ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Hotel Arion

Găsind pe internet păreri pro și contra despre rezervările făcute prin intermediul Pensiunea Lucinel respectiv domnul Lucian am încercat și eu acestă variantă.

După ce am trimis un mail la respectiva pensiune pentru o rezervare, cameră triplă, am fost imediat contactat pe mail și cu scuzele de rigoare mi-a comunicat că locurile la pensiune erau ocupate dar puteam alege camere la unul din cele două hoteluri oferite, am ales Hotel Arion.

Am urmat instrucțiunile primite pe mail și cu ajutorul GPS am ajuns la destinație.

Hotelul privit de afară este o clădire cu trei etaje dar făra balcoane, care dispune de o parcare generoasă dar mai mereu aglomerată.

Chiar dacă seara când reveneam din preumblările noastre prin urbe, nu găseam loc în parcare căutam un loc de parcare pe strada unde era situat hotelul. Dar bineînțeles cu respectarea indicatoarelor din zonă.

După ce am luat legătura cu domnul Lucian, acesta ne-a făcut un mic instructaj vis-a-vis de regulile de parcare în Viena și unele obiective pe care doream să le vizităm în Viena, toate acestea au fost însoțite și de o hartă cu acele obiective și locurile de parcare gratis în jurul acelor obiective.

Dupa preambul, am intrat în posesia cheiei de la cameră, am plătit cele trei zile pe care le rezervasem cu bani cash personal domnului Lucian.

Ajunși în cameră am constat curațenia impecabilă din toata cameră și baie, mobilierul nou și bine întreținut. Darrr cum nu se poate fără „DAR” camera era una cu două paturi la care se adaugase un pat suplimentar și asa devenise o cameră triplă cum cerusem în rezervare. Acum fiind foarte aglomerată iar ca să ajungi la baie chiar trebuia să faci slalom printre bagaje.

La Lcd-ul din perete care era deasupra patului suplimentar se putea receptiona numai programe în limba germana doar ceva programele de muzică puteau fi vizionate fară probleme.

Dar grație internetului Wifi existent în hotel se putea ține legătura cu cei din țară sau să citesti o stire proaspătă.

Dacă nu detineți un electronic dotat cu Wifi puteți să folosiți un calculator din holul hotelului care este special pentru turisti.

Legătura Wifi se putea face grație user+parolă pe care trebuie să le luați de la recepția hotelului.

Camera pe care am ocupat-o nu a avut aer condiționat, frigider sau vreun minibar, dar cred că nici nu avea unde să îl pună că nu mai era loc.

Camera era în fiecare zi inspectată de cameriste care își făceau treaba cu sîrguință.

În prețul achitat a intrat și micul dejun care a fost la superlativ. Meniul fiind în mare parte același în fiecare zi dar produsele erau proaspete și din abundență pe platouri.

Restaurantul era prevăzut și cu o terasă unde fumători pot servi micul dejun împreună cu o țigare.

În spațiul amenajat pentru micul dejun seara se transformă în bar unde se putea servi orice fel băutură.

Hotelul este situat în partea de sud a Vienei denumită și Schwechat în apropierea aeroportului internațional.

Cu toate acestea zgomotul produs de avioane nu se percepe din camere (cu geamul închis).

Hotelul pentru cei care doresc o cazare bună cu servicii ireproșabile și cu un loc de parcare sigur și gratis este locul ideal.

Dacă nu doriți să folosiți mașina proprie există și o altă alternativă.

Din partea transportului local, care functionează cu precizia unui ceas elvețian, la circa 15 minute de mers pe jos există o stație de tren rapid S7 care ne poate duce până în inima Vienei la stația de metrou Landstrase/Wien Mitte și de aici se poate folosi întreaga rețea de metrou a Vienei.

În concluzie cazarea la acest hotel prin intermediul domnului Lucian este avantajoasă dar nu la camere triple transformate din camera duble.

Trimis de dannek in 28.09.10 22:54:06

VIZUALIZĂRI: 3802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Arion unul din corpuri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră
  • Reduceri pentru membrii AFA:
    • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
    • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
    Click pentru a solicita o ofertă personalizată

dannekAUTOR REVIEW
    [28.09.10 23:17:07]

Pretul este in euro!

Scuze am uitat sa scriu!

ascent
    [28.09.10 23:24:16]

Este de salutat faptul ca dl. Lucian v-a dat o harta. Acest lucru ar trebui sa existe si in pensiunile de la noi. Din pacate, de multe ori nici macar un pliant cu informatii minime nu am gasit la receptia hotelului la care am fost cazati, nu mai vorbesc de pensiuni.

Ce poti sa ne spui despre preturile de la restaurant?

Un vot din partea mea si astept sa vad pozele!

[29.09.10 10:59:19]

adaugat "[euro]" la rubrica Pret sejur

Alina Morar
    [29.09.10 13:44:10]

De tinut minte cand vom mai ajunge la Viena. Ce dor imi e de acele chifle...

dannekAUTOR REVIEW
    [29.09.10 23:42:51]

@ascent

Banuiesc ca doresti preturile de la restaurantul de la hotel te intereseaza.

Cit am sta acolo nu am fost niciodata acolo seara pentru ca ajunge-am cam pe ora inchideri lui.

Mincam prin oras pe unde apucam.

În legatura cu pliantele Austria este campioana la numarul de pliante pe care le gasesti la fiecare hotel.

Orice receptie de hotel din Viena vei gasi cel putin harta Vienei cu obiective si liniile de metrou si autobuze si tramvaie gratis bineînteles.

In fiercare orasel statiune din Landuri gasesti un punct de informare turistica bine semnalizat, care este ticsit cu harti ale Landului si pliante despre cazari si obiective de vizitat.

În statiunile mai mari gen Zell am See au chiar un calculator cu touchscreen si iti poti gasi singur pensiunea care are locuri libere si chiar pretul camerei.

any*
    [30.09.10 09:52:45]

Felicitari pentru descrierea facuta, un vot...

catalinalupu
    [02.10.10 00:32:58]

De retinut... citisem de varianta... alternativa... la Lucinel... merci de pont!...

De la tine vine ca o confirmare.

Alina Morar, any*, ascent, catalinalupu, dannek
    Alte impresii din această RUBRICĂArion Hotel [Schwechat]:

Reduceri pentru membrii AFA: