ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2010

Orasul Artelor si Stiintei - Bine ati venit in Mileniul 3!

Bine ati venit in Mileniul 3!

Cam la asta se poate rezuma vizita in centrul nou al Valenciei, si mai precis in Orasul Artelor si Stiintei (Ciudad de las Artes y las Sciencia), iar prima senzatie este ca ai calatorit in viitor sau ca ai nimerit in mijlocul unui oras extraterestru. Caci asa arata tot ceea ce este construit aici, ca nicaieri altundeva pe Pamant. Acest oras fabulos este opera celui mai mare arhitect in viata, localnicul Santiago Calatrava, demnul urmas a nu mai putin celebrului conational Antoni Gaudi. Auzisem vag despre Calatrava cand am vizitat acum cativa ani Barcelona si am vazut turnul de televiziune pe care l-a proiectat, dar dupa ce am vazut ce a realizat in Valencia si, mai ales, dupa ce am achizitionat un album cu toate proiectele lui realizate, am inteles ca este un mare geniu al arhitecturii. Cred ca acest om a fost trimis din viitor ca sa ne daruiasca niste minunatii nemaivazute. Puteti da o cautare pe internet si veti vedea ce a putut sa nascoceasca in diverse locuri din lume: Valencia, Barcelona, Zurich, Londra, Bilbao, Berlin, Lyon, Lisabona, Malmo, SUA si multe altele.

Orasul Artelor si Stiintei este construit in Gradinile (Parcul) Turia, adica vechea albie a riului Turia, aproape de varsarea acestuia in mare. Este format dintr-un ansamblu de mai multe cladiri, poduri, parculete, parcari, alei, scari, bazine de apa etc. proiectate si construite in stransa legatura unele cu altele, si totul avand la baza betonul, otelul, sticla si ceramica. Ce e surprinzator, e faptul ca, fata de alte constructii deosebite de prin Europa unde baza este pusa pe otel si sticla, aici geniul Calatrava a realizat o ingemanare perfecta intre cele 4 componente enumerate mai sus, principalul dintre ele fiind totusi betonul. Culoarea predominanta este albul, urmat fiind intr-o mica masura de mov!! Culorile sunt date de sute de milioane, daca nu miliarde, de cioburi de ceramica (cel mai mare nedepasind marimea unei palme) cu care sunt placate toate constructiile, inclusiv bancile de odihna pentru turisti. Te gandesti cata munca s-a depus numai pt placarea cu aceste bucatele de ceramica!

Voi prezenta pe scurt punctele de ineres, in ordinea asezarii si vizionarii lor:

1. Palatul Artelor (Palau de les Arts Reina Sofia)

Cea mai impunatoare si mai frumoasa constructie din tot ansamblul si care seamana cu o casca de gladiator din Imperiul Roman. Aici au loc spectacole de muzica clasica si teatru. Nu l-am putut vizita deoarece accesul turistilor este restrictionat la cateva ore, doar intr-o zi a saptamanii, zi in care noi bineinteles ca nu am nimerit. Nici pe langa palat nu ai acces, vizionarea facandu-se mai de la distanta. De altfel, ca masura de securitate, la toate obiectivele importante din Valencia, fie noi sau vechi, se face control antitero asupra bagajelor si turistilor.

2. Puente (Podul) Monteolivete

De fapt, un ansamblu de 2 poduri, unul clasic iar celalalt foarte modern, foarte zvelt, construit in stilul celorlalte constructii din cadrul Orasului Artelor si Stiintei.

3. Hemisferic sau Planetarium

O ingenioasa si spectaculoasa constructie, care prin forma ei, prin deschiderea unor porti de sticla, prin oglindirea in luciul apei de jur imprejur si prin vizionarea pe inserat, reprezinta un mare ochi uman. Senzatia este incredibila! In uriasa sfera din centru, in care accesul se face undeva in lateral, prin subsol, se proiecteaza filme 3D, se fac proiectii digitale astronomice sau alte show-uri de divertisment, in baza unui program foarte strict, fiecare reprezentatie durand max. 45 min. Pret 7, 50 euro/pers.

4. Muzeul stiintelor (Museo de las Ciencias Principe Felipe)

Cea mai mare constructie din Orasul Artelor si Stiintei, adaposteste un atractiv si interesant muzeu al stiintelor, atat pentru adulti dar si pentru copii. Nu am reusit sa-l vedem deoarece am ajun tarziu la ora 18 iar programul era pana la 19, si pentru vizita am inteles ca-ti trebuiesc minim 4 ore. Pret 7, 50 euro/pers.

5. Umbracle

O grandioasa tesatura metalica, sub forma de sera (dar fara sticla) care adaposteste un parculet plin de palmieri. Sub ea este o cale de acces pt masini si o mare parcare subterana.

6. Puente del Grao

Un spectaculos pod ultramodern, cum nu am vazut altul si cu o inovatie tehnica deosebita.

7. Agora

O constructie inca neterminata la interior, impresionanta, acoperita cu ceramica mov si avand parca forma unui boboc ce sta sa se deschida. Se poate viziona doar de la distanta. Probabil este destinata pentru spectacole, congrese, intruniri etc. Datorita culorii, reprezinta o pata de culoare in tot acest ansamblu.

8. Parcul acvatic (Oceanografic)

Cel mai mare, mai frumos si mai interesant parc acvatic pe care l-am vazut (celelalte au fost in Barcelona si Hamburg). Toate acvariile pot fi vazute din subteran, intregul parc fiind un paienjenis de galerii si tuneluri. Jumatate de zi o puteti pierde usor pe aici, mai ales daca sunteti cu copii. Spectacolul cu delfini este excelent, face toti banii. Intrarea generala (parc + spectacol) 24 euro/pers.

Pentru bilete este foarte avantajos daca le veti lua impreuna pt toate obiectivele, dar problema cea mare va fi cea legata de timpul destinat vizitarii lor, care este foarte, foarte scurt atunci cand esti turist.

Cuvintele mele poate nu au putut surprinde magia acestui loc cum o pot face fotografiile pe care le voi atasa, dar vizionarea pe viu ca turist nu poate fi inlocuita cu nimic. E pur si simplu extraordinar. Merita!

Trimis de vini in 28.04.10 15:17:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 5800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Artelor (Palau de les Arts Reina Sofia)si Puente (Podul Monteolivete.

chelie_d
[28.04.10 15:31:44]

excelent review,f.multe informatii utile !si maxim de puncte.

biancuta
[28.04.10 15:41:30]

Foarte multe amanunte. Puncte multe si de la mine.

[28.04.10 15:42:25]

Modificat numele sectiunii din

Orasul artelor si Stiintei

in

Descopera Valencia

Aici vom grupa toate impresiile de calatorie despre frumosul oras spaniol.

viniAUTOR REVIEW
[28.04.10 16:38:38]

Am uitat sa spun ca, fiind cazati intr-un hotel aflat la 2 pasi de acest loc, n-am rezistat tentatiei si am venit de vreo 3 ori sa-l vedem si mai ales, seara tarziu.

Ziua este spectaculos, dar noaptea este cu adevarat fabulos. Doar noaptea poti vedea cu adevarat Ochiul.

Andox
[28.04.10 20:33:12]

Bravo vini, interesante informatii, chiar ca merita un city break in Valencia

viniAUTOR REVIEW
[28.04.10 22:06:38]

Andox,

Un city break este mult prea putin pt un oras ca Valencia.

[29.04.10 00:02:49]

vreau sa cred ca melodia atasata a fost inspirata de moderna arhitectura a acestui oras,din pacate exista si o varianta audio dar cel care a postat fisierul a dezactivat posibilitatea de a fi lipita acestor impresii, vini daca nu-ti place putem schimba!

[02.12.17 16:11:01]

@vini: Mutat în rubrica "Orașul Artelor și Științei, VALENCIA" (nou-creată pe sait)

biancuta, vini
Alte impresii din această RUBRICĂOrașul Artelor și Științelor: