ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

Castelul Hnevin - am fost acolo si mi-am dorit sa devin castelana!

Situat in nordul Republicii Cehe, construit de catre familia Hrabisec, acest castel din piatra a capatat importanta sub domnia lui Vaclav I, al patrulea rege ceh, la jumatatea sec. al XIII-lea, avand rolul de a supraveghea zona de la baza dealului Zamecka, la o altitudine de 400 de metri, fiind inconjurat de santuri adanci.

Trebuie mentionat faptul ca pe locul constructiei sale fusese anterior un castel din lemn datand din secolul al IX-lea! Sursa de apa era obtinuta de la o fantana existenta in interiorul zidurilor sale, ca si la Castelul Karlstein (am scris impresii aici).

Desi Castelul Hnevin (site oficial : aici) a fost atacat in nenumarate randuri, numai armata suedeza a reusit sa il cucereasca, in timpul razboiului de 30 de ani.

Din cauza repetatelor incercari de a-l cuceri, care duceau la jafuri ale fostului orasel regal Most, pe care il veghea de pe culmea dealului, Castelul a fost daramat in 1653 de catre Ferdinand al III-lea al Casei de Habsbourg.

Acest lucru nu a impiedicat reconstructia sa in secolul al XIX-lea, pe fundatia originala, pastrand pivnitele in stil gotic si renascentist de la inceputuri, pe langa ruinele fortificatiilor initiale, fiind construit si un turn de observatie din lemn, inalt de 25 de metri, dupa modelul Turnului Eiffel din Paris, care a fost distrus datorita vanturilor puternice.

Acum exista un turn din piatra inalt de 20 de metri, in care am urcat pe o scara ingusta circulara, utilizat in trecut in scopuri militare.

Zidurile groase din piatra, ca si intrarea in curtea castelului imi aduc aminte de Cetatea Neamtului, numai ca aici, partea superioara a acestora este acoperita cu tigla, ca si foisorul.

Restaurarea acestuia a durat o lunga perioada de timp, iar in timpul primului razboi mondial lucrarile au fost abandonate, pentru ca in timpul celui de-al II-lea razboi mondial acesta sa fie ocupat de armata germana.

Ultimele lucrari de reconstructie au fost finalizate in 2002, astazi fiind un hotel si un restaurant in incinta castelului, asa cum s-a dorit inca din 1879, unde au loc numeroase evenimente datorita pozitiei excelente de care se bucura, dar si o capela si un observator. Panorama care se vede de aici este absolut superba asupra Muntilor Ore si a orasului Most (click aici).

Restaurantul este frumos decorat, cu mese si scaune din bambus sau lemn separate de paravane « gotice », iar perdelele orange ce cad in falduri precum cortinele stranse si lumina semiobscura ce emana de la aplicele elegante imprima acestuia un iz romantic.

Asezati la terasa executata din piatra si lemn am admirat copacii care strapung acoperisul, ca intr-o comuniune a omului cu natura.

Privelistea incantatoare ne-a facut sa ne relaxam la un pahar de vorba, comandand ceva de baut si eu cum sunt innebunita dupa profierol am luat o portie. Profiterolul cehilor e diferit de al nostru, fara inghetata, doar niste gogosele cu frisca alaturi si cateva fructe, pretul acestuia fiind de 68 de coroane (aprox. 3 euro).Sucul si apa la cehi sunt « scumpe », pretul fiind similar cu berea, astfel incat inclusiv cehoaicele prefera sa bea bere, care musai trebuie sa lase inele de spuma pe halba, altfel este considerata «veche»...

Atmosfera este placuta aici, acest castel admirandu-l in fiecare zi de la fereastra mea, pe perioada periplului meu cehesc, privind razele soarelui ce il scalda la amiaza, zarindu-i silueta falnica chiar si atunci cand ploaia batea in geam si poate daca istoria acestuia nu este la fel de fascinanta ca a altor castele cehesti, un sejur petrecut la Castelul Hnevin reprezinta o alegere placuta si interesanta de cazare si masa, deoarece se afla la o distanta de o ora fata de orase importante ale Cehiei, cum ar fi Praga sau Karlovy Vary, putand vizita insa si orasul Most de la poalele castelului, care are cateva obiective demne de vizitat, multe restaurante ieftine si centre comerciale de unde poti cumpara lucruri frumoase, insa nici o vizita in Dresda, unul dintre cele mai frumoase orase ale Germaniei, nu este de lepadat...

Trimis de magdalena in 25.10.10 14:47:48

VIZUALIZĂRI: 2003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P26 Republica Ceha - Castelul Hnevin
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

catalinalupu
[25.10.10 15:01:26]

Din ce-am citit... nu pot sa spun decat ca invidiez natia ceha, a stiut sa renasca din propria cenusa, n-au abandonat, nu s-au lasat invinsi, ba din contra au luptat si au ajuns acolo unde sunt, datorita lor!

Avem si noi... Cetatea Fagarasului... care e din pacate abandonata de oficialitatile locale...

raduu1972
[25.10.10 15:17:23]

Ooooo super daa castelana, frumos review-ul astept si pozele

sandu.53
[25.10.10 18:26:02]

felicitari @magdalena! imi imaginez cum arata privelistea unui castel vazut atunci cand deschizi fereastra camerei hotelului! un review relaxant pentru orice cititor!

magdalenaAUTOR REVIEW
[25.10.10 18:27:55]

@sandu, prima fotografie este imaginea pe care o vedeam in fiecare dimineata!

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

ascent
[25.10.10 22:17:29]

Excelenta pozitia castelului, imi dau seama de ce te visai castelana...

Curios arata profiterolul acela...

Mi-a placut foarte mult si poza 10.

corinne
[25.10.10 22:28:29]

Felicitari pentru descrierea castelului! Si eu vreau sa devin castelana !

Inghetata de la profiterol care este? Parca ar avea doar frisca, gogosele cu ciocolata si fructe...

magdalenaAUTOR REVIEW
[26.10.10 07:58:45]

@corinne, asta si spuneam in text, ca profiterolul difera de al nostru, adica nu are inghetata... Are fructe in schimb!

savastefania
[26.10.10 18:54:53]

Foarte, foarte frumoase fotografiile. Castelul arata superb, cochet si cu multe detalii arhitecturale.

Felicitari!

iman
[27.10.10 14:12:51]

O fatada nou data castelului medieval. Ai prins o zi de vara frumoasa cu mult soare. Poze bine incadrate. O trec pe lista.

ascent, catalinalupu, corinne, iman, magdalena, raduu1972, sandu.53, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Most:

• pagină generată în 0.053725004196167 sec