ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 04.09.10
SEP-2010

Minunat

Tocmai m-am intors dintr-un sejur de 6 zile petrecut la aceasta pensiune. A fost foarte bine.

Mi-a placut in mod deosebit amabilitatea personalului (felicitari Aurel, Bogdan, Alex) care ne-a satisfacut orice solicitare. Si pe deasupra sunt si foarte simpatici.

Mi-au placut conditiile de cazare, dar in special faptul ca am avut un balcon generos pe care am savurat cu placere o cafea sau un ceai dimineata. Desi noi am stat la camera 14, si n-am avut vedere la fata cum s-ar spune, n-am fost deloc dezamagiti de piesaj.

Mi-a placut padurea de brazi ce parca sta sa cada peste noi.

Profit de ocazia asta sa felicit bucatarul pentru bunatatile pe care ni le-a pregatit. Mie mi-a placut in mod deosebit mancarica de hribi cu mamaliguta si usturoi. Super faina. Va multumim pentru tot si sper sa mai venim la voi.

Trimis de stefania mitila in 16.09.10 12:29:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ. A mai fost în/la: Frumosu - pens. Perla Brazilor; Borsa - pens. Eladi si pens. Ancuta: Garda - Valea Ariesului; Moneasa;

VIZUALIZĂRI: 2580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefania mitila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.10 EUR pe cameră

dartax
    [16.09.10 12:31:33]

Adica ati fost aici:

[16.09.10 12:45:15]

Da. in perioada 9-14 sept. 2010. Daca mai doriti alte informatii vi le dau cu placere.

celeste
    [16.09.10 14:50:12]

Arata frumos pensiunea ati avut demipensiune sau mic dejun? Ce ati vizitat prin zona?

corinne
    [16.09.10 15:10:32]

Si cat a costat minisejurul de la aceasta pensiune?

Preturile de la restaurant cum erau?

[16.09.10 15:28:59]

In pretul camerei nu este inclusa si masa. Masa se poate servi la restaurantul pensiunii. Se poate alege orice din meniu. Iar la micul dejun eu am cerut si altceva care nu era trecut in meniu. De ex: lapte cu cacao, lapte batut (fr bun). In afara de clasicele oua noi am luat dimineata platou taranesc (bun si mai mult decat suficient pt duaa persoane).

Masa de pranz, care de regula era pe la orele 15-16, am mai luat-o si in alte locatii de pe traseele facute.

Va recomand cu placere Pensiunea Varatec, aflata pe drumul spre Manas cu acelasi nume.

Referitor la obiectivele vizitate, pt ca noi am fost si anul trecut in zona, anul asta am vizitat altceva, adica:

- am facut un circuit cu: casa memoriala Vasile Alecsandri de la Mircesti, am oprit la Hanul Ancutei (pe drumul spre Mircesti), Manastirile Agapia si Varatec. Cei drept vremea nu a fost prea buna. A fost innorat toata ziua si chiar a si plouat.

- a doua zi, cand vremea a devenit frumoasa, am facut un circuit cu: Cetatea Neamtului, de aici am plecat spre Lacul Izvorul Muntelui -Bicaz (un drum cam lung cca. 90km), orasul Piatra Neam si inapoi la Tg Neamt - Gura Humorului.

- ziua 3 - Dimineata ne-am plimbat prin imprejurimile pensiunii si ale Manasatiri Voronet, iar dupa amiaza am fost la Manast. Humor si apoi ne-am oprit la intrarea in Voronet pe malul Moldovei. Drumul care merge paralel cu R Moldova (este si indicator) duce la pnoua partie de ski Soimul. Desi e vara, telescaunul functiona. Turistii urcau sus pentru o panorama a orasului si imprejurimilor si apoi coborau. Am plecat de acolo cu parerea de aru ca era prea tarziu sa mai urca, m. Iar a doua zi era luni si nu functiona telescaunul. Asa ca am last-o pe alta data.

- Ziua 4-a: am fost la Manast Slatina (prin Malini). Nu este fr. departe de Gura Humor (vreo 30Km), dar drumul din Malini pana la Mastire este prost. Totusi a meritat. Peisaj fr frumos si o manastire deosebita fata de celelalte. Nu este fr. vizitata si asta se vede.

Dac n-ati fost prin zona, va pot ajuta cu circuite care merita facute astfel incat sa vezi cat mai multe obiective intr-o zi.

[16.09.10 15:33:58]

Referitor la cazare 125lei camera /zi.

Preturile la restaurant au fost normale. Noi, care am mancat si in alta parte, va putem spune ca nu remarcat diferente semnificative de pret. Preparatele bucovinene, am observat ca au cam acelasi pret peste tot.

[16.09.10 16:27:47]

[cu dedicatie ptr dartax ] am modificat programul astfel incat de-acum inainte pagina web oficiala a destinatiei in cauza se afiseaza la fiecare set de impresii postat pe site (imediat sub review, exact deasupra Ecourilor -- atunci cand aceasta informatie este deja disponibila pe site, bineinteles).

Scuse de offtopic.

fluturas1*
    [16.09.10 21:29:52]

Este de tinut minte acest loc, daca voi ajunge prin zona, nici pretul de 125 de lei pe camera nu este de speriat.

[16.09.10 21:35:17]

Indiferent ce vei alege pentru cazare, zona merita vazuta pentru ca este una frumoasa si cu multe obiective de vizitat. Locatia Gura humor-Voronet, este cam in centrul zonei si o consider cea mai buna pentru cazare.

gcorneille*
    [16.09.10 22:42:12]

stefania mitila:

Un pont bun in legatura cu pensiunea si multe informatii folositoare in ecoul cu zilele detaliate. Multumim.

[16.09.10 23:05:13]

gcorneille,

multumesc pentru apreciere. Eu am intrat recent pe acest site. In curand o sa revin cu alte informatii despre alte pensiuni la care am stat. Unele nu sunt chiar in zone turistice dar informatiile pot fi necesare daca te afli in tranzit.

gcorneille*
    [17.09.10 09:42:10]

stefania mitila,

Cu siguranta pe noi (eu si sotia) ne intereseaza si pensiuni din zone mai putin calcate de turisti, mai ales daca sunt in locuri interesante, si sunt sigur ca e valabil pentru multi utilizatori ai acestui site.

Multumim anticipat.

[17.09.10 14:59:21]

ok. deja am pus cateva comentarii pentru alte pensiunii.

celeste, corinne, dartax, fluturas1*, gcorneille*, stefania mitila
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Bucovinei: