ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    SEP-2010
    17 AD. + 9 COPII

Sigur nu veti regreta.

Si pentru ca tot trebuia sa-i sarbatoresc cei 30 si ceva de ani sotiei mele, ne-am urnit vineri dimineata in formatiune completa de lupta, 17 adulti si 9 puradei, decisi sa ocupam pensiunea Margaritar din Moeciu de Sus, un loc de cazare decent, din noua camere, socotit corect la trei margarete dar adus in unele locuri la stadiul de doua, doua jumate de predecesorii nostri, turistii de week-end. Pretul unei camere variaza intre 80 si 100 de lei, in functie de obrazul turistului. Aici vreau sa ma laud si sa spun ca le-am trecut pragul sotilor Garbacea, proprietarii pensiunii, de cel putin 10 ori. Asadar, e un loc in care am revenit mereu cu placere si-l recomant tututor celor care vor sa petreaca un sfarsit de saptamana fara fite, departe de galagia din Bran si la fel de departe de cea mai sinistra destinatie, bazarul de nimicuri din Bran, locul in care mi-am pierdut, insumate, cel putin cateva zile din viata, cu enervarea fireasca a omului care arunca pe fereastra cateva sute de lei.

Locul unde te poti distra si fara se te arunci cu pianul in Dambovita, curtea pensiunii, are chiosc, gratar, leagan pentru copii. Chioscul, ca despre el vroiam sa mai adaug ceva, e locul ideal unde-ti poti savura dimineata ciorba de burta. Iti poti primi usor si musafirii de pe la celelalte pensiuni, cum ar fi gainile vecinului din stanga, ogarul in calduri de la pensiunea vecina, plus nelipsita pisica neagra care curata resturile de pe la gratar. Pe pisica asta am senzatia c-o cunosc de-o viata...

Se pot face drumetii (la nivel de amatori, evident) undeva pe dealul din spate, tinand cursul unui parau. E o zona splendida, care sfarseste intr-o poiana ideala pentru nani, daca-ti permite vremea si nu incep copii sa cherlaie ca vor acasa.

Era sa uit ce face sarea si piperul pensiunii Margaritar. In spate clipoceste un parau, frumos amenajat cu dig din pietre, dar care are neajunsul ca in apa dumnealui plutesc in deriva tot felul de obiecte care si-au dat sfarsitul in chinuri groaznice, provenite de la confratii nostri din amonte: cutii de bere, peturi de toate natiile, sutiene, pietre de moara, mingi, un avion de plastic consemnat pe vecie la sol, ba chiar si un cotet de caine. Asta a esuat chiar in rada portului nostru si l-am transformat repede in foc de tabara.

Din pacate, duminica a plouat asa ca izgonirea din rai s-a facut mai devreme decat era preconizata. Ne vom intoarce cu siguranta, mai ales ca sotii Garbacea sunt gazdele ideale, in sensul ca i-am vazut la venire cinci minute si ne-am luat la revedere prin telefon.

Trimis de santana* in 27.09.10 12:03:06

VIZUALIZĂRI: 3421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 daca am scris in rw despre "musafiri", acum vedeti ca nu am exagerat

vladex
    [27.09.10 12:10:38]

Sa-ti traiasca sotia! La multi ani! Niste poze nu ne arati?

[27.09.10 12:12:17]

Am pe *** poze! Asa ca ii rog pe partenerii care au reusit sa faca printre picaturi de vin si ceva poze, nepersonalizate, sa le ataseze. mersi pentru urare!

sandu.53
    [27.09.10 12:14:05]

dar ati fost nu gluma destui de multi la sarbatoare... frumoasa descriere si primele puncte pleaca de la mine... poate ai si ceva fotografii... La multi ani sotiei!

sandu.53
    [27.09.10 12:15:20]

uite ca mi-a luat-o vladex inainte... fa rost si de poze!

[27.09.10 12:19:03]

Cu siguranta, ca o sa atasez si ceva poze, dar abia diseara, uite imi promite cineva prin telefon.

bessondm
    [27.09.10 12:27:56]

E frumos asa, in gasca, banui ca barbatii au stat la shpritz, iar doamnele de garda la cei mici. Nu te simt genul nanny, dupa cum scrii, dar... poti sa stii? Ciorba de dimineata, din chiosc, nu era din aceea, cum ii spune... de potroace?!

Multi Ani sotiei!

webmasterXY*
    [27.09.10 12:45:08]

@satana, te-as ruga sa pastrezi conversatia in limitele civilizatiei, cuvinte de alea, mai neortodoxe, le lasam pentru conversatii in particular, ce zici?

[27.09.10 13:12:28]

webmastere, hai ca esti simpatic! Scoate stelutele alea de acolo, sa nu zica lumea ca cine stie cum m-am exprimat. Stapanesc destul de bine verbul, asa ca-mi dau si singur seama cand ma exprim civilizat si cand nu. Substantivul "dracu" este folosit curent si in presa sau unde mai vrei tu. Mai studiaza!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.09.10 13:16:44]

Substantivul "dracu" este folosit curent si in presa sau unde mai vrei tu.

o fi, da' clar nu e ortodox!!!

[27.09.10 13:39:42]

[@bessondm:] Mersi! Ciorba era de burta intr-adevar, dar era pe post de ciorba de potroace. Exista un avantaj, mi-am adus aminte, apropo de haleala, proprietarii mai detin o pensiune, n-o sa-i dau numele, la care au si bucatarie. Asa ca-ti pot aduce mancarea la botu' calului daca doresti.

vladex
    [27.09.10 14:02:13]

Nu cred ca este vreo problema. Cealalta pensiune este ''Hanul cu noroc''. Am fost acolo cu o gasca aproape la fel de numeroasa. Intr-adevar proprietarii sunt niste oameni deosebiti.

Apropo de ciorba, cica e mai buna zeama de varza )

[27.09.10 16:39:44]

xenopol: am motivele mele sa percep cele scrise in ecoul anterior ca o recomandare deloc dezinteresata

Ecoul in cauza a fost sters.

raoulp55
    [07.10.10 05:23:03]

Cateva zile frumoase, am petrecut si noi, anul trecut la acea pensiune, care nu mi se pare a trece de doua stele de nici un fel... in care, pana am contactat proprietarii a durat ceva vreme (erau la o alta locatie de-a lor, de bunaseama) si unde, imi aduc bine aminte, am reusit sa platim cu asa zisele EUROTIKETE, inventate de proaspata ministra a turismului pe atunci, care avea ceva idei pe care le si proba dar... nu prea gaseau, acele idei, ecoul cuvenit la cei ce practica agroturismul in Romanica noastra draga.

Cu timpul, pentru ca ne mai ramasesera niste tikete neconsumate si musai doream sa le valorificam, am batut pe la portile altor pensiuni, in zona Bran -Moieciu- Predelut-Fundata, si ni s-a explicat ca nu este prea convenabil pentru proprietarii pensiunilor sa admita plata prin acest sistem, deoarece isi recupereaza foarte greu banii...

Dar, nu vreau sa insist pe acest fapt divers... cine stie care este de fapt adevarul... nu?

Daca mi se ingaduie, pentru ca tot vad ca lipsesc niste fotografii de pe aici, o sa va rog sa-mi permiteti sa pun eu cateva, din sejurul nostru de anul trecut de acolo... unde... una peste alta ne-am simtit foarte bine, pentru ca de fapt venisem acolo sa ne sarbatorim o prietena din grupul nostru. Si... atmosfera o facem noi, de cele mai multe ori, fara o prea mare contributie din partea gazdelor, care este bine sa-si faca prezenta, cat mai discreta.

Ceea ce s-a si intampat la "Margaritar ".

[07.10.10 07:41:56]

Daca-i asa, ingaduim cu placere fotografiile tale! Nu ramaneam dator oricum, pentru sambata asta sau urmatoarea, ma duc iar la Margaritar si chiar ca fac poze. Daca le pui tu, atunci eu o sa ma concentrez mai mult pe partea "uda" a expeditiei. Mersi!

[18.10.10 10:35:45]

Ramasesem dator cu niste fotografii. Desi nu sunt multumit de ce am reusit sa pozez, iata totusi cateva relevante, ca sa va faceti o idee. Din pacate n-am reusit sa pozez cladirea din fata, intrucat era o tarla de copii care se zbenguiau pe acolo si n-am reusit sa-i gonesc. (bine ca am scapat eu intreg) La fel, curtea era plina de masini. Vechea meteahna a romanului, 10 masini la 9 camere, de care vad ca nu scapam nici noi.

geog
    [27.11.11 23:40:39]

Am fost in acest weekend la pensiunea Margaritar, totul lasa de dorit, curatenie, caldura, bucatarie infecta.

bessondm, chelie_d, raoulp55, sandu.53, santana*, vladex, xenopol*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mărgăritar [Moieciu de Jos]: