:49]

@sandu53, din lipsa de timp mi-a scapat aceasta zona de vizitat dar cu siguranta va exista si... data viitoare. Felicitari...

magdalena
[21.11.10 09:19:50]

O povestire lina si niste poze superbe, asa cum ne-ai obisnuit!

liviadavidescu
[21.11.10 15:08:02]

Cand citesc despre Brcelona, retraiesc instantaneu vacantele mele de acolo... Au fost doua, dar as plec oricand inapoi...

Cat despre Montjuic, locul este, cu adevarat, unic. Felicitari pt review si sper sa te mai intorci acolo... macar in amintire

santana*
[21.11.10 15:42:53]

@liviadaviescu

Cand citesc despre Barcelona ma bufneste plansul dupa cei 2500 de euro dati aproape degeaba pe concediul petrecut asta-vara acolo. Dincolo de minunile lui Gaudi nu mi-a placut nimic: metroul arata dimineata ca un wc public care are spalatoreasa in concediu... Trebuia sa ne prostim in italiana ca sa nu vada nimeni ca suntem romani, etc.

De la inceput ne-a sfatuit receptionerul sa nu ne luam bani dupa noi la plimbare in oras ca sunt multi hoti de buzunare... In rest, tiganie, mizerie, aglomeratie, n-am vazut in viata mea atatia cersetori pe metrul patrat ca aici, la fel si talhari care operau la drumul mare fara probleme. La haleala incearca mereu sa te "faca" - mi s-au adus odata niste pesti cu matele inauntru - o felie de chec botezata pompos prajitura catalana te costa 7-8-9 euro.

Mananci si injuri, mananci! Si, ce e mai important, nu sunt singurul cu impresia asta, care poate parea injusta la prima vedere, dar nu e. Dupa mine, as recomanda ca Barcelona sa fie vizitata intr-o zi, maxim doua. Cine nu crede, n-are decat sa se convinga! O zi buna tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[21.11.10 21:10:11]

Multumesc tuturor celor care au gasit timp sa citeasca review-ul si sa admire fotografiile! Indiferent de experientele traite de fiecare in parte, bune sau rele, Barcelona ramane o destinatie turistica de prim rang... si nu o spun numai eu!Eu ma voi reintorce oracand cu mare placere in acest oras!

[03.08.12 19:33:11]

Mutat la rubrica "Locuri 'must see' in Barcelona" (nou-creata pe site)

biancuta, celeste, corinne, liviadavidescu, magdalena, popescu.borsa*, romanitzaa, sandu.53, santana*, valentina, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: