ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
ÎNSCRIS: 26.02.10
DEC-2009
2 AD. + 2 COPII

Hotel de tratament

Iarna trecuta am avut ocazia sa ajung in Pucioasa, la hotelul Ceres, care face parte din hotelurile de odihna si tratament balnear. Hotelul este in special folosit de pensionari, veniti din toata tara, cu bilete de tratament. Aici se trateaza boli ale aparatului locomotor, boli respiratorii si dermatologice. Daca sunteti interesati, puteti sa aflati mai multe informatii pe http://www.hotel-ceres-pucioasa.ro/.

Printre cei cazati aici, in marea lor majoritate pensionari, am intalnit insa si copii cu diverse forme de paralizii, care veneau de mai multi ani la recuperare. Hotel arata cam vechi, mobila este veche, solida si cam rupta sau defecta, desi se vede ca s-a incercat modernizarea lui. S-au pus termopane, s-au schimbat televizoarele (unele erau LCD) dar din pacate din cauza lipsei de bani totul s-a facut in etape si arata de parca s-a carpit pe unde a fost necesar.

Marcarea este foarte buna, existant 2 tipuri de meniuri, unul normal si unul dietetic pentru cei cu tensiune, diabet, etc.

Pentru a-i mai bucura pe batranii nostri, cei de la restaurant organizau sambata seara si cate o mica discoteca in special cu muzica populara si sa vezi ce mai uitau toti de boli si incingeau hora mare. De asemenea la restaurant se organizau nunti, sambata seara.

Din punct de vedere al instalatiilor de tratament, multe dintre ele sunt rudimentare si vechi, insa existau si unele noi, de exemplu in sala de gimnastica unde exitau cateva aparate Kettler noi.

Desi multe lucruri sunt foarte vechi si ar trebui imbunatatite sau schimbate, treci mai usor peste acestea datorita oamenilor care lucreaza acolo, oameni foarte amabili.

Hotelul este situat chiar in centrul orasului. Chiar langa hotel exista un minimarket deschis pana la orele 22, ideal pentru a cumpara la preturi mai mici decat in Bucuresti, cele necesare.

Trimis de amalyca in 21.09.10 13:09:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PUCIOASA [DB].

VIZUALIZĂRI: 7416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In camera

Tucu2009
[18.07.13 15:04:57]

@amalyca: Si eu am fost la Hotel Ceres in toamna lui 2011. Am beneficiat doar de masa de pranz si de tratament, pentru ca am fost cazat in alta parte. Conditii intr-adevar destul de bune pentru un hotel de clasificarea lui, personal amabil iar baza de tratament arata ireprosabil atat ca si curatenie cat ca si dotari (cred ca aparatura era toata schimbata).

haihui2
[21.09.13 16:48:17]

Mama mea este cazata la aceasta ora in acest hotel.

De cand am ajuns la receptie ni s-a comunicat ca nu au locuri decat intr-o camera cu 4 paturi. Lucru care nu era adevarat, la 1-2 ore dupa ce a fost "cazata" mama mea, au cazat fara probleme 2 doamne intr-o camera cu 2 paturi. Diferenta dintre mama si cele 2 doamne a fost ca doamnele au dat bani receptionerei (eram la receptie cand i-au dat banii si nu era vorba de banii de sejur era spaga tipic romaneasca atunci cand nu vrei sa fii bagat in grajd).

Ce pot sa spun pentru 1500 de lei cat plateste statul roman pentru acest sejur mamei i s-a oerit 1 pat, asta este tot ce are la dispozitie 1 pat. In acea camera de 4 persoane nu exista noptiera, masa, scaun, nimic decat 1 pat.

Nu ma pot pronunta asupra bazei de tratament sau a mesei, dar mai rau decat cazarea nu au cum sa fie

Sfatul meu este ca daca sunteti pensionar si ati ajuns la Pucioasa Hotel Ceres prin casa de pensii, da-ti 10-20 de lei receptionerei ca sa nu trebuiasca sa locuiti timp de 17 zile intr-un grajd. Oh si nu va asteptati la bun simt sau umanitate din partea lor, nu cred ca stiu despre ce este vorba

bessondm, Tucu2009
Alte impresii din această RUBRICĂCeres Hotel: