ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
OCT-2010

*Ciudad de las Artes y las Ciencias* - o alta lume!

Ciudad de las Artes y las Ciencias - Orasul Artelor si a Stiintelor a fost un proiect pentru a atrage un numar cat mai mare de turisti in Valencia, construit intre anii 1991-2006, el a fost extins putin cate putin, devenind astazi un magnet pentru orice varsta.

Punctele sale de atractie sunt: Palau de les Arts Reina Sofia (Opera), Hemisferic (Planetarium, IMAX si proiectii digitale), Museo de las Ciencias Principe Felipe, Umbracle (promenada si parcarea pentru 900 de autovehicule), Agora si Oceanografic (Aquarium). Aceasta incredibila colectie de cladiri este rezultatul exceptionalei abilitati a arhitectilor Santiago Calatrava si Felix Candela de a exprima ceea ce este in interiorul fiecarei constructii, prin designul sau exterior. Santiago Calatrava a ales sa includa in designul sau abundenta de apa - aceasta pentru a finaliza complet viziunea sa pentru fiecare cladire si a adauga o nota magica la stilul futurist al intregului parc.

Turistul nu admira doar cladirea in sine, ci si reflectarea sa in apa, ceea ce completeaza minunat tabloul! Arhitectul Calatrava s-a confruntat cu provocarea de a concepe un planetariu, Opera si un muzeu de stiinte pe vechea albie a raului Turia. Dupa inundatia din 1957, care a distrus zona, cursul raului Turia a fost deviat, lasand libera o suprafata de teren ce se intinde pe o lungime de 10 kilometri si care strabate Valencia de la est la vest. Guvernul spaniol a decis sa utilizeze terenul acesta si a comandat construirea *Orasului Artelor si Stiintelor*, care a si devenit rapid atractie turistica si a clasat Valencia pe locul al doilea dintre cele mai vizitate orase din Spania.

Prima cladire ridicata in 1998 a fost Planetarium care gazduieste deasemenea si IMAX sau spectacole cu laser. Cupola enorma este flancata de tije de aluminiu, care structural servesc pentru a sprijini constructia, dar estetic apare ca un glob ocular. Arhitectul da doar jumatate din imagine, iar reflectia in apa ce o inconjoara serveste pentru a finaliza forma completa a ochiului. Umbracle este un atractiv parc auto. Spatiul a fost folosit inteligent si practic in acelasi timp, asigurand o zona placuta de promenada si oferind o panorama asupra intregului oras.

Vizita la Oceanografic (cel mai mare parc marin din Europa!) a reprezentat o adevarata incursiune in lumea adancurilor, bucurandu-ne de intalnirea si cunoasterea atator specii de pesti si mamifere marine! Aici, contra unei taxe, poti deveni pentru o zi instructor alaturi de o persoana avizata, participand la jocurile educationale ale morselor, focilor, delfinilor sau leilor de mare, observand comportamentul lor sau hranindu-i, invatandu-le secretele. Este o experienta de neuitat, avand sansa sa fii mai aproape de ele ca niciodata! Ati dormit vreodata inconjurati de rechini? In afara programului de vizitare, noaptea, in tunelul imens cu pereti de sticla, copiii insotiti de parinti au aceasta sansa! Aceasta minunata zi a culminat cu extraordinarul spectacol oferit de delfini. Privindu-i si admirandu-i, aproape ca nu-ti poti stapani lacrimile!

Am plecat cu regretul de a nu fi vazut alte multe lucruri interesante si cu dorinta de a reveni... Intr-un singur cuvant, Ciudad de las Artes y las Ciencias este o capodopera a turismului cultural!

Trimis de Alina53 in 31.10.10 20:14:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ne apropiam de intrarea in *Ciudad de las Artes y las Ciencias*

[31.10.10 21:06:10]

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

celeste
[31.10.10 21:11:49]

Acelasi regret l-am avut si eu la plecarea din Valencia... deoarece am stat cateva ore am reusit sa vizitez doar oceanograful unde mi-a mers la suflet spectacolul cu delfini.

sandu.53
[31.10.10 21:32:00]

eu am fost destul de norocos... am stat 4 zile in Valencia si am reusit sa vizitez destul de mult orasul si voi incerca in perioada urmatoare sa scriu cate ceva despre obiectivele vizitate... pana atunci foarte bun review-ul tau! felicitari!

creivean
[31.10.10 21:47:08]

Pe mine m-ai convins, Ciudad de las Artes y las Ciencias - Orasul Artelor si a Stiintelor chiar că-i o altă lume. O poveste din secolul XXI

[01.11.10 09:51:35]

Mutat la rubrica "Descopera Valencia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

ilincutei c*
[19.11.10 21:56:26]

frumoase poze, superbe

[02.12.17 16:10:47]

@Alina53: Mutat în rubrica "Orașul Artelor și Științei, VALENCIA" (nou-creată pe sait)

Alina53AUTOR REVIEW
[03.12.17 20:00:33]

@webmaster26: Poziționarea este corecta, mulțumesc.

Alina53, celeste, ilincutei c*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂOrașul Artelor și Științelor: