ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
DE kvr
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.09.10
JAN-2010

Guvernul gandeste prost? mai ganditi-va

Iata experienta mea cu pensiulea Le Provence Bran...

Imi spune un prieten ca a fost prin Bran, a trecut pe langa aceasta pensiune si i-a placut cum arata. Bun... Ne-am adunat 3 cupluri, cauta pe internet pensiunea, gaseste site, cere oferta si rezervare pe mail.

De aici devine interesant. Ma suna tipa de acolo Carmen parca. Si ma intreaba: sunteti cumva cupluri tinere? (daca da sa nu fim galagiosi)... peste asta am trecut, am zis ca nu are vreun curs de comunicare sau cei 7 ani de acasa.

Pe urma vine surpriza... "Stiti, noi inchidem receptia dupa ora 23". Zic "Adica? ". "Pai noi nu lucram noaptea. " "In regula (zic) ". "Deci sa stiti ca dupa ora 23 noi nu va asteptam". Intreb derutat: "Daca nu vin pana la ora 23 nu mai pot intra in camera? ". Stupoare: "DA, PENTRU CA NOI NU SUNTEM HOTEL, SUNTEM PENSIUNE SI ASA E IN TOATA LUMEA"

Cam atat mai vreau sa discut despre aceasta pensiune.

Important este ca si ei, si altii dau vina pe guvern, ca nu-i ajuta!

Trimis de kvr in 09.09.10 12:52:37

VIZUALIZĂRI: 2962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kvr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

[09.09.10 13:03:17]

Poate fi o patanie relevanta, textul ramane pe site, insa fara note - pentru ca nu sunt acceptate evaluari daca nu ati fost cazati acolo.

Review invalidat ca masura tehnica necesara stergerii notelor.

[09.09.10 13:17:07]

Da, corect, n-am fost acolo, dar citisem pe site-ul vostru alte impresii si am zis ca e de datoria mea sa postez.

recul*
    [09.09.10 18:21:16]

asa e! guvernul e nepatat! rusine, dinu patriciu!...

scuze de off-topic, dar n-am putu sa ma abtin, nu cred ca politica are ce sa caute aici

[09.09.10 18:38:30]

@recul

partial ai dreptate, pentru ca suna a politica. n-are treaba insa. bat in serviciile proaste oferite de oameni cu proasta educatie. si e 90% vina lor (a celor ce administreaza aceste pensiuni/hoteluri) ca turismul nu merge bine in romanica.

de 2 saptamani mi-am tot imaginat cat de bine o sa fie la le provence... caut altceva si o sa postez informatii despre ce am gasit. (sper mai bine)

recul*
    [09.09.10 18:47:08]

primul pas in directia cea buna a fost facut! ai deschis site-ul AFA, ai de unde alege! si nu am crezut nicio clipa ca esti partizanul guvernarii de azi, am vrut sa spun ca asocierea este un pic cam nepotrivita. eu cred ca asemenea exemplare care mimeaza turismul si serviciile turistice se vor elimina singuri de pe piata. sau poate se vor gandi ca ceva nu merge si vor proceda in consecinta! un exemplu din alte tari, cu experienta in turism: in thassos, unde o mare parte din turism se face prin pensiuni, mici afaceri de familie, se cauta pentru angajare personal din Romania. raspunsul dat de proprietarul unei astfel de locatii la intrebarea mea, a fost unul destul de simplu: copiii lui trebuiau sa invete cat de cat limba romana, pentru ca ponderea turistilor romani a crescut foarte mult in ultimii ani! nu cred ca mai trebuie explicatii...

fluturas1*
    [09.09.10 19:59:08]

Ma gandeam la romanasii astia ai nostrii, parca pentru ei nu este criza, nu îi intereseaza nimic, daca se poate sa vii cu sacul de bani după ei,ar fi bine, apoi conditiile pe care sa ti le ofere să fie cat se poate de modeste, de vorbit frumos, mai putintel ca este mai bine şi tot asa. Ma uit mai bine si vad ca pensiunea are cinci stele, dacă la stele acestea se comporta asa, la doua stele ce sa mai zic.Daca eram în locul celor de la pensiune asteptam turistii si la 02 noaptea, as fi facut orice ca acestia sa se simta bine, ca vorba aceea bagă banii la mine în buzunar, nu la altii.

Probabil unii au ajuns la un anumit standard si considera ca nu mai este nevoie de astfel de politeturi. Romanul tot roman ramane.

[09.09.10 22:39:51]

ma cred patriot convins si de aia sunt agitat/revoltat cand intalnesc prostii de genul. suntem mici, dar totusi putem face ceva.

site-ul asta ne da posibilitatea sa-i indrumam pe altii.

noi, cand mergem undeva putem alege sa nu mai acceptam mizerii pe banii nostri.

dau putin inapoi cu supararea pentru pensiunea le provence. poate tipa respectiva e prea slabut educata in comunicare (acelasi lucru poate fi spus fara sa te jigneasca, doar explicat clar ca au niste reguli stricte. vrei vrei, nu... alege altceva). unora poate le convin conditiile de acolo.

si sper in continuare ca urmatorul post va fi legat de o experienta reusita in romania.

fluturas1*, kvr, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Le Provence: