ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.08.10
SEP-2008

Deosebit,unic,o adevarata oaza de liniste si recreere

A fost odata ca niciodata... era in august 1999... cand impreuna cu partenerul meu de atunci (si acum), ne-am hotarat sa petrecem cateva zile de relaxare la Herculane. Zis si facut, desi eu eram destul de sceptica si foarte rezervata in ceea ce priveste aceasta statiune, fiindca fusesem acolo in primavara anului 1987 in excursie cu colegii de facultate si nu ramasesem cu o parere prea buna despre statiune, poate si pentru ca am prins atunci si un timp nefavorabil cu foarte multe ploi...

Dar, lasand in urma toate acele impresii, am pornit cu masina spre Herculane, desi nu aveam nici un fel de rezervare la cazare si era august, adica supraaglomerata statiunea. Ajungand acolo, nu am reusit sa gasim niciunde locuri de cazare libere, doar la particulari, ceea ce nu ne interesa sub nici o forma... asa ca necajiti, dezamagiti, obositi si fara nici o speranta, ne-am dus sa luam masa la o terasa din centrul nou al statiunii. Intrand in vorba cu ospatarul si plangandu-ne ca nu am reusit sa ne cazam niciunde, acesta ne-a recomandat sa incercam la hotelul inca in constructie, neterminat, ce se vedea mai sus de hotel Minerva... trecusem mai devreme si pe acolo, dar nu sesizasem nici o miscare, asa ca renuntasem pe moment.

Si uite asa am pornit plini de sperante spre acel hotel si de aici incepe frumoasa noastra experienta numita Hotel Claudia... Ajungand acolo, l-am gasit pe patron, domnul Marcel, un roman plecat din Timisoara si stabilit de multi ani in Germania care stie sa faca turism, un om deosebit de dragut, amabil si receptiv la toate nevoile clientilor. S-a uitat la noi, ne-a masurat din cap pana in picioare, ne-a intrebat de unde suntem, dupa care ne-a invitat sa vedem o camera, daca ne place si ne convine pretul... care, trebuie sa mentionez, nu era foarte mic pt. vremurile acelea. Si ni s-a mai spus ca hotelul nu e terminat, nu erau decat cateva camere gata, si ca in general nu primeste inca clienti sau, cel putin, nu pe oricine... eram la vremea aceea doar noi si cunoscutul interpret Tudor Gheorghe cazati acolo.

Cand am intrat pe usa camerei, am ramas muti de uimire si placere la vederea interiorului ei frumos amenajat si decorat in culori pastelate si asortate, spatiul imens al camerei, paturile mari de 2 persoane, terasa cu o priveliste superba asupra statiunii si a muntilor, baia curata, spatioasa si frumos amenajata, etc (asa sunt toate si in prezent). Ne-am simtit extraordinar de bine acolo si ne-am promis noua sa revenim numai la hotel Claudia ori de cate ori vom mai ajunge in Herculane si asa am si facut ani de-a randul...

Si acum sa revenim in trecutul mai apropiat, adica in septembrie 2008, cand am fost cel mai recent la Herculane.

Hotelul este situat intr-o locatie superba si extrem de linistita, cea mai inalta din statiune, langa si mai sus de hotel Minerva, la poalele muntilor, cu o priveliste minunata asupra lor si a statiunii. Este micut si foarte intim, structurat pe 3 nivele, are in total 15 camere si apartamente (daca nu ma insel eu cumva), dintre care 3apartamente si 12camere, impartite in mod egal cate 4camere si un apartament pe fiecare nivel.

Noi nu am stat decat in 3 dintre camere, dar le-am vazut pe toate, inclusiv apartamentele: camerele seamana intre ele, dar difera ca forma si marime, iar apartamentele sunt fiecare cu totul altfel.

Camerele au ramas la fel cum le stiam: extrem de spatioase (te poti plimba cu bicicleta prin ele), paturile la fel de mari, de 2persoane si cu saltele confortabile, cu noptiera comuna, cu 2veioze si cu panoul de comanda al tuturor comutatoarelor de la sursele de iluminat din camera pe ea (pt. a nu te ridica din pat si a te deranja ca sa aprinzi lumina), lampadar, frigider, televizor, masuta rotunda cu 2scaune la fel, dulapuri, sertare si spatii de depozitare foarte incapatoare, comoda cu oglinda mare, decorul in aceleasi culori pastelate si asortate, inclusiv draperiile de la geamuri, iar in camera in care ne cazam noi de obicei, exista si aeroterma (dar nu in toate).

Baia este spatioasa, curata, aranjata frumos, cu cabina de dus, dar lumina putin cam slaba pt. baie.

Terasa, unul din punctele forte ale camerei, este mare (in special la camera unde ne cazam noi de obicei), cu o bancuta pe care se poate sta si admira peisajul sau bea o cafea si cu vedere superba asupra muntilor si statiunii. Toate terasele camerelor sunt despartite formal si se vede totul dintr-una intr-alta.

Holurile hotelului sunt frumos aranjate, cu fotolii si masute, covorase, iar la unul dintre nivele, in hol, este inclus si un fragment din stanca muntilor care ii da un aer aparte.

Restaurantul hotelului este un alt punct forte al lui: intim si extrem de cochet, aranjat si decorat cu mult bun gust, cu o muzica foarte placuta, cu un fragment din stanca muntilor in interiorul lui, intr-o atmosfera romantica cu lumanari aprinse pe mese, cu o deservire ireprosabila din partea personalului plin de solicitudine la nevoile clientilor. Mancarea este foarte gustoasa, cu portii mari si pret acceptabil.

La capitolul curatenie totul este ireprosabil: pe holuri, in restaurant, in camere, in baie: prosoapele se schimba zilnic si sunt imaculate, gunoiul dus zilnic, la cateva zile se schimba asternuturile, se aspira.

Hotelul mai dispune si de masa de biliard si salon de masaj, masaj pe care nu l-am experimentat niciodata, desi doamna care se ocupa de asta m-a invitat in fiecare an sa vad cum e.

Acum sa trecem la ce se afla in exteriorul hotelului.

In fata intrarii, langa usa, se afla o bancuta pe care se poate sta la aer, iar in fata hotelului este amenajata o terasa cu bancute si scaune din lemn, unde vara se poate lua masa sau servi ceva de baut sau o cafea sau pur si simplu se poate sta la aer si admira peisajul. Dupa ce se coboara putin pe panta care urca spre hotel, se ajunge la un alt nivel, unde se pot parca masinile (inclusiv sus, chiar in fata hotelului) si unde, ceva mai incolo se afla piscina micuta, curata si cocheta, cu sistem de recirculare a apei si apa rece, extrem de reconfortanta atunci cand simti nevoia sa te racoresti (eu personal nu agreez apa calda sau termala). Exista de asemenea si un dus cu apa calda si rece si un mic spatiu pe marginea piscinei cu paturi foarte joase din lemn, pe care se poate sta la plaja.

Pretul camerei a fost in 2008 de 130lei/camera dubla, fara mic dejun, dar demn de specificat este faptul ca in camera dubla se pot caza si 4-5 persoane adulte fara sa plateasca absolut nimic in plus fata de pretul camerei, ceea ce la majoritatea hotelurilor nu se intampla.

Cu speranta sincera ca nu v-am plictisit cu review-ul meu atat de lung si detaliat, inchei aici si sper din tot sufletul ca informatiile furnizate de mine aici sa le foloseasca celor care doresc sa gaseasca un spatiu de cazare decent, linistit, extrem de confortabil, sa beneficieze de o servire plina de amabilitate si o atitudine plina de solicitudine la nevoile clientilor atat din partea personalului cat si a patronului hotelului, asa cum rar se mai gaseste in Romania.

Trimis de carmen2010 in 11.10.10 19:09:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

magdalena
[11.10.10 19:45:08]

Foarte interesant si util! Pacat ca nu ai si niste poze!

Ce clasificare are hotelul?

sandu.53
[11.10.10 19:54:34]

e foarte bine ca in aceasta minunata statiune exista hoteluri de buna calitate. sper sa fi ramas la acelasi nivel si in 2010!

valimi
[11.10.10 20:48:00]

Formiadabil review, cu atat mai mult cu ca este primul tau review pe AFA.

Bine ai venit, felicitari, puncte si mari asteptari din partea noastra.

raduu1972
[11.10.10 22:03:49]

bine ai venit in grupul afa, frumos rew, bune si pozele, felicitari

any*
[11.10.10 22:27:40]

Foarte frumos acest review, felicitari, ma bucur ca i-ti place Herculane...

Un vot mare vine si de la mine...

webmaster20*
[11.10.10 22:29:09]

Bine ai venit in comunitate! Un review foarte bun, cu multe detalii utile. Asteptam si alte impresii de vacanta.

dartax
[12.10.10 09:42:27]

Hotelul are 3 stele, adresa oficiala este:

webmaster20*
[12.10.10 10:05:15]

Adaugat pagina oficiala in fisa tehnica a hotelului. Multumim, @dartax!

celeste
[12.10.10 14:58:48]

Felicitari pentru review si pentru poze si... bine ai venit in AFA... te asteptam cu noi impresii.

carmen2010AUTOR REVIEW
[12.10.10 16:23:45]

@magdalena

In primul rand, multumesc pt. aprecieri.

Hotelul are 3stele-vad ca intre timp a aparut acest lucru si pe site, inclusiv pagina oficiala pe care voiam s-o scriu si eu azi, iar poze am incarcat inainte de a scrie review-ul, toate pozele cu hotelul si imprejurimile sunt de la mine.

@sandu. 53

Intr-adevar, exista in statiune si hoteluri de calitate, acesta fiind unul dintre ele, si sa stii ca si eu sper din tot sufletul ca totul sa fi ramas la fel acolo si in prezent.

@valimi

Multumesc mult pt. aprecieri, urari si puncte, nu consider ca am veleitati de scriitoare, dar ma straduiesc si ma voi stradui si de acum inainte sa fac fata asteptarilor.

@raduu1972

Iti multumesc si tie pt. urari si aprecieri si ma bucur mult ca am intrat in grupul vostru, de mult timp imi doream asta, dar aveam mari emotii pt. primul review.

@any

Imi place mult Herculane de 11ani incoace, de cand am redescoperit statiunea si am gasit si acest hotel... oricum mi-am dat seama ca ramasesem cu o impresie total eronata asupra statiunii din cauza acelei excursii nereusite din '87, singura data cand fusesem de fapt acolo. Statiunea e superba din pct. meu de vedere, chiar si asa cum este acum, o iubesc de-a dreptul si abia astept sa revin acolo. Multumesc pt. aprecieri si pt. vot.

@webmaster20

Bine v-am gasit si ma bucur mult sa ma aflu printre voi!

Multumesc de asemenea pt. aprecieri si sper sa nu va dezamagesc nici de acum inainte.

@celeste

Si tie iti multumesc pt. urarea de bun venit si pt. felicitari... si sper sa reusesc cat mai curand sa scriu si alte impresii.

Dragii mei (sper ca nu deranjez pe nimeni daca ma exprim asa),

Va multumesc tuturor ca mi-ati scris si ca m-ati primit atat de frumos in comunitatea voastra, care este una cu adevarat deosebita... mi-am dat seama de asta cand v-am citit review-urile (o parte din ele), inclusiv cele de la intalnirea AFA de la Poiana Brasov, am vazut si pozele de acolo si am ramas foarte placut impresionata de absolut tot.

Sper din tot sufletul sa ma integrez cat mai bine in grupul vostru si sa comunicam cat mai mult de acum inainte!

any*, carmen2010, celeste, dartax, magdalena, raduu1972, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂClaudia Hotel :