ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 23.06.09
    JUL-2010

Foarte frumos...

In aceasta locatie revenim in fiecare an cu placere. Vizitam aceasta locatie incepand cu anul 2003 si in fiecare an mai apare ceva nou ca si dotari, practic complexul a crescut sub ochii nostrii. De data aceasta am ales ca si cazare, pensiunea, pentru a avea acces mai facil la piscina. Camerele sunt ok, nu foarte mari dar cu paturi confortabile, o baie micuta dar ok, practic cam ceea ce trebuie sa existe la 3 stele. Probleme in camera au fost ocazional cu apa care uneori doar taraia, dar deobicei isi revenea dupa 2-3 minute. Piscina foarte curata, aici un mare minus, fiecare sezlong trebuia prevazut cu o saltea, din pacate aceste saltele lipseau cu desavarsire. Mai exista o mare problema, dupa parerea mea, ca sa ajungi de la piscina in camera trebuia sa treci prin restaurant, cu prosopul in brate, destul de neplacut. La un moment dat fetita noastra nu a mai vrut sa stea la piscina si a trebuit sa plecam in camera, uzi pe costumele de baie cum eram, cu hainele peste dar care se udasera deh, ne-am intersectat cu patroana care s-a uitat cam urat la noi si nu m-am putut abtine si i-am spus: imi pare rau dar trebuia sa va ganditi inainte sa faceti trecerea de la piscina spre camere prin restaurant. Mi-a raspuns politicos ca stie problema, momentan nu are ce face dar pe viitor se va rezolva.

Restaurantul ca si mancare, foarte ok, portii mari preturi pe masura dar mancarea foarte gustoasa, doar cartofii prajiti faceau exceptie fiind cei la punga. Hazliu a fost cand am intrebat ospatarul daca cartofii prajiti sunt naturali sau de punga el mi-a raspuns: "pai spuneti-mi dvs un restaurant unde se mai gasesc cartofi naturali" raspunsul meu fiind pe masura: "va arat 5, numai in zona, da curatati un sac de cartofi daca e asa?". In rest mancare proaspata si gustoasa, ospatarii cam uituci dar cam asa e peste tot.

Ca si distractie, in afara de piscina mai exista un loc de joaca ptr copii, din pacate mic si nu prea intretinut. Marea distractie era calaritul propriu-zis cat si ingrijitul cailor, al poneilor, mersul cu trasura si vizitarea fermei. Pentru cei care merg pentru prima oara in zona se poate vizita cetatea Biertan si neaparat Sighisoara. Noi ne trezeam dimineata, aveam traseu cu caii pana la han prin padure -absolut superb, dupa care rupti ajungeam la pranz, mergeam un pic la piscina apoi mancare, daca nu mai rezistam 1.30h de odihna in camera pentru ca seara aveam iarasi traseu.

Recomand aceasta locatie atat pentru pasionatii de calarie cat si pentru cei care nu s-au urcat vreodata pe cal, aici nu o sa rezistati tentatiei iar instructorii in frunte cu Ionut si Cristi sunt foarte amabili.

Trimis de jucausul* in 08.09.10 13:16:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jucausul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [08.09.10 13:27:20]

Frumoase locuri de vizitat si de cutreierat, am fost si noi, dar nu am avut timp decat de serviciile restaurantului, de care am fost foarte incantati.

Puncte de la mine!

[08.09.10 13:52:30]

Da intr-adevar foarte frumoase, vom revenii si in aceasta iarna pentru ca nu am prins zapada acolo niciodata.

Multumesc ....

susu
    [08.09.10 14:17:39]

Superbe poze, calutii sunt deosebiti. Mi-a placut review-ul tau. Spune-mi te rog cum se numeste pensiunea si de unde este. Ma poti ajuta si cu alte informatii legate de pret?, cat a costat cazare si masa. Multumesc. Poate ajung si eu pe acolo

[08.09.10 14:40:40]

@susu

Pensiunea se numeste Dracula este in Danes o localitate situata la 5-6 km de Sighisoara.

Uite link-ul lor... www. dracul. ro acolo gasesti preturile legate de cazare, ca si masa nu prea stiu ce preturi sa iti spun, ca idee o masa pentru 3 persoane 2 adulti +1 copil ducea undeva pe la 100 ron cu de toate.Calaria te rupe acolo dar eu zic ca merita toti banii, era 50 ron/persoana/1h pe traseu, cum traseul dura cam 2h si noi fiind 2 iti dai seama.

susu
    [08.09.10 14:42:39]

Multumesc, am descoperit intre timp toate celelalte review-uri. Mi-a placut ce am gasit aici despre aceasta pensiunea si locatie si am s-o incerc si eu. Multumesc

[08.09.10 14:44:31]

Pentru putin, eu cred ca o sa fii incantata de acest loc

fluturas1*
    [08.09.10 21:48:31]

Interesante locuri, le-am notat, când vom ajunge prin zonă o să încercam să ajungem şi pe aici.

any*
    [10.09.10 20:13:44]

Frumos review, cu un an in urma am calarit pentru prima oara si eu acolo, frumoase locuri, o zona superba, mincarea extraordinar de buna, portii uriase, chiar ne-am propus sa ajungem cit de curind pe acolo, un vot mare si de la mine...

[11.09.10 10:17:56]

Multumesc frumos