ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
ÎNSCRIS: 16.09.10
SEP-2010

Corfu - Destinatie de vis

Kalimera!

Am ajus pentru prima data in Grecia in insula Corfu si am ramas cu amintiri exceptionale. Am luat sejurul de 6 nopti la Vila Tasos prin agentia cu "nume de continent" din februarie cu early booking. Am luat sejurul pentru luna septembrie din diferite motive personale dar pe viitor voi alege o perioada din cursul verii. O sa incerc sa rezum pe zile acest sejur minunat in insula Corfu.

Ziua 1: Plecarea din Bucuresti de la Parcul Izvor la ora 19.30. Locurile au fost bune, aproape de sofer. Noi am luat sejurul cu early booking pe 03.09.2010 si aveam primele locuri in autocar dar nu au fost suficienti turisti si s-a amanat plecarea pe 06.09.2010. Drumul a fost lung cam de 18 ore, cu opriri din 3 in 3 ore in Bulgaria si Grecia suficiente pentru nevoi personale. Grecii au niste drumuri pe care noi nu o sa le avem, cred ca niciodata. Drumul cu autocarul a fost cam obositor dar in general ok. Insotitoarea de drum a fost foarte ok, ne-a pus filme in cursul serii si muzica greceasca in Grecia :)

Ziua 2: Am ajus in Grecia in portul Igoumenitsa la ora 11.00 si am luat feribotul spre Corfu la 11.30. Am facut 1.30 pana acolo. Pretul biletului a fost de 8.50 Euro dus, dar am platit 17 dus-intors. Am ajuns in portul Kerkyra, capitala insulei Corfu, unde ne asteptau ghizii. Noi am avut parte de ghidul Mihai, un ghid cam plin de el. Ne-a explicat de excursiile optionale pe care putem sa le luam de la agentia Vidos Travel din Corfu. Singura chestie care mi-a ramas in cap a fost replica aceasta "La noi autocarele au aer conditionat si vasele noastre nu se scufunda". Aceasta referire se facea daca luam excursiile optionale de la agentille locale din Corfu. Va dau un sfat, daca luati excursiile de la agentiile locale le scoateti mai ieftin si sunt acelasi vase. Am ajuns si la Vila Tasos unde am avut cazarea si acolo ne-a cazat patronul Tasos, noi am avut noroc pentru ca am avut o camera la parter unde era si terasa. Eu nu sunt pretentios si cazarea chiar mi-a placut la banii de sejur. Dupa ce ne-am cazat am fost pe plaja de la Acharavi, o plaja frumoasa unde se pot vedea muntii Albaniei. Am luat bere Prost de la un magazin in apropierea plajei cu 0.80 Euro. Seara am mers la o taverna Greek Tavern unde am mancat un peste spada cu vreo 8 euro.

Ziua 3: Am inchirat o masina pe 3 zile cu 90 euro, un Hyundai Getz de la firma Euro Car Rentals care este chiar langa cazare pe drumul principal. Noi eram 5 persoane si a fost foarte convenabil la bani. Initial am mers la Salvanos pentru inchirat dar era un grec mai smecher care credea ca ne poate tepui. Ne-a vazut 5 si a zis ca nu incapem intr-o masina mica, si ne-a recomandat o masina mai mare cu 65 euro pe zi dar am zis pas. Recomandarea mea este sa luati o masina mica pentru ca sunt drumuri inguste si cu o masina mai mare va fi mai dificil. Masina avea rezervorul aproape plin, desi persoana care ne-a inchiriat-o a zis ca este rezervorul plin. Cand o aduceam a 3 zi, trebuia sa o aducem la fel cu benzina. Am luat-o de miercuri pana sambata. Dupa ce am inchiriat masina am plecat spre Sidari. Inainte sa ajung in Corfu m-am documentat foarte mult, aproape ziceam ca deja cunosc insula si nu trebuie sa mai merg: D. Am fost la Canal D'Amour si a fost foarte frumos. Poti sarii de pe stanca si exista si o insulita mica unde poti face plaja. In Sidari am luat 2 excursii optionale, una la Aquland cu 20 de euro si la Paradise Beach cu gratar inclus 22 euro. Am gasit o agentie Vlaseros Travel, o agentie rosie precum autocarele. Patronul este un grec pe nume Philip foarte de gasca si cam gay: D dar te face sa te simti bine prin glumele lui. Daca va cazari in Sidari sau aveti masina va recomand sa luati de la el excursiile pentru ca sunt ieftine si autocarele sunt limuzine: D. Dupa Sidari am ajuns in renumita statiune Paleokastritsa, unde am facut snorkeling. Apa a fost foarte buna in septembrie desi am vazut ca alti membrii au spus ca apa este foarte rece. Din intamplare in drumul spre Paleokastritsa am ajuns si la Bella Vista de unde se pot vedea cele 5 golfuri din Paleokastritsa. Daca vreti sa faceti baie in Paleokastritsa sau pe alte plaje cu pietre sau pietris va recomand sa va luati incaltari speciale pentru inot. Eu am dat 6 euro pe ele si a meritat. Nu ai grija ca poti calca pe un arici de mare si nici durerile de la pietre. Din Paleokastritsa am ajuns cu masina in Acharavi si seara am iesit la alta taverna Odysseus unde mancarea este foarte buna si pe saturate. Am comandat Moussaka specialitatea lor la 8 euro si a fost foarte delicioasa.

Ziua 4: A fost ziua Aqualand din Agios Ioannis. Am plecat dimineata cu masina, am tinut drumul spre Corfu Town dar ne-am cam ratacit pana am gasit drumul spre Aqualand. Am preferat sa mergem la Aqualand si nu la Hydropolis care este in statiunea Acharavi deoarece Aqualand este mai mare si are mai multe atractii. Eu am lasat actele, cheia de la masina si de la cazare intr-un seif. Am platit 5 euro din care 2 euro garantie. In rest am plecat cam o ora de la prosoape si nu s-a intamplat nimic, deci nu ai grija ca iti va fura cineva ceva. Atractiile sunt destul de multe, piscina cu valuri, tuburi, topogane cu colace. Un tub care mi-a placut foarte mult a fost Black Hole, te dadeai cu colacul si nu vedeai absolut nimic, nu stiai unde vine curba si adrenalina era la maxim. La coborarea topoganelor ti se faceau poze si la sfarsitul vizitei le gaseai la intrare. Iti puteai alege pozele in care ai iesit bine. Eu am luat 5 poze cu 15 euro. Dupa Aqualand am pornit spre capitala Corfu. Nu am apucat sa vizitam prea mult decat centrul unde este aglomerat dar foarte frumos. Cladirile sunt in stil venetian. Poate la anul apuc sa vizitez cele 2 fortarete si celelalte obiective. Dupa Corfu am plecat spre cazare. Eu conduceam masina si in loc sa o luam spre Sidari drumul care ocoleste muntii, indrumat de catre ceilalti am luat-o spre Dasia unde am urcat serpentinele si le-am coborat. Am trecut prin sate unde strada era cat masina noastra mica si 2 masini nu aveau loc. Oricum a fost un drum cu aventura pentru ca se lasase si noaptea. Seara am mancat iar la Odysseus unde am comandat Pastissada-carne de vita cu spaghete. Noi am facut cumparaturile de la magazinul Sconto din Acharavi de unde am luat mancare pentru dimineata si ziua iar seara mancam la taverne

Ziua 5: Excursie la Paradise Beach. Noi cum am luat excursia din Sidari am plecat cu masina acolo si am parcat-o. Dupa am fost la agentia Vlaseros de unde am luat Red Bus, un autocar limuzina ce ne-a dus la Paleokastritsa in port. Acolo ne-am intalnit cu romanii cu care am mers in acelasi autocar si cu ghidul Bogdan. Noi am luat excursia cu 22 de euro din Sidari, ei cu 35 din Acharavi. Am plecat cu un vas Glass Bottom unde vedeai sub apa printr-un geam dar am stat sus. Am fost la grotele Nausicai si dupa pe plaja Paradise Beach unde am avut un gratar inclus ce cuprindea o salata, un copan de pui si o felie de pepene. Erau foarte multi viespi si era cam deranjant cand mancai. In rest a fost foarte bine. Desi vremea nu era insorita am facut o baie langa pesteri unde puteai ajunge doar inotand. Apa in Corfu este foarte, foarte sarata si te tine la suprafata. Pentru cei ce nu stiu sa inoate este o ocazie foarte buna sa invete. Am stat cam vreo 2 ore pe plaja si deja incepuse sa fie furtuna si grecii s-au grabit sa ne ia cu vasele. Cei ce au rau de mare nu le recomand deoarece valurile erau cam mari si vasul se clatina destul de serios.

Ziua 6: Excursie Anti-Paxos. Excursia am luat de la o agentie din Acharavi cu 27 de euro. La agentie romana din corfu era 35. Cand am plecat ploua si cam toata ziua a plouat dar si pe ploaia este frumos. Am ajus in portul Corfu un am plecat cu vasul Ionian Cruises. Acolo era o barmanita romanca care era si ghid. Vorbea in engleza, romana si franceza plus greaca. Excursia la Anti-Paxos este toata ziua si este obositoare. Mergi foarte mult cu vasul. Intai la pesterile din Paxos, dupa aceea pe plajele din Anti-Paxos unde poti face baie dar cum noi am prins ploaie nu s-a mai facut. Ajungi si in insula Paxos unde 3 ore poti vizita toata insula. Preturile sunt mai mari, un fel de mancare ajunge la 10 euro. Am intalnit si compatriotii nostrii lautari pe la mese. Mie mi-a placut excursia chiar daca a plouat, asa ma plictiseam la vila.

Ziua 7: Scuba Diving. Cred ca cel mai mult mi-a placut sa fac scufundari. Mi-am dorit asta inainte sa ajung in Corfu si daca nu faceam cred ca imi parea rau. Am luat pachetul cu 45 de euro de la centrul Dive Easy din Acharavi. Instructorul de acolo il cheama Antonios Salvanos si este un grec foarte de treaba si te instruieste foarte bine. Am plecat din fata magazinului de scufundari impreuna cu alti 5 romani. Am facut scufundari in reciful Gialiskari. Toti eram incepatori. Inainte de scufundari am facut putin snorkeling imbracati in costumul de neopren cu care nu te poti scufunda, ineca etc. pur si simplu plutesti. A fost putin cam greu la inceput, trebuie sa stii sa respiri. Eu respiram cam repede si in loc sa stau pe fundul marii ma ridicam la suprafata. Am vazut pesti, caracatita, stelute de mare si sub apa este o alta lume. A fost o experienta unica si recomand pentru cei ce vor ceva nou. Chiar daca nu stii sa inoti poti sa faci scufundari. Instructorul ne-a facut poze si ne-a filmat pentru 5 euro. Dupa scufundari am stat pe plaja Acharavi. Seara am mancat la Pumphouse, foarte aglomerat dar mancarea foarte buna. Am mancat Gordon bleu de pui iar la sfarsit din partea casei ne-au oferit bautura traditionala kumquat facuta doar in Corfu.

Ziua 8: Ziua de plecare. Am fost informati ca autocarul vine la ora 3. Camera se elibereaza la ora 10. Am eliberat camera, bagajul l-am lasat intr-un loc amenajat pentru bagaje si am plecat la plaja. Dupa am facut un dus pe plaja si ne-am schimbat. Autocarul a venit cam la 3.30 si am plecat de pe insula la 5.30 cu feriobotul.

Ziua 9: La ora 10.15 eram la Izvor si inca nu ne-am revenit din excursie din Corfu.

As vrea la anul sa merg tot acolo pentru ca nu am reusit sa vad tot ce mi-am dorit. Am facut doar cam pe jumatate. Este foarte multa vegetatie, maslini, palmieri, lamai, rodii etc. Este si munte si mare. Este prea frumos in comparatie cu Romania si Bulgaria. Este un vis din care cu greu iti poti revenii. Sper ca nu v-am plictisit si v-am ajutat pentru alegerea unei vacante de vis daca nu sunteti foarte pretentiosi si vreti ceva nou. M-au ajutat foarte mult reviewurile de aici si sper ca si al meu sa foloseasca la cineva

Multumesc,

Trimis de bobo2005 in 16.09.10 15:56:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobo2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peste spada
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

anadragusin
[16.09.10 18:22:13]

excelent review de debut, foarte bine structurat si la obiect. Felicitari pt un concediu reusit si bun venit in AFA.

[16.09.10 19:24:18]

Multumesc mult. Rog adminul sa mute reviewul la Vila Tasos

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.09.10 19:41:15]

Mie mi se pare ca ai scris mult mai mult despre insula si prea putin despre cazare, oricum felicitari si pe viitor poate imparti impresiile in doua sau mai multe, una pentru cazare si altele despre calatoriile si excursiile facute in vacanta.

fluturas1*
[16.09.10 21:50:14]

În seara aceasta vad ca sunt multe reviw-uri interesante, fata de alte seri în care am gasit multe descrieri slabute.

[16.09.10 21:53:27]

E a "n+1"-a oara, desi a fost avertizata si rasavertizata. "+1" e de cand a promis ca nu mai face reclama. De fapt, e doar din cate am apucat sa vad - cine stie de cate ori o fi facut-o.

cartonas galben si doua zile suspendare aimee pentru ecoul (sters) de mai sus in care face din nou reclama unei anume unitati de cazare plus nerespectarea cerintelor expres adresate.

La urmatoare abatere supendarea va fi de 7 zile si apoi, daca nu se poate abtine, rosu.

[16.09.10 21:57:55]

Review-ul de mai sus este predominant de tip "de calatorie" si in plus nu avea nimic in comun cu rubrica la care a fost initial postat (Vila Joana din Acharavi), astfel ca a fost mutat la rubrica cu recomandari generale despre locuri interesante de vazut in insula - "Vacanta in Corfu"

liviadavidescu
[17.09.10 09:25:29]

@bobo,

Foarte sincer review, si cu foarte multe detalii utile in care ma regasesc si eu. Vad ca Vidos-ul a scazut pretul la excursii, de la 35 Euro la 22, chiar e ceva...

caci de regula esti tentat sa iei trei excursii, nu una...

Pana una alta, vad ca ai trait si experienta cu viespile, si pe cea cu valurile zbuciumate dn croaziera in Paxos.

Ca sugestie, poate ar fi interesnt sa vorbesti ceva mai mult despre cazare, caci ai putea oferi indicii utile celor interesati de Corfu. felicitari pt review!

Superbonus pentru dorinta de a fi util!!

[17.09.10 15:26:22]

Vidos nu a scazut, cred ca ai inteles gresit, ei ofera cu 35 si eu am luat cu 22 din Sidari.

Cazare este normala pentru cei care nu au pretentii de hotel. Camera de la parter unde am fost cazat a avut terasa si bucatarie cu tacamuri, vase etc. Curatenia a fost facut dupa 4 zile dar prosoapele nu au fost schimbate.

In rest la acesti bani eu zic ca se merita. Cine vrea conditii sa se duca la hotel dar va platii mai mult.

AndreeaSava*
[21.09.10 14:28:36]

Felicitari pentru review. Foarte frumos ai scris. Cat despre agentia Vidos si ghizii ei ce pot spune: Mihai mi s-a parut ok si cred ca vorba cu vapoarele care nu se scufunda a fost doar o gluma. E normal sa isi promoveze propria agentie.

Cat despre "platim mai putin si primim la fel" s-ar putea sa ai dreptate sau s-ar putea sa nu. Restul romanilor care au fost cazati cu noi in Corfu au luat biletele pentru croaziera Paxos si Antipaxos de la Vidos din Kerkyra iar noi am luat de la Bogdan.

Este adevarat ca pana in port am mers cu acelasi autocar dar acolo s-a vazut diferenta de pret (care nu a fost atat de mare - noi am dat 33 EUR ei au dat 28 si o spaga pentru ca autocarul sa ii ia din Paleo) vasul nostru Ionian Cruises ne-a oferit tot confortul insa al lor... n-as fi prea sigura.

Daca esti curios uita-te pe pozele de la review-ul meu legat de Paxos si Antipaxos.

[21.09.10 15:30:12]

Multumesc. Da, se poate sa nu ai noroc si daca iei de la alta agentie. Eu am avut noroc cu 2 excursii din Sidari luate si una din Acharavi. Tot cu Ionian Crusies am mers si eu. O zi buna!

liviadavidescu
[21.09.10 15:50:56]

@andreeasava si @bobo2005

Concluzia mea e clara, dupa ce am citit review-urile voastre si am trait propria mea experienta in Corfu.

Cu Ionian Cruise satisfactia turistica a fost mai mare decat cu Vidos-ul...

[22.06.11 09:51:55]

merg si eu in septembrie anul acesta, imi poti spune cat de calda era apa ? multumesc...

danoradea
[22.06.11 10:16:06]

@sandu. 53 legat de temperatura apei, ea se mentine in jur la 26 de grade pana apar primele ploi pe insula, de obicei in a doua jumatate a lunii septembrie, uneori chiar mai repede, si scade la aproximativ 24 de grade dupa acea.

Conteaza foarte mult si zona de pe insula unde veti merge la plaja, existand diferente chiar mari de temperatura, exemplu: daca la Moraitika sunt 25 de grade la Paleokastritsa sunt maxim 21, iar la Agios Gordis cam 23.

In general coasta vestica are o temperatura a apei cu 2 pana la 4 grade mai mica decat cea estica, care este mai protejata de curenti. Diferente mai maricele pot aparea si pe plaja in aceasi statiune, in Sidari, la Canal D'Amour apa avea temperatura cam cu 3 grade mai mica decat la plaja mare din dreptul statiunii.

[22.06.11 11:03:03]

multumesc mult pt. informatii... eu merg la Moraitika intre 12-18 septembrie... sper totusi sa nu prind ploile...

joitaalina
[09.01.12 16:21:18]

Buna, Poti sa imi spui si mie te rog care este cea mai buna zona din Corfu in privinta vietii de noapte? Nu sunt chiar genul sa stau prin cluburi dar imi place sa ma duc seara intr-un loc aglomerat, sa ma plimb ore intregi si sa fie taverne, cluburi, restaurante si pe o parte si pe alta si sa am de unde alege. Ceva de genul Laganas din Zakynthos.

Multumesc!

[09.01.12 16:42:15]

@joitaalina: din ce am auzit ar fi Kavos

[09.01.12 18:33:38]

@bobo2005: eu am vazut Kavos-ul si am fost extrem de dezamagit, arata destul de rau iar zona nu e prea pitoreasca... aici se remarca consumul mare de alcool al tinerilor britanici in mod special... ai sa vezi pe la 9-10 dimineata insi care abia se tin pe picioare de beti ce sunt... nu e un loc pe care sa-l recomand!

[09.01.12 19:11:04]

@sandu. 53: nu am fost acolo, doar ce am auzit ca acolo ar fi viata de noapte, eu am fost in Laganas in Zakynthos si mi-a placut acum nu stiu daca este si Kavos la fel

anadragusin, AndreeaSava*, bobo2005, danoradea, joitaalina, liviadavidescu, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: