ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2010
ÎNSCRIS: 18.02.09
SEP-2010
2 AD. + 1 de COPII -- v: 8 ani

Complex dedicat copiilor

Complexul Pegasos Planet se întinde pe o suprafaţă de 115.000 m², şi este compus din 3 hoteluri:

- Hotel Pegasos Royal

- Hotel Pegasos Resort

- Hotel Pegasos Club

Complexul dispune de foarte multe piscine cu tobogane si un Aquapark tematic "Castelul Capitanului Nemo".

Cele 3 hoteluri ale complexului sunt dispuse de-a lungul plajei proprii, o plaja minunată care este uriaşă (900 m lungime) şi ce dispune de un super nisip, cu intrare foarte lină în apă "Rai-ul copiilor". Nisipul de pe această plajă este "apreciat" şi de broaştele ţestoase care vin aici să-şi depună ouale.

Între clădirile celor 3 hoteluri şi plajă complexul dispune de o faleză-parc plină de vegetaţie.

În cadrul complexului Pegasos Planet am remarcat că fiecare din cele 3 hotelturi lucrează cu tour operatori diferiţi, astfel că şi turiştii sunt grupaţi în hotelurile complexului oarecum pe "naţionalităţi".

- În Hotel Pegasos Royal majoritatea sunt: danezi, nemţi, austrieci, olandezi.

- În Hotel Pegasos Resort majoritatea sunt: cehi, slovaci, polonezi, unguri.

- În Hotel Pegasos Club majoritatea sunt: ruşi, ukrainieni, bieloruşi.

În tot complexul noi eram singurii români.

De la un tour operator german am cumparat acest sejur la Hotel Pegasos Royal, camera dubla cu un dormitor separat si vedere la mare. Din cite mi-am dat seama în Hotel Pegasos Royal (deschis în 2004) toate camerele sunt duble (cu un dormitor separat). În camere dispuneam de (în cam. 1 un pat dublu, în dormitor un pat dublu şi un pat simplu), balcon, baie cu cadă, TV, telefon, frigider aprovizionat cu apă plată, seif, AC.

Mâncare forte gustoasă, freşul de portocale nu este gratuit (costa 2 €), iar îngheţata doar pentru copiii pâna în 16 ani este gratuită.

De mâncat şi de băut All Inclusiv peste tot prin complex la terase si baruri intre orele 07:00 si 01:00. (noaptea intre orele 01:00-07:00 contra cost).

Complexul mai dispune de două Club-uri pt. copii, un loc de joacă pt. copii, trei amfiteatre cu discoteci pt copii, la două dintre amfiteatre începind cu ora 21:30 spectacole de divertisment, terenuri de tenis, etc.

Complexul dispune de parcare auto.

Vis-a-vis de complexul Pegasos Planet sunt o gramadă de "magazine" pt. facut cumpărături, iar la 7 km de complex se află delfinariul Sealanya.

Trimis de aysha in 11.09.10 16:56:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kusadasi, Istanbul, Bodrum, Bursa, Edirne, Pamukkale

VIZUALIZĂRI: 4594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aysha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul Planet Pegasos: 1-Hotel Pegasos Royal 2-Hotel Pegasos Resort 3-Hotel Pegasos Club 4-Aquapark

[14.09.10 14:07:51]

Buna ziua,

am citit impresiile scrise de aysha despre acest hotel si suna fff interesant.

Am trecut de cateva ori pe langa complexul respectiv anul acesta si mi-a atras atentia spatiul imens, frumos organizat, precum si plaja deosebita.

Sunt interesat prin ce agentie a reusit sa gasesca sejurul AYSHA si cat a costat, pentru ca ma gandsca pentru anul viitor sa merg acolo.

Multumesc

[14.09.10 15:59:53]

Buna MOSULICA

Am facut rezervarea inca din 16 ianuarie pe net prin www.1-2-fly.com/ (apartine de TUI), ... sejur in perioada 01.sep. - 07.sep. 2010 (6 nopti), pt. 2 adulti + 1 copil (8 ani), All Inclusiv, 1 camera typ Familiara cu 1 dormitor separat si cu vedere spre mare (Familienzimmer 1 separater Schlafraum Meerseite) la pretul de 124€ x 6 nopti = 744€ (in ianuarie in momentul rezervarii am platit cu cardul un avans de 20%, iar restul mi-au fost retrasi de pe card cu 30 de zile inainte de inceperea sejurului).

[14.09.10 16:45:10]

Buna AYSHA,

multumesc mult pentru promtitudine cu care mi-ai raspuns.

M-ar mai interesa cateva detalii, daca nu abuzez prea mult de timpul tau.

1. pretul a fost cu transport sau calatorie pe cont propriu?

2. in celelalte hoteluri conditiile erau similare?

3. intrarea in mare inteleg ca este foarte lina (gen Mamaia?) si este fff buna pentru copii.

4. noi mergem cu cel mic care acum are 4 ani (am mers incepand de la 1 an al lui), cu masina pana in Antalya; Alanya si este foarte OK.

Si eu anul acesta am ales o agentie germana pentru concediul din luna Mai -Iunie cu rezervare facuta tot in Ianuarie si a fost super (in primul rand mult mai ieftin ca la Romania).

[14.09.10 23:11:19]

Buna MOSULICA,

1. - Pretul a fost fara transport (si noi tot cu autoturismul).

2. - Nu sti cum sunt camerele in celelalte doua hoteluri, in rest Hotelul P. Resort arata la fel de bine ca si Hotelul P. Royal in care am stat noi, doar ca prin lobii era agitatie/galagie si inghesuiala mai multa la P. Resort decit in P. Royal.

Hotelul P. Club in care erau cazati procentual mai mult cei din blocul fost comunist arata putin mai "modest" decit P. Royal si P. Resort.

3. - Plaja perfecta: intrarea lina in mare, super nisip, apa fara alge, si in imediata apropiere fata de cele 3 hoteluri, piscine si aquapark.

[15.09.10 10:06:25]

Buna Aysha,

multumesc mult pentru info.

Cu stima,

bosca
[01.08.11 09:15:00]

Buna Aysha,

Ma intereseaza urmatoarele detalii despre rezervarea pe site-ul 1-2 fly.com:

*cum ti-au venit biletele? In format electronic sau prin posta/curier rapid?

*deoarece ai platit cu cardul, ai mai platit vreun comision?

Multumesc anticipat.

[01.08.11 10:36:57]

Pt. @bosca

La rezervarea pe site-ul (motor de cautare) 1-2-fly.com in general sunt oferte de la mai multe "agentii" de turism (TUI, LMX, ITS, Dertour, ByeBye, etc.).

Atit Pegassos cit si 1-2-fly fac parte din lantul TUI.

Eu am facut rezervarea unei oferte 1-2-fly

Am platit cu cardul fara nici un comision suplimentar.

Prin eMail in momentul rezervarii am primit confirmarea.

Dupa aprox. 3 zile mi-au fost trasi banii reprezentind avansul in valoare de 25% din total, dupa care la aproximativ 10 zile am primit acasa prin posta plicul cu Factura si Confirmarea (Rechnung und Bestatigung), care tin si loc de Voucher, hirtii cu care ulterior m-am prezentat la receptie pt. cazare. Restul sumei de plata a fost trasa automat din contul meu cu aproximativ 28 de zile inainte de data intrarii in hotel.

In acelasi mod au decurs si rezervarile facute prin motorul de cautare ab-in-dem-urlaub.de la ofertele ITS.

In schimb la ofertele LMX Touristik facute prin aceste motoare de cautare Factura si Voucher-ul au venit prin eMail imediat dupa ce a fost retras din cont si restul sumei din totalul de plata, fiecare "agentie" cu politica proprie.

La majoritatea rezervarilor pe site-urile germane in momentul rezervarii primiti instant prin eMail confirmarea rezervarii, dupa care in urmatoarele zile se retrage un avans cuprins intre 15% si 25% din total, in functie de politica fiecarei "agenti", restul sumei de plata se retrage automat din cont cu aprox 28 zile inainte de intrarea in hotel. Niciodata la rezervari pe site-uri germane, la plata cu cardul nu am fost nevoit sa achit comision suplimentar.

bosca
[01.08.11 11:37:01]

@Aysha:

It multumesc mult pentru detaliile oferite, precum si celor de la http://amfostacolo.ro.

Toate cele bune.

[28.01.13 07:53:22]

[28.01.13 10:30:55]

@webmaster26

Este foarte bine, pozitionarea GPS este exacta.

Cu zoom la nivel de strada pozitionarea GPS este in curtea complexului Pegasos Planet, mai precis in dreptul hotelului Pegasos Resort, hotel care este situat intre Pegasos Royal si Pegasos Club.

ramo
[12.02.13 15:13:16]

@aysha: Buna, Sunt si eu interesata de acest complex. Intrebarea este daca ai acces in toate 3, comunica intre ele? Cam cum le clasezi ca servicii? Care e mai OK? Din cate stiu ai fost si la Kamelya, seamana comlexele intre ele? Ma refer la calitate.

Eu sunt din Oradea, am vazut ca si voi ati fost cu masina, nu ti s-a parut prea lung? Unde ati dormit pe drum? La Bulgari?

Multumesc

[13.02.13 01:45:35]

@ramo:

Din cate am vazut Complexul Ex. Pegasos Planet actualmente se numeste Suntopia Hotel Pegasos Planet

Toate cele trei hoteluri/unitati de cazare fiind situate intr-un spatiu comun (complex), si tot ce se afla in cadrul complexului (piscine, baruri, aquaparc, amfiteatre spectacole, miniclub, minidisco, disco, plaja) este la comun pentru toti turisti complexului indiferent de hotelul in care sunt cazati.

Noi am fost cazati in Hotel Pegasos Royal, unde mobilierul poate cerea un Update. Nu stiu cum sunt camerele in celelalte doua hoteluri, in rest hotelul Pegasos Resort arata la fel de bine ca si hotelul Pegasos Royal in care am stat noi. Hotelul Pegasos Club arata putin mai "modest".

Foarte probabil ca odata cu schimbarea numelui sa se fi schimbat si propietarul, ceeace probabil ca a dus si la anumite schimbari in aspectul si politica resortului.

In acel moment la servicii Kamelya (Fulya) era peste Pegasos (Royal), programul animatorilor parca era putin mai bun la Kamelya, insa Aquaparcul de la Pegasos este peste cel de la Kamelya, iar plaja este la fel de minunata atit la Pegasos cit si la Kamelya.

Complexul Pegasos are plusul ca este amplasat in lungul tarmului, asta face ca din toate punctele complexului sa te afli aproape de minunata plaja.

Per total in comparatie cu Kamelya, Pegasos era mai potrivit pt cei cu copii.

Si pentru mine a fost greu sa aleg intre cele doua, si am ajuns sa impart zilele de sederea/cazarea intre cele doua resorturi, astfel am putut sta atit la Kamelya cit si la Pegasos, si nu regret.

De foarte multi ani mergem cu masina la mare in Turcia, si este o "calatorie" pe care o fac cu drag. Spre exemplu pana in urma cu ceva ani faceam drumul Timisoara-Kusadasi (via: Giurgiu, sau Portile de Fier) dintr-una fara cazare intermediara (un singur sofer), unde mai pui ca in anii 90 faceam acest drum cu masina fara clima. Acum cind masinile si drumurile (via Serbia) sunt net superioare totul este mult mai usor, plus daca mai pui si ca in ultimii ani in drum spre Antalya ne cazam intermediar la Istanbul, totul s-a transformat din bine in mai bine. Eu zic ca nu este un drum greu, insa fiecare stie cat poate duce.

ramo
[14.02.13 18:25:14]

Buna, multulesc pentru promptitudinea raspunsului si pentru informatiile primite.

Si eu am oferta tot pentru Royal dar inca nu m-am decis. Nici nu stiu sigur daca individual sau cu avionul.

Pare interesant resortul, fiind asa amplu si cu plaja frumoasa; mie mi-a placut mult Kamelya de aceea am si fost 2 ani la rand. Si am impresia ca seamana ca idee cele doua.

Aqua parcul era departe de Royal, pare mai catre Resort? Masa a fost Ok? Nu am mai fost la ALL numai la UAL, e mare diferenta? Nu ma cramponez de fresul de porto. daca chiar simti nevoia il platesti. Depinde si acasa cate fresuri consumi.

Oricum, m-ai incurajat mult legat de hotel si chiar si de drum.

Multumesc inca odata.

[14.02.13 19:10:47]

@ramo:

Din contra, chiar lipit de Royal este aquaparcul.

Royal are si o piscina intre hotel si mare, piscina care are propriilei tobogane, si mai are o piscina umbrita, pt. cei foarte mici.

Piscina mare dintre aquapark si Resort era si aceasta prevazuta cu tobogane si cu bar in piscina.

Resort mai are si o piscina exterioara care comunica cu piscina interioara.

Si la Club este o piscina uriasa.

Mai sunt la MiniClub ceva piscine speciale cu plaja artificiala pt. cei mici.

Nu mai retin daca spectacole se tineau in toate cele trei amfiteatre existente in complex, in doua din ele (Resort si Club) sunt sigur ca seara erau spectacole, puteai alege sa mergi la care vrei, sau te puteai muta de la un spectacol la altul.

Mancarea era foarte buna si variata, pe langa mancarea "normala" gaseam chiar si mancaruri bine condimentate. In fiecare seara era cina cu un anumit specific (italian, turcesc, chinezesc, pescaresc, etc.) Fresul era contra cost.

In Royal cred ca toate camerele sunt cu dormitor separat, ...si mai cred ca in fiecare camera erau de la trei copii in sus, spun asta dupa numarul de slapi si sandale de copii existente pe hol in fata usilor de la camere. Cred ca este unul din hotelurile cu cei mai multi copii.

Odata cu schimbarea denumirii complexului sper ca si eventualele schimbari aparute sa fie in mai bine.

[27.07.15 01:03:41]

Si fiindca mi-a ramas sufletul la plaja acestui complex hotelier, am decis ca anul acesta (mijloc de august) sa revenim, insa de aceasta data (pentru putina diversificare) am facut rezervarea pentru Pegasos Resort.

[04.09.15 15:19:00]

Am regasit un complex la fel de primitor si cu aceasi plaja superba, doar ca de aceasta data inghetata este gratuita pentru toate varstele, si cu o noua atractie WIPEOUT (un fel de aquapark pe mare).

Cel putin TT Hotels Pegasos Resort la care am fost cazat in acest an are camerele mobilate modern.

In prezent complexul Pegasos apartine de: TT Hotels Turkey care este parte din grupul companiilor TUI, in acest sens atasez si doua poze (cu personalul hotelului),

...totodata si ceva poze noi din acest an.

aysha, bosca, MOSULICA, ramo
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Pegassos Planet (Royal, Resort, Club) [Incekum]: