ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
AUG-2010

Bravo proprietarilor pentru ce au facut aici!

Pensiunea Onelia poate fi gasita in Muntii Apuseni, in localitatea Girda de Sus, mai precis la iesirea spre Arieseni. Girda de Sus este localitatea din care porneste drumul de acces către Pestera-Ghetarul Scarisoara, Pestera Poarta lui Ionele si Cheile Ordincusei.

Pensiunea este pozitionata chiar la sosea, ca mai toate pensiunile din zona, fiind usor de gasit daca o cautati neaparat, mai ales ca are panouri de reclama cu mult inainte sa ajungi in zona. Amplasarea pensiunii este ideala si pt timpul iernii, deoarece la vreo 300 de metri distanta, langa pensiunea Mama Uta, se amenajeaza o partie de schi si se construieste telescaun.

Pensiunea e nou construita, avand doar vreo 2 ani, e foarte aratoasa, aerisita si curata. Noi am ajuns aici la plezneala si ne-a atras foarte mult aspectul exterior, dupa care ne-a impresionat placut si dupa ce am intrat la receptie.

Pensiunea Onelia e cotata la 3 stele (stele, nu margarete, dupa cum spune proprietarul) şi pe care consider ca le merita. După stilul vestic, pensiunea e incarcata de ghivece de flori si in fata, si in spate, si in interior, si in balcoane, chiar şi in parcare.

Camerele sunt mari, foarte curate, miros a „nou”, sunt aranjate cu mobilier de calitate din lemn, au parchet şi covoraşe, televizor cu foarte multe canale TV, pat matrimonial foarte mare, aşternuturi noi şi foarte curate. Cred ca a fost pt prima oara intr-o pensiune sau intr-un hotel cand, inca de la prima intrare in camera, m-am simtit ca in dormitorul meu de acasa. Deoarece prin fata pensiunii e soseaua principala, recomand camerele cu vedere spre curtea din spate, pentru linistea deplina, auzindu-se numai riul Aries care trece la 10 metri de pensiune.

La solicitare ne-au pus in camera si un pat suplimentar pt copil, dar pt care trebuia sa platim suplimentar 30 RON/noapte (tarif practicat cam pe la toate pensiunile din zona). Deoarece am stat o saptamana, am negociat cu proprietarul pretul final.

Desi e spatioasa, curata si dotata corespunzator baia are are si un minus: proprietarii au optat aici la senzori de mişcare pentru aprinderea luminii, si vei avea surpriza de a ramane pe intuneric la dus, fiind nevoit sa faci ceva gimnastica mai energica pt reaprindere. Ne-am si speriat noaptea cand s-a aprins lumina singura in baie, dar luand-o inginereste ne-am dat seama ca uitasem usa deschisa, si din cauza bunei ventilatii din baie si a usii deschise de la balcon s-a facut curent, ce a condus la miscarea usii si la aprinderea luminii. Simplu, nu? Am rezolvat foarte usor prin inchiderea usii si nu ne-a deranjat asa de tare cum ii deranjase pe niste vecini mai mofturosi. Oricum, proprietarul a recunoscut ca nu e cea mai fericita idee pe care a avut-o, dar oricum vrea sa monteze intrerupatoare normale.

Masa poate fi servita in salonul de langa receptie sau in spatele pensiunii, unde se afla cateva mese si banci din busteni lacuiti. Proprietarii te intreaba in fiecare zi, inca de dimineata, ce ai dori sa mananci in ziua respectiva, si daca esti nehotarat, alege mancarurile traditionale ardelenesti, sau lasa-i pe ei sa-ti faca recomandari. Am mancat, printre altele, un gulas excelent, ciorbe ca la mama acasa, sarmale, tochitura, saramura de peste fript pe tabla, salata de vinete, slaninuta, tocanite etc. Daca nu te poti lasa de obiceiurile de orasean, poti comanda si pizza, deoarece au cuptoare speciale. De altfel, cu acordul proprietarilor am vizitat bucataria si pot sa va spun ca au niste dotari de ultima generatie, ceea ce vezi mai rar la o pensiune.

Servirea e un pic cam inceata, adica mai ardeleneasca si poate fi pusa pe seama faptului ca din lipsa de forta de munca prin zona, erau angajate fete care nu aveau calificarea necesara.

Mancarea e foarte proaspata si e pregatita zilnic, dupa spusele proprietarilor, si cred ca asa e dupa mirosurile care se simteau in fiecare zi dinspre bucatarie. Noi am optat pt demipensiune, ca sa putem vizita obiectivele din zona, si bine am facut, ca la ce portii generoase se pun si seara dar si dimineata, chiar nu simteai nevoia sa mai mananci intre mese.

Bauturi au si ei destule, dar noi am venit pregatiti de acasa si nu a fost nicio problema. Chiar din prima zi am vorbit cu proprietarul despre bauturile de acasa si nu a fost deloc deranjat, chiar ne-a facat el cinste cu o tuica nemaipomenita de 23 de ani, tinuta in butoi din lemn de cires. O spledoare pt. un gatlej insetat!

Poate am laudat cam mult aceasta pensiune si proprietarii ei, dar noua ne-a placut foarte mult. Pacat ca e foarte departe de Bucuresti si drumurile sunt proaste in zona, ca am mai reveni si cu alte ocazii, chiar si pt schi. Dar nu se stie niciodata. Proprietarii s-au purtat extraordinar cu noi, mai ales ca intr-una din zile am avut ceva probleme medicale si nu stiau ce sa ne mai faca si cum sa ne ajute. Baiatul nostru de 5 ani s-a inteles cel mai bine cu proprietarii, ajungand prietenul lor bun si mascota pensiunii.

Bravo lor pt ce au facut aici.

Recomand pensiunea Onelia pentru aspect, curatenie, calitatea serviciilor si a mancarii, dar si pentru cadrul natural in care se afla.

Trimis de vini in 06.10.10 14:44:11

VIZUALIZĂRI: 2224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Si am ajuns la Pensiunea Onelia - foto chiar din parcare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

dartax
[06.10.10 15:41:02]

Adresa oficiala a pensiunii este:

[06.10.10 15:58:21]

adaugat pagina oficiala in fisa pensiunii, multumiri @dartax

trandafir 1970
[06.10.10 16:24:49]

Pensiunea se afla pe partea cu "Mama Uta"? Mi-e cunoscut peisajul din poza 9, cred ca este in apropiere de viitoarea partie de ski.

Foarte bine realizat review-ul, ce-i frumos si... turistului ii place, nu-i asa? Nu ne vine sa credem ca mai exista si locuri frumoase in tara noastra!

Si eu am fost cateva zile in Arieseni, este o zona de vis, as reveni oricand daca ar fi ceva mai aproape de noi!

Sanziana
[06.10.10 17:51:39]

frumoasa locatie, ma imaginez stand vara la iarba verde si aer curat, superbonus!

viniAUTOR REVIEW
[07.10.10 08:20:51]

Pt. Trandafir

Multam' pt aprecieri. Pensiunea Onelia e pe acceasi parte cu Mama Uta, mergand in directia Arieseni, cam la 150 metri departare.

dartax, trandafir 1970, vini
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Onelia: