ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
ÎNSCRIS: 20.05.10
SEP-2008
single

Bruxelles - nu ratati

Fata de cele descrise pana acum despre Bruxelles, ar mai fi cate ceva de vazut obligatoriu, daca aveti timp.

Muzeul Benzilor Desenate, unde ii veti vedea pe Asterix sau Strumpfii simpatici, este un loc de vizitat si de adulti si de copii - Rue de Sable in zona de NE.

In Grande Place, la Casa berii poti degusta dupa vizita bere cu gust de visine sau cu alte arome. Nu trebuie sa pleci din Belgia fara sa incerci variantele multiple de bere cu tot felul de arome si cu diverse tarii. Am gustat bere de 11 grade tarie - apoi m-am dus la culcare! Cel mai ieftin le gasesti la magazine alimentare.

Faimoasele scoici (moulles) sunt excelente cu sos de vin sau de usturoi!

Nu ratati statuile din bronz din parcuri!

In parcul de langa catedrala am vazut scaune din lemn ca niste sezlonguri pe care se odihneau oamenii la pranz sau dupamasa.

Nu ratati Muzeu Instrumentelor Muzicale (MIM) - Rue Montagne de la Cour aproape de Place Royale - unde primesti casti la intrare si cand ajungi in fata unei vitrine cu instrumente muzicale auzi in casca o melodie cantata la instrumentul pe care il vezi! Are si oboi si tambal din Romania!

In rest, tot ce s-a scris despre Bruxelles merita vazut, depinde de timpul pe care il ai! Si merita sa va plimbati cu tramvaiul!

Trimis de delia58 in 21.09.10 23:40:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Olanda

VIZUALIZĂRI: 2297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul BD Asterix
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sandu.53
[30.09.10 21:08:12]

frumos si interesant dar unde ai avut cazarea la hotel sau la particulat... am vazut ca ai stat 5 zile si daca a fost hotel da-ne amanunte... multumesc...

delia58AUTOR REVIEW
[30.09.10 21:46:21]

@ sandu. 53 Am stat la un hotel de 4 stele Le Dome, langa statia de metrou Rogier si la 5 minute de mers pe jos de Gara de Nord (din pacate nu am poze cu hotelul). Am ales hotelul pentru ca era aproape de gara de unde am avut legatura foarte buna la aeroport. Am prins si o oferta cu 60 sau 70 euro/noapte (nu mai stiu exact) cu mic dejun. Avantajul, in afara de statia de metrou, a fost ca se ajungea foarte usor pe jos in centru si in apropiere e o strada cu multe magazine - si de firma si normale - dar am prins oferte bune. De plimbat m-am plimbat peste tot, desi am fost si la un minicurs de 3 zile, la care am ajuns din cand in cand. Dar Bruxelles merita vizitat cu piciorul, toate punctele de interes sunt relativ usor accesibile, sau cu un Bruxelles Card - care nu mai stiu cat a costat dar a meritat - pentru 3 zile in care am avut transport gratuit si unele muzee gratis.

delia58, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile: