ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
SEP-2010
team-building

Cheile Butii – Pensiunea Cuibul cu Dor + rafting si canyoning

In weekendul cu 17-18 septembrie am fost in team bilding la Cheile Butii in Retezat. Nu e doar parerea mea ci a tuturor colegilor cu care am fost, ca acest team bulding a fost unul foarte reusit. Si asta din mai multe puncte de vedere:

Voi incepe cu cazarea: cabana Cuibul cu Dor ** tine de Complexul Turistic Cheile Butii (click aici). O cabana placuta cu restaurant la parter, o terasa frumoasa si 12 camere pentru turisti la primul nivel (nivelul urmator avand camere destinate personalului). Camerele, as zice medii, nici mari, nici chiar mici, dar curate si placute, fiecare camera cu baie proprie cu dus, apa calda non stop.

Nu am apucat sa stam prea mult in camera, doar cat dormeam dar nici asta nu a fost o activitate de lunga durata: -).

Restaurantul placut, imbracat in lemn, crea o atmosfera calda si prietenoasa. Am nimerit intro seara si sarbatoarea unui grup care aniversa niste ani de la terminarea liceului. Atmosfera creata in restaurant a fost foarte frumoasa, la asta contribuind si personalul localului.

Mancarea la pensiune/cabana a fost buna si multa per portie.

Programul a fost asigurat de o firma****. Am facut rafting si canyoning.

Rafting conform DEX: sportul coborarii cu pluta pe ape repezi de munte. Acuma sportul nu se mai practica cu pluta ci cu barci pneumatice, oamenii care participa fiind echipati cu costume de neopren, casti de protectie si veste de salvare. Sigur si placut, desi eu femeie neantrenata am obosit aproape de final.

Antrenorii fac un instructaj foarte serios inainte de a incepe aventura pe Jiu asa ca nu ni s-a parut periculos si nici nu am avut parte de evenimente neplacute.

Am invatat ca in conditii limita, coornonarea face o echipa foarte puternica.

Jiul nu a fost prea mare … din cate am inteles e mai antrenant daca apa e mai mare. Privind niste filmulete pe youtube am inteles mai tarziu cat poate fi de turbat raftigul pe ape mai involburate.

Dar pentru niste incepatori ca noi a fost oricum o experienta foarte faina. Daca aveti ocazia nu ratati sa practicati acest gen de sport/activitate mai ales in compania prietenilor. Ca sa nu mai spun ca peisajul e foarte frumos, singurul lucru urat fiind pet-urile si gunoaiele care se strang din loc in loc pe malul apei…

Mai trebuie sa spun ca am aflat ca albia Jiului va fi deturnata pentru ca se construieste o hidrocentrala asa ca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat nu se va mai face rafting pe Jiu.

Canyoning/rapel: reprezinta coborare, in alpinism, a unui perete abrupt printr-un sistem de coarda dubla.

Trebuie sa mentionez din nou ca firma ne-a asigurat instruirea si echipamentul de protectie si de siguranta si ca totul s-a desfaurat in conditii foarte bune.

Am avut doua trasee, unul pe o cascada si unul pe uscat. Super! Poate ca e prea mult spus ca iti testezi limitele, dar parte de adrenalina ai cu siguranta.

Daca traseul pe stanca vi se pare prea simplu alegeti-l pe cel pe cascada si nu veti regreta.

Peisajul e din nou foarte frumos, munte, padure, poteci inguste, paraul repede si rece, cascade in serie, aer proaspat, pe scurt natura in toata splendoarea ei. Daca la asta adaugati si adrenalina coborarilor, obtineti o combinatie foarte reusita.

Eu am ramas cu placerea in suflet si mi-e greu sa descriu, mai ales ca nu am cine stie ce talent scriitoricesc, exact starea de spirit pe care o traiesti. Va doresc sa aveti parte aceste trairi ca sa puteti aduce completari la aceste impresii: -)

Si bineinteles ca voi raspunde cu placere intrebarilor voastre.

Trimis de Delight in 28.09.10 22:44:45

VIZUALIZĂRI: 4630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Cuibul cu Dor si restaurantul apartinator complexului Cheile Butii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

anadragusin
[29.09.10 04:23:18]

Asa team building vreau si eu. Astept cu nerabdare pozele. Primele puncte de la mine.

piti
[29.09.10 08:02:40]

Foarte interesant. Ai idee cat s-a platit firmei specializate? A fost /persoana sau /grup?

sandu.53
[29.09.10 08:30:09]

foarte frumos si mai ales deosebit review-ul tau... am incercat si eu asa ceva in tinerete dar am renuntat... pozele traznet!

mirelopodu*
[29.09.10 08:53:37]

Așa, când mă uit, mi-ar plăcea și mie, mă îmbie ideea, însăăă... nu știu dacă aș avea curajul să fac efectiv așa ceva. Adrenalină multă și peisaje superbe! Felicitări pentru curaj! Eh, maică... tinerețili meli!

dartax
[29.09.10 09:18:32]

Adresa oficiala a locatiei este:

valimi
[29.09.10 12:31:58]

Frumos review, felicitari. Raftingul este unul din putinele sporturi extreme care ma tenteaza.

deliutza27
[29.09.10 14:43:38]

Foarte curajos... eu una nu as putea sa fac un asemenea traseu, de frica . Felicitari pentru descriere si poze!

DelightAUTOR REVIEW
[29.09.10 19:34:01]

Multumesc tuturor pentru aprecieri: -)

Am gasit de atatea ori informatii interesante si utile pe site-ul asta, ca e parca o datorie de onoare sa impartasesc impresii care nu s-au mai spus.

@Piti: am fost grup dar nu stiu exact cat s-a platit. Pot in schimb sa trimit pe adresa privata numele si datele de contact ale firmei specializate si pe site-ul lor sunt si preturi.

celorlalti: eu sunt femeie, nu foarte curajoasa si nici chiar tanara... va asigur ca nu conteaza!

La finalul canyoningului pe traseul de intoarcere am sarit in apa paraului, intr-un loc cu adancime mai mare, de pe o stanca... un grup de excursionisti ne priveau... unul dintre ei a spus: as da orice pentru un costum de neopren: -)

Va rog sa ma credeti ca in grup fiind, ti se face o pofta sa incerci senzatiile de numa! si mai uiti si de frica: -)

anadragusin, dartax, Delight, deliutza27, mirelopodu*, piti, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cuibul cu Dor [Cheile Buții, HD]: