ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 09.10.10
    JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pensiune cu specific maramuresean si nu prea

In cadrul miniturului Romaniei din aceasta vara ne-am propus si atingerea zonei Maramuresului cu cateva obiective bine definite: Cimitirul Vesel de la Sapanta, Manastirea Barsana si Memorialui Durerii din Sighet. Suficient pt cele 2 zile cat dura incursiunea in Maramures. Drept urmare am incercat sa gasesc o pensiune care sa fie situata cat de cat in "mijlocul eveninementelor".

Asa am gasit pensiunea Perla Cosaului. Doamna cu, care am vb la telefon a fost extrem de amabila pana la un punct. Pe site am vizulizat fiecare camera si am vazut ca pe un etaj erau camere decorate specific zone si la mansarda camere normale dar decorate total neinspirat dupa parerea mea. Asa ca am solicitat camerele cu specific. Mi s-a spus ca sunt libere in perioada ceruta dar ca nu mi le poate retine pt ca "poate vine cineva inaintea dvs care sta mai mult si nu ii pot muta in mijlocul sejurului". Argumentul "m-a bagat in ceata" am incercat sa ii explic ca pt mine e irelevant, si mi se pare ciudat sa mi se ofere optiunea sa aleg camera in care sa stau dar totusi ramane de vazut dc, chiar stau in ea. Pana la urma am cedat pt ca, eu pe cat de nervos deveneam doamna cu atat mai amabila era. Asa ca am zis ca ramane sa vad la fata locului.

In Maramures urma sa ajungem din Apuseni si sosirea preconizata la ora 7 s-a petrecut la ora 10 seara din cauza drumurilor mirifice din tarisoara noastra. Cand eram inca pe drum doamna ne-a sunat sa ne anunte ca ne asteapta cu masa calda desi am specificat in mod expres ca in seara aceea vom manca ce avem la noi. In cele din urma am ajuns la pensiune care este situata cumva in spatele unei curti imense, dupa parerea mea cel putin 10.000 de mp.

Pensiunea din lemn, impodobita cu fel de fel de chestii specifice locului. Cand am intrat in pensiune m-a lovit! Urechile mele refuzau sa auda dar nu au reusit... la un casetofon urlau manele... deja tot ce era in jurul meu specific maramuresean disparuse ca prin vis. La vederea noastra proprietara a inchis casetofonul, ne-a intampinat foarte calduros, ne-a condus in camere si a zis ca ne asteapta la masa. Deja ce a inceput parea frumos acum imi lasa impresia de prea mult, prea incarcat. Peste tot stergare pe pereti, farfurii pictate, papusi imbracate popular agatate etc. Toate din belsug. Oarecum in contrast cu canapeaua extensibila din piele din camera (exista si un pat dublu, canapeaua era complementara).

Din fericire am primit camerele decorate specific, asa incarcate cum erau tot pareau mai ok decat cele de la mansarda care, fie vorba intre noi, aduceau a bordel. Camera mare, spatioasa, cu tot ce era necesar. Insa nu foarte curata, la fel si baia, parea ca s-a facut o curatenie superficiala, de suprafata.

Masa oarecum bagata pe gat a fost imbelsugata, tot ce s-a servit a fost extrem de gustos si mult, atat de mult incat incepusem sa ne gandim cu ingrijorare la nota de plata (persoane de 24-25 de ani, salarii medii, criza etc :)). Insa ne-a comunicat ca facem calculul la plecare. Cu jumatate de gura am acceptat, mancarea fusese prea buna si noi eram prea obositi.

Am avut un soc cand m-am culcat... pilota cu care trebuia sa ma invelesc mirosea a transpiratie, era nespalata si la fel si a prietenei. Si a 2 a zi am aflat ca la fel au patit si ceilalti prieteni. Era ca si cum faceam dus degeaba inainte de culcare :)). O surpriza total neplacuta dar fiind foarte obositi in 5 minute am uitat de toate.

A 2 a zi am fost numai pe drumuri si am mancat in Sighet asa ca singura tangenta cu pensiunea a fost doar la culcare. Si apoi plecarea a 2 a zi dimineata. Socoteala la bani inainte de plecare s-a facut "pe genunchi", nici pomeneala de "doriti factura" sau ceva. Nici nu doream dar pt o pensiune care se lauda ca este fara egal in zona ma asteptam la ceva mai mult. Sa nu uit, masa din prima seara a facut 20 de lei de persoana, foarte ieftin in comparatie cu cat s-a consumat. In concluzie, o pensiune de calitate medie, care incearca sa para oarecum ceva ce nu este in totalitate.

Daca se rezolva cele cateva probleme, dintre care cea mai grava cu pilotele nespalate si care miroseau, poate fi o optiune serioasa pt cineva care trece cu vederea putina falsitate si putin chix.

Trimis de IonutVLad* in 11.10.10 23:24:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA ȘUGATAG.

VIZUALIZĂRI: 2660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IonutVLad*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53
    [12.10.10 08:28:28]

din punct de vedere al serviciilor nu m-as duce la aceasta pensiune dupa ce am citit reviewul tau... dar ca zona sper sa fac totusi un sejur in Maramures!

IonutVLad*AUTOR REVIEW
    [12.10.10 18:50:43]

Zona este foarte frumoasa, ca relief. Insa am constatat cu tristete ca ceea ce stiam eu din documentare si alte surse, satele tipic maramuresene, cu case de lemn si celebrele porti din lemn masiv, au inceput sa dispara facand loc vilelor cu 1-2 niveluri, vopsite tipator si cu garduri masive din beton sau fier forjat. Poate nu este o regula general valabila insa satele strabatute de mine din zona Sighetului, precum Vadu Izei, Sapanta, Feresti, Barsana nu mai sunt deloc ce erau odata. Si aici traditia a inceput sa dispara usor usor, pt mine cel putin, ramane sa ma indrept spre alte zone conservate mai bine. Un lucru care a ramas si l-am observat este bunavointa oamenilor.

alinutzza140*
    [15.10.10 19:56:36]

Din ce am citit nu merita sa mergi la pensiune dar zona face toti banii din lume chiar daca prin unele locuri au inceput asa se faca simtite influentele din afara.

alinutzza140*, IonutVLad*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Cosăului [Ferești]: