ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2009
    DIN: hunedoara
    ÎNSCRIS: 13.01.09
    DEC-2008

Descoperă Londra

La Londra de sarbatorile de iarna

"Silver Bells"

Noi am fost in perioada 26. 12-31. 12. 2008. As vrea sa va povestesc putin despre conditiile de transport pana acolo, pentru ca m-au impresionat placut unele lucruri. Am zburat cu Wizz Air, de la Timisoara pana pe Luton (pretul biletului, cumparat din timp, dus-intors in jur de 70 euro/pers). Prima supriza placuta - avionul, cred ca au achizitionat o aeronava noua in momentul cand s-au hotarat sa inaugureze acest traseu. Cred ca a fost cel mai nou avion cu care am zburat pana acuma. O alta impresie placuta a fost modul cum am fost tratati si cat am asteptat pentru formalitatile de imbarcare. La intoarcere, cel putin, erau deschise mai mult de 5 ghisee pentru zborurile Wizz Air (catre Timisoara, Cluj, Budapesta care sunt la ore apropiate), asa ca nu am intampinat nici o problema.

Am avut noroc de o vreme buna, a fost placuta catre super. N-a plouat, a fost cam rece dar minima n-a coborat sub 0 grade, pe cand in Romania in acele zile erau deja erau -7...

Despre orasul in sine: mi-a placut extraordinar de mult Londra de sarbatori. Incepusera reducerile si era puzderie de oameni pe strazi, orasul era super impodobit. Am vizitat ceva obiective, din pacate timpul a fost cam scurt si picioarele obosesc la un moment dat. Cel mai mult mi-a placut la Science Museum (de, sunt mai atras de tehnica). Mi-au placut si pub-urile lor, dar mi s-au parut cam greu de gasit. In unele zone credeam ca sunt in Italia, atat de multe localuri cu specific italian erau (si nu era cartierul latin) - naspa.

Ce mi-a mai placut a fost vizita la Holiday Inn Limehouse.

Nu ma pot lauda ca am vazut tot ce doream dintr-un loc in care am fost, dar pentru asta mai pot merge o data, s-inc-o data... :)

Sfatul meu: vizitati ce va atrage, ce va face sa simtiti ca sunteti in Londra. Pentru deplasari am folosit Travelcard de 1 zi (5,3 lire). Atentie, daca sunteti studenti aveti oarece reducere la obiective. Nici nu se uitau pe carnetul / legitimatia mea, doar le ziceam ca sunt student.

Pe siteul http://www.daysoutguide.co.uk/default.aspx gasiti sa printati bilete de tipul "2 for1" pentru unele obiective si impreuna cu travelcard valabil economisiti niste bani (de ex la Kensington biletul e vreo 13 lire/persoana, cu 2for1 celalalt nu plateste).

Trimis de thanas* in 13.01.09 09:06:26

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thanas*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P01 [fără descriere]

thanas* [13.01.09 09:38:20] »

Am fost cazati la hotelul Express by Holiday Inn Limehouse 3*, la distanta de cca 3 km de centrul orasului. Rezervarea am facut-o pe site-ul http://www.laterooms.com (aici am gasit cea mai buna oferta de pret la data respectiva). Va recomand pentru gasirea celei mai bune oferte site-ul http://www.hotelscomparison.com/ si de aici alegeti oferta cea mai buna.

Cristian_h [17.12.09 20:02:45] »

se apropie Craciunul , sa visam pentru un moment ca suntem la Londra!!!

webmasterXY* [17.12.09 20:13:54] »

Sa visam cu totii, doar este Craciunul.

Auditie placuta!

Cristian_h, thanas*