ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
DE ymca
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.05.09

Pensiunea ideala atunci si acum

Cand inca faceam parte din categoria 20-30 ani pensiunea ideala era pensiunea aleasa de grup. Primeam informare de la grup ca se pleaca in ziua X in locul Y. Singurele cerinte individuale, pe care mi le manifestam soptit erau: apa calda si eventual caldura iarna! Am mers in zone cu acces dificil iarna, sau situate pe marginea unui drum national. Am fost in zone unde vedeam doar grupul si zone unde coabitam multumiti 1000 de turisti/mp. Am fost la munte, mare, deal, colina sau doar pe la marginea unui oras de langa noi. Totul era perfect!

Timpul a trecut si-am ajuns in categoria 30-40 ani (e o rubrica pe care o completez de fiecare data cu nemultumire. De ce n-au pus 2 rubrici: 30-35 si 36-40?). Au aparut copiii in peisaj. Mi-au aparut tot felul de cerinte.

Ce sa aiba acum pensiunea ideala?

In primul rand sa fie mica. Stau la bloc, sunt satula de camere aliniate in stanga si dreapta culoarului. Nu vreau etaje multe, sa nu semene cu un bloculet ci sa para mai mult a vila familiala. Chiar imi plac locurile care au fost transformate din case de vacanta destinate unei familii, in pensiuni turistice. Sa nu intalnesc lume multa; eventual sa fie doar familia mea acolo (si suntem numerosi).

Sa aiba gazon. Gazon simplu, fara alte aranjamente estetice care sa-mi strice bucuria alergarii in talpile goale, alaturi de copii. Straturi de flori, fantani artizanale, iazuri, betoane, pitici, statui si alte minunatii moderne sunt binevenite atat timp cat sunt pe langa casa si nu in mijlocul gazonului. Gazonul e sfant si e bine sa fie o bucata cat mai mare.

Curtea sa fie generoasa. Nu ma intereseaza prea mult locurile de parcare. Pot lasa masina pe trotuar, prin apropierea casei, ma descurc cumva. Dar sa fie plana! Cel putin partea cu gazon! In spatele casei poate fi cel mai inalt munte, dar in fata eu vreau teren plan, sa fiu sigura ca nu mi se rostogolesc copiii.

Sa nu aiba multe trepte la intrare. Daca are trepte, sa fie lungi si late  si suficient de bine securizate astfel incat copilul sa le urce-coboare de 100 de ori pe zi fara accidente majore.

Sa nu aiba restaurant la parter. Vreau sa cobor in pijama dimineata si sa-mi fac cafeaua. Deci sa aiba bucatarie echipata. Sa nu gasesc anunturi cu “la aragazul de aici nu se prajeste, gateste”. Da, noi gatim in vacante! Rapid, nu foarte des, in oale mai mari ca sa ne ajunga cateva zile! Nu vreau nunti, majorate, bancheturi in restaurantul de la parter. Pot trai linistita fara muzica. Daca bucataria are terasa este perfect. Dar reusesc sa ma adaptez si in pensiuni fara terasa la bucatarie.

Sa aiba un minim de jucarii in curte. Adica un leagan si un tobogan. Vara, o minipiscina. Daca mai gasesc si alte jucarii pe acolo nu ma supar deloc. Oricum car multe in masina, dar cele gasite la fata locului sunt cele mai interesante.

Sa aiba un sistem decent de incalzire si apa calda! Sa fie centrala performanta, adaptata dimensiunilor casei, sa fie boilerul mare sau orice mai este necesar astfel incat sa poti face baie concomitent cu altcineva care spala vasele in bucatarie. Sa fie cald si bine in casa iar apa sa aiba presiunea corespunzatoare la orice etaj. Ma enerveaza apa care taraie. Ma enerveaza apa de la dus la care nu poti regla usor temperatura apei (cea care trece brusc de la rece la fierbinte cand doar misti juma de mm robinetul).

Sa aiba trepte de acces catre etaj/mansardasigure. Multe din pensiunile vizitate fac economie la acest aspect si am vazut cele mai ciudate constructii, trepte inguste, abrupte, din lemn sau metal, drepte sau in spirala, in general trepte meschine, fara bara de protectie, pe care nu pot urca doi oameni odata pentru ca nu incap unul langa altul. Scari catre mansarda pe care cand le cobori ai senzatia ca pici in nas. Trepte printre care un copil poate arunca jucariile jos la parter si cu putina imaginatie isi poate baga si capul printre ele! . Vreau scari normale, din beton sau din orice material rezistent, nealunecos si cat mai bine securizat.

Sa nu fie situata la drum national, judetean sau drumul principal din statiune. Sa fie oarecum ferita de zgomotele strazii si sa nu-mi dea senzatia ca am plecat din oras si-am ajuns in centrul unui alt oras.

Sa nu fie inghesuita printre multe alte case. Sa am unde cere ajutor in caz de nevoie dar sa nu se auda vorbele dintr-o curte in alta.

Sa aiba drum de accescatre ea bun si primitor. Chiar daca e un drum pietruit sa fie construit intr-o panta care sa-ti permita accesul si in lunile de toamna iarna cand noroiul si zapada sunt floare.

Sa fie curat, sa miroasa frumos, sa fie niste camere decente ca dimensiune, sa am ceva loc pentru depozitat hainele si eventual sa am un alt pat pentru copii sau o alta camera pentru copii. Sa avem lampi pe langa pat ca sa putem citi pana tarziu in noapte. Baile sa fie curate, sa am si posibilitate si pentru dus si pentru baie. Sa am televizor in camere... copiii vor desene seara, noi vrem cu totul altceva. Sa existe un living unde sa ne intalnim toti sa discutam sau sa luam masa. Curatenia ne-o cam facem dar sa existe o pubela mare in curte unde sa depozitam toate gunoaiele.

Sa aiba un foisor si gratar. Foisorul sa fie echipat cu mobilier comod, sa fie luminat seara si gratarul nu trebuie sa fie ultimul racnet ci doar ceva la care sa prepari rapid ce trebuie.

Sezlongurile le trec la categoria “lucruri care nu sunt neaparat necesare dar care iti sporesc bucuria sederii”.

Nu vorbesc despre peisaj pentru ca acesta deja apare in discutie in momentul in care aleg zona pe care o voi vizita, dar peisajul este foarte important. Sa fie o zona frumoasa, sa fie apropiata (20-30km) de un oras mai mare, ca sa pot avea acces la doctori in caz de nevoie. Sa am acces la magazine, sa am o taraba cu jucarii si un parc in localitate unde sa duc copiii. Sa aiba preturi decente. Proprietarul sa fie disponibil si sa ajute in rezolvarea problemelor ivite pe parcursul sejurului meu.

Sunt foarte meticuloasa cand aleg zona in care merg si pensiunea unde voi sta. Citesc mult pe AFA si alte forumuri, caut harti ale localitatii ca sa localizez strada pe care se afla pensiunea si sa evaluez nivelul de zgomot. Intru pe site-ul pensiunii si duc munca de detectiv incercand sa descopar din pozele publicate daca intr-adevar curtea e plana sau in panta, sa descopar cat spatiu este intre pat si perete, sa vad treptele din interior ma reintorc pe AFA si recitesc review-urile dupa ce imi stabilesc cateva obiective de interes major si ajung intr-un final la o lista scurta. Dau telefoane si mai intreb cate ceva despre incalzire, ma ghidez dupa vocea interlocutorului si dupa modul in care interactionam si dupa aceea fac rezervarea! Si toate acestea intr-o zi doua pentru ca in general suntem turisti spontani si ne organizam plecarile de pe o zi pe alta.

Daca vreodata cineva doreste sa stabileasca gradul de afinitate turistica cu mine, mai sus sunt criteriile dupa care ma ghidez si locurile de cazare in care veti da peste mine. Copiii vor creste, nu stiu ce modificari ale preferintelor imi va aduce urmatoarea categorie de varsta, dar mai am suficient timp pana atunci! Pana atunci multumesc tuturor membrilor AFA pentru informatiile utile, care-mi usureaza mult procesul de selectie!

Trimis de ymca in 21.09.10 15:55:45

VIZUALIZĂRI: 2501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

kokobaurus
[21.09.10 15:58:45]

Vrei prea multe dom'le!... Oricum mie imi vin in cap atat de multe exemple de "asa nu"...

cris1982
[21.09.10 16:01:29]

Aceleasi caracteristici le caut si eu la o pensiune cand plec in concediu.

Totusi nu vad legatura acestui review cu acest site.

Nu trebuia sa se refere la o anumita locatie/cazare/restaurant/obiectiv turistic?

webmaster20*
[21.09.10 16:15:51]

@cris1982, rubrica la care este incadrat reviewul, Filozofari turistice permite tocmai postarea acestui tip de impresii care nu sunt direct legate de un anume obiectiv turistic.

[21.09.10 16:15:57]

cris1982, e foarte bine, inseamna ca afinitatea turistica dintre noi e foarte ridicata, deci ne putem fi de ajutor reciproc.

rubrica se numeste filozofar turistice/diverse si ma gandesc ca e o zona foarte ampla pe care fiecare user o poate aborda in mod diferit, in functii de simtamintele de moment!

dartax
[21.09.10 16:21:26]

... Si ai gasit multe astfel de locuri? Sau doar o parte din conditii indeplinita... Eu doar in Praid stiu ceva asemanator...

cris1982
[21.09.10 16:22:20]

Va rog sa ma scuzati ca nu am stiut de existenta acestei rubrici.

Eu ma gandeam strict la numele acestui site (am fost acolo), deci review-rile sa se refere la un anumit ,,acolo".

[21.09.10 16:31:12]

@dartax, da, am gasit. anul acesta am avut o rata de succes de 100%. m-a ajutat experienta anului trecut, cand am avut niste esecuri, dar si faptul ca s-a marit numarul de impresii de pe site.

am uitat sa zic ca ma enerveaza tot felul de reguli absurde si din start ocolesc locatia. "nu se intra incaltat", "nu se ating bibelourile sau alte obiecte de impodobit pensiunea", "nu se intra dupa ora X". consider ca astfel de reguli nu au ce cauta in turismul din ziua de azi.

lucrurile pe care le gasesc cel mai greu conform preferintelor mele sunt bineinteles si cele mai usor de rezolvat si nu inteleg de ce pensiunile nu citesc mai mult astfel de site-uri: locurile de joaca se amenajeaza extrem de usor si aduc multi turisti (sau poate ca ideea e sa nu vina multi cu copii mici acolo- inca nu am gasit raspuns la asta); nu toate pensiunile au loc de joaca si totusi sunt acum atat de multe minunatii pentru copii, ca sa nu mai vorbesc despre faptul ca o groapa cu nisip si 3 lopatele reprezinta un minim efort pentru proprietarul pensiunii; minipiscina care la fel se instaleaza usor - ceva gonflabil, sa foloseasca copiii vara dupa-amiaza, nu ceva complicat cu filtre de aer si alte minunatii; astea sunt punctele unde ma blochez, si eventual la scarile catre etaj, dar tot descopar vile frumoase si unde sa ma simt bine.

bubumaia
[21.09.10 17:21:34]

In primul rand, frumos scris! Bravo!

In al doilea (si-al treilea) doua remarci:

- iacat-a, viata noastra isi autoseteaza prioritatile pe paliere de varsta. Stiti voi ce vreau sa spun si, daca nu stiti, mai cititi odata acest frumos review...

La drept vorbind, nu-i neaparat vorba de varsta ci de "jaloane" care ne in fluenteaza decisiv cursul vietii, copiii si, mai apoi, nepotii fiind cei in jurul carora graviteaza vietile nostre.

- e normal sa vrei cat mai mult de la viata. Unii chiar au determinarea si abilitatea sa sa obtina ce vor. Bravo lor!

Aici, tema este legata de destinatia de vacanta (minivacanta, ce-o fi...). @kokobaurus e de parere ca vrei prea mult. Eu plec de la premisa ca asteptarile prea mari risca sa nasca frustrari. Poate parea resemnare mioritica, dar nu e, va rog sa ma credeti. Pur si simplu prefer ca ceea ce gasesc la fata locului sa ma surprinda placut. Sigur ca exista un pachet minim fara de care voi fi nefericit. Restul e bonus.

[21.09.10 18:30:57]

@bubumaia, multumesc din inima pentru aprecieri (mai ales ca eu iubesc stilul tau de scris).

ma simt bine oriunde merg cu copiii mei. dar intr-adevar anumite locatii imi dau mai multa liniste si am parte de mai multa relaxare (de fapt ce atata relaxare ca eu am nevoie de odihna). si odihna o obtin doar daca trudesc putin inainte si studiez elementele de mai sus. dar intr-adevar incerc sa nu am asteptari prea mari si sunt foarte rapid adaptabila.

balasa violeta
[21.09.10 20:08:55]

Frumos si complet acest review!

Noi din grupa 50-60 ani, stiti ce vrem?

Am invatat, am muncit (dupa amiezele faceam pregatiri, sotul mai repara cate un televizor, mai punea in functie cate o aparatura adusa din vest).

Copii ni i-am dus la cresa de la 7 luni (dupa nasteri am stat doar 3 luni acasa).

Am trait intr-un regim neprietenos!

Acum plecam in vacante, dar vrem... multe...

Trist, dar nu mai avem sanatate pentru ce vrem...

Speram ca, copii sa recupereze ce noi am pierdut.

Daca ne intalniti si veti vedea ca am facut vreo grimasa, iertati-ne si intelegeti-ne ca ne-a fost DESTUL!

Intotdeauna am asteptat aceasta varsta, pentru a face ceva numai pentru noi, nu m-am gandit ca in aceasta viata se TRISEAZA.

ascent
[21.09.10 22:03:00]

Foarte frumos scris... poate ar trebui infiintata o rubrica cu fiecare categorie de varsta ce preferinte are... Un vot si din partea mea!

[21.09.10 22:49:48]

'ete io vreau doar să mă simt bine! şi pentru asta nu contează numai "pensiunea", ci şi cadrul natural, vecinii (turişti), dar şi gazdele.

de cele mai multe ori, prin atitudine, reguli impuse, perseverenţă, aceştia pot să facă o selecţie a clientelei (şi aici mă refer la ei - clienţii - ca segment de piaţă, nu ca indivizi distincţi).

tot ei pot să aranjeze curtea, lacul, râul, grădina, astfel încât să fie plăcute oricui.

iată, nu demult am reuşit să mă simt excelent în... cort!!!

dar erau îndeplinite cele câteva condiţii de mai sus...

[21.09.10 22:57:23]

ăăăă... tu îţi iubeşti copilaşii, nu-i aşa? ! ai idee câte bacterii pot trăi într-o piscină cu apă nefiltrată şi netratată??? şi ce boli pot să provoace? ar trebui să te bucuri că NU ai găsit aşa ceva până acum (şi sper să mă crezi că ce am spus eu chiar e un motiv întemeiat ca aşa ceva să NU se numere printre 'facilităţile unei pensiuni).

vezi chiar aici pe sait câţi s-au plâns de copii care au făcut varii forme de boli (otite, digestive, de piele etc.) la piscine chiar meseriaşe, la hoteluri cu multe stele! doar că (probabil) necorespunzător întreţinute.

[21.09.10 23:20:58]

@dragos, cam ai dreptate cu piscina. eu car o piscina gonflabila in masina, de dimensiuni medii, cu ceva aranjamente (gen umbrela si niste broaste gonflabile) si mi-o umflu la locul faptei, pun apa dimineata, o las sa se incalzeasca la soare, ne jucam dupa-amiaza in ea si seara o golesc si o spal bine. nu m-am gandit ca daca am folosi-o mai multi ar aparea astfel de evenimente neplacute. sunt mare iubitoare de apa, merg de mic copil in orice apa curgatoare, statatoare, bazin sau cadita si n-am facut niciodata nimic, n-am preluat bolile altora si probabil de asta nici nu mi-am pus problema. dar este un argument valabil si imi voi cara piscina proprie in continuare. multumesc pentru atentionare!

valeamariei
[22.09.10 00:19:52]

@balasa violeta

substantial ecoul tau!

cat adevar, dar mai ales cata filosofie se afla in putinele cuvinte asternute aici!

anadragusin
[22.09.10 11:13:12]

Mi s-au umplut ochii de lacrimi citind ecoul @balasa violeta, multumim pentru ca existati (generatia voastra)!!! Intradevar, viata triseaza cand ti-e lumea mai draga, stiu despre ce vorbesc. Povestea dumneavoastra este povestea parintilor mei si a multora si incepe sa semene izbitor de mult cu povestea mea. Va doresc o viata frumoasa, lipsita de griji, concedii cat mai multe si mai reusite!!!

@ ymca "Acasa este acolo unde te simti bine alaturi de cei dragi", parafrazez spunand "concediu placut este acolo unde te simti bine alaturi de cei dragi in deplina siguranta si sanatate" si inca ceva "regulile sunt facute pt. a fi incalcate".

[22.09.10 11:16:56]

"regulile sunt facute pt. a fi incalcate"

o fi... da' te-ai gandit ca, aplicat de catre ceilalti, acest aforism devine principala ta sursa de nemultumire intr-o vacanta? ! ?

anadragusin
[22.09.10 11:49:53]

Cred ca suntem oameni de bun simt si de aceea ma refeream la reguli de bun simt. Cum povestea si @ ymca, fiecare isi trage ponoasele mai mult sau mai putin. Fiind o familie cu copii, trebuie sa fiu atenta in orice clipa si cu reflexele setate la maxim pt. a preintampina boacanele copiilor, dar nu inseamna ca nu mai sunt scapari. Si de ce sa nu spunem, si noua adultilor ne prinde bine cateodata o mica escapada (sa ne facem de cap), de bun simt bineinteles. In fond si la urma urmei oameni suntem toti si perfecti niciunul.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

anadragusin, ascent, balasa violeta, bubumaia, cris1982, dartax, kokobaurus, valeamariei, ymca
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice:

• pagină generată în 0.051812887191772 sec