ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2010
ÎNSCRIS: 11.09.09
SEP-2009

Fantana frumoasa

Chopin - Nocturne

Schonbrunn palatul de vara a imparatiilor hasburgi. Istoria lui incepe cu un castel ce a ars pana la temelii in timpul asediului la care a fost supusa Viena de catre turcii[1683].

Reconstrutia lui incepe in anul1692 si se termina in 1713 in timpul domniei lui Leopold I[tata Mariei Tereza]. Puterea imparatul Leopold I crestea odata cu anexarea mai multor provincii. Imparatul[LeopoldI] se considera egalul Regelui Soare[Ludovic al-IV-lea] si isi dorea o resedinta care sa rivalizeze Versailles -ul francezilor. Astazi palatul are 1442 de camere de diferite marimi. Asa incepe poveste acestui frumos palat.

La intrare in palat se pot achizitiona 5 tipuri ticheturi[imperial tour, grand tour, classic pass, gold pass, sisi tichet]fiecare dupa posibilitatile financiare si bineintele daca nu sunt inchise anumite aripi ale palatului pentru renovari. Noi am ales classic pass[marele tur al palatului, gradina regala, Gloriette, labirintul si la o demonstratie de cum se prepara strudelul vienez[strudel cu mere].

Sali de mese festiv aranjate, dormitoarele, budoarele, birourile, camere de primire, sali de bal etc. Toate incaperile aveau o aranjare tematica de culoare stil si forma. Din pacate in cladire erau interzise aparatele foto asa ca noi ne-am comformat.

Am mai vizitat Gradina regala, Labirintul [unde ne-am si ratacit un pic], Gloriette[foarte impunator si cu o vadere de ansamblu a Vienei superbe]Foarte multe fantani arteziene cu diferite tematici. Domeniul palatului e imens ce marita vizitat in mai multe dati. Noi am avut aceast circuit organizat. Dar si pentru cei ce vin pe cont propriu cu avionul sau cu trenul in Viena sunt o serie de pachete la achizitionarea ticketelor de transport in comun.

Viena e orasul meu de suflet dupa Brasov. Sfatul meu e sa aveti o umbrela la voi pentru orice eventualitate. Daca aveti copii adolescenti[14-18] e bine ca in aceasta perioada timpul liber pe care il aveti sa il dedicati lor. Sa faceti aceste excursi cu ei, sa exploreze cu dumneavostra aceste frumoase orase europene. Cam atat am avut de spus. Va multumesc.

Trimis de iman in 20.10.10 11:54:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Schonbrunn-fosta resedinta de vara a familiei imperiale.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2200 PMA (din 1 vot)

Cris
[20.10.10 12:45:58]

Mi-a plăcut mult ultima frază pe care ai scris-o. Şi noi avem un copil de 16 ani care nu mai vrea să meargă cu noi în concediu la mare, indiferent în ce ţară am merge.

În schimb, spre surprinderea noastră, zilele trecute ne-a propus un concediu la Viena, oraş pe care l-a vizitat de trei ori şi care i-a rămas la suflet.

Chiar dacă nu va descoperi ea oraşul alături de noi, ci mai degrabă noi alături de ea, ma bucur că am mai găsit o modalitate de a petrece câteva concedii împreună.

Iar Palatul Schonbrunn cu siguranţă va fi pe listă.

[20.10.10 13:08:18]

am atasat aceasta melodie la cererea autoarei acestor impresii!

[20.10.10 13:11:23]

Domnisoara mea are 19 ani. In fiecare an am avut cate un circuit organizat[aveam tot timp din lume pe care o dedicam ei]si plus de asta isi imbogatesc cultura, dragostea de frumos.

[20.10.10 13:16:56]

Multumesc. Cu toate ca alti doi mari compozitorii[Mozart si Haydn]au facut sa rasune muzica in Schonbrunn.

mirelopodu*
[20.10.10 15:42:05]

Utilă descrierea. Ai putea să-mi spui cât a costat turul complet al palatului, de persoană?

sandu.53
[20.10.10 15:55:23]

ati mers intr-un sejur printr-o agentie? per total cat a costat? foarte frumoasa descrierea si fotografiile sunt de nota 10!felicitari!

zena*
[20.10.10 16:48:11]

Fiecare are si un al doilea loc de suflet. Alegerea ta este incantatoare.

[20.10.10 19:42:31]

CircuitulBudapesta-Bratislava-Praga-Karlovy Vary-Viena-Budapesta a costat 600 de euro doua persoane plus inca 600 de euro obiective turistice[KarlovyVary, Croaziera pe vltava, schonbrunn, Cina la Prater, Croaziera pe Dunare]. Aproximativ 1200 de euro doua persoane. Ticketul nostru a costat 17.90 euro adult si 10.90 copii[6-18]pentru studenti reducere 25% [17.90].

mirelopodu*
[20.10.10 20:44:25]

Multumesc mult pentru detaliile pe care mi le-ai oferit si pentru raspunsul prompt.

hlli
[20.10.10 21:48:33]

Da, trebuie alocat mult timp domeniului.

Eu am vazut doar palatul, care mi-a adus multa incintare. Era o zi rece de martie, cu doi ani in urma, asa ca frigul nu ne-a mai permis o plimbare pina la Gloriette... Am admirat cu placere pozele atasate. Mi-am zis ca nu au intrat zilele in sac... ca poate cit de curind, intr-o zi cu mai mult soare, voi ajunge si eu sus, la Gloriette. Si chiar mi-as dori mai mult timp pentru Viena. Dar mers asa... incet, la pas... batuta cu piciorul... sa poti vedea si descoperi cit mai mute...

creivean
[20.10.10 23:33:54]

@iman

AmFostAcolo si eu, dar fiind cu copilul, nu am putut vedea decat minunata si de neegalat Gradina Zoo, despre care am si scris un review aici

Te felicit pentru experienta traita acolo si pentru review.

Alina Morar
[20.10.10 23:42:35]

La vara vreau sa vizitez si eu mai mult din Schonbrunn. Si eu am fost doar la Zoo, in gradini si ne-am ratacit si noi putin prin labirint.

Bine ai zis legat de copii. Al meu bebeu a fost la Schonbrunn cand era in burtica

ileanaxperta*
[21.10.10 13:40:01]

Offf... eu am vizitat Palatul Shonbrunn de Craciun, cand gradinile erau inchise. Deci un motiv in plus de a ajunge acolo si vara pentru ca din ce citesc si vizualizez din poze, clar am ce vedea "live". Superba aleea din P14, eu m-as plimba acolo pe jos, nu neaparat cu trasura si mai pe inserat, vara, cand se domoleste caldura unei zile fierbinti de vara si acei copaci atat de frumosi, fac racoare cu bogatia lor verde a coroanelor... Ei... deja visez.

Si DA, asa este, si fetei mele care are doar 14 ani dar si baiatului mai mare cu 9 ani, le-a placut Viena, de fiecare data cand au fost. Acest oras este o veritabila destinatie de vacanta cred eu, in fiecare anotimp, pentru ca oricand are cate ceva de dezvaluit. Nu-i asa?

[21.10.10 19:12:06]

Viena e plina de multe bunataturi, de traditi in arta culinara. La capatul aleei de care spui venea spre noi caleasca condusa de un vizitiu tare tantos.

Din pacate vremea nu prea a tinut cu noi. Turisti sau adapostit in cafenele, ceainari numai noi am insistat sa vedem toate locurile frumoase. Dupa ce am ajuns sus la Gloriette sa dezlantuit furtuna si mai coboara daca poti.

Dupa ce sa oprit ploaia ne-am rasfatat savurand un ceai fierbinte cu un gust inconfundabil.

Vienezii sunt gazde desavarsite si au o servire ireprosabila. Poti sa scrii atatea de Viena ce abunda in obiective turistice si mai ales cele doua palate Schonbrunn si Hofburrg. Viena e ca un basm cu regi, regine, printi si printese.

[29.07.11 19:04:58]

iman, poti sa-mi dai te rog detalii despre acest circuit? (cazarea la viena, timpul liber pt. explorare in viena, ce ati reusit sa vedeti in acest interval, etc.). voi pleca si eu la sfarsitul lui august.

multumesc!

Dragoș_MD
[29.07.11 19:18:09]

@paula mirela, din păcate iman (după cum se vede şi din culoarea cu care apare scris numele său aici) a fost banat (la cerere - a solicitat inchiderea definitiva a contului - nota Admin) şi nu îţi va putea răspunde.

Ai putea pune o întrebare aici, sau de exemplu eu te rog să citeşti şi impresiile scrise de mine aici, recent revenit din Viena. Eventual, şi restul articolelor de aici.

[30.07.11 11:41:46]

dragos, multumesc! nu stiam ce inseamna barat (numele!). am citit ce-ai scris tu, multumesc, am citit cam tot ce-au scris ceilalati despre subiect; ma interesa o chestie punctuala si anume circuitul acela pe care-l facuse iman, il fac si eu si vroiam detalii legate strict de el.

vacanta placuta!

Dragoș_MD
[30.07.11 15:33:09]

Dacă prin "circuitul acela" înţelegi biletul combinat pe care l-a cumpărat autorul acestui articol (Classic Pass Plus), pot să-ţi spun că e (aproape) acelaşi pe care mi l-am luat şi eu (Classic Pass - cu excepţia pregătirii ştrudelului, pe care n-am fost curios s-o văd).

Şi sincer spun că mai bine iei doar "Grand tour", la Gloriette poţi urca oricum, doar accesul pe acoperişul ei se plăteşte, dar scapi mai ieftin dacă nu plăteşti şi restul - mai ales labirintul e pierdere de vreme! Iar Privy garden este la fel, opţională. Îi poţi da ocol pe dinafară, iar dacă interiorul te atrage din cale afară, poţi achita accesul chiar la poarta ei de admisie.

Merită să iei Classic Pass faţă de Grand Tour doar dacă eşti cu familia (minimum încă un adult şi un copil 6-18 ani). Sau un bilet combinat Sissi Ticket Vienna, care cuprinde Grand Tour la Schonbrunn, Expoziţia de mobilă şi Încăperile imperiale, Muzeul Sissi şi Colecţia de Argintărie de la Hofburg. Şi toate astea, la doar 49.90 Euro per familie!

Orice ai alege însă, vă doresc o şedere cât mai plăcută acolo şi distracţie maximă!

[31.07.11 17:54:30]

multumesc mult, dragos! orice informatie e binevenita! tot studiam variantele de tururi si nu stiam ce sa aleg ca sa fiu in castig cu totul, inclusiv cu timpul (timp nu prea voi avea!)

la cat mai multe si mai frumoase vacante!

Alina Morar, Cris, hlli, ileanaxperta*, iman, mirelopodu*, paula mirela, sandu.53, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Schonbrunn: