ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2010
ÎNSCRIS: 27.04.09
AUG-2010

Pliska? Vom reveni bucurosi!

Dupa cateva amanari datorate onor guvernantilor nostri rezolvate cu maxima amabilitate de gazde, am ajuns la Pliska.

Drumul a fost ok, nefiind deviati de pe autostrada peticita. De la marginea Bucurestiului pana la intrarea in Sunny Beach exact 5 ore de mers lejer fara a forta deloc.

Cu cateva pauze de refrishare pret de o cafea. navigatorul m-a calauzit prefect prin statiune, conducandu-ma exact in parcarea hotelului. Am asteptat politicosi la bariera parcarii pret de cateva zeci de secunde pana s-a ridicat apoi am parcat. In clipa cand am oprit motorul la portiera era prezenta cu un zambet larg managera hotelului.

Dupa ce ne-a urat bun venit indicandu-ne unde sa parcam a chemat bell-boy-ul care ne-a ajutat la bagaje. Am urcat in cateva minute in camere, trecand printr-un hol ce sclipea atat de curatenie cat si din cauza spoturilor care il puneau in evidenta. In camere am putut constata singurul argument pentru care acestui hotel i-au fost acordate numai 2 stele.

Datorita dimensiunii camerelor. Dotare: 2 paturi 2 noptiere, o comoda cu minibar (gol) si oglinda, suport de bagaje, TV mic in perete si un fotoliu-pat suplimentar. Aveai loc suficient insa... nimic excedentar. Venisem insa la mare nu sa topaim prin camere asa incat nu ne-a deranjat catusi de putin acest lucru. Mobilierul nou, asternuturile coala, saltelele ultraconfortabile, prosoapele aproape noi cate 2 de persoana. Totul de buna calitate. Baia cu adevarat liliputana: chiuveta, WC cu rezervor pe colt la semiinaltime si dus care se scurgea direct pe pardoseala. Datorita inclinarii pardoselii precum si materialelor de calitate folosite la decorare podeaua era uscata in max. 20 minute.

Masa: restaurantul, ca de altfel intregul hotel sclipea si el de curatenie. ansolut toate produsele excelau prin prospetime, preparate cu gust si prezentate corespunzator. Restaurantul este cotat, de altfel, la 3 stele.

Micul dejun inclus consta in cam aceleasi feluri: salam (bunicel), parizer (aproximativ comestibil), branza (gen feta conservata in acid citric si nu in zer de unde si gustul usor acrisor), cascaval, oua ochiuri, omleta, sunca, paine alba/neagra, chifle albe/negre, gem, miere, fulgi, iaurt, pateuri cu branza, prajituri, cafea de la dozator (solubila si apatoasa) cu si fara lapte, carnati, friganele, oua fierte, sucuri gen Giusto de la dozator. Tinand cont de faptul ca nu sunt un fan al mezelurilor bulgaresti de nici un fel, consider ca mancarea a fost suficienta si destul de variata.

In 3 din cele 6 zile am cumparat si cina care a costat 27.24 lei/persoana/zi. Servirea cinei se face pe baza de precomanda facuta de obicei depe o seara pe alta sau cel mai tarziu pana la ora 13 a acelaiasi zile. Se putea alege o supa, o salata, un fel 2, o garnitura si un desert, dintr-o lista care cuprindea cate 5 supe, 5 salate, 5 feluri 2 (fripturi, frigarui, ghiuveci, peste, etc.), 5 garnituri si tot 5 deserturi (inghetata, pepene verde, o piersica, etc.)

In restul zilelor am mancat prin centru la Billy's Bistro (excelent, muzica super anii 70-80, sau in spatele hotelului Pliska la cateva terase cu preturi minime incluziv la bere (2.27 lei halba de 500ml) si mancare gustoasa.

Personalul hotelului ultra-amabil si cunoscator de lb. engleza, exceptand personalul de curatenie. Referitor la curatenie dupa 3 zile ne-au fost schimbate prosoapele. regula cu prosopul jos/ prosopul pe bara functioneaza fara nici o problema, si curatenia se face fara traditionalul plic lasat pe perna. Am multumit insa cameristelor corespounzator fara sa ne-o ceara cineva.

Singurul aspect care ne-a umbrit oarecum sederea a fost vecinul de camera insotit de 2 poloneze dornice de aventuri care radeau toata noaptea pana dimineata.

Accesul la plaja se face printr-un gang al hotelului Pomorie spre Disco Lazur, mergandu-se pe jos cam 50 m. Plaja curata, apa limpede si alge... ioc. Tovarase de inot ne erau insa meduzele de marimi impresionante prezente destul de des. Nisipul era exact cam ca in Mamaia noastra de acum cativa zeci de ani, fin si fara scoici multe in el.

Am revazut -se putea altfel? - Nessebarul profitand de o zi noroasa, mergand cu transportul in comun, pret bilet: 1 leva (= 2.27lei).

Am strabatut toata statiunea in lung si in lat, bucurandu-ma ca recunosc hotelurile deja stiute prin intermediul review-urilor din AFA. Am apreciat arhiterctura hotelurilor desi unele parca ma trimeteu cu gandul la binecunoscutele turnulete din palatele dragilor nostri conlocuitori rrr... omi!

Nu mi-a placut in statiune centrul (zona hotel Kuban) plin de mizerie. Peturile cutiile de bere strivite sau nu si pachetele goale de tigari erau omniprezente. La fel si spatiile verzi putine si prost intretinute. In aceasta privinta Nisipurle de Aur sunt mult peste.

Una peste alta sejurul a fost unul foarte reusit de care ne vom aduce aminte cu multa placere. La aceasta au contrbuit din plin zambetul permanent si profesionalismul gazdelor. Expresia omul sfinteste locul se potriveste de minune acestui hotel, transformat dintr-un bloc de tip camin de nefamilisti P+3 intr-un loc splend de petrecere a vacantei.

Il recomand celor care vor sa se simta bine cu un buget modest. Cei care insa cauta luxul in vacanta nu vor fi la fel de multumiti ca mine. Alti bani, alta distractie...si invers!

Nu pot incheia fara a multumi mirelutzei care ne-a deschis calea spre hotel, dar si managerei Donka Panayotova, amabila noastra gazda.

P.S. Nu am apreciat distractia si relaxarea intrucat hotelul nu are nici animatori nici piscina ci doar baruletul din restaurant.

Trimis de Visan125 in 15.09.10 13:13:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur: Orchidea Boutique, Perla

VIZUALIZĂRI: 8193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visan125); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Pliska - Baia. Lipsa caditei de dus nu se simte, pardoseala uscandu-se la cateva zeci de minute de la folosire. Singurele consumabile: sapunuri.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[15.09.10 13:23:22]

Ma bucur savin ca ti-a placut; peste tot in cataloagele internationale plisca de sunny beach apare ca fiind de 3 stele, doar acolo intr-adevar la intrare are o placuta ce indica gradatia de 2 stele; cred ca e uitata... Am revazut si eu hotelul anul acesta (am stat in partea centrala a statiunii) dar pur si simplu ni s-a facut dor de el. Am vazut ca au adus si biciclete pentru inchiriat, patronul (bossul mare) era si el prezent si ne-a recunoscut, ... Totul in interior si afara era asa cum lesasem in urma anul trecut. Apoi vizavi de statiune am postat o impresie despre ea si... da, ai perfecta dreptate vizavi de gunoaie... taxate evident in stilul mirelutza in review.

valimi
    [15.09.10 13:58:04]

Te felicit pentru inspiratia de a alege sa mergi la mare cu programul "Litoralul bulgaresc pentru toti".

Deasemenea te felicit si pentru descrierea atat de buna pe care ai facut-o gazdelor tale.

Puncte de la mine!

[15.09.10 14:06:07]

Mirelutza, multumesc pentru ecou. Am trecut in mai multe randuri pe langa Yunona si m-am reamintit de comentariul tau. Tot ce se vedea din exterior era 100% adevarat. Deja ma gandesc ce voi face la anul. Ma gandesc la Albena pe care nu am vizitat-o dar mi-e teama sa nu dau de ceva cohorte de manelisti. iar in alte destinatii, acum cand sunt cu 25% mai uscat, nu prea ma incumet. Mai studiez. Inca o data multumesc pentru sfaturi. Prin profesionalismul gazdelor hotelul are in opinia mea cu 2 stele mai mult

[15.09.10 14:40:17]

Multumesc pt. aprecieri. In curand si pozele. Promit!

[15.09.10 22:06:47]

Ma grabesc sa ma tin de promisiunea facuta si revin cu pozele. Am petrecut 6 zile intr-un loc minunat fara a avea parte de lux ci "doar" de curatenie, miros placut, zambet si amabilitate cum n-am intalnit, recunosc, nicaieri. Sper ca pozele sa ilustreze acest lucru.

[16.09.10 10:15:04]

E chiar frumos hotelul din poze... Aveti idee aveau si apartamente? Frumos scris si cu multe amanunte. Ati platit f f putin.

[16.09.10 10:30:20]

@mmierla - da, au si apartamente dar e posibil ca agentiile sa aibe contract doar pentru camere duble; asadar mai bine suni direct la hotel (vb engleza), intrebi si faci rezervare anul viitor prin aprilie.

@savin - frumoase poze ; mi-au placut mult si le-am privit cu nostalgie.....

[16.09.10 11:16:55]

nmierla: Au si apartamente cate 2 pe etaj. pe pagina hotelului nu au insa preturi pentru ele.

Referitor la pret ar trebui adaugat ca am facut rezervarea inca din aprilie si pretul a fost de 50lv/camera. Am rezervat 3 camere duble platind un avans de 100 eur (care mi-a fost echivalat la 200lv chiar daca cel mai bun curs era 193 lv). problema cu plata avansului a fost intr-adevar o problema deoarece am achitat in plus cca 50 eur comision de transfer. Asta inseamna deci in plus 16.67 eur/camera. Am iesit totusi mai ieftin daca as fi venit direct la hotel, sau as fi facut rezervare in plin sezon deoarece in loc de 50lv as fi platit 70lv/camera. Deci inca 20lv (10 eur) pe zi.

[16.09.10 11:25:58]

Multumesc de raspuns @mirelutza. Suntem 2 adulti si 2 copii si nu cred ca avem loc in camera dubla... Am fost la Sunny Beach dar hotelul nu stiu unde e... Poate la anul sa il localizez.

[16.09.10 11:29:40]

Multumesc @savin acum am vazut raspunsul, ...

[16.09.10 12:23:57]

In camera sunt 2 paturi simple si un fotoliu-pat minuscul. Nu cred ca este suficient loc pentru 4 persoane decat daca varsta vreunui copil permite sa doarma in pat cu unul din parinti.

Hotelul se afla in partea sudica a statiunii in zona delimitata de H. Hrizantema/H. Trakia spre N, H. Europa spre S, H. Pomorie/Disco LAzur/ Roata mare spre E si H. Baikal spre V.

[16.09.10 12:35:28]

Nu putem unul are 6 ani si e plinut sa nu zic grasan si altul are 12 ani. Da am vazut si pe harta pe site-ul hotelului. Am trecut mult prea repede prin zona...

[21.09.10 14:29:24]

Singurul lucru pe care l-as mentiona este ca hotelul unde m-am simtit superb, am stat 3 zile vara asta, (spre deosebire de jegosii de la hrizantema)... are 2 stele, 3 are doar restaurantul!... asta pentru o cuvenita repozitionare pe site... in rest oameni de oameni... managera... o adevarata doamna!

[22.09.10 01:22:46]

@soreno29: Corect! Asa este. Hotelul are 2* iar restaurantul 3* dupa cum si eu am notat. Pe hotel este intr-adevar o placuta pe care este scrisa doar clasificare restaurantului. Cele 2* ale hotelului sunt ascunse cu grija. Pe nicaieri nu apare ca acest hotel are doar 2*. De-abia dupa insistentele mele mi-au furnizat informatia referitoare la clasificarea hotelului. Ce nu am mentionat in postare initiala este faptul ca la vama in Ruse, cel de la ghiseul unde se vindeau vignete a insistat exasperant de mult sa le platim in euro (stim noi de ce). Noi insa eram tapetati cu leva intrucat schimbasem deja in Bucuresti, asa ca i-am dat fix suma afisata si pana la urma a oftat si ne-a dat vigneta.

P.S. Hotelul are si pagina oficiala de prezentare, asa ca ii rog pe cei in drept( web-ii nostri dragi carora le multumesc cu aceasta ocazie pentru eforturile lor de a face fericita comunitatea AFA) sa inscrie adresa web dupa cum urmeaza: http://www.pliskahotel.com/

[10.01.11 22:43:46]

Ca o completare... oaspetii hotelului Pliska puteau folosi piscina de la Hotel Pomorie cu care au o intelegere... (asta pentru ce doresc si piscina...)

Recomand cu acldura hotelul Pliska dar doar pentru 2 pers /camera. Mancare ok, cu mult peste cea de la Hrizantema ca si calitatea a produselor, amabilitate la superlativ, pretul in perioada 11-14 iulie direct la receptie 60 leva per camera, parcarea free, internet free, expresso foarte bun, multe zambete si liniste!!!

NU exista evrei care sa nu te lase sa dormi 10 nopti la rand!!!

[11.01.11 12:40:44]

Internetul wireless nu era gratis, dar am rezolvat problema conversand cu cei dragi din tara in fata Hrizantemei unde agatam fara probleme wireless-ul hotelului, distrandu-ma cand vedeam turistii din hotelul de vis-a-vis cum erau toti cu laptop-urile pe balcon facand acelasi lucru ca mine.

In hotel este liniste daca nu vin ceva grupuri de galagiosi si petrec pana dimineata asa cum era un etaj mai sus pe partea opusa. Cred ca pentru a avea linistea asigurata trebuie negociata cazarea in capatul hotelului - zona cu apartamente. Intr-adevar, camerele sunt liliputane. Daca se deschide si fotoliul-pat atunci traficul in camera se face doar in sir indian.

[11.01.11 12:45:03]

Eu nu am platit pentru internetul wireless, mi s a dat doar un cod l am tastat si gata. Acum observ ca savin a fost in august... eu in iulie asa ca inseamna ca acum nu mai e gratis.

dorinakiss
    [22.06.16 13:49:47]

Buna ziua. Doresc sa stiu mai multe amanunte recente despre hotel, deoarece de 6 ani nu s-a mai scris nimic de el. Daca ati fost la alt hotel tot asa de bun, intre 2010-2016, va sog sa-mi scrieti.

LuciaS
    [24.07.16 00:31:04]

@dorinakiss - Buna seara, daca ati fost recent la Pliska ce parere aveti despre conditiile de cazare, din 2016? Sau daca ati aflat ceva impresii mai recente, va multumesc

[25.07.16 08:56:51]

@LuciaS - Nu, nu am mai fost de atunci asa ca nu an date recente. Daca managementul nu s-a schimbat, atunci nu cred ca se poate intampla ceva rau. Este un hotel ideal pentru o vacanta cu bani putini la cativa pasi de plaja.

LuciaS
    [25.07.16 16:10:38]

@savin512 - Va multumesc

[28.07.16 10:43:45]

Asa e cum zice savin512. Ne gandim si noi sa revenim in anii urmatori.

LuciaS, mirelutza, mmierla, soreno29, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂPliska Hotel: