ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
OCT-2010

Trans-Alpina un drum printre nori

Fiind încă vreme frumoasă în toamna aceasta tîrzie am decis să profit de acest lucru, dat fiind că mașina mai are puțin și iese din garanție am zis să o forțez puțin pe Trans-alpina. Am zis că dacă nu pică ceva acum nu mai pică nici mai tîrziu.

Traseul a fost pe la Întorsura Buzaului – Brașov – Făgăraș -Sibiu – Sebeș.

De aici la stînga pe DN 67C spre Novaci, la cîțiva km de la intersectie GPS mă tot îndemna să întorc că am gresit drumul și urmează drum neasfaltat pe care nici el nu îl știa. Dar după cele citite pe aici asfaltul trebuia să fie prezent pe majoritatea drumului.

Drumul șerpuiește pe lîngă brazi falnici și încet dar sigur el urcă spre lacul Obreja de Căpâlna, asfaltul este bun, chiar se poate merge sportiv pe anumite porțiuni pentru că din față veneau foarte puține mașini, cele mai multe fiind de cărat bușteni și cîteva basculante.

Asfaltul este prezent pîna după Obîrșia Lotrului dar și cel proaspăt turnat este acum săpat pînă la vreo 2-3 metri adîncime și un sens de mers, pentru a monta niște scurgeri de apă pe sub asfaltul proaspăt turnat. (oare nu le puteau monta înainte de a turna asfaltul)

Gropile sunt semnalizate dar noaptea nu recomand nimănui să folosească acest drum.

Pe alocuri sunt porțiuni de macadam dar foarte scurte. Un panou ne arată că este un proiect susținut cu fonduri UE și are termen de finalizare 2012.

La un moment dat am întilnit un panou indicator care m-a băgat în ceață drumul spre Rănca – Bengești este închis circulației publice. Nu știam ce să fac dar dinspre Rânca a venit o basculantă am întrebat șoferul daca se poate circula iar răspunsul a fost afirmativ.

De aici drumul mai are ceva asfalt dar din ce în ce mai putin dar se lucrează se asfaltează.

Dupa terminarea asfaltului drumul este din ce în ce mai greu cu pante destul de mari și curbe strînse. Drumul este de macadam dar este practicabil este îndreptat și pregătit pentru asfatare.

Am răsuflat ușurat cînd am văzut din sens opus că se aproprie un matiz și în spatelelui bmw ambele veneau dinspre Rânca și mi-am zis că dacă ele au reusit pînă aici sigur o să reusesc și eu. Pe drum am întîlnit chiar și bicicliști care se aventurase pe acest drum minunat.

La circa o ora de la acea intersectie cu indicatorul care interzicea circulatia pe acel sector de drum și-a facut apariția în zare Rânca.

Ajunși în vîrf peisajul este mirific se vede șoșeau cum șerpuiește de parcă ar fi o ață care a însirat-o careva peste munți. Pajiștea care îmbracă crestele munților are o culoare care întrece orice închipuire. Contrastul dintre galbenul pai al pajiștilor și verdele crud al pădurilor ar face orice pictor învidios.

Dar acest drum minunat este denumit de oameni locului și Drumul Regal ei spun că însuși Carol II a fost inițiatorul reamenajării lui.

Trans-alpina cum este numit de iubitorii off-road-lui atinge la Pasul Urdele 2145 m fiind cea mai înaltă șosea din România, unde mașinile 4x4 macină macadamul muntilor fără milă.

Cît de curînd va începe și asfaltul să își facă apariția, iar de la Rînca la Novaci șoseau este terminată și foarte bună dar trebuie sa aveți frînele bune.

La Rânca toată lumea construiește vile, pensiuni, hoteluri dar și instalați de transport pe cablu.

În concluzie dacă vreți să vă aventurați pe Tran-alpina verificați buletinul meteo, dacă plouă nu este indicat să depășiți localitatea Rânca sau dacă totuși nu rezistați tentației să aveți bază în mașină, sau după 2012 cînd se preconizează să se termine investiția.

Trimis de dannek in 12.10.10 23:12:01

VIZUALIZĂRI: 6278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 DN67C daca era soare pica si pestele dadea la musca

stefania mitila
[12.10.10 23:25:19]

Impresionant si superb traseu. Cred ca merita vazut.

primul vot de la mine.

cc_iordachescu
[13.10.10 01:32:07]

Mă faci gelos! Noi am urcat la Rânca în 2 octombrie. Seara a fost frumos, dar de a doua zi ceaţă deasă... Îmi pare rău că nu mi-am urmat instictul de călător să fi urcat prin Brezoi - Voineasa - Obârşia Lotrului.

Imagini... superbe! Mă bucur pentru voi!

ionescunic
[13.10.10 08:00:21]

Deci la primul weekend mai cald si fara nori ma faci sa dau o fuga sa verfic frumusetea zonei.

Multumesc pentru detalii!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.10.10 09:08:29]

Trans-alpina [***] atinge la Pasul Urdele 2145 m

inseamna ca acolo am ajuns si eu... doar ca, din cauza norilor ce ne inconjurau, nu vedeam nimic la mai mult de 10m distanta... altitudinea insa, mi-a dat-o GPS-ul.

eu urcasem exact in speranta ca voi reusi sa ajung deasupra plafonului de nori... mai bine as fi dat un telefon sa ma interesez pana la ce altitudine e norul in zona...

da' nu ma las, o sa revin!

[13.10.10 09:48:46]

Un vot cu SB din partea mea! Si noi am fost pana la Ranca vara asta (am urcat dinspre Novaci) , dar nu am avut curajul sa mergem mai departe, tot din cauza drumului.

Andox
[13.10.10 13:13:58]

Ai avut parte de o vreme superba. Portiunile de drum din P14 17-18 arata foarte bine cand ai fost tu, insa daca te prindea o ploaie nu te vedem bine.

Stiu ca pana la Pasul Urdele era o portiune neasfaltata cu sleauri mari in urma ploilor la inceputul lui octombrie, cand ai fost tu se refacuse cat de cat drumul?

raduu1972
[13.10.10 14:53:07]

dannek, de foarte mult timp imi doresc sa ajung si eu pe transalpina, dar datorita review-ului tau mi-am mai satisfacut putin din pofta, deci nu recomanzi acum in sezonul rece un astfel de traseu? evident ca as face un popas si la ranca la valeamariei, dar nu as vrea sa raman pe acolo, ce ma sfatuiesti?

creivean
[13.10.10 18:18:58]

Ce traseu ai facut!!! Te felicit pentru el. Eu din pacate, anul asta nu mai ajung pe acolo.

[13.10.10 19:33:37]

Ai si votul meu pentru review si poze al suberbului traseu.

Nu cred ca voi avea ocazia sal vizitez inainte de terminarea pavari si sper sa nu-si piarda din farmec

[13.10.10 19:43:41]

@haiduc - ce inseamna "pavari"?

[13.10.10 19:55:11]

pavat = asfaltat

Cu ocazia asta, macadam = pietris, ca la drum foriestier??

cosminp
[13.10.10 20:11:47]

si acum as pleca pe Transalpina, dar ce ma fac cu jumatatea?

fotografiile sunt superbe.

ai votul meu pentru imaginile pe care ni le-ai dat si pentru curajul de a merge pe un drum inchis circulatiei publice.

atentie! in caz de accident, nicio asigurare nu despagubeste.

[13.10.10 20:47:07]

aaa, acum am inteles... trebuia scris "terminarea pavarii "... as fi inteles asa - cu doi de "i"...

Apropo - sal vizitez trebuia scris sa-l vizitez ...

si ... "poze ale superbului traseu "...

drumul este forestier si nicidecum ...foriestier ...

Dar abia acum am vazut ca esti din Israel ... scuze ...

sandu.53
[13.10.10 21:17:43]

foarte bun review pentru cei care vor ajunge in zona si indeosebi pentru soferi. felicitari!

Alina Morar
[13.10.10 23:45:39]

Ce peisaje superbe...

dannekAUTOR REVIEW
[14.10.10 08:24:58]

@raduu1972

Daca vrei sa mergi neaparat trebuie sa consulti buletinul meteo.

Da acolo sus nori se plimba foarte repede oricind poti sa ai surprize neplacute te poate ploua imediat, mai ales toamna.

@dragos

GPS nu il mai aveam ca sa imi mai arate altitudinea ca era intr-o eroare totala nu stia drumul de la Sebes la Novaci.

@cosminp

ai dreptate cu accidentul.

Acolo in cel mai rău caz te autoaccidentai pentru ca nu era asa aglomerat traseul.

[14.10.10 20:31:49]

ascent!

Ai vazut cum a facut haz de mine micutul "i"?? In loc sa stea pe soseau pavata a fugit in padure. ; -))

Nu ai ce sa te scuzi si multumesc de corectare.

magdalena
[14.10.10 20:38:35]

Pozele 15-17 sunt dementiale! Foarte frumoasa zona!

celeste
[20.10.10 17:47:34]

Poza 15 este superba la fel si zona... din Bucuresti daca plec spre Ranca ce traseu imi recomanzi?

dannekAUTOR REVIEW
[20.10.10 19:30:05]

@celeste

Traseul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti - Rîmnicu Vîlcea - Horezu - Novaci -Rânca.

Numai sa consulti prognoza meteo sa vezi cum va fi vremea.

Drum Bun!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.10.10 19:36:47]

Păi e simplu:

Bucureşti/Piteşti/Rm. Vâlcea (aproape de! nu se ajunge în oraş) /Tg. Jiu (doar ca direcţie!) /Novaci/Rânca.

Vezi aici o descriere mai cu amănunte.

celeste
[20.10.10 22:10:40]

@dannek, @dragos va multumesc frumos si va doresc o seara placuta.

dorgo
[27.12.10 08:07:10]

Daca investitia e gata pana-n 2012 si banii vin de la Ministerului Turismului (chair daca sunt fonduri UE atrase), eu as denumi pasul "Urdele" pasul "Udrea"...

Alina Morar, ascent, celeste, cosminp, dannek, dorgo, haiduc, magdalena, raduu1972, sandu.53, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: