ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
ÎNSCRIS: 16.09.10
JUL-2009

ARTICOL ARHIVAT

Intre Romania si Bulgaria aleg pretul si calitatea

Dupa un meci intre noi si ei ne-au facut ko si la scor si la jigniri. Atunci mi-am zis ca n-o sa ma duc niciodata pe litoralul lor oricate persoane mi-au zice ca e bine, dar la insistentele sorei mele m-am dus si m-am intors incantata si cu ciuda pe mine ca am refuzat pana atunci sa merg.

La Excelsior am fost primiti bine ne-au dat camere bune dar receptionera si paznicul parcarii au zambit mai larg dupa ce au primit 5e.

Hotelul dragut, curat dar cam sarac cu locurile la piscina si terasa, curatenie in fiecare zi, destul de departe de plaja (10-15min de mers).

Piscina draguta, nu prea mi-a inspirat incredere dezinfectarea, apa cam rece (sora a avut de tras tot anul cu anexita) si mica pt cati clienti o solicitau.

Plaja aglomerata, pt ca sezlogurile se plateau (7e) erau doar 25% ocupate, de pe plajele private te alungau, asa ca in zonele libere era inghesuiala.

Marea curata, nisipul fin, alergam dimineata fara probleme cu talpile goale.

Masa all-inclusive multumea pe oricine, dimineata 2 bucatari faceau un tur de forta cu clatite si legume pe plitele incinse, ochiuri, platouri cu cascaval, telemea, masline, mezeluri, miere, gem, compot, iaurt cu si fara fructe, pateuri, cornuri, salate cu maioneza, legume, hamsii, tonomat cu lapte, cafea. ciocolata, ceai; pranz: supa (pui, legume, peste) salate, cartofi, carne (pui, porc) gatita la gratar sau cu legume (tocanite, ghiveci) peste (mai rar) pangasius si macrou, piept de pui, vita cu sos; cina era cam aceiasi cu pranzul doar ca alternau felurile de la o zi la alta. si poate aduceau ceva nou.

Am remarcat ca recupera tot ce nu se manca si se regatea sub forma altui fel de ex daca era paste cu branza la masa urmatoare se tranforma intr-o budinca la cuptor, friptura intr-o tocanita cu legume si bucati mici de carne etc.

Desert variat: multe prajituri bune, fructe. Bauturile erau incluse in pret sau nu in functie de marca si cost, berea de la dozator nu mi-a placut, vinul la butoias cu canea intre acceptabil si rau, singura bautura ce merita atentia mea era vermut dar imi puneau putin si muuuulta gheata, sotul a incercat rum si un sortiment de vodka.

Am suferit cu apa era un dozator in holul hotelului si trebuia sa faci ca si camila pt ca nu te lasa sa iei intr-o sticla sa ai in camera si dupa ce am facut de cateva ori naveta (etai 3) am cumparat de la un market, intram in sevraj dimineata ca nu aveam cafea ma trezesc de obicei la 6 si primul lucru la care ma gandesc e cafeaua, barul din hol se deschidea la 10 (si la piscina) asa ca dupa cateva dimineti ratate imi luam de cu seara in camera double-coffe (aveau o mare problema cu masura- doar doua degete) si de aici m-am ales cu porecla double-orice ca mereu dublam ce serveau ei in pahar (de plastic) cafea, apa, vermut. Inghetata se servea doar la piscina si era buna doar sa-ti potoleasca setea (multa gheata|)

Personalul destul, amabil dar stresat din cauza unei sefe reci si incruntate (ma stresam si eu sa nu intru in categoria romanilor ce au facut ravagii cu consumatul in exces sau sa-ti pui in farfurie si sa nu mananci=risipa) avea ochi pt toti si toate personal si turisti.

Cu informarea despre distractii au un minus ca nu ne-am putut orienta singuri si nici sa intrebam nu stiam pe cine, in alte parti am vazut anunturi scrise la vedere cu programul zilei respective.

Am oferit cred o parere destul de critica, mai au de lucrat la organizare si calitate, dar un concediu la bulgari este peste nivelul romanesc facand comparatie de pret, servicii, atmosfera generala. Turistii erau in mare parte nemti si romani, preturile cam mari. (10lei un porumb), comerciantii primesc doar leva, poti sa schimbi peste tot.

Trimis de lica baesu in 19.09.10 20:42:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lica baesu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel excelsior-nisipuri

bessondm
    [20.09.10 08:51:17]

Pareri critice, dar exprimate obiectiv, fara a fi influentate de micile nemultumiri, inerente, de altfel.

magdalena
    [17.12.10 12:08:40]

Nu pot decat sa iti dau perfecta dreptate!

bessondm, lica baesu, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂExcelsior Hotel: